DansbandsWolf: I stort sett alla apsupportrar inne på Apkraft tycks vara vettigt folk = de tycker som vi om det mesta.
Undantaget är förstås jåda-ossian, som lallar omkring med de mest fåniga påståenden: det var domaren som hetsade jensen, CryBert borde bli GM för Apan, fläskberget borde bli huvudtränare för apan, och slikt dravel
Här ser ni hur en armbågsjockian exekveras. Motståndaren har huvudet åt andra hållet och fokuserar på puck. Skellefteå-grobianen kommer in från sidan och väntar till Zaar spelat bort pucken så att risken minskar att domarna upptäcker det som komma skall. Zaars huvud vrids tillbaka mot Jensen och nu slår han till för att maximera våldet (armbågens fart adderas till hastigheten huvudet vrids med)! Med en diskret rörelse smäller han med våldsam kraft upp sin armbåge rakt över truten på den oförberedda och försvarslösa Zaar och tar snabbt ner den igen för att minska risken för upptäckt och slippa bli straffad för tilltaget. Att komma undan straff är en del av jockandet! Otroligt nog upptäcker till och med kassa shl-domare vad som skett och ger Jensen matchstraff. Jag blir ärligt illa berörd av ett dylikt överfall. Huvva!
Sven.Savage: Noterar på Apkraft forum att Yoda-Ossian briljerar med påståendet att Jensens fula armbåge på Zaar minsan inte var köpespelare Jensens fel utan domarnas....
DansbandsWolf: He he, ja folkfesterna i Apschtaan kommer av sig, när de inte ens har fiskdamm att locka med. Det ska bli kul att höra deras bokslut i juni, efter alla tomma läktare och rikliga köpespelarköpfest av Näsan.
Läste lite på apkraft för att hröa vad supportrarna säger. De anser att apan varit kass mot både Öret ocg Röglet och förtjänade inte en enda pinne. Spelarna har lagt av igen emd att frösöka, och alla är bekväma efter sargerna.
För övrigt tycker jag att Luleå ägde sönder Apan totalt, som bara vann efter ett typiskt fusk av Fläskberget, följt av några slumpmål just därefter.
Så jag undrar: är Apan så bra, igenkligen? deras lidnerska knäpp efter nyår kanske bara var dödsryckningar som överraskade oss andra och vi släppte några pinnar.
När det gäller jensen har supportrarna redan omdömet klart: lika värdelös som de andra primadonnorna. Tydligen satte han en riktigt ful armbåge i huvudet på luleutbildade, duktige Zaar och som återfallsförbrytare vänder med all säkerhet en massa matchers avstängning nu, plus kommer böterna att visa hur mycket Näsan betalade för köepspelaren jensen.
Om nu inte swikegård och sanny skrattar "he he, den jensen, den jensen..." och ger den helt inkopetente christer "det var spark!" lärling att INTE rapportera till disciplinnämnden. Fast det tror jag inte, de släpper väl aprunkeriet nu när polaren CryBert fått sparken?!
Noterar publiksiffran i Aparenan 3886 wtf! 3886 i en hemmamatch direkt efter löning och med ett lag som går som tåget..???? Är hockeyn död i Schtaaaan? Har Apbefolkningen hittat ett substitut bland vinteridrotten i Apschtaaaan? Curling? Vintersim? Skoteråkning? Kast med liten boll? Vad fan har hänt? Eller är man bara less på hur Tommy Dalton ollat den speediga Aphockeyn och infört styrspel, bisvärm och sarg ut? Tror det är hela sanningen! Nä fortsätt ”stanna hemma idioter” och spara pengarna till någonting kul i sommar :)
Sven.Savage: 4 av sex möjliga poäng under Skånetrippen, jo jag är nöjd riktigt nöjd över det. Lassi stabil och Gunler GWG, livet är underbart! Noterar att apförvärvet Jensen visade sekttakter och lär bli avstängd gissningsvis 5 matcher återfallsförbrytare som han är. Kan inte dölja min rena och sanna skadeglädje :) Som grädde på moset torskade röde Roger och kaffelaget från Karlstad, det var en bra kväll.
Vi behåller faktiskt serieledningen två dagar till!
Nästa omgång kan Warulfven inte gå förbi - 4p efter - och inte heller Fulunda - eftersom de inte spelar (äntligen försvinner deras en match mer spelad) - man nu är det Djjurgårn som har cahsnen. Djurgårn möter Timrå och har alltså en god chans gå om oss, om vi förlorar och eftersom vi möter vårt bogeyteam Pölsan så...
Luleå HF - Brynäs IF Mora IK - HV 71 Färjestad BK - Örebro HK Timrå IK - Djurgårdens IF Rögle BK - Växjö Lakers HC Linköping HC - Skellefteå AIK
Vi får vara nöjda ändå med att ha vunnit 4p i Skåne, även om spelet inte varit så väldigt upplyftande.
Trevligt också att Apan - efter att ha haft årets flyt och fått 2p av Öret fast det skulle ha varit 0 - nu fick se att svinhugg går igen genom att få stryk av Röglet. Apan hade råflytt igen när brottslingen-supertalangen tappar en straffpuck som ändå rinner in, men 26-40 i skott tyder på att Röglet spelade ut Apan som till slut inte kunde stå emot.
Supervärvningen Jensen har ingen sett ännu men nu utmärkte han sig genom matchstraff för checking to the head. Har inte sett det där, men låter som en avstängning att vänta....
Två poäng efter den här insatsen får vi vara mycket nöjda med. Luleå fick inte riktigt till något spel idag. Inte Malmö för den delen heller. Ändå hade båda lagen en hel del chans men både Lassi och Alsenfeldt/Torpet var mycket bra.
Svårast för Luleå att vi fick spela box i 10 minuter - en halv period - och allvarligt talat tycker jag det var en rätt snäll och juste match och borde knappt varit någon utvisning, men gröningen hittade som han alltid gör en massa på Luleå genom att t o m ta ut Lulespelare, när det var Malmö som skulle haft utvisning.
Jahaja. Hygglig insats av Luleå trots allt men nog ska vi kunna vara mycket bättre än så här.
Två poäng är ändå två poäng och det tackar vi för:-)
Luleå kämpar sig kvar trots 3 mot 4. När 1,5 min återstår åker Malmö på en utvisning. Ser inte riktigt, men tycker inte säkert attd et var utvisning heller.
Röglet har kvitterat på APan, och har nu PP i slutsekunder sedan Jensen presenterat sig för hemmaaporna genom att ta ett matchstraff. Imponerande, han kan redan sektstilen.
Strax efter en lång puck som Storm försöker ta för att gå fri. Sondell slashar honom lätt och eftersom han märker att han inte når pucken kastar han sig.
Sondell åker ut för slashing. Zebrorna inser att det är alldeles för billigt och då åker också Storm för Slashing.
Och så blir det an j-a tombola framför Luleås mål och Luleåutbildade Komarek lyckas peta in 1-1.
2.38 kvar...
Ja, jäklar. ska det bli 1-2 efter förlängning nu igen?
De jävla zebrorna hittar en ny utvisning på Luleå i detta känsliga läge! Det är på Olle för "ABuse of officials"! FY Fan - det är en utvisning som bara usla zebror kommer på att de behöver ta, vanligen för attd e dömt så jävla uselt innan och pallar inte att få höra det. SKITZEBROR!
Drygt tre minuter spelade och nu är det mycket sarg-ut och dumpa puck. Max ett pass per lag som går rätt nu...så länge tiden går och inga chanser dyker upp spelar det förstås oss i händerna.
Stackars Timrå blir krossade av HV, 7-1 nu, och eftersom både Morsan och Öret leder sina matcher är Timrå just nu 7 poäng bakom de andra två lagen. Risk för att de rinner ifrån och Timrå blir avhängda nu?
Apan har fått 2-1 mot Röglet och det är supertalangen som får lägga straff, tydligen släppt ur finkan. Han tappar pucken och tro ni inte att den glider in i mål. Vilken jävla flyt-Apa!
Skåningarna har lånat matchklocka av Fulunda och flera sekunder försvinner när perioden ska sluta med tek i Malmözon.
Det rinner ut alltså och perioden slutar 0-0; Torpet håller nollan.
Känns småfarligt ut. Vi släpper fram Malmö till farliga chanser då och då och Lassi har varit riktigt bra; tack vare honom håller vi nollan.
Vi har också haft perioder av matchen med utmärkta chanser utan att få in tvåan.
0-1 och en period kvar och det kan sluta lite hur som helst, känns det nu.
Jag refererade ju hur alla matcher i Malmö slutat sedan Malmö kom upp i elitserien och det har ju ungefär varit så att Malmö vunnit hälften av matcherna med 5-1, medan Luleå vunnit andra hällften med ungefär 1-2 efter 1-1 vid full tid.
Om något känns detta alltså som en match av det senare slaget. Luleå släpper fram Malmö till chanser då och då och lyckas de passera Lassi - ja, då blir det här svårt.
Det känns som att vi väldigt gärna skulle behöva att utbyttja någon av de chanser vi haft. 0-2 skulle kännas bra mycket lugnare.
Men det är ju fan att den där jäkliga gröningen dömer så uselt mot Luleå hela tiden. Känns som att Malmö behöver komma ut på isen med en släggyxa för att få en utvisning, medan han visar ut Connolly hela tiden för småskit, t o m när Connolly ska ha utvisning med sig. Bara flyt att det inte blev mål under Malmös första eller tredje PP.
DEN FÖRBANNADE APRUNKAREN_GRÖNINGEN BJÖRK visar ut Connolly igen!
Nu är det ett läge bakom vårt mål där en Malmöit skyddar puck mot sargen och då crosscheckar Connolly honom i ryggen. Inte speciellt hårt, men Malmöiten går ned på knä och direkt upp.
Hade INTE blivit utvisning om det varit en hemmaspelare som crossade, och - Connolly får 2+10!
{7533}: Efter den fina inledningen av andra då vi var ganska nära att måla igen, har det på senare minuter blivit allt hafstigare och Malmö får komma in med chanser.
1-1 nu vore onödigt. Luleå känns som det starkare laget och skulle behöva få in tvåan också för att inte släppa in Malmö i matchen.
Flera lägen där Luleå kommit 1-2 mot 1 men då har Malmös backar varit starka att skära av farligheter.
Öret tar ledning mot Fulunda, Djurgårn tar ledning mot Ulfven så i live tabell just nu leder Luleå med 4 poäng före Djurgårn! Och vi är fem poäng före Fulunda och Warulfven...
Malmöspelarna har dragit i Connollys klubba vid upprepade tillfällen utan åtgärd av zebrorna - förutom att vid ett tillfälle valde de att visa ut Connolly för hakkning när malmöiten dragit honom i klubban i fem sekunder.
När det gäller utvisning på SOndell var det för slashing men det retade upp Luleå eftersom han slog klubban i isen och inte alls på Malmöiten, som sedan åkte på klubban och fastnade, så möjligen kunde hakning varit OK.
Men i vilket fall - gröningen har INTE imponerat. Han vill se Luleå torska.
Nu ska vi spela andra och oväntat kliver Alsenfelt av och Torpet tar över den skånska spaden. Troligen ingen försämring för Torpet har vait ungefär lika bra.
Och där har vi neutraliserat Malmös minut av PP, tack för det.
En minut kvar, tek i Malmözon, Luleå vinner puck som går bak till Sondräll - SOM HAR HÅL I KLUBBAN! Pucken rinner ut i mellanzon och en Malmöit stuícker i full fart, kommer att gå fri.
Då slashar Sondräll malmöiten - tar en s k OK utvisning - varpå Malmö får PP igen.
Tack och lov PP delat på paus, en minut box spelas av utan problem innan paus, Malmö får starta andra med en minut PP, men sådant brukar ju inte resultera.
Men onödigt Sondräll. Han dräller ut puckar vid blå nästan som Gunnarsson gjorde på sin tid. Och så lägger han alltför ofta dåliga pass som inte hamnar till den som bäst ska få passet och för övrigt som regel 1-2 meter ifrån var vi ville ha den.
Visst. Sondräll har en del uppsidor också. Men så högt betald som han är ska han bara ha uppsidor tycker jag. Och är less att se allt detta dräll.
Nåja. 0-1 till Luleå efter första. Eftersom både Ulfven och Fuluna har oavgjort leder vi i detta nu serien med fyra poäng i en live tabell.
Luleå har kommit igång bättre senaste fem minuterna, åker snabbare och har mer puck medan Malmö står mer stilla. Dock inga större farligheter senaste minuterna - förutom nu när Sellgren drar in 0-1! :-)
Skottet från halvdistans går direkt in förbi Alsenfelt vilket var förvånande. Tyckte inte att han var skymd, men lite trafik framför fanns det, så han såg väl inte pucken.
Efter Malmös fina start har vi nu kommit in i matchen och det ser just nu inte ut som en 5-1-match, tack-och-lov.
Malmös farligaste spelare är alla dessa sylvegrådare, medan vår starkaste lina hittils är de unga egna produkterna Isac-Einar-Noel.
Jack Connolly håller upp sin klubba. Då tar en Malmöspelare tag i klubban och drar iväg den ett tag - och Björk visar ut Connolly!
Ja, den där aprunkargröningen står för mydket "underhållning".
Malmö SKA inte vara så bra i PP men jävlars vad chanser de får till i PP och Lassi räddar oss; vi håller 0-0 boxen igenom. Fortfarande 0-0, men 6-1 i skott för Malmö...
Warulfven tar ledningen på Hovet. Just nu samma poäng som Luleå, men ett mål sämre målskillnad...
Fem minuter spelade och Luleå har inte haft något vettigt alls utan mest fått slå ifrån sig medan Malmö tuggat på en del och haft några skott. Luleå ser inte vakna ut alltså.
Just nu luktar det alltså en sådan där 5-1-match....:-(
Och det är nästan inte möjligt att tro på men som vi ser av tabellen är det Luleå Hockey som toppar och det har vi i princip gjort i nästan tre månaders tid nu!
Men idag kan vi passeras av både Warulfven och Fulunda, om vi torskar mot Malmö vilket det förstås finns hög risk för.
Warulfven har dock en svår match eftersom de möter Djurgårn på Hovet.
Fulunda har enklare motstånd, eftersom de möter Öret utan Palushaj, men å andra sidan har Frölunda spelat en match mer än övriga lag; den där extramatchen har de haft med sig i månader, men på torsdag står Fulunda änk-ligen över och kommer då ned i samma antal matcher som vi andra.
Örebro HK - Frölunda HC Brynäs IF - Mora IK Djurgårdens IF - Färjestad BK HV 71 - Timrå IK IF Malmö Redhawks - Luleå HF Skellefteå AIK - Rögle BK Växjö Lakers HC - Linköping HC
Malmö har tydligen vunnit senaste fyra matcher inklusive B2B mot Djurgårn vilket imponerar. Luleå har å andra sidan vunnit senaste fyra bortamatcherna. Men Malmö borta - det är jävligt svårt att möta. Kan vi åka sönder Malmö - eller klämmer de fast oss? Det borde ju luta mot att Malmö tar detta, men vi får i alla fall spela om det. Kanske det svåraste för oss blir den omöjlige Alsenfelt med den skånska spaden - det krävs verkligen att Lassi steppar upp nu och inte släpper några enkla.
Kul förresten att Lill-Nisse kommit igen så jäkla bra nu och dessutom att Jesper Sellgren som började nervöst och spridde misstagen i höstas nu kommit in i SHL-tempo så bra och är en utmärkt back för oss. När det gäller backsidan är jag mest sur på den högt betalde Sondell som inte alls levererar det han borde och ibland ger ett närmast slarvigt. farligt intryck.
Kollar in publiksiffrorna för Elitserien SHL och noterar att Apan - där sektledningen åratal brukar påstå att intresset för hockeyn är rekordstort och störst i landet - nu är nere på pinsamma 4 500 per match. I det ingår förstås ett oräkneligt antal tomma stolar som Apan räknar eftersom "sponsringkommunen betalt stolarna". Ungefär som när de påstod attd e hade 1500 åskådare på CHL-matchen mot Plzen, fast vi alla såg att det var helt tomt på läktarna.
Jag har ju lite svårt för det där - att påstå att tomma stolar tittar på match - men så saknar jag förstås utbildning i den sanna blygdenläran.
Luleå har ju dragit sex fullsatta hus redan i Delfinen och vi räknar in nästan tusen fler åskådare per match (utan att räkna tomma stolar).Vår aktuella genosnittssiffra hemma är 5431 åskådare och närmast före oss har vi Pungen 6010 och HV 6485 innan vi kommer upp till Warulfven och de tre storstäderna. Luleå måste alltså ha fullsatt i princip varje hemmamatch för att avancera högre upp i åskådarligan och ändå är det bara ett steg ytterligare vi kan nå; Delfinen är helt enkelt inte stor nog för fler åskådare.
Men vi kanske ska apräkna åskådare med sex fingrar - ställer vi in en massa tomma stolar kanske vi får fler åskådare än de har på Hovet?
Noterar också att ikväll spelar Apan hemma mot Röglet. Kanske de drar hela 3000 åskådar, varav de flesta förstås sponsrade av dopingkommunen.
Nu när Apan sparkat Linus Lindström som inte höll måttet kan vi notera att de ställer upp med hela tre spelare från blygden som utvecklats i egna led och lyfts in i A-laget:
28. Alm, Johan 12. Pettersson, Adam 6. Berglund, Filip
Vilket de kompletterar med 20 spelare som inte kommer från blygden, alternativt enstaka som visserligen är födda i blygden men utvecklade av andra klubbar innan de köpts in av Apan:
30. Lindvall, Gustaf 50. Armalis, Mantas 57. Djuse, Emil 26. Norén, Patrik 21. Ericsson, Jimmie 40. Jensen, Jesper 45. Möller, Oscar 64. Pudas, Jonathan 4. Holloway, Bud 12. Pettersson, Adam 27. Alvarez, Robin 61. Lindgren, Fredrik 20. Hedberg, Edwin 24. Wingerli, Andreas 9. Söderlund, Tim 2. Wilsby, Adam 37. Eriksson, Albin 46. Olimb, Mathis 25. Lundin, Albin 71. Aaltonen, Juhamatti
20 köpespelare av 23 i laget = hela 87% köpespelare! Nytt rekord för i år för köpeklubben men jag tror att de i full fart är på väg mot de 95% köpespelare som Tommy Dalton hade i laget när de myglade sig upp i Elitserien.
KÖP, KÖP, OCH KÖP ÄNNU FLER! Apsekten lever upp till sitt rättesnöre...
Och här har vi Luleås lag mot Malmö, enligt vår officiella hemsida:
Forwards Johan Harju - Jack Connolly - Petter Emanuelsson Robin Kovács - Niklas Olausson - Karl Fabricius Emil Larsson - Isac Lundeström - Noel Gunler Carl Mattsson - Jonas Berglund - Johan Forsberg Victor Edström
Backar Jesper Sellgren - Erik Gustafsson Joonas Jalvanti - Daniel Sondell Oscar Engsund - Nils Lundkvist Fredrik Styrman
Målvakter Joel Lassinantti (Niklas Rubin)
Som synes är Emil alltså uppsatt, vilket jag inte förstår eftersom han när han stod upp, överfallen av psykbrytet lindström, åkte på "Avstängning – 2019-01-25 - 2019-01-29, vilket bedöms motsvara två matcher."
Jag tror de har skrivit fel bara. Det ska INTE stå Emil, men däremot Einar Emanuelsson?!
Annars något så när som väntat och vi hoppas att Noel "The Gun" Gunler och Kanon-Fabbe får ösa in baljor på Malmös svårpasserade vakter!
TILLÄGG: Yep, det var felskrivet. På laguppställningarna enligt förbundet vilka nyss kom upp är det förstås Einar och inte Emil som går i trean med Isac och The Gun...Vi får också gröningen Björk och rookien Bjälkander som zebror...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Undantaget är förstås jåda-ossian, som lallar omkring med de mest fåniga påståenden: det var domaren som hetsade jensen, CryBert borde bli GM för Apan, fläskberget borde bli huvudtränare för apan, och slikt dravel