Luleå HF

SHL · 117708 inlägg · 890 ämnen

« · 2112168 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
eltifoso: Gör väl inte det, kanske, men Nygårds, Bromé och Händemark har väl vatit ganska framträdande på sistone och det kanske känns att tappa dem?

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Känns inte som något av de nämnda lagen kommer försvagas nämnvärt, jo kanske Öret.. är inte helt uppdaterad på deras trupp. Men möjlige kommer de känna av tappet. Övriga tror jag det inte gör någon större skillnad för på ett eller annat vis

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
NHLs inledning av säsongen närmar sig och nu har både Warulfvens och Arslets NHL-lån tackat för sig och det väntas snart ske även för övriga klubbars NHL-lån. De klubbar och spelare det gäller är:
• Gangsteröret - Mathias Bromé och Rodrigo Abols
• HV71 - Lias Andersson och Linus Sandin
• Warulfven - Joakim Nygård
• HK Arslet - Theodor Lennström
• Malmoe - Fredrik Händemark
• Röglet - Nils Höglander
• Djurgårn - Tobias Björnfot

De klubbar, som inte lånat in NHL-spelare och alltså inte nu kommer att försvagas är:
• Luleå Hockey
• Läjkers
• Apan
• Malmoe
• Oskars

Trevligt :-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Slutminut i Örebro och gangstrarna sätter 5-2 i tom kasse för Warulfven.

Gangsteröret har därmed i praktiken placerat sig på plats 2 i SHL, fem poäng efter suveräna Röglet, trots en match mer spelad än Röglet.

Warulfven missar chansen att direkt ansluta till toppsex, men jämfört med säsongens inledning har ju Ulfven förättrat resultaten rejält så det är klart att de kommer att etablera sig bland topp sex - som vanligt:-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Inte så lång tid kvar till dopparedagen då vi får ha maskförsedd tomte av kända skäl.

13 matcher kvar att spela för SHL innan dess. Ja, Apan kommer inte att spela någon match och Trottoaren, Pungen, Djurgårn och Läjkers har bara en match att spela.

Övriga lag kommer att spela 2 matcher med undantag för Gangsteröret och Pölsan som spelar 3 och Oskars som spelar hela 4.

En av dessa matcher spelas idag när Gangsteröret tar emot Warulfven hemma och hade ledningen med 3-0 i andra perioden men inför tredje perioden är ställningen 4-2. Kom igen nu, Ulfvar!

Oskars har alltså hela 4 matcher innan jul, troligen inte speciellt kul för dem eftersom de på senare tid gått så dåligt och torskat sju senaste matcherna eller hur det nu är.

Luleås matcher går båda mot Oskars; på torsdag Luleå.Oskars; på lördag Oskars-Luleå. Om nu inte coronan vill annat.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Costanza: Vackert! Kronwall got Kronwalled. Mer sådant.

Det hände också att andra lags spelare ledsnade på Fläskbergets fusk, filmningar och fulspel och levererade varianter av kronvallningar.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-04-19-kl-202317_2.png

500x0-skarmavbild-2016-04-19-kl-203154_2.png

500x0-skarmavbild-2016-04-20-kl-213752_5.png


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Svanru: He he, ja Röglarna seglar framåt något oerhört och blir svåra att stoppa. Känns trevligt på något sätt för oss Luleåsupportrar med tanke på hur många av Röglarnas spelare och ledare som utbildats uppe i Luleå. HK Arslet har ju också byggt på en del Luleåkompetens t ex Rogern och Burra, men inte alls lika klöokt som Röglet och inte så förvånande att de på senare tid olyckats inklusive att den informella ledaren kapen hitte-joel får ruptus och angriper zebror fysiskt.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Enaranger: Tack för förslag. Lite tidigt för prognoser för sluttabell kanske eftersom så många omgångar saknas och på ett varierande sätt.

Lagen har ju påverkats nu under hösten genom inträffade coronafall vilket dessutom inneburit att en del av de som varit infekterade under en tid efter infektionen har svårt med orken pga diskreta lungskador som inte märks normalt men först när behoven blir extrema under match. Med tiden bättras det och folk kommer tillbaka i normalform.

Vidare har lag haft spelare de tappar till NHL/AHL och även det påverkar lagen olika. Luleå, exempelvis har avstått från att ha höstspelare som sedan drar medan andra lag tappar viktiga spelare. Dessutom har ju på senare tid förekommit att utsatta lag köper på sig nya spelare, för att ersätta sådana de sparkat eller förlorat på annat sätt.

Under vanliga säsonger brukar man ju tämligen väl kunna ställa prognoser efter 10-15 omgångar, dvs när lagen mött övriga lag en gång. Sådana prognoser brukar vara relativt underbyggda - något lag kan komma att skärpa sig, något annat kan komma att tappa, men för de flesta blir det hyggligt gissningsbart hur säsongen kommer att sluta.

Jag BRUKAR göra prognoser men väntar ofta en bit in i januari-februari - ofta i samband med landslagskoskenkorvacup och SHL-paus. Och de brukar vara så goda då att man väsentligen får rätt, även om det kan finnas osäkerheter t ex avseende strecklag på samma poäng. Det jag DÅ väljer att göra är att komplettera tabellen med "tendenser" t ex lagens resultat senaste tio matcherna.

Låt säga att 30 matcher spelats och c:a 20 återstår. Då räknar jag på att laget, dessa sista 20, kommer att lyckas ungefär som de gjort senaste 10, dvs jag utgår från den form de då visat upp kommer att hålla i sig säsongen ut. Några ytterligare spelare kommer ju inte att komma till avslutande 20 (annat än t ex skadad kan komma tillbaka) och lagen är då hyggligt ihopspelta så långt möjligt, så sådana prognoser blir rätt säkra.

Men med detta sagt - säsongen 2020-2021 är annorlunda med anledning av coronan - så vi får se hur väl vi kan sätta prognoser framöver.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Bra jobb med nya sättet att räkna ut den "konverterade tabellen".
Och där kan man ju nu även se att ALLA lag har ett högre poängsnitt
hemma, och inte bara de flesta (som jag skrev). Även fast det
är tomt på läktarna. Men inom hockey så finns det ju faktiskt
inbyggt i reglerna att hemmalaget får en liten fördel, i och med
att de får byta sist (så används det rätt, kan det ge fördel).

Om du vill göra prognoser för en sluttabell. Då skulle du kunna
ta fram ett max och min värde för poängsnitten hemma/borta,
genom att t.ex. ta de högsta respektive lägsta poängsnitten som
lag haft typ de senaste 15-20 säsongerna. Och lägga till en eller
ett par tiondelar för max och dra av en eller ett par tiondelar
för min. För som sagt. Rögle lär ju inte ta 26 trepoängare hemma.
Men de skulle ju kunna slå det tidigare bästa poängsnittet.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Att slå Rögle var ju inte svårt för ett mittengäng utan ambitioner värre för de förväntade topplagen förlåt norrlagen😍 Jag önskar alla er Lulefans en God Jul och ett Gott nytt år.
PS till en viss måtta.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Kanske bara är MooDooist-Foppa som kunde ha rensat ut obetydliga spelare som Fläskberget som han gjorde med Kronwall.

www.youtube.com/watch?v=8cPX7XKrPA8

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Costanza: Ganska bra, men mot det ställer Apan följande uppställning:

Fläskberget - Fläskberget - Fläskberget - Fläskberget - Fläskberget - Fläskberget.

En hel femma där samtliga Fläskberg är 100% kompetenta för sektens hockey: Fulspel, filmningar och fusk! Och hoppas ni har en lång rad MooDoo-vakter beredda eftersom närmare ett tom Fläskberg - samtliga nämnda - kastar sig över MooDoovakt när puck är i närheten.

Anmärkning 1.
Vän av ordning kanske undrar hur Apan kan ställa upp med Fläskberget på samtliga positioner, men kom ihåg att i detta biologiskt-tekniskt avancerade tidevarv är det möjligt att tillverka kloner och att det kostar gör inget eftersom dopingkommunen betalar.

Anmärkning 2.
Ovanligt att lira med sex utespelare i PP-uppställning, men Apan bemöter varje eventuell invändning med att "det påstås ju att man får ha med lika många spelare som ena handens fingrar" och hävdar att det är en lokal regel i blygden.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Vi MooDooister får då slåss mot Apan vad gäller vilka som är störst. PP-uppställning: Sedin-Sedin-Näslund-Hedman-Forsberg. Skål igen!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Svanru: Sådärja! Nu har jag fått ihop tabellerna. Röglarna bara glider ifrån, imponerande hur starkt bottarnas lag går. Warulfven upp på topp sex nu som väntat, och Apan nu bara före streck- och bottenlag, vi hoppas deras resa ned till inferno fortsätter:-)
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2020-12-12-kl-211006.png

500x0-skarmavbild-2020-12-12-kl-211020.png


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Costanza: Kul att även MooDoo gick bra! Men glöm inte att Apan räknar hela världen som tillhörande blygden, så i sektsammanhang menar de sig vara störstigast;-) Skål, tammefan!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, en riktigt fin Luleå Hockey-dag! Skål, tammefan!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Skål Luleå! Vi gillar er! Jag har varit glad hela helgen. MoDo vann mot Brynäs. Sen inser man direkt att MoDo är världens största klubb. Ytterligare en skål!...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: UNDERBAR lördag!

Apan torskade
Röde Roger torskade
Vi vann mot Skansen
Våra stenhårda damer vann mot dagsländan/köpelaget Brynäs.

Fan vad jag är glad!
Skål ta mig fan Luleåkamrater.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Osj02: jo idag är Bodensarna i stort sett Luleåfans de bor ju trots allt i Överluleå som Boden hette tidigare innan de fick stadsprivilegier kring år 1900. :-)
Men halva Pite (den södra delen) tyr sig till Apan länsförädare som de är!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Svanru: Allt det där är historia nu, bodensarna är huvudsakligen lojala Luleå supportar till skillnad från pitefolket som är mer splittrade.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
DansbandsWolf: det argumentet använder vi oss ofta till Fusklundafans det vi spolar ned dricker man i Götet dvs det finns alltid värmlänningar i göteborgarna. Hoppas att det inte gäller angående bodensarna😋

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Luleå står emot boxspelet och när Cava kommer in från utvisningsbåset åker hon igenom DamPölsan och sätter 1-2 för Luleå:-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Och hockeyn fortsätter i URP-arenan där DamPölsan - Luleå står 1-1 med drygt 15 minuter kvar av tredje. Och nu får DamPölsan PP...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Trottoarkanten har 1-3 på Apan med två minuter kvar och Apan har tagit ut lille Gustaf. Då kommer Trottoarens stjärnlina 3 mot 1 och ingen vakt) mot Apan och passar retfullt fram och tillbaka men skjuter inte in 1-4.

Ojoj, det var besynnerligt. Håller tummarna för att Trottoaren håller detta tiden ut nu ändå.

Yep! Det gjorde de! Trottoaren krossar sekt-Apan. Härligt!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Lyxfällan vinner mot apan, he he he

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Och Luleå med pojkarna Wolf vinner mot DIF med 3-2.Tänk, att det alltid ska sluta med 3-2 ibland 2-3 mot gårdarna, men oftast efter 2-2 vid full tid och denna gång fick vi hela 3p. Som jag bedömer det eftersom DIF var trötta under första perioden. Sammantaget var vi förstås värda vinsten även fast det blev lite oroligt sista minuterna när DIF fått 3-2.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Osj02: Och då var det bara det näst hetaste derbyt i norrbottenshockeyn. #1 var derbynas derby uppe i Kiruna mellan arbetarnas AIF och tjänstemännens IFK.
Släkter, familjer, grannar och klassskamrater splittrades och blev ovänner för livet. Förlorande lags fans gick inte ut i Kiruna på veckor efter match.
Det var fan imig på allvar, respekt!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, på den tiden var det på allvar!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Svanru: Vi har väl inte haft några riktigt riktiga antagonister och derbyn med stort D sen Boden försvann från hockeykartan.
När vi var på samma (låga) nivå tidigt 80-tal och tidigare var det blodigt allvar på riktigt och då menar jag på riktigt.

Före under och efter match gjorde fansen upp med nävarna och att vinna dessa derbyn var det som gällde på säsongen oavsett hur bra man låg till i tabellen.
Boden var ”gröningarna” som spelade i grönt och var från sveriges mest hatade stad garnisionsstaden Boden där de flesta lulepojkar gjort lumpen. Och IFK Luleå (senare Groko och LHF) var ”negrerna” för vi drack Bodens avloppsvatten som släptes ut i luleälven där vi tog vårt dricksvatten samt att vi hade reklam på byxorna för Oboy med en mörkhyat pojkansikte.

Antagonismen mot DIF är ett sensre påhitt nu när Bodenhockeyn dött sotdöden, det var ganska kul med derbyna mot gröningarna fina minnen :-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Mot Jurgården betydligt fler sura minnen där allt från biljardbollar kastades från läktaren mot vår gud. Den finalserien slutade i femte och avgjutande i Scandalium där småbröderna placerade ut aporna tillsammans emedan vi fick sitta utspridda. Men innan den fantastiska finalen mot er lyckades vi i den nog mest spännande semin någonsin slå ut rumpmasarna.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: jag minns bara en final mellan oss och den slutade trevligt emedan en sur semi där ni brottade ner oss och sedan Fusklunda.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Svanru: Jo, visst hade vi pite som du märkte där vid lulsundet men det var mer än 40 år sedan, även om enstaka pitbor fortfarande vill ha oss som värstingar.

För oss har det växlat under åren faktiskt. Visst, Apan är det lag vi helst av alla vill slå numera. Men Warulfven har också varit ärkemotståndare. På senare tid har vi haft först Pölsan - som spöat oss vidrigt varje slutspelsmöte, därefter Gangsteröret som bogeyeams. Djurgårn och Gnaget har vi ofta lyckats bra emot så det är motståndare vi gillar.

HK Arslet, däremot, har alltid varit ena j-a historier i slutspel vanligen kraftigt färgade av helt horribla hemmazebrainsatser i Scandal-I-Analium, bara av att tänka på det ilsknar man till.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Paus inför tredje nu, 3-1 till Luleå. Djurgårn vaknade och spelade betydligt mer i andra jämfört med första. Ganska jämn andra period men, tycker jag, Luleå fortfarande lite bättre och vi hade nog fler chanser än DIF trots allt, inklusive ett skott i ribbkrysset.

Man får efter det som spelats glädjas åt Klasens spel. Han är mycket mer inblandad numera och gör mycket bra, inklusive målet. När säsongen började var Linus länge lite mer försiktig och märktes inte mycket men nu börjar han komma igång ordentligt! Mycket trevligt.

Inför tredje perioden har vi i matcherna
• Luleå - DIF 3-1
• Apan - Trottoarn 1-3
• Röglet - Oskars 2-0

Håller tummarna för att lagen med tvåmålsledning inte släpper i tredje.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Alla lag har sina antagonister. Vi har jurgården medans Fusklunda har oss (avundsjuka från Karlstads yttre hamn). Trodde dock ni hade Pite efter mina otala besök vid gamla Lv7.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
5.16 kvar av andra perioden. Djurgårn har stått upp bättre, men Luleå har fortsatt bra spel. Nyss PP för DIF och vår box klarade sig ganska bra.

Nu PP för Luleå. Vårt PP numera har stabiliserats där Klasen, Erik och lill-Nisse står längst bak och söker öppningar medan de säkert och snabbt passar varandra. DIF-boxen söker hindra så gott det går och i ett sådant läge ser Klasen att han har skymmande framför mannekängen och då drar han in 3-1!

Härligt!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Trottoarkanten är dock inte rädda för det svåraste av hockeylägen.

Nu har de satt 0-3 på Apan.

Trevligt!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Saran! DIF sargstudsar förbi lill-Nisse, kommer 2 mot 1, där den backen är Erik som helt korrekt blockerar pass till den andre gårdaren och lämnar åt Berguven att ta skytten. Berguven går dock försiktigt bara ut en meter, han kunde gott tagit en meter till för att blockera mer. DIF-spelaren med pucken drar upp en handledare ovan Berguvens vänstra axel in i kysset.

2-1.

Nå, då slapp vi iaf hamna i 3-0, tack för det.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
2-0 till Luleå efter första perioden och det är helt rättvist.

Överraskande att Djurgårns många namnkunniga spelare inte lyckats med i princip något alls.

Djurgårn är förstiktiga och går inte all-in för att pressa Luleå högt när vi har puck långt nere i egen zon. Däremot försöker DIF-forwards stoppa oss lite senare i vår zon, men däå fungerar Luleås passningsspel utmärkt och puckförande får alltid 2-3 passningsalternativ genom att medspelarna rör sig och letar upp bra ytor för alternativ.

Det innebär att Luleå får ganska enkelt att spelvända och Djurgårns spelare blockerar inte svårt i mittzon eller i början av deras zon vilket innebär att Luleå nästan alltid får komma in och zon och väl där är Djugårn inte aggressiva vid sarg utan initialt bara skyddande slottet. Men när Luleå på så sätt får spela i DIF-zonen är man snabba och rörliga och DIF jagar ofta förgäves, Luleå lyckas ofta försvara puck och spela fram till skott och målchans.

Luleå har alltså ägt spelet totalt under första perioden och överraskande att Djurgårn låter oss göra det. Jämför man t ex med hur det var mot Röglet, då det laget inte tillät något alls utan som regel stoppade alla Luleås försök redan i mittzon eller direkt genom att smälla fast oss mot sarg, gör ju gårdarna ingenting.

Nå. Vi hoppas att DIF fortsätter detta spel och att vi kan hålla 2-0 matchen ut. Det farligaste just nu kanske är att vi haft lägen att sätta 3-0 - det svåraste av lägen i hockey☺

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Svanru: Hoppas kunna hjälpa dig att älska! Än så länge ser det oförskämt bra ut:-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Äsch skit i tabellen🤪 Älskar när Jurgården får pisk

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
2-0 till Luleå.

Fabbe kämpar med gårdare framför mål med fri puck, Fabbe sparkar pucken till Olle som väntar till mannekängen är nere och då lyfter in 1-0 för Luleå. Mycket coolt!

Strax därefter Luleåanfall där Linus slår bra kross till Ilomäki som lägger in framför mål, och där drar DeSousa honom och lyfter in 2-0.

Djugrån tar tidut, efter tio minuter av första perioden...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Svanru: He he, vi får se. Anar att Watulfven nu är på god väg att etablera sig bland toppsex, kanske ni får sällskap av Djurgårn om ett par timmar?

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Ja, det här blir svårt med tanke på att Djurgårn nu har alla starka spelare tillbaka, nu kompletterade med Rahshani.

Matcherna mellan DIF och Luleå brukar ju alltid sluta 2-2 därfter vinner vanligen Luleå men ibland DIF i sudd eller på straffar.

Ett sådant resultat kan tänkas vara att hoppas på idag.

NU KÖR VI!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Publicera tabell nu direkt😇

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Luleås lag uppe nu och det som skiljer mot sist är att Petter Wolf faktiskt spelar (sista matchen innan ljumskoperation efter helgen) och att Carl Mattsson därför blir 13e medan Lysell inte är med; dessutom går Eddie in med Erik i stället för Berglund.

Som Zebror får vi Älvsby-Öhlund och en rookie Christoffer Holm.

Djurgårn verkar komma med fullt lag och så vitt jag kan se har skadade/avstängda nu återvänt. Dessutom kastar de in köpespelaren Rakshani.

Det här kan bli svårt.

I pågående matcher just nu ställningen:
• Warulfven-Läjkers 4-2 SLUT
• HV-Gangsteröret 2-4 SLUT
• Arslet-Malmoe 2-3 SLUT!

Härligt att Arslet får stryk igen! Malmoe vann ju senast mot Oskars också - är de på G alltså? Många hade ju redan nyss räknat med Malmoe klara för kval? Ja, jag ser ju gärna att de klättrar eftersom det ökar chansen att Apan kan ramla ned till plats 13-14.
Uppladdat:

500x0-epc682w4aqtom7.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Tredje period av de tidiga matcherna, just nu:
• Warulfven-Läjkers 3-2
• HV-Gangsteröret 2-3
• Arslet-Malmoe 1-3

Är ju framför allt det sistnämnda resultatet som är anmärkningsvärt och under första två perioderna hade Arslet skotten med 25-9 men låg under med 1-2, och 4 min in i tredje gjorde Malmoe också 1-3. Fast med 9,5 min kvar sätter Arslet i detta nu 2-3 i PP. Stå emot nu, Malmoe!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Hitte-Joel överföll ju linjedomaren Rickard Nilsson vid matchen mot HV igår. Anledningen var den att Joel överfallit en ung HV-spelare, som då inte "visade respekt" utan slänge ned Joel-gubben på isen flera gånger. Sedan ville Joel hämnas men linjedomaren var ivägen varpå Joel försökte kasta omkull denne.

När Nilsson såg att det var Joel - som har frikort på allt möjligt - som var den skyldige, låtsades han och övriga zebror typ Molgan och hans osynlige kompis Sjökvistarn att inget hänt. Förstås.

Men media uppmärksammade saken och frågade varför Joel skulle ha frikort, så Lärlingen i situationsrummet kände sig tvungen rapportera Joel till Disciplinnämnden, som idag bestraffar Joel med fem matchers avstängning samt böter.

Vi bugar och tackar.

Kan ni dessutom plocka bort de frikort som zebrorna ger Joel blir vi än mer nöjda.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Avd: Man får vara nöjd med det lilla.

Match idag i SDHL mellan DamPölsan och DaMooDoo. DamPölsan och Luleå leder ju SDHL så överlägset och vinner i stort sett allt, så ett poängtapp är känsligt.

DamPölsan har inte helt lätt för att slå DaMooDoo.

Vid första mötet (i URP-arenan) 25/9 låg DamPölsan under med 2-3 inför sista perioden men vände då till 4-3 plus ett avslutande i tom kasse.

Vid andra mötet 30/10 i Övik slutade matchen 1-2.

Ikväll kör man i Urpen igen och DaMooDoo hade 0-1 efter första men mitt i andra perioden - när DaMooDoo har PP - kvitterar DamPölsan till 1-1 med en kvinna mindre på isen.

Äventyret fortsätter...

TILLÄGG: En halv minut efter att DamPölsan blivit fulltaliga sätter de också 2-1...

TILLÄGG: Lossnar för DamPölsan. Nu 4-1 inför tredje.

TILLÄGG: DaMooDoo överraskar! Under tredje perioden har de gått från 4-1 till 4-4 och nu återstår bara 7,5 min av matchen. Kör på nu, DaMooDoo!

TILLÄGG: Vilken avslutning!
• 59:10 DaMooDoo kommer 3 mot 1, men Pölsan räddar
• 59:21 5-4 (EQ) BIF
• 59:21 PP DaMooDoo eftersom en pölsa slår omkull en MooDooist i samband med målet.
• 59:49 5-5 (PP1) MODO
• 62:37 5-6 (EQ) MODO
• 62:37 Målskytten blir nedslagen.

Fin insats av DaMooDoo som också saknade covidpositiva spelare. Nu ligger DamPölsan 3 poäng bakom, men har ett plusmål på, serieettan Luleå.

I morgon i Urp möts...DamPölsan - Luleå Hockey!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Enaranger: Äsch, jag slarvade och missade att ange att samtliga lag konverterats till 13 matcher borta. Men pinnarna är korrekta. I den (icke konverterade) aktuella tabellen hade Trottoarkanten spelat flest hemmamatcher (13 stycken) medan Apan spelat flest bortamatcher (13) och därför konverterade jag samtliga lag till att ha spelat 13 matcher hemma, och 13 matcher borta och gav då lagen extrapinnar med de P/M de haft hemma, alternativt borta, multiplicerat med hur många matcher hemma, alternativt borta som skulle läggas till.

Hur som helst - imponerande att se att det enda rejäla bottenlaget är Malmoe, medan Pölsan bara är en extravinst från att ansluta till HV, Pungen och Oskars uppe bland strecken. Det kommer säkert att ordna sig för er och som det sett ut på senare tid är det förstås Oskars som starkt tenderar att med tiden ansluta till Malmoe i botten för kommande kvalfyllda kvalspel.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2020-12-11-kl-172215.png


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, vi har inte heller någon av vikt som försvinner, var ett värre tapp när Rydahl försvann pga skada

« · 2112168 · »