{5647}: Jo på pappret ser det bra ut. Sen vill jag ändå påstå att favoritskapet ska läggas på Löven och Timrå och nåt lag mer, inte på Modo. Jag tror att det är bra att Modo i år är lite underdog så att killarna får chans att i lugn och ro utvecklas som lag och vara bäst när det drar ihop sig till våren.
Det är ju inget förbud eller regel utan bara en rekommendation. Vad betyder slutdatum, är det när lånen förbjuds att spela oavsett om AHL/NHL har kommit igång. Bra att vi har skrivit med Heppo/Lindgren för hela säsongen, men menar man att de som har korttidskontrakt fram till 15/11 inte är välkomna tillbaka eller förlänga efter detta datum?
Men nu när vi har nått att förhålla oss till är det bara att ta in VO samt en till spelare Eichel kanske vill spela med VO och hitta lite kemi innan starten av NHL.
Vad innebär en rekommendation?
– Precis vad det är. Men jag litar fullt ut på att vi nu följer vad vi kommit överens om. Det finns en stor enighet mellan våra klubbar.
Ni har även satt upp ett slutdatum för detta?
- Ja. När camperna sätter i gång. Vi har nu satt den 15/11 som nuvarande gräns för dessa lån.
modomille: Jag tycker det är lite extra kul med denna säsong för den ställer lite högre krav på sportcheferna. Det är hela tiden en avvägning mellan olika vägar.
M Horava: Ärligt talat tycker jag att det är ett misslyckande om vi inte kommer topp fyra. Ja, vi har en massa nya, men ärligt talat så är det en högkvalitativ trupp enligt allsvenskt mått.
Jag undrar om inte Omark är ett riktigt bra tillskott. Han verkar lugn, pedagogisk och vara väldigt duktig på att analysera spelet. Det kan vara väldigt bra att han får tiden och möjligheten att jobba individuellt med spelarna på ett sätt jag inte tror att Hellkvist hann med.
Ärligt talat gillar jag årets spel bättre än fjolårets. Inga gigantiska skillnader, men forecheckingen ser mer sammanhållen ut och vi bjuder inte alls på lika många fria lägen i egen zon. Visst sorterade vi dåligt stundtals igår där två spelare gick på samma motståndare, men det kan vi nog styra upp.
Nucky: Ja, även om det tar emot i modohjärtat att säga så är ju Löven skyhöga favoriter till att rulla på och ta hem serien även utan Steen. De har kontinuitet i truppen från förra säsongen (då de slog poängrekord!). Modo med nytt lag har inga garantier att laget kommer att bli bra för allsvenskan. De kommer säkert att få kämpa med att få ihop spelet/gruppen fram till slutspel (om de ens tar sig dit). Löven behöver inte värva mer nu utan borde fundera på att få in spets i februari inför avgörandet om de har behov av det vill säga..
Smurfen: Ja, Frank är en stjärna! Han har DET! Han sprider en väldigt avslappnad fötterna på jorden känsla runt sig där öppenhet verkar vara ett ledord. Det är svårt att ogilla Modo när han intervjuar Widebro eller Glader mfl. Frank for president!
Nucky: Poängen är väl samma som för era NHL-lån? Blir det ingen AHL säsong så kanske dom stannar hela säsongen och gör oss mycket bättre. Jag älskar er dubbelmoral som att ni inte tagit in två stycken NHL-lån som faktiskt ska lämna i november för campen..
JoseGonzales: Du missar poängen. Vad är fördelen med att värva dom? Ni får inte mer publik pga corona, och poängen dom skrapar ihop kommer ni med största sannolikhet inte behöva.
Resultatet blir istället att en hel kedja får stå på sidan och en tillsynes onödig kostnad för er(även om den inte lär vara hög)
Modo IG: "Lillebror. Dahlen gråter sig nog till sömns inatt ❤🤍💚" "dahlén gråter nog nu. Nu kommer jag att sova i natt" "Alltid lika skönt att smälla dit Timrå oavsett vilken match!🙏🏼🙏🏼"
Nästan så man börjar undra om er avundsjuka gått över till någon slags mystisk svartsjuka, speciellt för våran fina herre Dahlén ;)
Nucky: Jo, det är spot on. Jag kan förstå Calle Grundström bättre som är en kille från orten. Kanske kan han inspirera ungdomar i Umeå att välja hockey eller bli supportrar, men Steen är verkligen en obegriplig värvning.
Rytter: Samtidigt är det lite roligt med spelare som sticker ut hakan och ökar "hatkärleken" mellan lagen. Nu fick vi någonting att snacka om.
Jag tycker ändå att det är lite löjligt att prata om insatserna i försäsongsmatcherna med tanke på att man säkerligen kört rätt hårt vid den här perioden. Därför brukar tekniken och timingen vara rätt begränsad.
Det vi gjorde sämst var att spela fart oss själva. Jag tycker att vi bröt ofta i egen zon, men att vi gjorde det alldeles för lätt för Timrå att ta tillbaka pucken. Vi var helt enkelt för långsamma att spela oss ur situationerna när vi erövrat pucken. (Sedan är Timrå väldigt bra på forechecking. De är det av de tre tippade topplagen som helst vill skapa chanser genom forechecking. De spelar mer med dump i sarghörnen och därifrån vinna pucken samt avsluta, medan vi och Löven vill vårda pucken mer).
Det som var bra var forecheckingen. Jag har upplevt att Modo aldrig varit bra på att checka fast motståndarna, men jag tycker att man kan se embryon till att vi blir oerhört jobbiga där. Inte ens när vi var överlägsna under Pelle Bäckman var vi så aggressiva.
{5647}: Hans resonemang är lite ologiskt. Han skickar först en känga till Modo och menar att de var dåliga. Samtidigt kallar han sitt eget lags prestation för ett styrkebesked. Hur menar han att det är ett styrkebesked att förlora mot ett dåligt och underpresterande Modo?
Spännande att ett lag som bytt tränare och mängder med spelare ligger längre fram än ett lag som fått behålla nästan allt. Det är ju ett rejält underbetyg till den egna klubben.
Sedan sättet han snackar i media. Freddan var väldigt missnöjd med matchen och sågade laget och gav endast Ohre godkänt. Att då den största stjärnan går ut och förklarar att de ändå spelade bra och att matchen var ett styrkebesked från dem ses nog inte positivt av tränarna. Hur ska de få med gruppen och få tyngd bakom deras argument när den största stjärnan förklarar att det var ändå en ok match och ett styrkebesked och ger sig själv och sin kedja godkänt.
" Jag tycker vi hamnade lite i otakt med tanke på alla deras power play. Det blir lite knepigt, men samtidigt tycker jag att vi gör det bra och skapar lägen, säger Dahlén."
{5647}: haha rolig prick den där. Många bortförklaringar ^^ vi har nästintill helt ny trupp och två nya tränare och inte ens hela truppen än. De har fått behålla det mesta. om något lag bör vara förberedda borde det ju ha varit dem. Som sagt de körde utan uppiggande igår så tog det stopp😉
Monno: Man får lätt för sig att Dahlen har något stort komplex: "– De är inne på träningsmatch fem och för oss är det andra. De har redan kört power play-femmor och sådant. Nu hade det sju power play och lyckades knappt. Det är ändå ett tecken på att vi är ett bra lag. Vi har inte tränat på något sådant ännu.
– Sedan tycker jag att vi hade bra ordning på försvarsspelet. Jag tycker ändå det här är ett styrkebesked från oss, med tanke på hur långt fram Modo borde vara. Det är lite mer ett styrkebesked för oss och lite mindre det för Modo."
Det är väl rimligen så att de har redan en trupp som spelat ihop sig förra året. Exempelvis i PP så spelade deras kedja ihop ett helt år och Gagnon har haft ett par träningar i en grupp med väldigt många nya. Jag tycker att det snarare är Modo som borde ha en mycket längre startsträcka med nya tränare dessutom.
Och förresten? Är det bara under match man kan träna ihop? Har man så dåliga träningar så att man inte lär sig spelsystem, special team och liknande, utan det lär man sig bara under matcherna?
Själv tycker jag att man ska vara försiktig med att dra slutsatser av försäsongsmatcher och inte bry sig så mycket som Dahlen verkar göra, men det verkar vara kopiöst mycket prestige för grabben att möta Modo.
Bad_Brett: Om han kör ett år till. Hur ska han hålla ihop? Han är inte jätte ung längre, har skadehistorik (Ryggen ryktades ha det tufft ifjol?) och det är väl ingen som tror att han tränat hårdare och bättre än någonsin i sommar.
Han har helt klart talangen och kunnandet att lira på HA nivå relativt otränad. Men ser inte hur hans kropp ska "orka" prestera över en säsong. Eller en halv för den delen.
mrpm: Klart vi vill ha kvar Toby. Han kunde gått till vilket lag som helst efter NHL men gick till MODO. Med det hjärtat, erfarenheten och förmågan kan han, om han är skadefri få det att isa i blodet på motståndarna. Tänk dessutom på att han alltid får sin backpartner att bli bättre.
hanzon: Om det är Jeppe du tänker på vore han en sanslös värvning. Men å andra sidan unnar jag honom verkligen en chans att slå sig in i NHL, vore nästan grymt att ha det målet framför sig och sedan hamna i HA. Just med tanke på hans ålder och och lite krokiga väg till toppen. Vill se honom med sin bror i Buffalo!
Att överhuvudtaget låna någon(oavsett vem det är) som vi med säkerhet vet kommer dra känns helt meningslöst.
Gusse: Det vad då ett j.vla tjat om spetsforwards, men okej jag kommer på träningen till veckan😉😜😁 Har renoverat hemma så fysen är inget som släpar efter😂
Nucky: Jag tänker att Åhström skall kunna skapa poäng, vilket det känns som att han inte gör än. Jämf med Heponiemi/LP om man bortser från det så tycker inte han gör bort sig.