Nisse på Mon: Ja han kvittarade ju bara mot leksand med dryga minuten kvar senast, så nog har vi väl haft en del användning av han än så länge. Vi lyckades ju skapligt utan Lavoie i senaste derbyt och det är inte nu vi behöver hans spetskompetens som mest, utan förhoppningsvis i kval av nån form kring våren. Bättre att vila han så han inte förvärrar något.
Sputnik: Nu har Pär Kenttä styrt upp det, lånar in Kalle Miketinac från Frölundas J20! Han var synnerligen sammanbiten i sina kommentarer i en aftonblaska när det börjat snackas om att sätta tak för hur många "lånespelare" som man får ha i laget... Exakt på detta vis byggde han upp Asplöven som efter säsongen möjligtvis hade 1 eller 2 spelare under kontrakt...
DJ Hemp: Verkligen ett jättetrevligt samtal. För mig blir det C-more. TIK minnen rabblar upp sig på löpande band för mig. Flyttade ju söderut 1968 och minns speciellt matcherna i Linköping när det begav sig. Säger bara Manderville!!!
Förstår givetvis hur du tänker också samt att vi tycks fungera väldigt olika. Jag kan omöjligen tänka på det där viset. För att dra en långsökt parallell är det för mig lite som att glädjas i förtid åt en anställning som det sedan visar sig att man inte får.
Dessutom sitter jag knappast och deppar över någon förlust här ännu, då matchen inte ens är spelad. Dock känns det bra jävla spännande inför matchen.
Det tråkiga består i att Sportkanalen visar en satans handbollsmatch i stället för denna ishockeyklassiker. 🙁
DJ Hemp: Förstår hur Du tänker. Besvikelse ja, men det är ju något som händer först efter slutsignalen, och resulterar i ett antal dörrar som kan skada dörrkarmarna, men just nu några timmar före matchen är jag väldigt glad över den kommande segern. Blir det inte seger så har jag i alla fall tänkt positivt under en lång stund. Hälsningar från Falkenberg...
Några kör Casual Friday på jobbet på fredagar och det är kostym och den ena slirren värre än den andra. Jag brukar inte deltaga i det racet men i dag gör jag ett undantag och har oxå Casual Friday på jobbet med kanske den finaste tröjan jag har. No 37 Mika Pyörälä tröjan åkte på i morse och den sitter perfekt på min heliga lekamen... ;-)
FORZA TIK........................alltid, alltid........
DJ Hemp: Jag det är alltid skönt med en seger mot ett lag som heter nått med "AIK" som Du säkert förstår... ;) Det där med Gary Glitters "Rock and Roll" har hängt med ett tag, jag gillar också när nått blir synonymt med ett mål!
Jaså, verkligen!? Ni stod i alla fall för en magisk första period. Det kunde ha varit 5-0, 6-0 eller till och med 7-0 innan AIK kom på att de skulle ta av skridskoskydden. 🙂
Gillar skarpt att ni kör Gary Glitters ”Rock and Roll” i samband med målen.
DJ Hemp: okej, men vadå finns det inge gatunamn eller liknande? Ska bo på scandic hotell och undrar hur långt det är o gå, tänkte slå det på google maps men märkte att det inte gick att slå "Navet"
DJ Hemp: Tydligen så tog AIKs förlust hårt på CMore, de skulle sända reprisen av matchen ikväll 19.30, men bytte match till AIK-Hästen för den matchen vann AIK..... ;-D
Det är bara att ta en promenad längs Selångersån och så hittar du avgångsplatsen alldeles intill nämnda vattendrag när du kommer fram till magasinshusen. Kan närmast garantera att du inte lär missa bussen. Lycka till! 🙂
Någon som kan ge mig adress till "Navet" därifrån hockeybussen går. Sen undrar jag, kan man betala med kort direkt på bussen eller ska det va kontanter eller ska det förbetalas?
Woody Jokinen: Med tanke på att Hugo är skadad och Ponomarenko inte spelar med oss längre vore det ju bra om Brynäs kunde ta och bestämma sig om de vill låna ut Bokvisten eller ej