Tarasov: Ja tänka ett varv extra, det är exakt det jag menar. Jag pekar inte ut nån annan, det räcker så bra att jag vet vad jag själv öst ur mig. "Vitsiga" personangrepp för att plocka låga bekräftelsepoäng på nån annans bekostnad. För det är ju lite så det allmängiltiga slentrianmässiga näthatet livnär sig, att förstora sig själv genom att förminska nån annan.
Det är här den stora attitydsförändringen måste ske. Näthat handlar till 99% inte om mordhot eller andra brottsliga angrepp, det är när vi andra tycker det är ok att gömda bakom anonymitet befästa en rutten kvinnosyn eller andra sugiga värderingar genom att ta sig rätten att skriva nedsättande och förnedrande om nån.
Puckat: Inte hundra koll på ungdomshockey/juniorhockey men har för mig att kring 2002-2004 så var vi nere källarn på juniornivå, forumfavoriten Hagos var ansedd som en av våra större talanger, vi fick kvala för att hålla oss kvar i A-gruppen på juniornivå.
Boustedt/Bendelin började då med ett förändringsarbete och hämtade in synpunkter från tränare, satte igång med russinläger och vår juniorhockey lyfte sig markant. Givetvis gör ledare/tränare på ungdomsnivå ett bra jobb och inget är en mans arbete men uppenbarligen skedde vissa positiva förändringar kring 2004 och framåt. Om nu Boustedt satte igång detta så förtjänar han beröm åtminstone för det arbetet.
Olli Nomadinen : När det gäller Durmaz tkr jag de flesta på HS ändå hållt sig på rätt sida gränsen. Några har varit nära gränsen men ändå hållt kritiken till misstagen på plan, en del har skrivits i rätt nära anslutning till förlusten då besvikelsen var som störst.
När det gäller kritik av spelare tkr jag själv att det är en svår balansgång mellan kritik kontra klander. Men det är ändå klokt att tänka ett varv extra då idrott är underhållning/lek och spelarna är vanliga människor.
sargad: Men har alla missat reprisen och vad som egentligen hände på frisparken? Kroos är lurig och slår en kort passning på ett par meter och lurar på så vis både den svenska muren (som står kvarstå fastfrusna i gräsmattan) men framförallt Olsen i målet som mins sagt hamnar på mellis och är när skottet mot mål kommer ett par sekunder senare helt fel i position. Knepigt läge för Olsen att läsa situationen då han nog inte ser särskilt mycket som skymd bakom den svenska muren.
{mikenomad m fl}: Stort + till alla bra åsikter i senaste inläggen.
Vad gäller sparkboll måste PartyJanne träna på att ställa upp en adekvat mur. För få och för felplacerda blev en munsbit för Kroos. Trump kanske har något tips inför avgörandet mot Mexico?
Olli Nomadinen : Svenska Fotbolls Förbundet har polisanmält de grövsta påhoppen. Vi får hoppas att polisen sköter utredningen effektivt så att de värsta nötterna kläms åt på ett kännbart sätt. Hota familjen? Man kan bli spyfärdig för mindre..
KulltorpsOlli: Så är det, tänker att de flesta av oss härinne har schyssta värderingar. Men jag tror ändå att vi kan behöva tänka till var och en hur vi uppträder och vad vi skickar iväg.
Jag kan för egen del räkna upp ett antal spelare som jag genom åren skrivit skit om. Skäms när jag tänker på det, Kolan är ett färskt exempel. Jag behöver bara tänka på hur jag skulle förklara/försvara en del av det jag skrivit inför mina barn när jag inser att det kan jag inte. Det är ett kvitto och bör vara en väckarklocka...
Olli Nomadinen : Det är väl självklart att man inte ska hata på nätet och det är en tragedi varje gång "hat-trollen" får härja fritt på nätet. Detta måste stoppas till varje pris, men det är ingen avundsvärd och lätt uppgift.. Det jag reagerar mot är när det extrema sätts mot det normala. När moraltanterna ska in och "städa" i olika forum. Jag har varit i detta forum ganska länge och jag ser oerhört sällan ngt som kan kopplas mot ngn form av näthat. Observera att det är min bild. Moderatorerna kanske inte håller med mig. Vi är supportrar och vi hyllar och sågar i en salig blandning. Det måste vi få göra. Annars kan man lägga ner alla supporterforum.
KulltorpsOlli: Det är inte vid mordhot gränsen för näthat går, den går långt tidigare. All skit som t.ex skrivits om kommentator-Hanna senaste veckan. "Jävla kackelhöna" och annat, klassiskt näthat.
Det är naivt att resonera annorlunda och det gör oss inte till robotar att höja oss över dylikt beteende.
Sen kan jag tycka att just ditt inlägg var av det beskedligare slaget och jag har inte för avsikt att stämpla dig som mer näthatare än nån av oss andra.
JonteD: Vem har näthatat? Det är väl för faan skillnad på att skriva att man är missnöjd med ngns insats eller att man ska mörda ngns familj??? Sätt för faan inte näthststämpeln på mig är du snäll. Kolla vad jag skrev......!!!! Ska vi inte få vara ett uns negativa till vad som sker?? Då kan vi byta ut oss mot robotar.
I affekt skriver man mycket... och mycket som är fel. Tänker inte försvara mig själv. Reptilhjärnan skrev i affekt utan att passera nån större tröskel innan det nådde fingrarna. Ber bara simpelt om ursäkt! Det finns det nog många som som borde göra. Att be om ursäkt och att tänka till innan man skriver. Det är svårt med känslor framförallt i affekt och besvikelse.
JonteD: Alltså det är läge att tänka till nu. För egen del kan jag tyvärr inte svära mig fri som oskyldig, många idiotiska personangrepp har man kläckt ur sig genom åren.
Här och på andra ställen, mot enskilda spelare som inte presterat i paritet med mina förväntningar. Konstruktiv kritik är en sak, förlöjliganden och smutskastning nåt annat.
För min del är det slut med sånt. Det är allvar, på riktigt nu. Det är så hatet tillåts fortsätta gro och jag tänker fan inte bidra till det mer. Tycker samtliga härinne ska ta rygg.
OlliJanne: vadå efterblivet? Näthat är väl nog så allvarligt!! Och om man blir förbannad får man väl hålla för sig själv inte vråla ut i sociala medier!!!!! Nä fy fan för såna människor trasiga krigsleksaker hade dom nog!!!!!!!!!
JonteD: näthata känns lite efterblivet men vi var nog många som svor hemma i soffan över det där huvudlösa ingripandet i slutminuten. Till nästa gång kanske folk ska lära sig att skilja på vad som är ok att vräka ur sig i affekt (troligen onyktert) hemma i soffan och inte omedelbart spy galla på nätet.
{3627}: Håller med dig on att Durmaz hade nån lyckad kväll men är det verkligen kört? Räcker med vinst med 1 mål mot mexico. Vinner vi den ser det ut att man får möta Schweiz och att tyskarna får nöta Brasilien. Så förlust idag ka ske inte va så pjåkigt i slutändan ändå. 😉
KulltorpsOlli: Sämsta inhopp jag nånsin sett. Allt fel från första sekund. Fattar inte hur han kunde få hoppa in och verkligen sabba allt. Nä... det där var den fotbollssommaren det!
T T: Hållander är nåt som Detroit skulle ha haft... synd att Pittsburgh snodde honom. Jacke till Canadiens... kan bli nåt. Mats Näslund har varit där men Jacke är den nya Kjell Dahlin. Nån som minns honom? Timrå och Detroit men Timrå o Canadiens... Samma sak typ.
{4606}: Att Detroit väljer Brattström... Ingen... Ingen... såg den komma! Den här målvakten kan bli nåt.... det har jag sagt sen vi tog honom till J20 från VF. Fattade aldrig att VF släppte honom. Är det nåt jag har så är det ett målvaktsöga. Just sayin... 😉
Jensen_12: Usch det här blev ju jobbigt... Helt plötsligt har man ju börjat drömma om Emil i Timrådressen, lär ju bara bli besviken. Än så länge är det ju trots allt ett ytterst löst rykte(förlåt Snoop)
Jensen_12: Jo det är väl det jag tänker med, men är det inte nån slags betalning ändå? Var ju så mycket snack om att Dahlén kunde fått mer betalt i SHL än hos oss, trots att han hade kontrakt med vancouver?
palleparling: Går ju snabbt i branschen over there iofs. Dyker en spelare av den kalibern upp och har hjärta för Timrå så tror jag nog Nubben och Co gör allt i sin väg för att knyta till sig honom.
{3678}: dock har ju Timrå sagt att forwardssidan är klar och att det är en back som ska in på sista platsen. Emil Pettersson ska skolas om till back då alltså?
Timrå Isstadion: Westfelt är ingen dålig center.. absolut inte. Sen kan man alltid tvista om att han är en offensiv center nog för en första . Men det finns säkert andra saker som väger upp..och han kan säkert göra en riktigt fin ... | Läs mer
Det är här den stora attitydsförändringen måste ske. Näthat handlar till 99% inte om mordhot eller andra brottsliga angrepp, det är när vi andra tycker det är ok att gömda bakom anonymitet befästa en rutten kvinnosyn eller andra sugiga värderingar genom att ta sig rätten att skriva nedsättande och förnedrande om nån.