Vancouver 2010 - allmänna tråden
Redigerad kommentar
NuMo: Så jävla härligt att se Elofsson stå i direktsändning och gråta av lycka över två svenska medaljer.
Och som andra redan sagt, stora hyllningar till Södergren som hjälper de andra två på ett förnämligt sätt. Och det är underbart att se honom jubla för de andra två svenskarnas medaljer då han kommer in över mållinjen.
Helvete vad härligt!
HAHAHAHA!!! En norsk är det som delar ut blommarna.
Härligt timing! :-D
Hopp: Stor bakke
Gull: Simon Ammann, Sveits
Sølv: Adam Malysz, Polen
Bronse: Gregor Schlierenzauer, Østerrike
Norske plasseringer:
11. Tom Hilde
12. Anders Jacobsen
15. Johan Remen Evensen
22. Anders Bardal
Frisco: ang Verdens Gang... Är det något land som Sverige som har så mycket sändning från OS utan att vara reklamTV.
4 kanaler samt nätet
Ingen som såg loppet på Eurosport? Roberto måste ju ha varit fullständigt i eld och lågor.
VG Nett - Forsiden
GULD
------
BRONS
UVEXsports 2010
Anette spelade så värdelöst att man undrar om hon överhuvudtaget spelat curling förut och kanada fegade sig igenom från omgång 2.
Vet inte vad det är, men jag verkligen hatar kanada när det är sport inblandat, dom drar sig verkligen inte för nått när det handlar om att vinna.
Är det idrott med fysisk kontakt så förekommer ofta regelvidriga tilltag gärna för att skada motståndarna och beroende på vart spelet spelas så tittar domarna i taket, är det idrott där man inte kan påverka varandras resultat under spelet så bommar dom igen omklädningsrum,byter speltider, stiftar några nya regler och stoppar alla bussar så motståndarna får gå, allt för att skaffa sig fördelar och Är det idrott där man kan påverka varandra under spelets gång fast utan fysik då fegar man enligt konstens alla regler.
När dom vinner är dom alltid medgörliga i media för intervjuer, men förlorar dom så låser dom in sig och håller käft.
Så nu var de sagt.
God natt
Berka:
Så länge inte tacklingar tillåts är det fruktansvärt trist att se på. U 13 får tacklas varför inte vuxna tjejer? Hockey är en fysisk sport och bör också införa tacklingar för damer!
Jag var inte med i kvällens damhockeydebatt, och tur var kanske det.
Flinade gott åt MoDo-humorn kring de usla svenska tjejerna som bara kom tvåa.
Problemet med damhockeyn är precis som den i damfotbollen, fast bara så jävligt mycket tydligare. Så länge spelare, ledare och publik jämför sig med herrvarianten, så kommer vi att uppleva deras matcher som en urvattnad och viljelös korpövning.
Man måste börja på att skilja på Dam- och Herr-varianterna.
mattias - 74:
"U 13 får tacklas varför inte vuxna tjejer?"
Jag är inte alls säker på att detta är lösningen på damhockeyproblemet.
Mindre rinkar - mindre än NHL-måtten - hade säkerligen gjort mer effekt. Kanske spela med sex utespelare?
Om damerna skulle börja få tacklas, skulle de inte få bättre puckbehandling, bli bättre skridskoåkare, få bättre blick för spelet, bli smartare spelare.
Och detta tror jag är mycket viktigare än att vi får se en Wikegårdsk propp här och där.
Med nuvarande fart på rören är det ju fullt möjligt att gå och hämta en kopp kaffe medan tjejerna åker genom mittzonen.
Låt tjejerna spela med killar i åldern 15-16 eller vilken nivå det nu kan jämföras att tjejerna är på, sen lägga de resurser som nu försvinner ut i tomma intet genom att klubbarna åker kors och tvärs genom sverige för att vinna/få stryk med 2 siffrigt på regelbundna läger för de bästa tjejerna. På så sätt får de hela tiden möta spelare som är bättre än de själva och tvingas till utveckling för att hinna med. Sen får de möjlighet att spela ihop sig som landslag på sina läger.
Att tjejer även ska få tacklas är så självklart att det inte ens är värt att kommentera. Hela hockeyvärlden förlöjligas som en stenåldersrest när vi har särskillda regler för herrar/damer.
Redigerad kommentar
Jaja, jag vet... Men bollen låg sååå fint på straffpunkten!
Och man ser lika mycket med ett galler som utan, ögat/hjärnan är väldigt bra på att fokusera bort detta.
Sen finns det väl killar som borde fundera på ett tonat visir likväl som att det finns tjejer som inte har mycket att vara rädd om.
Tonat är en bra grej, absolut!
Curlingkommentatorerna sitter och fnissar för fullt:
"Ute och lös funkar men inne och hård är bäst"
"Oj så hård den ser ut, och rak. Men den kommer på slutet var så säker"
Redigerad kommentar
Otäcka bilder i matchen mellan Norge-Slovakien,Tollefsen sätter in en tjuvsmäll mot Bartecko i mittzon vars hjälm åker av och Bartecko slår huvudet i isen,rullas nu ut på bår,helt dödsstyst i arenan.
Tjeckerna-Letterna 2-2 efter tre perioder,sudden väntar...
Enig.
Finnarna hade annars haft en friplats till semin.
Tjeckerna tappade allt när Jagr blev skadad.
Bartecko tycks vara okej enligt de senaste rapporterna,skönt!
Hahaha, Aftonbladet skrev en artikel innan loppet var slut för att kunna publicera den direkt efter målgång - problemet var bara att de antog att Olsson skulle vinna :-) Jag klipper in texten här, de kommer antagligen att ta bort den fort som attan:
Rycket som gav guld
Johan Olsson skrällde i skiathlon – tog stor seger
I går var det Anna Haag som skrällde.
I dag var det Johan Olssons tur.
Han stod för ett makalöst ryck vid skidbytet – och gav inte resten av fältet någon chans.
Johan Olsson, vem är det?
Den frågan var det nog många som ställde sig i tv-sofforna i kväll.
Men efter ett fantastiskt ryck efter skidbytet i dagens skiathlon får de flesta nu anledning att lära sig hans namn.
Han stod för ett riktigt snabbt skidbyte halvvägs in i tävlingen och drog sedan ifrån mer och mer. Efter 18.75 kilometer ledde han med 12.5 sekunder.
Ökade avståndet
Efter 22.5 var avståndet 17.1.
Det hade ökats till 24.4 sekunder efter 24.1 kilomoter.
Och i mål:
Olsson fick mycket hjälp av resten av det svenska laget. Både Marcus Hellner och Anders Södergren gick ofta upp i topp av tätklungan och bromsade tempot så att klungan inte skulle kunna ta igen något av Olssons försprång.
Taktiken med att hålla nere tempot i klunga höll nästan till den sista varvningen, med drygt fyra kilometer kvar då ryssen Alexander Legkov ryckte från resten av klungan och började knapra in på Olssons försprång.
Har en världscupseger
Segern är inget annat än en stor skräll. Olsson har visserligen vunnit en världscuptävling, i december 2008.
Under denna säsong har han varit på prispallen två gånger med ett silver och en brons.