Måste bara passa på att skryta lite då jag har avgjort en direkt final med mål på övertid mot sundsvall i sca- cupen, fast de måste ha varit på tidigt 90-tal och på juniornivå
arnio: Bättre än Modo överlag, första kjedjan öppnade starkt men försvann mer och mer . Viding så pigg ut. Honken väldigt stabil och ett ganska okay försvarspel
Berka: "Gusse: Orolg och orolig.... jag tycker det är rent ut sagt dåligt att förlora hela tiden!
Finns inge jävlar anamma, vi kan inte skylla på att vi inte har alla spelare tillgängliga utan dom som finns tillgängliga måste vara bättre, man måste träna bättre, gå på is tidigare, spela fler hemma matcher och skapa en vinnarmentalitet.
Man blir förbannad som supporter när laget uppträder på detta sätt, slarv och bjudningar, idiotiska utvisningar, man glider 25 meter till båset i varje byte och spelar stundtals nonchalant.
En jävla utskällning skulle dom ha så dom vaknar till"
Gusse: Orolg och orolig.... jag tycker det är rent ut sagt dåligt att förlora hela tiden!
Finns inge jävlar anamma, vi kan inte skylla på att vi inte har alla spelare tillgängliga utan dom som finns tillgängliga måste vara bättre, man måste träna bättre, gå på is tidigare, spela fler hemma matcher och skapa en vinnarmentalitet.
Man blir förbannad som supporter när laget uppträder på detta sätt, slarv och bjudningar, idiotiska utvisningar, man glider 25 meter till båset i varje byte och spelar stundtals nonchalant.
En jävla utskällning skulle dom ha så dom vaknar till
Sawchuk: Då han bara varit framträdande i en offensiv roll så är det nog som sådan man hoppades att han skulle blomma ut. Han har haft mycket otur med skador och med rejäl träning så tror jag att man hoppades att han skulle blomma ut till den spelare som Håkan Andersson såg. Förmodligen därmed som en potentiell spelare för de två första formationerna. Han är avig och hans framspelning till Haris mål tyder på klass, men samtidigt så blandar han friskt med väldigt konstiga beslut och långsam skridskoåkning. (Samtidigt så ser ju alltid stora spelare sega ut. Hostak och Janne Larsson är spelare som sett ut som de åkte omkring i sirap, men ändå på något sätt varit väldigt framträdande).
Nä, jag anser att man måste ha haft en tanke då men gav Ryno ett Try Out kontrakt, den borde man följa. Nu tror jag inte Ryno kommer att vara framträdande ens mot Sundsvall så det ordnar sig kanske ändå. Nåväl, framtiden får väl helt enkelt utvisa vem som får rätt. ( och det vet vi ju hur det slutar ;) )
Ska bli intressant att se Adam Pettersson som är utlånad från Skellefteå till Sundsvall, där får Modoförsvaret något att hålla reda på.
Jag tror inte att Rynos öde kommer att bestämmas utifrån ifall han gör hattrick idag eller spelar -5, utan att våra ledare kan ta ett samlat beslut. Däremot så är det viktigt att se ifall han kan ha kemi med Dicken, för det är riktigt viktigt att vi hittar spelare som passar bra med honom.
Sen tycker jag att ni är lite orättvisa mot Danielsson. Men det är en annan diskussion :)
Wayne Gresky: Jag håller helt med dig, förutom Madsen och att du glömde Hannula. Han anser jag lite för svag för de två första kedjorna, men som sagt så håller jag fullständigt med dig i övrigt.
Sawchuk: Vi kan alltså konstatera att vi har olika uppfattningar.
Jag tycker att för att förstå hur bra en spelare är och vilken potential han har så hjälper det att se denne i olika situationer och med olika medspelare. Du anser att spelaren förstås bäst genom att spela i samma miljö och i samma roll varenda match.
Sawchuk: I mina ögon har vi idag fyra st givna top 6-spelare: Axelsson, Schremp, Sundström och Skröder. Sen ser jag inget fel i att pröva sig fram om det är Madsen, Danielsson, Hannula, Samuelsson, Andersson eller Ryno som passar bäst in bredvid dessa. Ryno var trots allt en av allsvenskans bästa poängplockare förra säsongen. Det finns dessutom ingen given regel som säger att de tre bästa spelarna bildar den bästa kedjan.
Sawchuk: Vem ska centra ist då?? Andersson och kfop ska centra 3 -4 kjedjan ellerhur, susse och scremp 1-2 ellerhur. Är de inte bättre då att låta 2 centrar spela i den tilltänkta miljön än att låta 1 centra den tilltänkta miljön?? Speciellt då han har ett tryout och kanske inte ens blir kvar!!
Sawchuk: Jag tycker att jag har svarat utifrån dina inlägg.
Sedan kan man ju säga att spela i en tredjekedja mot ett dåligt allsvenskt lag kommer han ändå inte att göra (om vi inte går till kvalserien) så han får ju oavsett inte spela på en helt normal position.
Sedan var Ryno draftad för att spela i Detroit Red Wings. Någon måste alltså ha sett lite mer potential i honom och denne någon är alltså samma person som "hittade" Zäta och Datsyuk när andra gick bet. Det är klart att jag fattar att han inte visat mycket utav det hittills under försäsongen, men jag tror att tränarna vill se honom i olika roller för att bättre kunna bedöma honom. Sätta honom i samma tredjekedja varenda match ger mycket mindre än att ge honom chansen med olika spelare och i olika roller.
JFK: Är det någon match han möjligtvis skulle fått denna chansen i så är det i sådana fall mot Brynäs. Han borde inte ens få spela Center överhuvudtaget egentligen.
Ja, det är ju det jag menar. Läs noggrannare. Varför testa Ryno i en miljö han inte kommer att spela i. Ryno kommer inte att kunna centra en förstalina!
För er som promt ska kommentera detta inlägg nu, läs mitt förra inlägg noggrant först. Detta känns som en Deja Vu från Blomqvist och Rosen debatten förra året.
Sawchuk: Ska man bedöma en spelare så vill man se denne i olika roller. Även om inte Ryno ska spela i fyra mot fem, så kan man sätta honom i den rollen för att se hur hans spelsinne fungerar. Man kan sätta honom i en rent producerande kedja för att se hur bra hans offensiv är om han har bra yttrar. Jag tycker att du måste ge Foppa, Macke, Samuelsson och Andersson credit nog att förstå hur bra Ryno är baserat på många faktorer och inte bara beroende på om han gör tre poäng mot Sundsvall eller inte.
Jag och mina kollegor på Osynlig.se har snickrat ihop den här lilla tjänsten för uttråkade spotifyanvändare. Den skapar spotifylistor baserade på last.fm´s databas. Ange bara artist eller låt, så gör vår kod resten =)