Tarasov: i många avseenden är det inte en tillförlitlig statistik, tex defensiva backar som får många defensiva zonstarter eller offensiva spelare som får många offensiva zonstarter. Men när en som Filip som utan att jag har statistik på det får fler offensiva än defensiva starter och får spela med relativt duktiga spelare så säger den ändå en del.
Bad_Brett: Inget i ditt inlägg förklarar varför nu plus och minus skulle vara en så tillförlitlig statistit men ok det är ingen slump får väl anses vara ett argument.
Ja Filip har många bra sidor, det jag i huvudsak invänder mot i kritiken är att han anses vara klappkass och skall ut ur laget. Mina argument för Filip är förmågan att skydda och hålla pucken i anfallszon, plus förmågan att vinna dueller även rätt bra på att transportera puck mellan zonerna. Sen har han denna säsong varit lite sämre i produktionen än jag förväntade mig trodde han skulle kliva mot 40p.
Problemet med kritiken mot Filip är att det är så svart och vitt, hade man förväntat sig en 4 av 5 och det är en 3 så är det ”värdelöst”.
Jo, alltså jag säger inte att du har fel men hade Sveningsson haft samma roll (läs icke framträdande roll) som Mannberg i ett pp1 med näsen, bernhardt, woods, dickinson (eller sam ifjol) hade hans siffror också sett bättre ut.
Rätt orättvist att jämföra med Mannberg som spelade i ett fulltaligt pp1 och hans roll bestod typ i av att leverera ett s.k. "väggpass". Sveningsson ska däremot gå in och ersätta Riley i ett pp som är högst provisoriskt. I övrigt har jag inga direkta invändningar.
Men jag vågar påstå att Mannberg mer eller mindre var en statist i den pp-uppställningen.
AP har väl redan gjort lika många poäng i samma roll, dvs på halva tiden.
Tarasov: Det vanliga är ju dock att spelare som spelar i producerande kedjor gynnas då det ofta blir mål i efterdyningarna av powerplay, de får hoppa in vid offensiva tekningar etc.
Vi kan jämföra med en spelare som Samuel Påhlsson, som ständigt matchades mot motståndarnas stjärnor och hade -70 under sin NHL-karriär.
Filip används emellertid inte för att stänga ner motståndarnas toppkedjor, han matchas för att vara en producerande spelare, vilket han inte lyckas med.
20/21: -12 (sämst i laget) 21/22: +6 21/22 slutspel: -3 (fjärde sämst i laget) 22/23: -4 (sämst i laget)
Dvs totalt -13. Aagaard som har spelat med honom största delen av tiden har +14 under samma tid.
När vi ändå är inne på statistik kan vi kika Filips skottprocent. Han är ju trots allt "känd" för sitt skott:
20/21: Sveningsson 6,93% (plats 20 i laget), Aagaard 21,65% 21/22: Sveningsson 12,2% (plats 12 i laget), Aagaard 22,55% 22/23: Sveningsson 12,5% (plats 15 i laget), Aagaard 23,38%
Hur är han som skytt i powerplay då?
20/21: Sveningsson 3,57% (plats 17 i laget), Aagaard 41,18% 21/22: Sveningsson 7,69% (plats 10 i laget), Aagaard 46,15% 22/23: Sveningsson 5,56% (plats 10 i laget), Aagaard 33,33%
Tid för powerplay att göra mål med Sveningsson på isen:
21/22: 10:00 (plats 14 i laget) 22/23: 12:53 (plats 16 i laget)
Som jämförelse behövde kritiserade Mannberg 3:57 i powerplay 21/22 innan MoDo gjorde mål.
Det här handlar inte om att hacka på Filip, utan snarare om att det är dags att begripa att han inte är någon naturlig målskytt och absolut inte bör användas i powerplay. Han kan bidra med fart och energi, och är riktigt duktig när han spelar enkelt. Men som många andra har påtalat så tycks han tro att han är mycket bättre än vad han egentligen är och spelar därför alldeles för svårt.
Visst ska man alltid ta statistik med en nypa salt, men jag menar att de siffror jag har listat inte kan vara en slump. Det torde vara uppenbart att han inte bara är en medioker skytt, utan faktiskt en av de sämre i laget. Jag menar även att dålig plus-minus inte är någon slump. Allt kan härledas till att han spelar över sin förmåga, håller i pucken för länge, tar för många dåliga avslut etc.
Filip behöver inse att han är en Daniel Mannberg, inte en Alexander Ovetjkin. Så fort han inser det och börjar spela efter sin förmåga så tror jag han kommer vara en värdefull tillgång för laget.
KB: Jag kan väl mest irrietera mig över att vi inte kom upp i nivån i skridskoåkningen. Det var inte ens nära någon av våra bättre matcher gällande farten i spelet. Jag tycker att vi helt enkelt var för dåliga och att använda Woods/Dickinson som ursäkt är fegt. Hade vi gjort en riktigt bra match och ändå förlorat skulle jag kanske mer känt att det berodde på att vi saknade två av seriens fem bästa forwards. Nu var vi inte där.
Jämför man tempot med matchen mot exempelvis Djurgården var det stor skillnad. Sedan förstår man att Löven vill sätta ned farten på oss, men jag tycker att de skulle behövt vara mycket bättre för att det ska fungera som ursäkt.
Ozzy: Ja, är väl egentligen inte så mycket att säga om utvisningarna. Adam Petterssons direkt i början på andra kan jag tycka var lite löjlig men tekniskt sett ”korrekt”. Det värsta är egentligen att domarna sätter en väldigt hög ribba i förstaperioden för att sedan sänka den ner till marknivå inför andra. Sen släpper de allt igen i slutet av matchen. Men den här svajiga nivån är ju vardag här i HockeyAllsvenskan så man ska kanske inte bli så förvånad. Drabbar ju båda lagen också.
KB: men sviter är till för att brytas😀ja vi blev ju inte lika ”drabbade” av domarna som ni igår tycker som vanligt tyvärr att det är många helt obegripliga beslut match efter match är kanske mest irriterad på sk kompensations utvisningar otroligt irriterande😡
Ozzy: Jag är inte ett dugg orolig för framtiden, men det är ändå alltid surt att förlora. Speciellt två på raken vilket aldrig ens hänt under nuvarande ledning.
Tycker det var en förhållandevis jämn drabbning men ni tog bättre vara på lägena och hanterade domarshowen i andra perioden snäppet bättre.
{5647}: Det som gör att även jag har lite svårt för plus/minus är väl att det i princip är helt värdelös information utan någon som helst kontext, till skillnad från vissa andra parametrar.
NHL-lagen är väl oftast drivande i utvecklingen av analys och data i hockeyvärlden och jag har förstått det som att det läggs väldigt liten vikt på just plus/minus där.
Det finns så mycket mer matnyttig och specifik statistik att kolla på nuförtiden som xG, kontrollerade ingångar osv. - synd bara att det mesta inte är tillgängligt för oss supportrar.
hockey_21: vi har tre riktigt bra spelare borta just nu vill inte säga att dom är bättre än era två bästa men dom är borta i vilket fall som helst, tycker inte att ni ska vara så oroliga ni är ju riktigt bra även utan dom framförallt har ni åtminstone offensivt överlägset bättre backar än vi å det hoppas jag att våran sportchef kan jämna ut innan slutspelet börjar, för det tror jag är ett måste för oss. Konstigt mycke negativa kommentarer här inne med tanke på hur tabellen ser ut🤔
{5647}: De mest dominanta spelarna har bra mått oavsett, men talar vi jämföra Mannberg/Södergran/Sveningsson så blir det problematiskt för då spelarna rollerna in.
Nej avfärdar inte måttet för att mina favoriter råkar ha dåligt, minns att det tjafsades friskt om Tom H han var t.o.m. men använde aldrig plus minus på vare sig han eller Norlinder. När Jellvert fick lämna hörde jag inget om plus minus.
Tarasov: Jo, man får ta all form av statistik för vad den är. Det är också så att målvaktens misstag tenderar att jämna ut sig över femmorna om man slår ut det över väldigt många matcher. Sedan är det såklart negativt att spela när man jagar mål och i pp, medan det är mer positivt att spela när man försvarar och motståndaren tar ut målvakten.
Tar man spelare som varit dominanta, som Foppa, Hedman osv, så har de nästan uteslutande riktigt bra plus/minus. Menar du att det mest handlar om slump? Givetvis har de haft en fördel att spela i bra lag, men jag vill hävda att man kan inte bara avfärda plus/minus heller. Det är en indikator.
Tar man Corsi så tar den inte hänsyn till kvaliteten på skotten. Jag kan skjuta oskymda skott från blålinjen eller som MoDo tar skott från slotet med skymning. I båda fallen är jag enligt corsi lika bra...
Jag får för mig att du avfärdar det då det inte passar dina spelare. Hasa var överlägset sämsta back ifjol i slutspelet och Ingman näst sämst. Enligt dig rena tillfälligheter, men enligt de flesta här inne tror jag att korrelationen plus/minus och prestation gick hand i hand.
Bad_Brett: Inte riktigt sant heller JJ låg bra till, Tom Hedberg låg bra till, Norlinder/Berglund men aldrig använt det som argument då jag inte anser att måttet har något större värde.
Målvakten kan göra ett misstag och 5 får minus, en spelare kan göra ett misstag och 4 andra får minus, man kan användas när man jagar mål och får då säkerligen fler minus, man kan användas för att i huvudsak försvara en ledning och får då några extra plus.
Gavelo: Det var ju Marenis som spelade med AP och Mannberg hemma mot Löven där i november? Annars är det oftast Södergran som har huserat i den kedjan.
Foppatofflan: Det jag tycker är synd i diskussionenrna är att antingen är man kass eller bra, det finns inget mittemellan. Det gäller oavsett om vi talar kedjor/spelare eller matcher. Hur bra var vi egentligen när vi vann borta mot Västerås med 7-1? Var vi verkligen bättre i den matchen än igår exv eller gick bara allt vår väg. Tycker vi var bättre igår
Nucky: Nu svamlar du igen, Vi återgår till en 1:a kedja med Aagaard -TN - Samt återförenar Mannberg-Ap-Olsson Utöver det så är det svårt att få laget så orginalt som möjligt med skadorna förutom då att man kunnat spela Sveningsson-Ejk-Aagaard som spelat ihop tidigare under säsongen men där tycker jag inte Sveningsson är rent mentalt i dagsläget, dessutom är det idiotiskt att sätta TN utan minst 1 riktig lekkamrat
Gavelo: problemet med Sveningsson är att han ofta upplevs vara så sen i tanken. Han håller i pucken för länge innan han avlossar ett skott, så målvakten hinner komma i position eller så blir skottet täckt, alt. att han skjuter högt över/utanför mål. Lyssnade på en intervju med honom efter förra säsongen och då var han fullt medveten om att han tar i för mycket i skottögonblicken. Hur svårt ska det va att ändra på det?
Han har även rätt dålig spelförståelse tycker jag. Verkar som att han inte ser givna passningsalternativ och när han väl lägger en passning så är läget för medspelaren borta (för långsam i tanken), eller så hamnar den fel. Kan absolut vara en självförtroendefråga, men hur länge ska man behöva vänta på att det vänder?
Gavelo: Beror på VILKA som är på skadelistan. Woods/Dickie är SHL-klass båda två, Norén är en topp4-back. Berg, AP och Sven är för närvarande mil från sin högstakapacitet. Vi har en riktigt bra målvakt och en div1-målvakt som backup. Helt fantastiskt att vi klarat oss så länge med en så orutinerad backup men med Guden i mål mot ÖIK hade det blivit vinst.
Skruva på laget, är det per automatik att köra uppställningen i en tombola? Eller gjorde ledningen vad man trodde på och pratade med spelare osv.
Men visst. Släng om hela laguppställningen så tillfredsställer man iaf en del läktarcoacher. Lyckligtvis har Karlin bättre självförtroende än så.
Bad_Brett: När vi mötte löven hemma senast så var ju kedjan med Mannberg-Ap-Olsson fullständigt lysande och hade spelt väldigt bra under hela hösten, mycket därför jag hoppas man återgår till den kedjan igen.
hockey_21: Nu har ju Löven haft en gedigen skadelista och precis tappat Weigel, men varför ska man ens bry sig om vad andra lag gör och inte gör, vi är Modo och det är det enda som har betydelse.
{5647}: Sveningsson bör rimligtvis spela med en smart center, antingen Ap eller Ejk som båda har ett bra defensivt spel. Halva serien kvar + slutspel och vi kommer åka på skador och frånvaro så att sätta Sveningsson som trots allt har stor rutin från slutspel utanför laget tror jag inte gynnar varken honom eller Modo i detta läget, men att plocka bort honom från en ”leading line” och minska pressen som det innebär tror jag är ett bra drag.
Markus1212: Verkligen inte. Jag är kritisk till hans säsong hittills och att han kanske borde ta hjälp av samma mentala rådgivare som Ingman. Han behöver gå tillbaka till att spela så enkelt han bara kan och tas bort från pp-uppställningen.
Nucky: sargad trupp?!, sjukdomar har alla lag och vi har haft 3 st på skadelistan och lånat in 1 spelare, det är inte att vara sargad det är fullständigt naturligt under en serie och inget som kan ses som turbulent. Men förklara gärna då varför man skall fortsätta om det uppenbarligen inte ger resultat, hade vi varit nära i matcherna eller spelat med energi så hade jag inte sagt något, men som det sett ut nu ett tag så är det väldigt svårt att motivera varför man skall tugga på i samma hjulspår. För mig är ett vinnande koncept att kunna skruva på laget när man har skador och annat för att kunna bibehålla energin, det har Karlin inte lyckats med och det erkände han ju själv senast så av den anledningen skulle jag formera laget som jag skrev och jag tror det skulle ge oss bättre kvalité i offensiven.
Gusse: Södergran är ganska lik Sveningsson i det sättet, har typ bara ett sorts avslut i sin repertoar.
Gillar dock Södergrans spelstil och jag tror att det är en spelartyp som kan komma mer till sin rätt i ett slutspel.
Skillnaden är väl att man inte har samma förväntningar på honom och att han är relativt ny, folk har helt enkelt inte hunnit ledsna på att det inte lossnar för honom.
Trilske: Både Theo Jakobsson och Södergran var fria, men blev hakade i skottögonblicken. Framförallt det på Jakobsson var oerhört tydligt.
Jag kan gå så långt som att tycka att man kunnat spela Vela och Niederbach ihop, men att Niederbach i den konstellationen borde varit center.
Jag förutsätter att man sätter Vela med Woods och Dickison. Dels för att han skulle passa väldigt bra där och för att Aagaard faktiskt gjort fler mål i en annan kedja där han får vara avslutar och den som går på målet. Med Woods och Dickinson blir han en vattenbärare där man inte får ut hela hans kapacitet. Dickison tar Aagaards plats framför mål och jag tycker Aagaard kommer utanför spelet med.
Gavelo: Mycket snack om att Södergran ser så bra ut. Liks förbannat så producerar han väldigt lite poäng och gör inga som helst mål. Så jag ser inte varför han hyllas hela tiden och Sveningsson sågas. Får jag välja en av dom tar jag Svenningsson alla dagar i veckan. Fast då är jag en av få som fortfarande hoppas och tror på Svenne. Är det någon som ser ut som en utfyllnad av truppen är det väl Mannberg. Kom hit för att utveckla sin offensiv. Någon som sett till den?
Nucky: Ja, sen verkar inte MK vara något större fan av att ändra i en kedja eftersom man då tvingas ändra i fler kedjor.
Sen att dra igång tombolan efter en 1-2 förluster trots 16 raka sänder nog rätt konstiga signaler, i synnerhet när vi precis har rott denna skadeskjutna period i hamn.
Vi har trots allt hanterat denna skadesituation över förväntan, att vi fortfarande skulle ha detta försprång i tabellen var det nog få som trodde när vi tappade våra ledande spelare.