1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537028 inlägg · 4132 ämnen

« · 2047731 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Gavelo:
Här finns tävlings/seriebestämmelser

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Gavelo: ”Skiljematch”
Ska det stå i mitt tidigare inlägg gällande lottningen.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Storsveden: Leksand och Oskarshamn spelar just nu i allsvenskan enligt regelverket.
Sen är jag medveten om att detta gäller serien, och att det kan vara andra regelverk under slutspel/kval, men det har jag svårt att tro.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Oskarshamn och Leksand sitter väl bara och njuter nu, behöver inte spela för att få vara kvar i SHL, medans vi och löven eller något annat lag inte får en chans att spela oss upp.

Finns det någon inom Hockeyallsvenskan som kämpar för någon slags rättvisa, eller accepterar dom vad SHL säger?

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Gavelo: det är bara Leksand och Oskarshamn som är i skarp matchserie om SHL inget lag i allsvenskan har tagit dig dit än ....om serierna hade stoppats senare i en matchserie om SHL .. då kanske lottning vart ett alternativ men knappast nu😊. Är inte partisk ... men självfallet är det skit att det inte går att spela om det...hade sett fram emot kvalspel för detta är första gången det känns säkert i ett negativt kvalspel☺️

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
KulltorpsOlli: Lottning är det som skall ske om du läser regelboken.
Paragraf 5:7 C seriemorden- 3 poäng med overtime.

Beträffande ordningsföljden i förbundsserier gäller följande.
A
B
C
D
E
F
G
H. Om det inte finns någon möjlighet att genomföra en skiljemarkering sker lottning.


Du får tycka vad du vill, det lägger jag öht ingen vikt vid men detta är reglerna och lottning är fortfarande bättre än att inget händer.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Vi lär släppa hem abbot snart på grund av artistkontrakt.. det är inget man kan påverka..
Tror det kommer besked ganska snart på hur allt blir..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9028}: jag vet inte men antar utifrån läget... kan ha fel

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}:

Lite off topic men ändå

Dom spelare som går under artistkontrakt får väl inte vistas i landet efter en viss tid, stannar dom kvar ändå? eller kan dom få nån form av dispans

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Världens bästa klubb MoDo ska spela i SHL. Timrå och Nubben har visat att de trivs med att ständigt vara steget efter. Tomma burkar skramlar mest.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
{8518}: Playoff-serien avslutas. Timrå och resten spelar i HA 2020/2021. Det är den bästa kompromissen om man vill spela så få matcher som möjligt. Då återstår det två matcher av säsongen. Löven-OIK, Leksand - Modo. Vinnarna spelar i SHL.
Då får alla så som dom argumenterar för. Löven och Modo vill att deras resultat från grundserien ska spela roll. Vi har inte åstadkommit detta för inget, menar dom. Timrå vill inte att Löven och Modo ska åka på en räkmacka, att dom inte ska avancera utan kval. Samtidigt minimeras risken för corona till minsta möjliga när det är en endast en match som spelas.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Här läs detta och förstå innebörden av viruset.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
S-vikaren: och Modo mot vinnande lag i gruppspelet och vinnande mellan dom två möter leksand ??

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
{8518}: Björklöven vann grundserien, därför kvalar dom mot OIK.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Charliejfz: Får man fråga hur du vet detta? Läst runt lite, men inget som rört detta.

Jag antar själv att det kommer bli så, för att flytta upp/ned massa lag kommer bara starta en massa krig. För vissa är detta det bästa som kunde hända, för andra är det som att gå in i ett mörker!

twitter.com/enestubbe/status/1238895383704752129

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Serien startar om nästa säsong, Så de lag som är på SHL tabellen nu är kvar. Allsvenskan startar om med samma lag, Så varken Oskars, Leksand eller allsvenska KIK eller AIK åker ur.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRM: Kina kritiserar våran hantering. Tur de har lösningen själva...

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
S-vikaren: bra tanke men borde inte det spelas en match löven - Modo vinnande möter Oskars eller leksand förlorande mellan löven - Modo Möter vinnande lag i grupp spelet, en match sedan vinnande lag där möter Oskars/leksand

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Enligt Nubben och hans följeslagare är det väl ändå rätt logiskt; Timrå har plus på Modo och ska därför flyttas upp till SHL. Modo i sin tur har ju dock plus på Björklöven och ska därför även dom avancera uppåt, tabellen till trots. Men Västervik har ju faktiskt plus mot Modo, så egentligen är det naturligtvis dom som förtjänar att gå upp. Västervik for SHL!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Amitiel:
Var har du hittat statistiken?

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Modoiten och hen med den blöta röven tycker att det är orättvist att deras grundserieplaceringar inte ska spela någon roll.
Timråiterna blev omkullfallna när Modo och Löven tyckte att dom förtjänar att bli uppflyttade till SHL pga deras tabellplaceringar. Grundserien ska spela roll, enligt dom. Orättvist tycker TIK.
Det finns ingen rättvisa i detta. Orättvisan är alltid lättare att peka på, vad som är rättvist är svårare att avgöra. Det gäller att ta fram ett resultat som är minst orättvist.
Låt Björklöven spela en match mot OIK inför tomma läktare, Modo en match mot Leksand inför tomma läktare. Vinnarna går upp, förlorarna ner. Placeringarna från grundserien spelar roll. Det blir inget lotteri. Det blir inga 16 lag i SHL, ingen "räkmacka". Det blir ett kvalspel.
Detta eller att Modo och Björklöven spelar i HA 2020/2021. Det här förslaget får fram ett resultat samtidigt som faran med corona minskar. Minsta möjliga spridning av corona om man ska spela om det.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Chivaz: På vilket sätt är det jämlikt att återställa resultaten?? Det missgynnar de bästa lagen och gynnar de sämre.
Ska det vara rättvist måste lagen få behålla poängen från den här säsongen.
På vilket sätt är det rättvist att låta Björklöven och AIK starta på samma poäng när det skiljer 80 poäng och 170 i målskillnad??

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
KulltorpsOlli: Oj vad avundsjukan lyser igenom på dig med dina kommentarer.
Om någonting är efterhandskonstruktion så är det väl HA-slutspelsserien. Vore helt befängt om lag 8 skulle gå upp om man inte har kunnat placerat sig bättre på 52 omgångar men gör det på ett fåtal matcher på slutet.
Avundsjukan verkar smitta mer än vad coronaviruset gör hos dig och en del andra Tik-vänner.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
goleafs: Vägra på du, men allt annat än en total återställning till försäsongen vore fåfängt. Att skicka upp två statistiskt bra lag för att dom toppar ligan långt innan kvalandet och finalen är över vore oansvarigt. Att lotta fram en seger vore katastrofalt kufiskt. Att kräva att trycka in 2-8 lag i SHL och lämna HA i princip tomt vore kaos. Det finns inget realistiskt och i alla avseenden rättvisare än att återställa allt och "köra om" en ny säsong när den nu kommer 20/21.

Rättvist för två lag utgör inte en uppskattad och accepterad rättvisa för samtliga lag i HA. Men att alla blir lika körda och att alla får börja om från ruta ett straffar samtliga lag lika hårt. Vissa kanske vänder det till något positivt, men dom flesta blir lidande.

Rättvisa är inte nödvändigtvis glädjande, utan ska bibehålla alla lags jämlikhet.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
KulltorpsOlli: Hur kan det någonsin vara rättvist att bara radera ut en säsong fullständigt?

Tuffa tider kräver tuffa åtgärder. Att bara ta bort Löven, Modo och även Timrås möjligheter till uppgång vore fullständigt vidrigt.

Vägrar vänta 20 år till på samma möjlighet.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
KulltorpsOlli: Antingen läser du inte vad folk skriver, eller så har du svårt med läsförstående. Läs igen och fundera på vad jag skrev.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
KulltorpsOlli: Ja vad jag skall jag säga. Jag känner ingen som är så ödmjuk som mig.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
NuMo: Jag har bara så svårt att låta bli att kommentera alla nötters idéer om rättvisa.
Objektiviteten har lyst med sin frånvaro ett tag, kan man säga...
Men de ä int lönt å förklar, fö nån som int förstår

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
KulltorpsOlli: Alla kan ju inte ha samma sanningspatos som du.

Om du vet så är det väl ingen fara. Det blir ju så.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Gavelo: Lottning, du skojar...Det kmr nu aldrig att hända.
Det mest rättvisa, utifrån det som hänt, är att vi börjar om nästa år. Närmare än så kan du inte komma. Sen när blev en lottning rättvis??

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Från Hörnefors: Men det finns ingen direktuppflyttning för ettan och tvåan! Det är en efterhandskonstruktion från desperata Modo och lövenanhängare. På riktigt!
Ni kan ju inte skapa ett nytt upplägg som gynnar bara er..
Herrgud.. när ska ni förstå?

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Från Hörnefors:
Själv har jag lite tappat lusten och hamnar i det får bli som blir. Redan när lövenmatchem skulle spelas utan publik. Med Glader/Hellkvist känner jag mig trygg på lång sikt. Gonatt!

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
{8399}: Fantasy hockey?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: , du kan ha rätt.

SHL bestämmer att ingen får gå upp och så snor de godbitarna från alla i Allsvenskan.

Händer det så kommer det att bli förändringar av det sportsliga i framtiden, det tror jag.


Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
{8671}: Jag har inte underskattat någonting, alla måste nu betala priset för det liv vi lever. Flyget står för en fruktansvärd miljöförstöring och nästan alla blundar för det.
Om jag förstår dig rätt så tycker du att vi får lära oss att leva med dessa virusvarianter som dyker upp lite nu och då som sker på grund av detta flygande.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRM: Ok det är väl lugnt då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo:

Är faktiskt inte främst orolig för att börja om i HA nästa år. Visst vi tappar många bra spelare och det blir att börja om. Men med den organisation, ekonomiska grund och kontinuitet på ledare/spelare tror jag vi kan utmana om uppflyttning eftersom ett lag i HA är garanterade att gå upp. Vi verkar dessutom ha betydligt bättre scouting och sportchef hittar intressanta spelare.

Det som skrämmer mig nu är bortfallet i intäkter, även om vi förlorat i ett kval mot shl lag så hade det betytt många sköna miljoner in. Detta är det som kan sätta käppar i hjulet för oss nästa år.

Det enda positiva just nu är att andraplatsen är otroligt viktig och att vi lyckades hålla undan och ta den. Blir det ändringar mellan serierna så känns det som vi åker med i detta, man kan inte flytta ett lag när det är lika i matcher i finalen och det är två platser att slåss om.

Detta är vad jag tror är mest sannolikt.

1. Inga ändringar mellan serierna, vi och löven lirar i ha.(90%)

2. Vi och löven flyttas upp och shl utökas. (5%)

3. Vi och löven flyttas upp och leksand/iko åker ner (3%)

4. Shl utökas med fler än två lag från ha (1%)

5. Leksand och iko åker ur och ha utökas (1%)

6. Lottning (0%)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Vad grundar du det på? Okunskap?
92 % av alla testade har milda symptom. Troligen finns miljoner smittade i världen som aldrig testats pga de inte varit så sjuka. 14 i Sverige är inlagda på infektionsklinik. 2 är allvarligt sjuka. Spanska sjukan var en annan tid och en annan sjukvård. Kom igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRM:

Kollar man på lite andra siffror.

Och det här är alltså bara i år.


5814 döda av Corona.
98 634 av vanliga vinter influensan.


170 516 döda på grund av för dåligt dricks vatten.
1 662 966 döda på grund av cancer
217 116 döda på grund av självmord
198 599 döda på grund av Malaria
273 315 döda i trafikolycka
62 583 mödrar som dött på grund av komplikationer vid födsel.

Nu är ju den här siffran svårräknad

1 012 198 döda på grund av rökning
506 442 döda på grund av alkohol.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Det finns inget allenagörande vaccin mot kommande varierande av virus.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Från Hörnefors: I dessa tider ska man lyssna på dem som varit med länge, vi kör som Pelle Bäckmans förslag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRM: Det hör känns mer som Spanska Sjukan än influensan faktiskt.

Sen är det ju enkelt att ta en spruta för trehundra spänn och skydda sig mot influensan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRM:

Jo, de externa reaktionerna från folk är kanske inte i proportion med faran. Hade vi varit Nr. 1 att få smittan hade vi ju inte å andra sidan inte bunkrat något.

Konstigt hade däremot varit om folk inte reagerade mer nu när man ser vad som händer i världen..

Det har å andra sidan inget att göra med själva smittan och hur vansklig den egentligen är på riktigt. Kanske är det rätta att göra en Trump och låtsas att det nästan inte finns egentligen. Det vet vi ju inte än, vad jag vet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Det har ju tjatats sedan urminnes tider om att alla skall förnödenheter hemma så att man skall klara sig i 14 dar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Jag tycker nog att paniken är överdrivet hög här också. Går inte att köpa toapapper i Sthlm t.ex. Jobb och skolor stänger ner, etc. Min dotter kom hemfrån Sydkorea nyligen, där är de betydligt coolare. Jo visst de förlängde skolloven, men i övrigt rullar det på. Kolla amitels siffror nedan 95000 vs 5000 döda i flunsa jämfört m Corona i år, men det skapar inga rubriker i kvällspressen. Men vist låt oss alla överallt stanna hemma året ut, så kan vi ju börja om sen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Amitiel: precis så.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRM: Jag förstår vad du säger men är inte expert nog att säga emot dig. men extraordinära åtgärder har man gjort i de andra länderna för länge sedan. (Relativt sett.) Sverige har knappt börjat med det. Att "Hela världen" är inne i samma månad är jag i alla fall säker på att du har fel i..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Hela världen är inne i månad tre. Kina rapporterar 23 nya smittade idag (föga troligt), Sydkorea 107, där var kulmen för två veckor sedan. Sydkorea masstestar, över 200.000 nu, men typ 20.000 om dagen. De har 8000 smittade och 70 döda. Dvs mindre än 1%. Jag tror alla länder har mångdubbelt fler smittade än testade/konstaterade. I hela världen har 92% av alla konstaterat smittade, dvs testade, milda symptom. Av den anledningen tycker jag att undantagstillstånd känns aningen överdrivet. Eller är jag okänslig? Båda mina föräldrar dog av lunginflammation, pappa hade cancer, mamma var bara gammal och svag. Då kände jag inte att vi borde stänga skolorna eller gränserna. Its life and life only, liksom.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
KulltorpsOlli: Det är ju så att Löven blev etta och Modo två och ni trea. Eftersom det inte blir något mer spel så är det ju det man måste utgå ifrån. Många ligor som avslutat säsongen utser vinnare efter nuvarande tabellställning utan slutspel och det ju helt logiskt. Och är det så att några lag förtjänar att gå upp så är det givet vis Modo och Löven. Precis lika självklart som att det är Löven som ska upp om det är något lag i SHL inte får elitlicens. Så om det nu är så att det finns någon regel om avbrutet kval ska lottas så är det ju givetvis mellan Leksand, Oskarshamn,Löven och Modo det ska lottas emellan.
Jag tycker och har alltid tyckt att serien ska har mer betydelse.
Nästa säsong betyder serien ännu mindre och det djävligt tråkigt tycker jag.
Nu är det ju så att SHL ägs av SHL-lagen och HA ägs av HA-lagen så jag är ganska säker på att Löven och Modo spelar i HA nästa säsong.

« · 2047731 · »