1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537755 inlägg · 4134 ämnen

« · 1924748 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Västervik - Modo
{8384}: Haha kommentatorn svalde mikrofonen av lycka när Västervik gjorde mål

Sv: Västervik - Modo
{8384}: satan 1-1

Sv: Västervik - Modo
{8384}: Vi fick inte vara glad så länge. Radiokommentatorn blev väldigt glad.

Sv: Västervik - Modo
{8384}: Kan vara värsta måltutan jag hört

Sv: Västervik - Modo
NuMo: måååål!

Sv: Västervik - Modo
NuMo: Passade bra när vi gjorde mål också!

Sv: Västervik - Modo
NuMo: Modoooo!

Sv: Västervik - Modo
Tarasov: Dessa klappor på läktarna..

Sv: Västervik - Modo
Tarasov: Ja här är vi.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Hur det än blir så är det ju väldigt bra att man börjat fundera i dessa banor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Kan delvis hålla med i det. Men är man värd och lämplig om man inte klarar av bättre än en åttondeplats under en hel säsong?
Tycker att det är problem med att en formtopp eller toksatsning (värvningar över vad ekonomin tillåter) i sista minuten ska avgöra.

Sv: Pantern - Modo
Coach: Ja sist du tog en diskussion med mig så var det ingen här som höll med om det du raljerade om så jag kan nog säga ”VI”
Övrigt så har jag ingen större ork att mäta k*k vem som har störts koll, jag vet bara att jag själv spelat hockey halva mitt liv och en hel del av dom som jag spelat med har spelat i shl och allsvenskan, 3 av dessa jag spelat med är tränare idag, 2 st i allsvenskan och en 2:e tränare i shl, SÅ om du tycker att du har bättre koll så får du helt enkelt tycka det, jag läser ju vad du skriver och du ljuger, greppar efter halmstrån när du försöker få det att framstå som att jag ”vänder kappan efter vinden” och ”fladdrar runt”!

Du däremot låter som en liten tonåring som har emotionella problem, du häver ut dig massa skitsnack som att Björn skulle favorisera sina gamla spelare etc, herregud hör du inte hur du låter, eller tror du på fullaste allsvar att det är så?

Sen är det bara små och tragiska människor som anmärker på att autokorrekt ändrade ett ord från logga till ligga, men du fick ju ha rätt för en gång skull så jag bjuder på den, i övrigt är du så full av skit och du ska inte tro att jag orkar lyssna på dig eftersom jag vet att du inte har någon koll!

Seså gå och slå på TV’n nu, barnprogrammen börjar nu kl 19

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Supertrött:
Tycker det är roligt med ett slutspel där minst 8 lag är involverade. Är man värd att lira SHL-hockey om man inte klarar av att kämpa ner allsvenskans 8:e lag?

Sv: Västervik - Modo
Bad_Brett: påminnelse om matchtråden.....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Segraren i HA direkt upp i SHL. Sist i SHL ner i HA.
2 och 3 i HA får "slutspelsserie" om 7 matcher där vinnaren får möta segraren i en likadan matchserie mellan lag 12 och 13 i SHL.
Tre platser i SHL att undvika, Tre i HA att spela om.
Det måste löna sig att vara bra en hel säsong samt ej belönas att vara kass en hel säsong.
Är man 4-10 i HA över en hel säsong ska man vara i HA.

Sv: Pantern - Modo
Gavelo: talar du för alla ? Vi?? Du och vem fler ?
Jag talar om ,bara det jag vet och inget annat ! Och det ska du veta är att jag har nog större koll än vad du någonsin kommer att ha !!så sluta snacka skit och ta in och lyssna på det jag skriver.. jag kommer och har stenkoll på modohockey oavsett vad det gäller !! Så ett råd till dig ,lägg ner taskiga kommentarer till mig i fortsättningen !! Logga ut gavelo heter det inte ligga ut !!! WORDS

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}:
Tkr förslaget är i linje med den övriga karaktär hockeyn har, dvs slutspelsvinst för avancemang. Sen tkr jag att förloraren av den allsvenska finalen borde få en kvalserie mot vinnande SHL-lag

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: När man tänker på det och läser så inser jag ju att med denna modell vi har nu är ju faktiskt grundserien typ spännande hela säsongen. Är väll att det är så förbannat svårt att ta sig upp och pengaskillnaden på det. Tror ni att grundserien blir lika spännande som nu om det blir den modell han gett förslag på? (har väll kanske förlikat mig med att modo troligtvis blir kvar i ha ett bra tag)

Sv: Pantern - Modo
Coach:
Inte helt skulle vilja ge elvenes lite fler matcher, om Kristian J/Hagelin är vi däremot överens. Tycker KJs fart behövs i laget, Hagelins egenskaper finns däremot hos andra spelare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spännande förslag att ett lag skall va garanterat å åka ner men gillar inte att bara ett lag skall ha chansen att åka upp borde vara ett som får kvala med. Sedan att den som kommer 10 har chansen att gå upp ändå känns ju lite konstigt. Skall det vara meningslöst att vinna serien? Då kan man ju nästan säga att grundserien är så gott som värdelös. Visst man får spela in sig och får extra hemmamatch kanske. 1an i ha kan väll åka upp och sedan får det va slutspel om att få kvala mot lag 13? jaja får se vad detta ger

Sv: Pantern - Modo
Tarasov: tack för de ivandrago !! Vi är kanske överens ?

Sv: Pantern - Modo
Coach:
11nes bänkad idag bror😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: jag var lite för sen, du hann just före mig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: han får en längre avstängning än vanligt på grund av att han är en så kallad återfallsförbrytare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jag tyckte nog att det var matchstraff, men inte att det inte var så mycket mer än så. Nu fick Jadeland för att han är återfallsförbrytare (bara en månad sedan senaste huvudtacklingen). Väldigt hårt med sex matcher ändå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7814}:
Tror man uppdaterade det igen i somras men hittar inget. Men en lön mellan 25 - 40 tkr är väl inte så orimligt. Svider nog rejält med böter på en månadslön....

Sv: Pantern - Modo
Coach: Då vet du hur vi känner när vi läser dina inlägg

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}:
Nej det är endast mina förhoppningar😎

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7814}:

Sex matcher, jösses! Jag som tyckte att matchstraffet kändes lite väl hårt. Och jag är en enögd MoDoit.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
17 250kr i böter och sex matchers avstängning för Jadeland efter tacklingen på OP. Hur var det man kunde räkna ut vilket löneintervall en spelare ligger på?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: läser inte detta om bäst av sju i artikeln dock.

Bra förslag som gör att upp och nedflyttning garanteras trots de ekonomiska skillnaderna. Jag nömisstänker att en fet fallskärm kommer att ges från SHL om detta blir verklighet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen:
Tkr förslaget är bra, bästa av 7 för att åka ur men mot annat SHL-lag. Samma för uppgång slutspel med bäst av 7 mot SHL uppåt. Eller hur man nu väljer att lägga upp det.

Sv: Pantern - Modo
{8399}:
Just den egenskapen hos Sundlöv gillar jag, känslan är att man får rätt dålig utdelning på dyra spelare under säsong.

Sv: Pantern - Modo
Gavelo: ha ha pinsamt svar !!sandlåde nivå .

Sv: Västervik - Modo
{8384}:

Det känns lite smått oseriöst att Toby fortfarande inte blivit tilldelad sitt 3-0-mål mot Pantern. Hur svårt kan det vara att hålla koll på seriens överlägset största profil?

Sv: Västervik - Modo
Tarasov: skulle vara kul som fan. Kanske de kan börja släppa på axlarna om de inte redan gjort det då😊

Sv: Pantern - Modo
Gavelo: Sundlöv är dessutom känd för att ofta sitta lugn i båten och han värvar gärna inte under säsong. Dessutom letar han ofta spelare som ratats hos andra som han ser potential i. Det är väldigt ovanligt att Sundlöv tar in dyra spelare under säsong utan det sker bara när det är absolut nödvändigt.

Västervik - Modo
Nu går vi för 3:e raka.....

Sv: Pantern - Modo
{5647}:
Jag tycker att man agerar som att man verkligen satsar mot toppen och vill dessutom vara som bäst i till våren. Synd att svackan skulle bli så lång som 8 matcher men förhoppningsvis så är vi färdiga med längre svackor nu.

Sv: Pantern - Modo
atomragnar: Något som också måste in i ekvationen är att bara för att man behöver värva så är det inte säkert att man hittar någon som passar och sen som man ska lyckas skriva kontrakt med, allsvenskan är ju inte som bekant en jätteattraktiv liga så det är nog lite klurigare att faktiskt hitta riktigt bra spelare.

För en 8-10 år sedan hade Modo ett väldigt nära samarbete med Norge, något som verkar ha avtagit en aning, därifrån tror jag nog man kan hitta riktigt bra spelare som passar in i allsvenskan och i viss mån shl

Sv: Pantern - Modo
atomragnar: Jag tror att du har fel bara. Ok, Modo går inte all-in på att gå upp (inte än i alla fall) genom att handla in spets. Däremot tror jag att man fortfarande jobbar för att komma högre upp än åtta. Jag tror Hellkvist jobbar stenhårt för vad han tror ger bäst resultat i år. Jag förstår inte heller hans laguttagning gällande Åström och Wahlgren, men det innebär inte automatiskt att Hellkvist givit upp den här säsongen.

(Skulle man se långsiktigt så är nog matchning av Wahlgren viktigare då han kan stanna i klubben längre än de som bedöms mer talangfulla).

Ja minns hur AJ bänkade Victor Olofsson för att han skulle träna ikapp en vecka. Det kan vara något liknande eller att Wahlgren dras med någon form av skada som påverkar prestationen, men inte nödvändigtvis förvärras om han spelar.

Sv: Pantern - Modo
atomragnar:
Ja kommer man sämre än 4-5 så har någon inblandad misslyckats med sitt arbete, givet de förutsättningar vi har. Första säsongen kan ursäktas men sen....

Sv: Pantern - Modo
Gavelo: Jag tror inte modo satsar på mer än top 8 denna säsongen. På någotvis tycker jag allt agerande utåt känns som de delvis gett upp något kvalförsök detta år.

1. Värvningar av Hagelin och Elvenäs skickar inte signaler att man satsar uppåt.
2. Sen tycker jag faktiskt att det faktum att vi matchar ungdomskedjan så hårt och framförallt sen j20 poängkungen kom upp att de matchas som topp 2 kedja. Det indikerar snarare på att man har förhoppningar att de ska stanna och kunna bli bärande nästkommande år.

Det är en bra taktik om det funkar. Men jag vet i fasen om de kommer stanna i modo? Också tråkigt om så är fallet då jag fortfarande trots katastrofen senaste 2 år tycker modo är en klubb som ska utmana toppen varje år och det kravet kommer jag att ha. Jag tycker allt annat är ett misslyckande om man jämför förutsättningar med majoriteten av övriga AS lag.

Sv: Pantern - Modo
Coach: "sa ju tidig att elvenes var en skit värvning ! Men blev sågad av dig direkt ,, nu sågar du honom själv ! Var konsekvent för f.n "

Alltså han måste väl få ändra sig om utfallet inte blir som han trodde. Vi är ju inte mer än människor och när vi bedömer värvningar så blir det ju mycket av gissningar, slappna av.

Sv: Pantern - Modo
Coach: Är nappflaskan tom?
Sluta försök att trycka ned mig och mitt kunnande med falska påståenden, du kommer aldrig lyckas eftersom ditt kunnande inte ens sträcker sig ut på isen!
JAG SKREV att man inte kan jämföra Elvenäs med Mattias sointu, om du får det till något annat så är det ditt problem.
Sen kan jag helt klart tycka att Värvningen av just Elvenäs framgår som konstig när man bör letat en Center, DOCK måste man ha med i beräkningen vad detta kostat Modo, mycket troligt är det så att Modo inte står för lönen etc och då stänger det ju inte heller dörren till nya värvningar rent ekonomiskt och då är det en jäkla skillnad.

Fattar du inte detta så föreslår jag att du liggar ut och fortsätter att titta på Bolibompa.

Sv: Pantern - Modo
Rytter: Jag var kanske otydlig när jag skrev att hb spelat frekvent i Ungdomslandslaget!
Övrigt så är SM liiga klart bättre än Allavenskan så kan man presentera där så finna det goda förutsättningar att leverera AS.
Skulle Modo värvat honom så skulle jag också bli besviken eftersom Modo behöver en center och ingen ytter.

Sv: Pantern - Modo
Gavelo: och så denna gavelo som vänder kappan efter vinden hela tiden!! Sa ju tidig att elvenes var en skit värvning ! Men blev sågad av dig direkt ,, nu sågar du honom själv ! Var konsekvent för f.n , förtroendet av ditt sk hockey kunnandet sjönk som en sten till botten !! Vi i Modo hockey har spelare som fått stanna hemma pga BH svåger politik ,, tråkigt när alla TW,AK,KJ är bättre än honom,, och för att inte tala om nr 7 ,, pinsamt är ordet! han är ju för f.n Långt ifrån TW,AK,KJ klass ,,men BH i ett nötskal ,oj oj oj han är nya susse !vaaaa omöjligt säger jag!!men slutligen gavelo !om du ska kommentera /tycka till ,håll dig på en konsekvent nivå..fladdra inte omkring som en yr höna!!
Mvh en som har koll på allt inom Modo hockey !!
PS,, överflödiga kommentarer från ovetande sk experter undanbedes!!

Sv: Pantern - Modo
Gavelo:

Du har inte ens sett han spela och kallar det sjärnvärvning. Sedan hittar du på att han varit frekvent uttagen i findskalandslaget. Orkar du leta upp när han spelade där senast?

Kan upplysa dig om att han inte har en enda a-landskamp. Tror du på fullaste allvar att en spelare i ebel tar plats i finskalandslaget? Statsen i finska ligan är inte heller imponerande senaste säsongerna.

Att kalla det stjärnvärvning är bara löjligt. Det är en chansning som kan falla väl ut, men skulle modo värvat honom skulle jag vara besviken, ser detta som en riskfylld värvning och ingen på förhand given stjärnvärvning.

Sv: Pantern - Modo
Rytter: Nog fan är det en bra värvning, går inte heller att jämföra meriter med Lundin.
Eftersom sportchefen nyligen klart och tydligt sagt att Modo inte planerar några nyförvärv i dagsläget så vet jag inte vad fan du syftar på.

Elvenäs.... Du kan ju för fan inte jämföra denna skåning med Matias,
Nr1 Elvenäs har knappt levererat på annat plan än i ungdomshockeyn!
Nr2 Matias har varit frekvent uttagen i finska landslaget och levererat i SM liiga,
Skärp dig för fan

Sv: Pantern - Modo
MorganaLefaey: håller med konstigt att det dömdes bort, sparkade el gled undan målburen o sen drog in pucken i eget mål, intressant höra Jimmy E efteråt då han nämnde att deras sju förluster i rad mycket berodde på bp o pp som de nu fått ordning på, får hoppas Modo haft liknande läge o att det blir positivt framöver

« · 1924748 · »