Luleå HF

SHL · 122085 inlägg · 893 ämnen

3023558 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Väntat. Skulle BurkÖlen inte gå/gått upp hade väl Luleå haft chans, men enligt länken kommer han ju att gå till BurkÖlen och hem till Umeå även om de blir kvar i Allsvenskan. Förståeligt.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Men läser i NK nyss intervju med Bromé som säger att han har en outklasul för utanför Sverige som han måste utnyttja innan 1 maj. Samt att han ska avvakta och se vad som kommer in, innan han bestämmer sig. Tror kanske att det kan bli Schweiz. Men hoppas att han och familjen bestämmer sig för att stanna.

Läser nu att Sellgren saknades i slutspelet för revbensfraktur plus pneumothorax som han ådrog sig mot Öret. Men klev in mot Apan trots allt, ungefär som förra året alltså. En pålitlig kämpe!

Lite skillnad mot Allard som levererade inget mål men en assist och ett gäng utvisningar under hela slutspelet, när han var med överhuvudtaget. Minst Valuable Player 2026?


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Enligt DOJ på NSD/Kuriren så kommer han inte lämna Bromé för Schweiz!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Lulessss: Ser trevligt ut. Finns förstås återigen risk för att Mattias Bromé utnyttjar klausul för Schweiz och hans betydelse för Luleås lag kan inte överskattas. Han kunde mycket väl ha utnämnts till MVP redan i fjol, och har i år betytt mycket för vårt anfallsspel men kanske ännu mer för vårt försvar speciellt i BP; en pärla och det vore tufft om han väljer la dolce vita i Schweiz.

Däremot förstår jag i efterhand inte hur man kunde avstå från att sparka Liedes. Det måste ha funnits en massa spelare man kunde hittat och nysit, som skulle bidragit enormt mycket mer än det blysänket. Trevligt att se honom lämna nu.

Några av junisarna/de yngre spelarna kan förstås ta erbjudanden dra över pölsan, även om det känns bäst för dem att ta minst ett år hemma för att utvecklas och etableras ordentligt.

Att tappa såväl Bromé (om han drar) samt Koivistoinen - mycket viktiga för vårt BP, blir tufft, speciellt som vi inte längre har Jonas Berglund, som också var en klippa i BP samt en stjärna som center i fjärdelinan. Det där behöver man fundera på. Tänker att Granberg behöver tränas in för just den rollen om det ska fungera, annars kan det bli nödvändigt att söka en spelare som bättre kan fylla den - och gärna leverera ett BP på de tre tidigare nämnda experternas nivå.

Sedan har vi ju Woz, som behöver särskilt satsning. Från att året innan draft omnämnas av många internationella experter som kandidat som draftetta till att numera gå som tredelinavinge alt. 13e forward i Buskölen. Den här killen har skicklighet och målskott och behöver särskilt stöd för att utvecklas till sin fulla pontential. Tycker att det borde vara en viktig målsättning för Luleå Hockey att jobba för det och inte slösa bort en egen produkt. Kanske den fantastiska junislinan Woz-Granberg-Hedqvist skulle satsas på som tredjelina kommande höst? Det skulle kunna bli hur bra som helst, om de lyckas. Hedqvist har ju dessutom allt som behövs för att utvecklas till en strålande forward i BP.

Shinnimin? Ja poängen har ju uteblivit senaste året, även om han blixtrade till och vann en semifinalsmatch mot Apan för oss. Tror att det vore bra att ha kvar honom, även om han inte kan få lika betalt som tidigare, eftersom han hela året missat de flesta bra mållägen, som han tidigare satte.

Nåja, bara några tankar.

Backarna? Ja, jag saknar absolut inte Allard. Bra kille i omklädningsrummet och skicklig att lägga perfekta pass i rätt läge. Men nu är han känd i SHL och få lag släpper fram honom i de lägena. Då blev hans betydelse i vårt anfallsspel snarare att han saboterade vår offensiv med meningslösa skott som sällan gav något, annat än puck till motståndarna. Han måste ha slagit bort hundratals puckar och anfall sådär under hösten och en väsentlig faktor till att Luleå gick så dåligt under hösten, faktiskt. För att inte tala om försvarsspelet där såväl han som Erik ibland visade att de inte hann med och orsakade baklängesmål. Men vi behöver lyfta fram backar speciellt i andfallsspel som kan sätta snabba och perfekta pass samt som kan smälla in puckar i mål när de får lägen. Sellgren? Laaksonen och Leskinen? Ja, de har inte levererat tillräckligt under året men kan de få spelas in på rätt uppgifter så kanske.

I vilket fall återigen ett lag med starka spelare relativt färdigt redan innan sommaren så vi slipper silly season-rysare samt att sakna viktiga spelare när säsongen startar. Fast skulle de bli flera spelare som väljer att lämna kan det bli betydligt svårare och då krävs att sportchefer/tränare lyckas rekrytera bra ersättare. Vår nye tränare borde ju tillföra bra koll på möjligheter från allsvenskan speciellt Bofors. borde ge våra nya tränare tillräckligt med tid för att etablera laget och någon risk för att hamna i botten nästa år ser jag knappast. Mer troligt på högre halvan och ska förstås ta plats bland toppsex.

Förr brukade jag konsekvent lämna hockey-Forum när Luleå spelat sista matchen på våren och inte återvända förrän vid Elitseriepremiären. På så sätt fick jag ett halvår då jag jobbat i kapp med sådant som inte var brådskande. Numera jobbar jag mer med större uppdrag som jag kan ha avgörande inflytande på deadline för, men senaste säsongen har det varit stökigt att kombinera med hockeyn och många nätter som tagits. Nu kommer jag nog att få ordning på arbeta in real Life närmaste halvåret, men finner inga behov av att engagera mig för hockeyn. Fast som ledare på denna sida tar jag ansvaret för att hålla koll på att sidan inte släpper in skit; det tar ju inte tid speciellt för att kolla efter någon gång dagligen. Men för övrigt tar jag hockeysemester nu. Glad sommar alla goda vänner!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sanny Åslund.

Inledningsvis hade jag invändningar mot honom, eftersom Wikegård (med sin förkärlek för dödligt våld på hockeyis) kidnappade honom. Vilket innebar att Sanny kom att förespråka att spelare var i sin fulla rätt att sikta in sig på att dela ut fruktansvärda tacklingar med stenhårda axelkåpor i ansiktet på motståndare. Dessutom att delta i Wikegårds skratt när Joakim Lindström helt utan att bli bestraffad omotiverat slog klubban i ansiktet eller på pungen på oförberedda motståndare "den Jocke, den Jocke, hi hi hi".

Men han har skärpt sig. När det gäller övervåld på hockeyis vet han nu bättre och har anpassat sig.

Så senaste åren har han fullt utvecklats till en klippa, en person man kan lita på och som kan se och kommentera det som händer på isen med erfarenhet och kompetens.

Nu publicerar han sin "hockeynekrolog" över Bulan och det är så välskrivet att det är värt att delvis* publiceras här.

*Jag eliminerar första bokstaven i Sannys krönika, så har jag per definition inte äopypastat allt;-)

Sanny:

homas ”Bulan” Berglund är en av SHL:s största profiler genom tiderna.

Nu tackar han för sig. Jag tror definitivt att det är fler än mig som hoppas att han kommer återvända igen.

”Bulan” har varit Luleå trogen i 17 säsonger som spelare och sedan 16 som tränare. Han var med som spelare vid klubbens första SM-guld 1996 och coachade hem Luleås andra guld i fjol. Det är därför ingen överdrift att säga att han är klubbens största genom tiderna.

Luleå har under Berglunds nio säsonger som tränare (under denna sejour) varit synonymt med disciplin, hårt jobb och en kompromisslös lagmoral. Han har satt samma krav på det hårda jobbet oavsett om det varit en junior eller en stjärnspelare. Den strukturerade, hårt arbetande- och kompromisslösa hockeyn, som under hans första år ibland stämplades som tråkig, har över tid visat sig vara tämligen framgångsrik.

”Bulans” engagemang och driv har smittat av sig på omgivningen. Att se honom i båset under match ger en bild men spelare jag pratat med vittnar om en helt annan. Det har funnits en värme och humor i hans ledarskap vilket i kombination med hans ärliga framtoning gjort honom både respekterad och långvarig i en samma klubb.

Som spelare var han likadan. Hänsynslös mot sig själv och beredd att offra allt för att laget skulle vinna. Om det så var att ta en tackling eller köra upp en klubba mellan motståndarens ben för att hånle retfullt. Jag minns hur vi som spelare kunde vara fullkomligt galna på honom så till den grad att det nästan blev personligt.

Utanför isen var han dock trevlig och avslappnad de gånger man sprang på honom. Som tränare upplever jag att han varit likadan. Det som verkligen sticker ut är hur har älskat Luleå och stått upp för klubben. Han har nog tagit det personligt om Luleå förlorat eller om någon pratat illa om klubben vilket jag själv fått erfara.

Berglund har byggt upp något som sträcker sig långt bortom enskilda resultat. Han har format en identitet och ett sätt att spela på, han har höjt kravställan i vardagen och gjort Luleå till ett ständigt topplag.

Säsongen 19/20 var Luleå seriens i särklass bästa lag och storfavorit i det slutspel som ställdes in när pandemin lamslog en hel värld. 2022 förlorade Berglunds Luleå (det är oftast så vi benämnt dem som) match sju hemma mot Färjestad i en fullkomligt lysande finalserie. Revanschen och SM-guldet kom i stället i fjol när Luleå lyfte sitt spel och i slutändan var helt ostoppbara.

I år räckte de inte riktigt till. De har gjort det bra utan att riktigt få det att lyfta. Likväl tog de sig till en semifinal vilket säger väldigt mycket om vilka förväntningar som numera finns på Luleå.

33 år i samma klubb är respekt. År av envishet, aldrig fuska eller aldrig ta ledigt från jobbet.

Sådant sätter avtryck och kommer kunna leva vidare och vara en del av Luleås DNA.

Allt har dock sin tid.

Det kan, hur mycket än Berglund gjort och betytt för Luleå, vara utvecklade och bra att gå vidare. En en ny röst och nya ögon kan ge gruppen ny energi.

En sak är dock säker. De nya tränarna kommer att bygga vidare på och förädla det som Thomas ”Bulan” Berglund byggt upp.

Det är inte alla tränare som lämnar ett sådant arv efter sig.

Det gör bara de största.

Thomas ”Bulan” Berglund är definitivt en av dem.

3023558 · »