{5647}: Och så kom 2-1, men I först i sudden. Ett ganska taffligt ingripande av Poulin då Wingerli kom så till att han bara kunde skjuta en backhand. Wingerli åkte enkelt runt Andreasson, men hade inte mycket vinkel att skjuta.
{5647}: Borde varit 2-1 nu. Domarna såg inte att Poulin tappade pucken, utan den låg fri bakom honom och SAIK-killen rakade enkelt in den efter domaren blåst.
JoseGonzales: Läste i VK att dom börjar tycka det är pinsamt med alla dessa lån och värsta gatutiggeri från reserv Jesus och Löven ledningen tur att man inte hejar på det laget då vore man utfattig ........Heja Modo vi har klass och historia
{5647}: Tror att skotten var 10-1 till Skellefteå. Så överlägset var det inte, även om de var klart bättre. Löven ser fysiskt starka ut, men har fortsatt väldigt svårt att komma med pucken i fart. Liss har redigt många felpass som lett till spelvändningar. Bland annat en indianare av guds nåde.
1-1 fortfarande. Poulin måste man få förflyttning på. Får han se pucken är han riktigt svår att göra mål på, men när pucken går fort ser han klart mänsklig ut.
Grundström skulle nog haft matchstraff för sin galna satsning.
{5647}: Grundström med en late hit med hög klubba. Tredje utvisningen på honom, men det kunde ha varit många fler. Domarna har höjt nivån rejält mot tidigare försäsongsmatcher.
JoseGonzales: Ok, tack. Då vet jag att du är ömfotad och bitter. Noterat.
Jag kallade honom brunkare för att det är lite av hens spelstil. Vart han skulle platsa hos oss vet jag inte och det bryr mig inte då han bara är ett korttidslån.
Poulin tappade klubban och sparkade undan målburen när SAIK snurrade som värst.
{5647}: Jag har bara sett han mot Modo, men tror han får en tuff säsong. Han har ju fått spela PP mot oss i träningsmatcher, men har inte haft självförtroende att avsluta själv. Lyckas han inte i början av säsongen o bara får spela i en tredje/fjärde-femma lär han få en tung säsong. Den lilla temposkillnaden gynnar nog inte han.
Om ni tänkt att behålla dem hela säsongen eller tror på detta så varför har ni inte skrivit kontrakt över hela säsongen som vi gjort med Heppo och Lindgren?
Att det just är skrivet korttid indikerar att man vet att dom vill dra så fort det drar igång.
{5647}: Kallar dig x för det enda du gör är spyr galla/snackar skit om löven när det gäller allt. Jag vart själv chockad över Steen men inget jag tänker lägga så mycket energi på. Förhoppningsvis stannar hela den kedjan säsongen ut, men Wallmark kommer sticka när säsongen drar igång. Vi spelar 3 matcher i veckan till mars i princip så kommer behövas spelare.
Uppfattat ditt brunkare som att du inte tycker han kommer bidra med något, han är en klass spelare och skulle spela i er första kedja direkt.
puffe: Johnsson drog den precis i stolpen, men annars syns han inte så mycket. SAIK ser ut att ha fokus på det som komma skall, men det är knappast ovanligt att SHL-lagen inte går för fullt mot allsvenska lag. Det såg vi även mot oss.
JoseGonzales: Jag läste fel. Kunde inte tänka mig att du skrev det samtidigt som du inte förstår kritiken av att ta in spelare utan anknytning. Kunde inte tänka mig att någon var så enögd att denne bara kritiserar andra för det man själv gjorde.
Att man är brunkare har ingenting med poängproduktion att göra såklart. Renberg var en brunkare, men gjorde ändå många poäng. Det trodde jag inte att man behövde förklara. Ja, inte på ett modoforum i alla fall..
Trevligt att du måste kalla mig pajas. Känns det jobbigt att alltid förlora diskussioner eller varför så elak?
Spelar det någon roll? Tidigare fanns det inget och det var fritt fram, nu finns det något att förhålla sig till och det är ett aktivt val att bryta mot det även om det kom sent.
Messias : Men Granberg får ju inte såsa på sådär. Hade han åkt skulle grundström aldrig hinna förbi där. Förstår inte varför inte backen går mot första stolpen så Grundström kan slå honom.
Jo, men det är såklart en riktigt bra spelare på den här nivån. Han går alltid stenhårt på mål.
KB: Hockeyallsvenskan har väl bara rekommendationer, så man kan skriva kontrakt med en hel trupp som ev. åker tillbaka till nordamerika, om man nu vill.
Silly: Märkligt förfarande faktiskt av SSK. Löven gjorde annorlunda ifjol och hade typ 18 forwards på kontrakt när de inte gjorde sig av med många. Det känns i alla fall betydligt bättre än det där.
Jo, Löven verkar gilla Modo-spelare. Steen. Grundström, Erik Ullman, Carl Grundström, Axel Ottoson, Possler och William Eriksson har alla representerat Modo:)
JoseGonzales: älskar supportrar som inte ens vet att man värvat en anonym brunkare till sitt lag helt utan anknytning. Vittnar om ett genuint intresse i sitt lag. Steen har mer anknytning till Modo till och med.
modomille: Vart nämner han löven? Haha vi har en spelare som inte har anknytning 🤣 tror mer han syftar på SSK, Almtuna osv. Älskar hur ni försöker iaf!
{8399}: Nej, man var tvungen att lägga ihop 1 + 1 för att veta vilka klubbar det gäller. Man nämnde exempelvis Tingsryd med som får en "egen" spelare som mer positivt. ("Jag kan glädjas åt klubbar som Tingsryd som får en lokal spelare, som ger en krydda till vår liga.")
Dvs, för oss som tänker ett steg längre, så blev det väldigt tydligt.
gizzo: Jag tycker att Canata var riktigt bra och att bara Bartosak var bättre i HA, men jag har precis som dig framhållit att han hade det klart bästa försvaret framför sig också. Han fick oftast se puckarna och Lövens backar tog bort returerna.
Men, då tycker jag att Bartosak var på tok för bra för allsvenskan. Han skulle spelat i NHL utan sina demoner. Jag hoppas att han blir fri från den psykiska ohälsan.
udden: ska jag vara ärlig så tror jag hans siffror beror på att han hade HA:s bästa försvar framför sig. Pettersson hade bättre siffror. Ska bli riktigt spännande att se hur det går i Oskarshamn. Jag tyckte att han var bedrövlig mot er. Långsam i sidledsförflyttningarna. Bartosak tyckte jag var klasser bättre av det jag hann se.
Och övertidstorsk