Luleå HF

SHL · 118242 inlägg · 891 ämnen
« · 1937311 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Det var säsongens goda gärning när ni tog över Guter. Och nästa säsong har han nära till Stureplan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå Hockeys stenhårda damer kör över Stocksund och efter två perioder har man skotten med 19-45 och målen med 1-5. Stackars Stocksund har bara lyckats ragga ihop två hela femmor och en tredjelina, trots att de spela match hemma i Danderyd.

Luleå har definitivt tagit över serieledningen i SDHL nu och drar ifrån rejält trots att man har många matcher färre spelade än konkurrenterna.

Det blir självklart serieseger för fjärde året i rad nu och faktum är att sedan MSSK och Luleå gick ihop har Luleå vunnit serien varje år; landets klart bästa damhockeylag sedan länge och i år världens bästa damhockeylag:-)

Man blir glad.

Glada är också ApPravda Norran som jublande konstaterar att i hibbyserien norra damettan lyckades DamApans köpelag idag vinna borta mot BurkaDamen med 2-3 trots underläge i spel och skott och därför lyckades DamApan ta över "serieledningen" i hobbyserien. Hela serien är ju lite på låtsas och det enda det gäller är att se vilket av de två Västerbottenslagen som placerar sig högst och då får kvala till SDHL.

Man börjar ju tänka att det vore väl kul om DamApan skulle lyckas. I så fall skulle vi ju få:
• DamApan skulle dra betydligt ökande kostnader för resor m m och det skulle snål-Pea behöva ta från herrlaget.
• DamApan skulle få möta Riktiga Luleå Hockey och det skulle förstås bli folkfester med tvåsiffrigt och fiskdammsorgier.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Klart att Guter inte levererat. Faktum är att han under de senaste fem åren, då han spelat i SHL, har han aldrig levererat så dåligt med mål+assist <0,25 per match, som han gjort nu i Luleå.

Så här ser hans stats 2014-2019 ut:

Djurgårdens SHL 28 6 4 10 4 -6
Leksands IF SHL 13 4 2 6 2 -5
Karlskrona HK SHL 48 19 13 32 10 -17
Karlskrona HK SHL 45 15 11 26 6 -2
Karlskrona HK SHL 45 13 10 23 10 -24
Timrå ..........IK SHL 12 2 3 5 2 -3
Luleå ..HF SHL 14 1 2 3 0 -1

Vi kan konstatera följande:
• Jävligt duktig målskytt och passningsläggare i rätt omgivning
• Hemfaller gärna åt usel plusminus, speciellt då han lyckats bäst offensivt.

Som jag kommer ihåg honom i Karlskrona var han jäkligt duktig i slottet och en kvick måltjuv. Det är förstås egenskaper som vi skulle ha en jäkla stor användning för. om vi lyckas få in honom i laget på bästa möjliga sätt.

Största problemet är förstås att han tycks vara van primadonna med rätt att skita i det defensiva spelet och det var väl därför Timrå sparkade honom snabbt. I Luleå kan han förstås inte heller tillåtas göra vad han vill, när han inte har puck, och det har ju varit problemet, att få in honom på ett bra sätt i Luleås spel.

Hittills har det inte gått, men Bulan har nog inte givit upp, Skulle han få igång Guters anfallsspel utan att det alltför mycket inkräktar på det defensiva skulle Guter säkerligen kunna vara en av våra 1-3 bästa målskyttar. En av få som är jävligt duktigt på att utnyttja lägen, om han får sådana.

Med en sådan potentiell bonus vore det konstigt att inte nu i januari ha fortsatt tålamod med honom - tänk om det lossnar inom 4-6 veckor!

Men. Att han redan nu tycks ha skrivit på för Djurgårn och kommer hem efter våren innebär förstås en risk för att han inte nämnvärt bryr sig i att försöka sitt bästa i Luleå. Känner och kan honom inte närmare, men skulle det vara så tycker jag att man lika gärna skulle kunna låta DIF ta honom direkt i stället för att vi slösar tid och pengar på honom. Då kan vi lika gärna plocka upp en junis. Men en vinge med Olle kommer att få bra passningar och målchanser och det vore intressant att fundera på att plocka in någon som kan utnyttja sådant i stället för Guter i så fall, En månad till deadline och det kommer säkert att dyka upp några möjligheter från lag som bommar i finska ligan eller KHL.

Men med allt detta sammantaget tror jag det kan vara rätt fortsätta se om det går att få till Guter, så länge Bulan inte givit upp på honom.

Farley tror jag inte kan ersätta Duter, helt olika nivåer på poängleverans där. Farley mer som bäst en duktig energispelare och passade ju fint inledningsvis när han spelade och öppnade för andra som levererade t ex med Connolly och Petter. Så kanske han skulle passa i den linan om det inte lossnar för den med Harj. Men dessutom tror jag vi har fler spelare som kan konkurera med Farley, inte minst Carl Mattsson vår duktige junis,

Sammantaget: mycket möjligt att det inte kommer att gå med Guter. Men skulle det lyckas kunde det vara Glud värt. Därför klokt fortsätta försöka en tid till, tycker jag.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Linorna ser bra ut....men Guter tycker inte jag har levererat. Ser hellre Farley eller Gunler på hans plats, faktiskt.
Men som du säger så kanske Guter rycker upp sig nu med Olle och Kovacs.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu släpper Anders i alla fall inte in ytterligare mål eftersom Ottawa försöker med 6 mot 5. Men då sträcker Melkman ut en klubba och bryter en puck vid blå, och lägger in 4-1.

Ja, därefter kommer förstås Anders in och får rädda ytterligare skott.

Matchen över och Anders räddar 28 av 31 skott och jag tycker han gjorde en mycket bra match igen, även om det inte blev 97% räddningar, utan 90, 32%.

Men ett mål var ett självmål, där Anders ej kunde täcka den sidan av målet; ett mål var en studs på två spelare och böt därefter riktning men ANders var både med ben och sedan med hand mycket nära att hindra - inklusive att Thortnton klappade till honom på benet och kan ha påverkat honom.

Ett skott från halvdistans upp i krysset var han nära men släppte in - å andra sidan släppte också Jones i hajburen in ett skott och det var från längre håll och lägre, mer tagbart.

Nåja. Delvis en fin insats av Ottawa men ju längre matchen led desto mer fick Sharks attackera och lägga puck efter puck mot mål och som en följd av att få göra det fick de också två mål via studs på mot- eller medspelares ben.

Nåväl. Anders har i Kalifornien på tre matcher räddat 93 av 98 skott - 94,90% räddningar och det är förbannat bra facit. Speciellt när 2 av de 5 mål som gått in varit via studs på utespelarben - jag ser nu på repriser att båda faktiskt är självmål - och inget av de tre andra målen lastas Anders för heller.

Utmärkt insats av Anders men småsynd att statsen drogs ned lite.

Trevligt ändå att se att Ottawa faktiskt KAN spela när de skärper sig, även om de inte kunde stå emot hela matchen mot Sharks idag, men så j-a långt efter var man inte.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Förbannat! Ottawa klarar PP-tiden ut men trycket fortsätter därefter och ett skott från slottet som Anders har koll på men pucken studsar först på ett spelarben och styrs för att hamna utanför målet men där träffar det ett annat ben och styrs in mot målet bakom Anders. Anders hinner försöka sparka undan mrd foten men når precis inte och då försöker han nå pucken med plocken men bara nuf´ddar den vid blålinjen och den glider in ändå.

På repriserna ser man att när Anders fot når pucken klipper Joe Thornton till mot området och NHL hittar på att Thornton får målet medan jag tycker att han snarast träffade Anders skydd och därmed inte rörde puck men möjligen stötte emot Anders ben med följd att han inte nådde pucken.

3-1 för Sharks nu alltså, och bara knappt två minuter kvar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Shit!. Melker Karlsson ska försöka passera vid sarg men trycks väsentligen fast av Jaros. Då pressar Melkman överkroppen förbi och därefter låter han "benen försvinna" upp i luften och faller pladask och förvånande nog köper domarna det och nu får Sharks spela PP, huga!

Man märker att Melkman blev "bra" utbildad i Apan.

Tufft läge nu för Ottawa, 6 min kvar och ställningen 2-1. Nu måste de fixa detta PP, annars är festen över.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En Sharkspelare levererar en pungjocke - "a stick in the family-area" som kommentatorerna kallar det - och Ottawa får spela PP för tredje gången ikväll. Tidigare har ju Sharks enkelt boxat ut dessa, men i slutet av senaste PP hade Ottawa en hel del bra chanser.

Halva tredje perioden återstår - kom igen nu!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Helvitte!

2-0 för Sharks och det har varit en jävla fart på hajarna första sex minuterna av tredje, känns inte som att Ottawa orkar hänga med längre. Hajarna lägger in puck efter puck framför Anders för styrningar och för returer.
Här kommer en puck som går precis utanför målomårdet och Anders sträcker ut höger benet men kan inte komma ut längre eftersom det står en Ottawaförsvarare där. Det är Christian Jaros och oturen är att pucken träffar hans yttre skridsko och styrs in i målet bakom Anders. Shit! Ett självmål.

En halv minut senare reducerar dock Ottawa helt plötsligt genom ett skott nästa uppe vid blå som smiter in på halvhöjd precis vid stolpen.

2-1. Nu bara drygt 12 min kvar att spela. Anders just nu 23/25 och alltså 92%.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Helvitte - 1-0 för Sharks med två min kvar av perioden. En Shark som 6-7 meter ut i slottet får kontroll över puck och just innan Ottawabackar hinner stoppa honom drar han upp ett skott i ANders plockhandskryss. Anders får upp plocken men skottet är så hårt att han är en miljarddels sekund för sen.

Paus nu inför tredje perioden. Sharks har skotten med 16-18 och Sharks Martin Jones har gjort några svettiga räddningar.

Anders just nu 94,44% räddningar - en utmärkt siffra, men lite under de 97% han levererat de två matcherna innan;-)

Tycker inte att Sharks avlossat speciellt skitsvåra skott egentligen - förutom det där sista - men Anders har varit bra framme och blockerat/styrt bort många chanser där Sharks pangar in puck framför mål i syfte att den ska styras, men men där har Anders avstyrt och då blir det inte ens "skott på mål" för de viktiga ingripandena.

Nå. Bara 1-0 underläge alltså efter två perioder mot ett av NHL:s just nu absolut bästa lag.

Vi hoppas att Ottawa kan komma igen med "period 1"-spel, snarare än "period 2"-spel i nästa period.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
0-0 efter PP och Sharks höll bort Ottawa aggressivt med boxen hela tiden nästan, men mot slutet kom Ottawa förbi och in framför duktiga hajvakten med flera chanser.

Knappt tre min kvar av andra perioden.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
14 minuter seplade av andra där San Jose haft skotten med 9-5 men senaste minuterna har Ottawa kommit igen och haft anfall - som inte är dåliga - det är mer försvaret som inte hänger med - och nu trippar Tim Heed omkull en knäpp tripping på en Ottawaspelare och PP för Ottawa igen.

Kom igen nu!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
9,30 spelade och betydligt mer Sharks senaste minuterna samtidigt som Ottawas försvar dels inte tycks hänga med, dels - när de erövrat puck - gång på gång blir bestulna på den av checkande hajar.

Kommentatorerna påpekar att Ottawa har siffror på att de är som sämst i andra perioden, där de förstås då är sämst i NHL också, och det märks.

Kort break nu, hoppas att Ottawa kan skärpa sig nu, annars blir det svårt för Anders, fortfarande 0-0 dock. just nu 6-5 i skott enligt sekretariatet fat jag tycker det känns som att Sharks haft minst dubbelt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Härligt att se att Christian Jaros tagit en plats i Ottawa. Redan när han som junis släpptes upp i SHL för Luleå såg man att han hade en framtid i NHL och nu är han där:-)

Åtta minuter spelade och Anders räddade precis ett läge då en Karlsson var framför honom och försökte. Nej, det var inte Erik utan Melkman;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
O lyckat i PP, Sharks riktigt snabb och bra box. Nu har vi lirat sex minuter, liiite mer utjämnat spel och frotfarande 0-0.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Två minuter spelade av andra och äntligen avblåst efter en hel minut enorm press av Sharks och det kändes som de spelade 5 mot 1. Strax efter fortsatt tryck av Sharks, men så trippar två hajar omkull två senatorer bakom ottawas mål. Det blir en utvisningoch Ottawa får spela PP.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Första perioden över, 0-0, och riktigt stark hockey från båda lagen, dessutom juste och inga utvisningar.

Det som imponerar mest från båda lagen är att trots att spelet böljar fram och tillbaka är de riktigt duktiga på att styra undan motståndare och hålla dem utanför slottet, samt dessutom sätta fast dem där. Likaledes riktigt starka backar att stå emot checking när de erövrat puck - känns som lagen har sex Erik Gustafsson att kasta in, typ.

Ottawa kom fram mer till Anders i inledningen av perioden men därefter var det mer sådana attacker av Ottawa i andra halvan av perioden.

Imponerande perfekta insatser av spelarna och att de kan hitta varandra med perfekta pass i sådan fart är riktigt trevligt att se. Två lag som fokuserar på hockeyn och jag är lite överraskad av att inte ha sett en enda tackling under perioden, fast NHL-sekretariatet registrerat 16-6 hits för Ottawa. Men det är ju tacklingar på sepalre mot sarg när de precis spelat iväg puck.

Oväntat nog betydligt mindre att göra för Anders i denna första period, jämfört med mot LA i förrgår då han fick slita hund.

Mycket trevligt att se att Ottawa KAN spela hockey, när de vill. De har ju silat värst i NHL - 4 baklänges mål i snitt varenda match - och det skulle blivit tufft för Anders med så usel hjälp. Men kan Ottawa lira och kämpa som de gjort idag kan det bli riktigt kul:-)

Bara att ladda för andra perioden!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
15 min spelade, 7-4 skott för Sharks, men Ottawa håller matchen jämn och det står fortfarande 0-0.

Grejen är den att när Sharks fick Erik Karlsson, fick Ottawa en handfull spelare i utbyte, och de är nu "hemma" i San Jose. Kanske något som tänt dem?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
12,5 minut och Ottawa står fortfarande upp på ett utmärkt sätt och har inte släppt igenom Sharks till alltför ruggiga lägen.

Oväntat, men glädjande att Ottawa kan spela så pass bra. Men nog känns det att ger man Sharks ett finger hugger de hela handen, brrr!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
7,5 minut spelade, 0-0, men 4-1 i skott för Sharks.

En jäkla fart i matchen och Sharks imponerar men jag tycker att Ottawa än så länge är betydligt bättre än i senaste matcherna. Kan de hålla detta? Är det att de möter Erik Karlsson som gör att de lyfter sig? Eller har de två segrarna senaste fyra dagarna pluc kunskapen att de har en vakt som kan hålla kvar dem i matchen - om utespelarna gör det de ska - att de fått ökat självförtroende och bättre vilja?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Matchen igång i San Jose och Ottawa börjar med Anders Nilsson och Christian Jaros - två Luleåfostrade spelare:-)

NU KÖR VI!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
l nedsläpp i San Jose, för att följa Anders Nilsson i den viktiga matchen.

Gissningsvis är jag ensam här hemma att göra det, men å andra sidan är jag ändå vaken; på den andra stora monitorn jag har framför mig arbetar jag med att sammanställa en gigantisk mängd insamlad information till en sökbar databas, samtidigt som jag har jourberedskap. Känns fint att inte slösa bort nattimmarna på arbete, bara:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Jag är säker på att han lyckas med det, NHL-Isac!

Undrar om vi inte idag såg Luleås färdiga linor, de som Bulan kommer att satsa stenhårt på och nu fortsätta minst 5-10 matcher - och troligen serien ut - förutsatt att ingen blir skadad?

1. 24. Harju, Johan - 20. Connolly, Jack - 11. Emanuelsson, Petter

2. 96. Kovacs, Robin - 16. Olausson, Niklas - 44. Guter, Mattias

3. 36. Larsson, Emil - 37. Lundeström, Isac - 10. Emanuelsson, Einar

4. 52. Fabricius, Karl - 14. Berglund, Jonas - 9. Forsberg, Johan

Med tre offensiva linor samt en av seriens bästa brunkarlinor.

När det gäller de tre offensiva är det ingen självklar numrering utan den och de som går bäst kommer - per match och långsiktigt - att få ta uppdragen och PP-chanserna.

Det skulle betyda att Farley är utanför, men svårt att säga vem han skulle peta. Kan få hoppa in och bidra med fart skulle någon vara skadad eller sjuk. Vidare är inte Carl Mattsson med, lite trist eftersom han definitivt varit utmärkt lagspelare och passar in. Men vi får väl se. Och härligt att vi ytterligare har härliga junisar som Noel, Victor m fl som kan gå in om det behövs.

Det som skulle vara mest skadligt är om inte Guter ser till att göra sitt bästa när han får spela med en sådan intelligent passläggare som Olle och intensiv fartspelare som Kovacs. Han BORDE kunna hitta rätt där och leverera - dessutom MÅSTE han bidra i försvarsspelet när han har Olle och Kovacs i lina - men med all sannolikhet ska han om några månader hem till Djurgårn, så det känns inte säkert att han är beredd ge allt; vi får se.

Vaktsidan - Lassi tar flesta spadarna - samt backsidan - där Lill-Nisse får chans etablera sig medan Själin läker handled - är redan klar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jo, det var lite märklig situation med två stolpar efter varann...men a andra sidan var andra stolpskottet i utsidan från dålig vinkel och första stolpskottet har jag för mig att det inte blev ett rent avslut eftersom Luleåback hann störa skytten, men kan ha för mig fel.
Vi får hoppas att Lundeström höjer den kedjan och att Emil och Einar höjer sig ett snäpp till när de har fått spela ihop sig, då kommer den kedjan att bli giftig :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och så är det bara att ladda för matchen 04.00 i natt svensk tid, då Ottawas kaliforniska äventyr drar vidare till San José.

Efter åtta förlustmatcher i rad har man nu slagit både Anaheim och Los Angeles.

Men i natt handlar det om något helt annat. I natt ska Ottawa möta ett av NHLs absolut bästa lag just nu - San José Sharks och för tredje gången spelar Ottawa mot det lag som stal Ottawas magiske lagkapten Erik Karlsson. Det tog lång tid för Erik att komma igång/in i Ottawa men numera är han lika stark där som han var i Ottawa och fortsatt är det väldigt mycket delade känslor när Ottawa möter Sharks med EK - många av supportrarna ser hellre att EK dominerar och vinner match. Då kan man tänka sig hur älskad han varit i Ottawa...

För egen del är jag mest spänd på hur Anders Nilly Nilsson kommer att hantera saken. Hans överraskande transfer till Ottawa kom ju som en blict från klar himmel och att komma in som vakt i ett lag vars försvar varit så uselt hela säsongen - Ottawa har släppt in förnedrande FYRA MÅL i snitt varje match - är en riktigt tuff uppgift.

Men Anders har nu >97% räddningar på senaste två matcherna och de två mål på 67 skott som gått in var helt omöjliga utanför hans eller någons vakts kontroll.

Naturligtvis inser alla att allt talar för en målfest för topplaget Sharks inatt och att ANders kommer att få vittja kassen en handfull gånger.

Men man hoppas ju på ett mirakel.

Om man får drömma så kan man ju tänka på vad ytterligare en kanoninsats med magiska resultat skulle kunna betyda för Anders framtid.

Skulle det nästan otänkbara ske, ja i så fall ökar hans chanser dramatiskt till att äntligen få spela sig in bland de stora, etablerade vakterna i NHL. Anders har aldrig fått någon riktig chans någonstans, trots att han kunnat leverera synnerligen imponerande resultat många gånger också många matcher i rad. Här i Ottawa finns dock bättre förutsättningar, eftersom de saknar vakter förutom strax 38-årige Craig som går mot slutet av sin karriär.

Det blir jävligt svår uppgift i natt men med allt oflyt Anders haft att år efter år aldrig få chansen på riktigt, hur bra han än presterat, så hoppas man att han i natt får det medflyt han är värd.

Om sju timmar nedsläpp. En riktig Luleåpojke i förskingringen och dessutom en vakt, Den matchen missar man inte:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Shit! Feg-Harnebring stoppade visselpipan i fickan tidigt i andra perioden och har sedan dess inte tagit några utvisningar alls, vilket Apan utnyttjar å det grövsta.

Timrå har haft många chanser men inte lyckats få in den. Nyss ett läge då Apan avvärjde genom att två Apor - Holloway och Berglund - tillsammans överfaller och slår ned den Timråspelare som hade läge - OCH ZEBRORNA BLUNDAR! Vilket följs av att Apan får in 4-6 strax efteråt, då blixtkedjan är inne och Hedberg tillåts åka in i slottet med tre Timråspelare i närheten pinsamt inte kan ta tillbaka pucken.

Timrås försvarsspel var ju helt värdelöst tidigt på säsongen men har sedan dess skärpt till sig rejält, fast här återföll de i gamla synder.

Nu tar Timrå ut vakt med bara två min kvar och då kommer Fläskberget med ett skitfult överfall då han bakifrån crossar en Timråspelare i veka livet och fäller denne. Då kan inte ens feg-Harnebring undgå att blåsa utvisning.

Timrå kör vidare med 6 mot 4 men det går förstås inte.

Synd, Apan tar tre pinnar.

Timrå var inte chanslösa, men hade zebrorna haft mod att döma utvisningar för fulspel kunde Timrå ha fixat det idag. Zebrorna valde i stället att skita i att blåsa och låta lagen bestämma allt vilket Apan fuskrutinerade som få förstås utnyttjade.

Jahaja. Trist och tungt för Timrå.

Finns risk att Apan kommer igång igen. Nu har i alla fall spelarna börjat kämpa och därmed har de haft flyt att vinna 2 av 3 matcher senast, så de kanske kan fortsätta.

Men närmast har Apan följande tre matcher:

Apan - Läjkers

HV - Apan

Luleå - Apan

Tre matcher mot riktigt tufft motstånd. Inte omöjligt att Apan kan nollas tre matcher i rad nu och i så fall undrar man om primadonnorna kommer att fortsätta att göra rätt för lönen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vi fortsätter punktmarkera Apans U16-lag. När de skämde ut sig och hela hockey-Sverige raaaaasade över tre fula överfall när de torskade mot pojk-MooDoo, fick de ju tyst på drevet genom att huvudtränaren dyrt och heligt lovade att själv stänga av sina fulspelare i minst 7-10 matcher.

Därefter har Apan spelat två matcher. I den första, mot Timrå var nr. 20 och nr. 37 från MooDoo-matchen inte med.

Aptränaren har alltså INTE stängt av alla tre överfallsspelarna, men OK, vi ger honom den fördelen att plocka bort en av de sista, som möjligen inte var av samma karaktär.

Men de två andra kommer han inte undan och släpper han in någon av dem, innan 7-10 matcher spelas, ska lögnen uppmärksammas rejält.

Idag mötte appojkarna Burkölen och tröjorna med de två numren var inte heller nu på isen.

Men vi ser fram emot de närmaste fem matcherna. Punktningen fortsätter, tro inte annat!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Yep, vilken hawaiihopplahockey! Tyvärr snubblar köpelaget in 4-5 några minuter senare, men med den tjolahopp som utspelats vet man inte hur det kommer att sluta och vi håller tummarna för att hemmalaget fortsätter chocka Apan och intressant om Apan skulle tappa den här matchen. Senaste matcherna har ju Apans primadonnor skärpt sig men med den kompletta kollapsen i klubben vore det spännande att se hur länge köpespelarprimadonnorna ids fortsätta kämpa, om de trots det fortsätter tappa matcherna - som mot Djurgårn senast och gärna mot Timrå idag.

Kom igen nu, Timrå, Apan har bara en mannekäng i mål, ingen riktig vakt!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: 4-4 nu!!! Man blir glad!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Väldigt nära dessutom när de fick spela PP efter den helt felaktiga utvisningen på Styrman i tredje och Öret fick två puckar i stolpen i samma sekvens.

Öret har ett riktigt bra PP och laget är svåra för oss att kontrollera - vårt bogeyteam definitivt. Men oväntat nog har vi tagit hela 13 av 15 poäng mot Öret i senaste fem matcherna. Ett styrkebesked får man väl säga, att ta 2,6 poäng per match när det sett ut som det sett ut.

Fantastiskt skönt att Isac är tillbaka och han går direkt in och visar bur betydelsefull han är. Hoppas nu att vi slipper skador och att Bulan får fortsätta att maximera linorna, när han nu kunnat låsa Emil-Isac-Einar som en helt säker lina som kommer att bli bara allt bättre.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, man var rädd att nån Öret-studs skulle trilla in...men det slapp vi :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ojoj, galopphockey vilket förstås passar tuta-och-kör-legoknektarna hos Apan och nu 3-4. När t o m supervärvningen Albinlundin lyckas måla tröttnar Svedberg och byter ut sig själv mot Brattström.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
bisterfinnen: Jo. Tror det är högrisk för att Apan idag kompletterar med just de manövrara - kioskbetäckare Holloway har redan kört på vakten - för att fuska sig till poäng av Timrå.

Vi har ju inte heller glömt matchen från seriens inledning då ett bra kämpande Timrå skulle haft vinst mot Apan, men besegrades genom en otroligt ful fläskis av köpespelare Pudas vars "ben plötsligt försvann" och han lurade zebran att ge Apan 4 mot 3 och de stal två pinnar av Timrå.

Vore trevligt att se svinhugg gå igen och att zebrorna harnerbring-andersson står emot filmarna Apan idag. Under frösta perioden har man sett flera ytterligare "konstiga fall" av Apan, ackompanjerade av att de fyra busslaster apsupportrar som fyllt läktarna försökt "hjälpa" zebrorna, som än så länge stått emot.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Dom borde såklart haft två tvåor till, men jockar och fläskisar har ju frikort.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Underbart! Apan fulspelar och åker på box 3 mot 5 och då spelar Timrå fint runt pucken till Apan inte hinner med och då pangar Timrå in kvitteringen!

1-1. Snyggt avrättat, Timrå!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Yep, en härlig dag! Själv är jag lätt förvirrad, har haft mycket jobb senaste veckorna och sovit fåtal timmar per natt men nu >>12 timmar sömn och vaknar först när Luleå spelar tredje period; försöker få klart för mig att vi faktiskt lyckats så härligt bra idag.

Har på Timrå-Apan och tänk om Apan misslyckas igen. Turlig för att inte säga fuskig vinst mot Warulfven följdes upp av knäckande förlust hemma mot Djurgårn och skulle de tappa nu, mot Timrå, ökar chansen att den fullkomliga kollapsen i klubben lägger ett förlamande täcke över Aplaget - annars har de ju faktiskt visat tendenser till att få igång även primadonnorna senaste matcherna. Nu sätter de tydligen in superprimadonnan Aaltonen igen på chans och förlust och dessutom går supervärvningen albilundin in i laget.

Usch! Senaste inköpet av köpelaget, Tim Söderlund, pangar in 0-1 i bortre krysset. Synd att Apan ska kunna dra nytta av en spelare som fått riktig utbildning under flera år i Luleås hockeygymnasium och Luleå Hockeys junislag.

Kom igen, Timrå!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Härlig lördageftermiddag!

Vi besegrar Öret i boggeyhall#1 och befäster serieledning.
Vårat J20 knäcker småÖret med 9-2.
Våra stenhårda damer är snäll mot inhoppande nyblivna mamman i AIK målet och vänligen släpper till 2-2 i full tid men tar 2p och är nu serieledare för resten av säsongen kan tänkas.
Men roligast var nog den tillresta Luleåklacken till öretmatchen som ropade ”filmare” till kameramannen, bra humor!
Man blir glad!

Nu skall bara Apan torska också så är lördagen fulländad :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu har vi en underbart vacker tabellställning för elithockeyn för både herrar och damer.

I praktiken har vi ju haft det här läget redan tidigare senaste månaderna men tabellerna har vacklat pga fler spelade matcher för andra lag som därför skenbart legat före. Men nu spelar fler spelade matcher ingen roll längre!

Just nu bäst i landet för både damer och herrar: LULEÅ HOCKEY!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-01-12-kl-174414.png

500x0-skarmavbild-2019-01-12-kl-174424.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Otroligt härligt att se Lunde tillbaka. Änkligen! Otroligt nödvändig och suevränt lyftande vårt lag!

Härligt att se dig hemma igen, Isac!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fantastiskt! Luleå vinner med 1-2 men jävulen vad man fick kämpa efter att man fått in 1-2 och speciellt i box när Öret hade två puckar i stolpe.

När det gäller den utvisningen på Styrman var den sjukt kass. Styrman står framför eget mål och ett öre åker dirket på honom och faller, tar sig mot munnen och FriSören köper det.

Öret har ett av ligans bästa PP; problemet för laget är att de samtidigt har ligans sämsta box.

Kan ju tycka att Öret är väldigt mycket bättre och nästan ett mysterium att de ska ligga på kvalplats. De har ju hårdsatsat på att fylla på med offensivt giftiga forwards och påminner på så sätt om ett tidigare Pungen eller nästan Läjkers. Spelmässigt har de dessutom hyggligt bra kämpande av alla spelare och hade de bara lyckats skaffa sig en ännu bättre vakt skulle de varit ett lag för minst mitten av serien. Men i detta nu är det alltså ett uselt boxspel som sänker laget och det borde de väl kunna fixa, tycker man. Är säker på att Öret kommer att fixa den här säsongen och det blir därför svårt för Timrå och Morsan att undvika kvalplatserna - blir snarast Apan de måste ha som räddningsplanka alltså.

Med hjärtat i halsgropen har vi ändå lyckats vinna sex poäng i detta B2B mot vårt bogey team Öret. Överraskande nog har vi faktiskt 13 / 15 poäng mot Öret senaste fem matcherna. Känns tacksamt:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Ja jäkligt skönt med 3 poäng! Var nervöst som fan sista minuten.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, det tycker jag också, Lassi släpper lite väl lätt in 1-1 men vi vinner ändå. Helt otroligt, två raka vinster mot ett av de svåraste lag vi har att vinna över :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Faaan! Den skulle lassi haft.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, det kändes naturligt att Lundeström skulle fortsätta säsongen i Luleå istället för andra sidan pölen. Tycker personligen själv att Lundeström skulle ha valt att spela i Luleå redan i höstas för att få mer rutin och förtroende men nu valde han annorlunda.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleås stenhårda damer lyckades - efter 21-62 i skott - att vinna mot Stocksund med 1-4.

Vi klättrar därför upp till andra plats i tabellen och i morgon kan vi slå DamGnaget och ta första platsen.

Men kolla antalet spelade matcher - i praktiken har naturligtvis Luleå varit serieledare hela säsongen. Och i morgon vid 17-tiden kommer tabellen också att spegla det.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-01-11-kl-222438.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att i SDHL spelas en match idag, mellan Stocksunddanderydenebyberg och Luleå och efter två perioder står det "bara" 1-3 för Luleå. Det här är ju ett lag som vi har för vana att klappa till tvåsiffrigt, matchen pågå¨r bara ett stenkast hemifrån mig och kanske jag tar mig dit ikläff Luleåtröja och hejjar på?

I vilket fall passerar vi därmed DamPungen och går upp på andra plats i tabellen - trots att Dampungen fortfarande spelat fyra matcher fler än vi: matcher som kommer att ge Luleå ≤12 pinnar ytterligare.

I morgon möter vi Riktiga AIK, dvs DamApan, här i Fjollträsk och då kommer vi också att vinna och passera DaMooDoo - som fått låna förstaplatsen. Vi går förbi DaMooDoo med 2p trots att de då har lirat tre matcher fler än vi; alltså vi har ≤9 poäng till som ska in på vårt konto.

Jo, den här helgen blir då Luleå tar kontroll på SDHL och sedan aldrig släpper det. Vi spelar inte bara match två dagar i rad när vi ändå är här - på söndag ska vi dessutom göra processen kort med Damgården.

Stockholm är att gratulera över så fint främmande tre dagar i rad. Världsmästarklubben från Luleå:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Håller med. Förtroendet för rättskipningen har raserats av den förbannade soppan när vi sparkade ut Djurgårn - men också vid upprepade gånger när vi mött Fulunda. Min uppfattning är att i slutspel mellan Luleå och Frölunda måste vi vara så tuffa att vi krossar dem fysiskt - eller som när Fredrik Svensson spöade upp galningarna med överlägsna boxningskunskaper - för annars kommer zebror och difiplinnämnd tillåta fri jakt på lulespelare som sanny och andra galningar applåderar medan vi inte kan titta på fulundorna utan att bli avstängda.

Det har hänt massor av gånger och när vi spöat Fulunda fyra gånger i serien men de mötte oss i slutspelet och Dahle´n beordrade äckelfredrikpettersson och en annan junis att punktmarkera Limpan Omark följt av fruktansvärda överfall på Limpan, som höjdhopparen och övriga sket fullständigt i - ja, då tappade jag all respekt för systemet. Jag såg där överfall som normalt skulle renderat tvåsiffrigt antal matchers avstängning, men som inte ens gav utvisning eftersom det "bara" drabbade Luleå... FYFAN!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: och DansbandsWolf: Jo, mycket bra beskrivet och mycket är rätt.

Men definitivt inte hyllandet av Aplasse. Där har Cervenka inte kunskap eller intresse och släpper fram den vanliga aprunkarsektsanningen om hur bästig den misslyckade junistränaren varit när hans enda bidrag varit att stjäla talangfulla pojkar av andra och skitit om det gått åt helvete för pojkarna personligen. Medan hans lista av inköp av köpespelare är en av de absolut sämsta i Elitserien SHL:s historia, Med undantag för de år då han hade en erfaren NHL-scout som initiativtagare till perfekta inköp. Jag talar om Anders Forsberg, som Aplasse sedan tillsammans med CryBert-Brutus stack kniven i ryggen på.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Vill minnas att swikegård och sanny - de båda aprunkarna som tycks som livsrättesnöre ha att allt som skadar Luleå är finfina grejer - försvarade "tacklingen".

När det gäller Pölsan har jag alltid och fortfarande beundrat deras vilja att vara bäst när det gäller. Något som har extrem betydelse ihockey och annat och Pölsan är imponerande bäst på det och har alltid varit.

Men även för Pölsan måste det finnas en gräns och de få gränsöverträdelser de gör - för de är trots alla få - måste objektivt hanteras och markeras att "nej, det här var över gränsen" och ibland rejält över gränsen.

I sådana lägen är det extremt ogynnsamt att sådana som swikegård har en piedestal i SeMer att framlägga sitt "döda, döda"-budskap och samtidigt att Sanny - som är så imponerande kunnig och vältalig och därför mobiliserar respekt och inflytande - när det gäller detta område uppvisar en hockey-IQ som gränsar till helt tom mellan öronen.

Blomqvists överfall var säkerligen inte menat att skada, igen-kligen, men Blomqvist var beredd att göra vad som helst som krävdes och det extremt fula påhoppet på Emil - som blev ostraffat - borde renderat honom en j-a massa matchers avstängnoing. För att förklara att NEJ!

Nu sitter Sanny och gnyr om att huvudtacklingarna inte minskat snarare ökat och undrar varför? Ja, det ska jag tala om för dig, Sanny: en viktig del är att du ockj swikegård har snackat en jävla massa skit i avgörande lägen.

Som att det var fint av Blomqvist att genomföra ett otroligt farligt överfall på Emil.

För att inte tala om när du påverkade opinionen att tycka att det var helt OK när en jävla fulundaspelare satsade allt han hade på att utdela en fruktansvärd hraft rakt i ansiktet på Cam Abbott och avslutade hans karriär.

Jag brukar förvisso hålla mig för att tro och framföra att det ligger någon sorts betydelse i detta, att det är MOT Luleå.

Men allvarligt talat. Man börjar ju fundera...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Helt rätt!

De kommer att bilda skola, som apmonstrumet hävdar. Lär av dysenteriernas dysemnteri och vill du bli bäst på att bli sämst - eller sämst på att bli bäst - gör som Apan! I annat fall - gör tvärtom.


Apmonstret har rätt om Apmönsret: alla kan lära av dem:-)

« · 1937311 · »