Hockfan: NEJ! De måste sluta föda gamla avdankade tränare nu! Vi måste utveckla juniorhockeyn o framför allt rekryteringen av spelare. Plantskolan håller på att vissna ihop. F.n sist i J20 och långt ner i J18.
Icetea: Har tänkt precis samma sak om det där med att Westlund direkt kommer in och mer eller mindre kritiserar hur man tränar/lägger upp taktiskt hur man spelar försvarsspel. Är tacksam för att Freddan tog upp oss, men nog va Dahlen typ 40 procent av anledningen...
Ja, vi skulle haft 10 poäng mer då vi spelade grymt bra där under 8-10 matcher. Men tyvärr hade vi en förstakeeper som slängde in puckar bland annat. Vi var ju bättre än motståndarna i flera matcher men lyckades torska ändå i slutet, ibland av otur ibland av oskicklighet.
She: olofsson får för mycke skit, ser bra ut o enda centern med fart. Skulle haft minst 10p till iår. Berglund rensfeldt hardegård Svedberg dåliga hela säsongen!! Wedin kom igång
Icetea:Bra analys! En 19 åring från Frölunda (Westlund) kommer in och har synpunkter på hur försvarspelet borde vara är för mig en riktig alarmklocka för Freddan efter så många spelade matcher. Jag håller också med dig att målvaktsspelet är för dåligt och att vi behöver få in en förstärkning där eller på backsidan (Nubbens ansvar) Vad Freddan direkt kan göra är att skicka ner en spion till Hovet för att börja kartlägga AIK som jag är ganska säker på kommer att slå Oskar i den allsvenska finalen och bli vår kvalmotståndare. Jag hoppas fortfarande på en 13e plats men det gäller att vara realist!
roger_sundsvall: det är ju förjävla komiskt att det finns ett helt gäng tomtar här inne som IDAG insåg att det blir kval...vad fan gör ni till vardags? Säljer ni postkodsmiljonärslotter eller är ni dom där vilsna själarna som står och delar ut ”proletären” utanför Systembolaget?
De som inte vuxit in i SHL kostymen nu kommer inte att göra det. Vi har spelat 38 matcher och det kan inte bli mer tydligt att Molinder Hardegård Boyce Berglund Madsen, en trött Jallas m fl har inget att göra i den här serien. Vi har 3 spelare på läktaren som en onödig utgift som inte heller håller SHL klass förutom Persson. Det måste in nytt blod i truppen för att bryta losermentaliteten. När Westlund kommer in och har synpunkter på hur försvarsspelet borde vara blir man brydd men inser snabbt att det krävs en viss sorts kvalitet för att spela ett hållbart försvarsspel i SHL. De måste komplettera/ändra tränarstaben. In med en backcoach och då menar jag inte nån internt utan utifrån. Målvaktsspelet talar för sig själv! Nu är det uppehåll och nu måste det hända nåt! Jag är skeptisk.....
Matsg: va fan gör Emil Berglund på plan..man fiser ju bort karln. Ring Kaijser för fan. Boys är ju en annan. En typisk medioker HA spelare. Drugge är skit, Falken också.
Töm och GLÖM kära Timråiter!!! Det är ju bara sport!!! 14 omgångar kvar.... Ja nu får vi 10 dagars uppehåll i eländet och man kan tänka på annat! Vårt försvarsspel och målvaktsspel har inte funkat på hela säsongen! Vi får kämpa satan för att göra mål. När vi får frilägen så missar vi nästan alla och det håller inte. Nä...Vi får fan inte ge UPP!!! Mirakel har hänt förr!!! Vi är TIMRÅ IK och VI ger aldrig ALDRIG upp!!!
Nisse1: Ok, vi säger så, jag förstår att du är arg på Nubben, du som lagt över 50.000 i år på sittplatsbiljetter och aktier, en jävla massa aktier måste du ha köpt.
Det enda jag får fram av att läsa din bittra historik är att Nubben uppenbarligen firade SHL återkomsten med din fru.
Nisse1: Det är bara att gratulera Örebro till en skön seger för deras del. Det som är bra för Timrå är att vi nu är klara för kvalspel och kan förbereda oss i god tid; Det finns hopp att vi kan slå AIK i kvalet; Vi har ju SHLs bästa PP och Anton Wedin. Nu måste Freddan ge Brattström chansen i åtminstone 3-4 raka matcher! Timrå har gjort det bra men det finns för många svaga spelare i laget som inte håller SHL klass och då går det som det går. Hoppas att publiken fortsätter att stödja spelarna som nu nere i Örebro. Kvalet kommer att bli en rysare som vanligt och det är nog bra för spelare, supportrar och alla som håller på Timrå att förbereda sig mentalt. Kanske kan vi också hoppas få in en förstärkning (målvakt eller back) innan dess.
{8437}: Ja jag är inne på samma linje. Släpp pressen och använd återstående matcher till att ställa in psyke inför kval. Scouta kan man naturligtvis också göra men gärna fler än gnaget och Oskar då, Leksand t.ex
Underbetyg åt Freddan att inte få laget att kunna spela enkelt och resolut i egen zon efter så många träningar o matcher. Vi måste höja oss i defensiven, alla måste bidra där. Forwards hjälper ju inte backarna direkt heller på ett bra sätt. Fn spela för att stänga matcherna, vi har ju ett av ligans bästa PP. Vi behöver inte göra mål i 5 vs 5 då.
Synct: Nubben vill ju att vi åker ur, han sitter bara o rullar tummarna o njuter över våran kräftgång. Så länge Hardegård får spela så är Nubben belåten. Ungefär så låter det bland vissa på detta forum.
The great one: Freddans intervjuer har jag slutat lyssna på. ”Vi var nära, vi ger det en chans men räcker inte riktigt till”. Hallå?! Är det hack i skivan?
josha840: Bland det sämsta jag sett i år. Antalet gånger man misslyckas med att spela sig ut egen zom och istället bbli kvar i en till minut måste vara något slags europarekord.
En pissmatch när segern behövdes som mest Menlöshet i mängder Helt klart ett bottennapp av galaktiska mått
Positivt: Blomberg!!! Kanon vad han blommar ut Salomonsson offensivt Palmbergs irrationella stil
En genomusel insats. Någonting måste göras. Olofsson bör bänkas, det är förnedrande att se honom på isen nu. Hardegård i pp är jag så fruktansvärt less på. Backarna överlag. Svedberg har ingen plock. Offensiven patetisk. Vi har en fruktansvärt klen centeruppställning. Bra PP, that's it.
Nu försvann iaf det sista hoppet, kvalspel nästa. Ge Bratten ett par matcher i rad, för i helvete. Gör NÅGONTING!
Nisse1: Hur ska nubben slänga ihop ett konkurrenskraftigt SHL lag när vi inte har samma budget som dom andra lagen? är du ett troll på riktigt? skriver du bara för att få reaktioner? din jävla dåre
det är baserat på dina 3 senaste inlägg om Nubben.
Tråkigt att vi förlorar idag - men jag tror att det kan vara räddningen för vår SHL-plats.
Nu är vi totalt avsågade i jakten på att undvika kval (vi tar inte ikapp minst 9 poäng över återstående 14 matcher oavsett hur optimist man är) och kan således också börja förbereda oss och scouta motståndet (AIK/IKO) redan nu. Vi hinner få in kval-mindset för att kunna försvara kontraktet i högsta serien.
Zäta75: Lös årskort och medlemskap, bästa sättet att stötta klubben och påverka vår ekonomi. Få gärna med dig fler på tåget. Påverka gör man som bäst som medlem.