Osj02: Jag hoppas ju att du får rätt, men är så luttrad över att nästan alltid torska i Karlstad när det är nödvändigt att vinna, så..
Vet ej om Isac, har inte hört något. Men det var riktigt obehagligt. Skönt att han ändå kunde lämna isen på två ben. Men hade det varit mer kraft i boardingen, då Isac skickades i sargen med huvudet före och vriden nacke.....Brrrr
Så mycket som man älskar hockey, lika mycket hatar man de värsta skadorna. Jag tror att de får röntga igenom halskotpelaren på Isac innan de vågar släppa ut honom på isen. Var faktiskt överraskad när de lät honom lämna på egna ben, låt vara med mäsnkliga stöd. Hade jag varit där skulle han inte släppts bort förrän han haft en stabiliserade halskrage på.
Svanru: Åh nej, inte en chans att vi slår er i Karlstad. Så snart ni har målöverläge ställer ni upp styret och sedan kan spelarna lira vändåtta resten av matchen utan att det påverkar resultatet.
Men...om vi tar ledningen? Skitsamma. Ni testade ju det där lite i höstas. Tremålsunderläge i några mtacher och sedan öste ni på i tredje och vann matcherna ändå förstås. Och eftersom ni dessutom pangar in fem baljor när ni vill i de flesta matcher...
Nej. Vi torskar i Karlstad. Vår chans hade kanske varit att Öret luggat er ikväll. Eller att Läjkrarna gör det i nästa. Det kan innebära att möjligheten TEORETISKT finns kvar till sista omgången. Men ni vinner.
Men Warulfven och Luleå kommer i alla fall inte att mötas i slutspelet. Om vi inte båda når final.
Svanru: vi möter båda Läjkers och vi möter varandra. Här är det lika förutsättningar men ni har oss hemma, er fördel. och sen har ni DIF och vi har Linköping men Linköping är sämre än DIF, vår fördel. Som sagt jag är optimist för vår del.
Sven.Savage: Ovanligt i alla fall, mycket ovanligt till och med. Jag är förhoppningsfull att vi tar serien. Vinst på lördag, vinst mot ulven borta och sen torsk hemma mot Läjkers. Borde räcka.
Sven.Savage: Vi gjorde bara fyra idag sedan tror jag att er serieseger är klar då vi har tre mycket tuffa matcher kvar. Vi hoppas iallafall en pinne på dessa matcher och att Fusklunda tappar någon och kan behålla andraplatsen
Svanru: Det hade jag missat! Snyggt Svanru, trevligt att lära sig något nytt. Men då förstås också bara 52 matcher så Rönken/Bulans 102 är igen-kligen bättre.
Men ska vi slå HVs rekord behöver vi alltså släppa in max 6 mål på avslutande tre matcherna. Få se nu...Ulfven sätter fem på oss. Då måste Lassi hålla nollan på lördag mot Pungen och så får vi släppa in bara ett mål i avslutningen mot Läjkers.
Osj02: Nej det tror jag inte. När Luleå tog upp Rönkenhockeyn satte vi ju rekord efter rekord på att inte släppa in puckar. Men var aldrig under hundra insläppta. Dock spelade man då 55 matcher, mot numera 52:
Per match har vi just nu 1,88 insläppta per match. Jämfört med Luleå 2012-13 med 1,85 insläppta per match, vilket väl är gällande rekord för elitserien SHL. För att slå det snittet får vi inte släppa in mer än 4 mål på de sista 3 matcherna. Blir svårt när vi möter Ulfven näst sista, eftersom de vanligen pangar in runt 5 mål per match.
Dags för att uppdatera tabellen. Vi lyckas behålla ledningen en gång till. Och nu återstår bara tre omgångar av femtiotvå.
När det gäller fighten om förstaplatsen vill jag nog påstå att våra chanser minskat ytterligare, eftersom det här var en omgång där Ulfven mötte svåra Öret och kunde ha tappat poäng, men gjorde det inte.
Men vi har i alla fall säkrat att komma som sämst trea nu. Eftersom vi vann och Läjkers torskade, kand e inte nå oss längre.
För att Fulunda ska kunna ta andraplatsen av oss måste de plocka in 9 poäng - men eftersom vi har klart bättre målskillnad blir det 10 poäng.
Fulunda spelade ju inte idag utan har häng i sin B2B mot HV och kan alltså nå maximalt 12 poäng. D v s det räcker inte, om Luleå tar 3 poäng under de senaste tre matcherna.
Gewe: Pics, or it didn't happend. Det hävdas att dessa två sambos varit på match tillsammans iaf en gång, bild nedan.
De försökte då tydligen samtala med någon Stefan-Göran men denne höll för hög intellektuell nivå och Ossian-Tanten hängde inte med utan gick hem för att "Krossa skiten!"
Öret var nära, men nu har Ulfven rullat iväg till 1-4 så nu ser jag den enda intressanta match som finns kvar: Röglet-Djkurgårn 4-3 och knappt tre minuter kvar...
Puh, Petter smäller in 0-3 och Luleå vinner match med de siffrorna. Joel håller nollan igen. Luleå sätter elitserierekord för vunna bortamatcher i följd.
Det var ändå en j-a oviss match och hade Pungen haft lite flyt och fått in någon balja kunde de mycket väl ha orkat hålla ut och ta matchen till vinst.
I skrivande stund har jag svårt att tro att Pungen ska kunna upprepa detta uppe i Luleå på lördag. Men vem vet?
Tommy Jonsson är skitförbannad på zebrorna efter matchen och visst kan man förstå det. Visst, Luleå är det bättre laget, men det kunde ha slutat lite hur som helst och zebrorna kan man aldrig vara nöjd med.
Mest spännande just nu att följa Öret-Ulfven till slut. Fortfarande 1-2 och 3.23 kvar.
Sven.Savage: Idag så har jag varit hemma med den minsta som varit krasslig idag och då har jag jobbat lite med datorn. Så då har jag försökt att få bägge att skriva och de har de gjort. Men så fort den ena loggat ut så har den andra loggat in. Aldrig samtidigt. Så när den ena har varit inloggad så har jag skrivit åt den andra och vice versa. Det har varit riktigt roligt faktiskt. En gång så orkade nog inte Yoda logga ut utan svarade vad han "trodde" orsakade Babsans beslut att radera inlägg.
{7533}: Du kan ha rätt. Ossianjåda är väl känd för att köra med en massa olika nicks som framför allt märks genom att de berömmer varandra. Ett tag var vi helt säkra och betraktade saken som klar. Visst har de olika handstil genom att ossian öser ut allsköns hatbrottsliga och saboterande ordtirader, medan tanten framstår som en tystlåten språkets och tankens gigant. Men visst, det kan vara ett trick.
Sven.Savage: Jag undrar om inte Yoda och Babsan är en och samma människa ändå. Förstår att några har funderat när jag fört diskussioner med bägge under några dagar. Men det har jag gjort med en liten agenda. För under tiden som jag språkat med dem så har jag hållt koll på den "tjyvkikarsida" som finns här på planket. Och föga förvånande så är de så gott som aldrig inloggade samtidigt. När jag skrivit något provocerande till Yoda så har han loggat ut och in kommer Barbro och raderar. Sedan så Yoda tillbaka och skriver Poesi... Nu under matchen så har bägge varit inloggade varav den ena är mobil. Så det kan hända att de är två men så jag tvivlar. Jag kan inte tänka mig att det finns mer än en fan av den poesin som där frodas...
Testa att påpeka att eftersom Joakim Lindström lämnade Skellefteå vid 15 års ålder och sedan utbildades av fr a MooDoo och först efter 11 år köptes in av Apan så kan han inte påstås vara en Approdukt! Tippar på sex månaders avstängning från tanten om du skriver det:-)
Utvisning på Pungen. I mina ögon fullständigt felaktig, iksom när Broc Little ordnade en på Engsund. Undra på att pungarna blir sura på den osynlige zebrakompisen winge efter den skitutvisningen.
Nåja. Luleå har ju lirat 11 minuter PP stillastående utan farligheter så det blir väl likadant nu?
Gewe: Applanket - det ofria ordets piedestal. Tanten blir förstås tvungen att radera alla fakta för att se till att deras mantra "Apan är bästigast på allt" "stämmer" trots den skit som Apan pysslar med.
Sven.Savage: blev inte förvånad när mina inlägg i en debatt mot Yoda togs bort från ap-planket.. Men börjar inse hur det är att vara regimkritisk i Pyongyang
OK. En j-a tur att det är vi som har 0-1 och att inte Pungen fick in 1-0 för då tror jag att vi varit förlorade.
Nu kör vi tredje perioden och nu gäller det att vara trygga och konsekventa och hålla Pungen på mattan. När de blir desperata och kör allt mer framåt hoppas vi få in 0-2, och sedan tror jag att pungarne ger upp matchen.
Men för Guds skull - inte, Inte, INTE släppa in 1-1. Då kan det sluta precis hur som helst.
Mycket träkigt att man ska behöva vara med om sådant i SHL- Vakterna har ett troligt svårt jobb och är fullständigt koncentrerade på pucken.
Att då välja att köra över en vakt är så j-a dåligt och jag tycker att det ska vara förbannat långa avstängningar på sådant.
Det är inte oväntat just Apan som satt det i system, i synnerhet genom det j-a Fläskberget som konsekvent kört på vakter och gång efter annan skadat bra vakter så att de fått lämna isen och släppa in sämre ..." jag gör precis ALLT för att Apan ska vinna"...som Fläskberget uttryckte saken. Och sedan har de fortsatt. Kommer ihåg hur den j-a Ritola i Apan i en tuff slutspelsmatch laddade och tog sats från halva isen och körde med maxfart in i en vakt. Fy fan.
Vi behöver en lex Apan där deras uppträdande kan bestraffas med långa avstängningar så att de till slut får spela med pojklag när alla andra är placerade på läktaren.
{7533}: Det går undan i vår match och de andra ligger efter. Nu växlar jag till Öret-Ulfven 0-2 för att känna av lagen. Warulfven har ju placerat "sållet" med spaden så nog borde Öret ha chans att vända detta. Nu PP för Öret, knappt fem min kvar.
Sven.Savage: Haha. Jo det är konstigt hur det kan bli. Jag personligen fattar ingenting med Fabbe. De senaste säsongerna så kunde han få helt öppna lägen och missa. Men nu så sätter han ju ta mig fanken det mesta han får tag i. Vilken förändring
Tyvärr verkar Aporne gå mot vinst men vi kan glädjas åt Röglarna i alla fall.
{7533}: Håller med du. Konstigt att Bulan inte lyckats få igång något PP. Som du säger helt lätt att förutse och leder inte fram till mer än långskott som inte går igenom med alla dessa extravakter. Den här stillastående uppställningen lyckas behålla och spela runt puck bekvämt, men farligt är det aldrig. Skulle önska att alla rörde sig som Kovacs i 5 mot 5 hela tiden för att luckra upp boxen.
Shit! Det har varit mycket Pung i första halvan av andra perioden, nu ger de järnet offensivt och lyckas få fram en hel del halvkalibriga chanser men Lassi står pall.
Inte oväntat får Pungen nu sitt första PP, dock oväntat genom att det är en filmning där Broc suger tag i Engsunds klubba, nyper fast den mot kroppen och låter "benen försvinna".
Fläskbergets teknik har studerats och används nu av flera lag tydligen.
Vi står emot detta PP iaf. Men det är en j-a massa Pung på isen nu. De har helt släppt respekten för serieldarna och nu går de 100% för vinst...
Sven.Savage: Jag är så less vårt PP. Vi står mest och passar back back som dessutom står väldigt nära varandra. Det blir ingen förflyttning på motståndarna. Vi måste hitta någon variant där någon spelare kan hålla i pucken bakom förlängd mållinje. För att tvinga motståndarna att vända sig om. Det blir för enkelt. Förutsägbart
Nej, det gick inte. Pungen är fulltaliga igen. Luleå kontrollerar puck i pungazonen i PP men spelarna står alldeles för stilla och då lyckas man inte komma fram till annat än skott på dsitans där pungarne har 3-4 extra vakter och det är tämligen omöjligt att komma igenom.
Pungen har hittills haft en handfull chanser mest på chans plus på ett Luleåmisstag emdan Luleå haft 20-30 skott på mål men det vete fan om något skott överhuvudtaget nått pungens vakt.
Farlig match detta. Får pungarne in ett slumpmål vete fan om vi nå ända fram till pungavakten med något skott innan matchen är över. Eftersom pngarna kastar sig framför och täcker hela tiden.
Pungen har inte många chanser men kommer att köra på kontringar förstås.
Vi skulle behöva få en några baljor så att de ger sig.
Vårens Djurgårn är INTE höstens Djurgårn som öste in mål och var starkast i serien. I tuffa Ängelholm, Lindabs täta arena har Röglet redan i första perioden dragit iväg till 3-1.
Röglet kan mycket väl - trots att de torskat fyra matcher innan denna - smyga sig ända upp till att slåss om en topp 6-placering, speciellt med hänsyn till att de har två sexpoängsmatcher avslutningsvis.
Samtidigt som Djurgårn nu riskerar att dras in i streckkampen på allvar.
Malmö ligger faktiskt under med 1-0 mot Pölsan och iom det är Apan i livetabell förbi och på plats 6. 5. Djurgårn 78p 6. Apan 77p ------------------- 7. Malmö 76p 8. Röglet 72p 8. HV 71p (vilar idag)
Helvete. Pungarne är som sagt övertända och beredda att ge allt och tyvärr leder det fram till att en pung sätter en skitful boarding som kastar Isac Lundeström men böjd nacke rakt in i sargen med huvudet före.
Fy fan! Det var oroliga minuter men till slut lyckas Isac komma upp för att med stöd av två personer ta sig av isen.
Ojoj, han ska nog inte spela mer förrän hans nacke undersökts riktigt ordentligt.
Pungen åker på matchstraff + 5 min förstås och det blir nog avstängning dessutom.
Perioden rinner ändå ut med 0-0 och Luleå börjar andra med 2.48 PP.
Luleå det klart bättre laget men pungarne jobbar och satsar enormt i försvaret och är beredda att ge tänder för att skydda sitt mål. Samt chansa på kontringar.
Vi har haft 6 min PP utan att få in mål men svårt att komma igenom pungarne som ger precis allt. Luleå det klart bättre laget, men inte alls säkert att det kommer att räcka mot ettlag som kämpar mer än om det vore en sjunde och avgörande slutspelsmatch.
Shit, där var det nära 0-1 för Luleå när pucken är förbi vakten och dansar vid stolpen, men då kastar sig en pung för att flytta på målet och det godkänns.
Tolv minuter spelade. Pungarne är mycket mer intensiva och kämpar mycket mer än Luleå.
Men.
Pungens spel är chansartat, hafsigt, full fart och hoppas bara. Medean Luleå när man får puck eller utan puck ser helt organiserat ut, alla vet de ska vara och alla hittar varandra. Och när Luleå har puck i zon alltid två spelbara backar och kan spela runt puck och leta öppningar utan besvär. Pungarne kör bisvärm framför målet och fem extravakter kastar sig och äter puck hela tiden.
Nyss PP för Luleå och hårt tryck mot pungens mål.
Luleå imponerar rejält som det klart bättre laget men pungarne är definitivt inte slöa utan till 100% beredda att ge absolut allt.
Jag tror att vi behöver få hål på Pungen snart så att de tröttnar. Slumpar de in första målet kommer det att få dem att fortsätta kämpa som djur.
Och nu matchen igång och satan-i-gatan - Pungen kommer ut med 200% och det känns som hingstutsläppet på våren: full fart med dubbel hastighet jämfört med Luleås spelare.
Hela skiten som varit hos Pungen med alla torskar och nu senast att sportchefen fått sparken och tränaren sparkas snart han också - de har skärpt till sig och är tydligen beredda att ge det fullständiga järnet idag. Ojoj, strecklag är det svåraste man kan möta i slutomgångarna.
Tommy Jonsson intervjuas innan match. Han tycker att de ska komma ut avslappnade och inte vara lika återhållsamma som senast, att de ska släppa i inledningen?
Den som begriper något räcker upp handen.
Erik Gustafsson intervjuas han med och det känns så j-a stabilt. På samma sätt som att Örets inköp nu på senare tid av Jhonas Enroth är en riktigt suverän åtgärd, trots att det kostat, är Luleås satsning på Kapten Gustafsson en lika suverän åtgärd trots kostnaden.
Att jämföra med Näsans väldigt dyra inköp av bekväma primadonnor. Plus att när Aaltonen lämnade sekten började han ösa in mål omedelbart; hur kunde de schabbla bort honom hos Apan? Som Olimb, Holloway, Hedström, Alvarez, Albin, Albin och Albin?
Hmm, lyssnar på SeMer som hyllar Malmö så det stänker om det. OK, 7-1 på Morsan senast imponerar ju, men Malmö har väl varit sämre ett tag?
Njaha, tydligen fått tillbaka spelet och lyfts av SeMer-folket. Ja, Malmö har ju Pölsan ikväll, Timrå nästa gång och sedan tufft hemmaderby mot Röglet innan de får svåra Öret i sista. Kan bli många pinnar så kanske de kan hålla sig kvar bland topp 6 och inte släppa upp Apan. Det vore ju kuligt att se Apan i sociala slutspelet, som de föraktar, bästis-aporne.
Det skulle kunna innebära Apan-Öret i åttondelsfinal och det vore väl intressant att se om Jhonas Enroth tänker släppa in puckar som skjuts från långt håll och som han får full uppsikt på.
Har följt mApKyss Svensson, sållet kallad, lite. Han kom ju till Apan nästan 30 år fyllda, rena junisen alltså och därmed att uppfatta som en helt egen vakt från blygden. Efter spuervaktutbildning av Hr Holm var han internationell supermålvakt, enligt Ossians bedömning. Också sållets och han gick officiellt ut och förklarade att han nu var NHL-ready. Tyvärr höll ingen NHL-klubb med honom om det, så han fick gå till KHL i stället.
Den internationelkle supermålvakten gjorde naturligtvis succé i KHL. Visserligen uppnådde han bara <90% räddningar, men det hade han säkert lyckats förbättra om han bara fått ta spaden sista halvåret, då han bara fick sitta på läktaren.
Warulfven lurades alltså köpa in mApKyss och där har han förstås gjort dundersuccé. När vi ser över vaktligan i SHL finner vi att bara dessa vakte har bättre stats än mApKyssen: • Lassinantti, Joel LHF • Enroth, Jhonas • Reideborn, Adam DIF • Werner, Adam FBK • Juvonen, Janne MIK • Alsenfelt, Oscar MIF • Eriksson, Joacim BIF • Volden, Lars MIF • Fasth, Viktor VÄX • Mattsson, Johan FRÖ • Gustavsson, Jonas LHC • Karhunen, Tomi BIF • Kolppanen, Ville RBK
Bara 13 bättre vakter alltså. mApKyss kommer säkert att få Honken Trophy i år. Genom att superimponera i slutspelet. Om han nu inte placeras på läktaren.
Luleå kan ju inbilla sig att man är duktig på att utbilda vakter, med hänvisning till att Luleås juniorverksmahet/hockeygymnasium utvecklat Joel Lassinantti, Viktor Fasth, Johan Gustafsson, David Rautio Berguv, som lirar i SHL samt Anders Nilsson och Filip Gustafsson för Ottawa i NHL men vad är det? Jämfört med den internationelle supermålvakten mApKyss sållet Svensson?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Vet ej om Isac, har inte hört något. Men det var riktigt obehagligt. Skönt att han ändå kunde lämna isen på två ben. Men hade det varit mer kraft i boardingen, då Isac skickades i sargen med huvudet före och vriden nacke.....Brrrr
Så mycket som man älskar hockey, lika mycket hatar man de värsta skadorna. Jag tror att de får röntga igenom halskotpelaren på Isac innan de vågar släppa ut honom på isen. Var faktiskt överraskad när de lät honom lämna på egna ben, låt vara med mäsnkliga stöd. Hade jag varit där skulle han inte släppts bort förrän han haft en stabiliserade halskrage på.