Tarasov: Det är lugnt. Vi syns nästa säsong. HA är inte så farligt om man ser till att man inte ens visste om vi skulle finnas kvar som förening för ett antal säsonger sedan. Den här säsongen har bara varit så oerhört menlös och bortkastad och man har blivit mentalt misshandlad av Nubben och CO.
Öndulat: Timrå kommer aldrig att gå upp i SHL igen. Det sa jag före matchen och står fast vid det. Det är så sorgligt så det finns inte. Hockey i SHL behövs i bygden Nu får vi aldrig se det igen.
EXPLORERSMÅLAND: Det finns sä jävla mycket fel som begåtts under denna säsong så det finns inte ord. Hoppas att de ytterst ansvariga i varje fall fattar att det var de som orsakade det. Hela detta s k lagbygge och formerandet och användandet av det begränsade materialet är så bedrövligt tragiskt att beskåda.
Sedan finns det så klart enskilda spelare som man aldrig vill se på en plan igen, men i slutändan var det någon annan som värvade dem och valde att sätta ut dem på isen.
I år blev vi Karlskrona. Men jag är inte ett dugg förvånad. Man får gratulera Oskarshamn. Det här har den sportsliga ledningen ansvaret för och det har ju påpekats under säsongen. De sparade sig ur SHL faktiskt. Jag är jävligt besviken på föreningen och nu känns det förjävligt men samtidigt skönt att det är över. Inte bra för hälsan det här
danne80: Dahlroth hade varit lika vilsen som alla andra backar. Med facit inhand skulle Nubben satsat på tränare som har varit med på den hör nivån förut. Har man inte satt bättre försvarspel än så här så är det inte mer än fiasko av Nubben som låtit allt fortgå.
Sputnik: Personligen känns det jäkla bra att kontrakten rivs upp och vi blir av med dessa stjärnor. Svedberg, Madsen, Falk mm (inget ont personligen) vill jag inte se spela i Timrå. In med Brattström, Nielsen med flera!
Simmalugnt: tråkigt att åka ur. Men bara att ladda om till nästa säsong och vänta på nästa gång vi kan gå upp. Tycker Timrå ska satsa på ungdomar nu och bygga något på sikt så att vi kan utmana nästa gång vi går upp. Ångesten har släppt och tomheten är betydligt lättare att hantera.
El_loco: har inte Oskarshamn precis bevisat att man inte behöver någon Dahlén eller Zetterberg för att gå upp i SHL? Vi behöver en kompetent tränare och ett lagbygge.
Simmalugnt: Jag hade min sorg efter suddenförlusten senast...var märkligt iskallt lugn ikväll.. Eftersom man är Timråit vet man att det alltid slutar i moll likt förbannat
Kära vänner!!! Det här är slutet för Timrå IK.... Spelarflykt och vi blir ett bottengäng i HA.. Kommer att ta många år att bygga nytt! 2013 fick Montén oss att åka ur... Vi hade chansen i lördags... PP i förlängningen... MEN vi slog ut ett Karlskrona förra året i samma sits som vi.. Vi vinner 3 av de sista 23 matcherna utav SHL... Jag är inte bitter... Att Leksand slog Mora med 4-1 I matcher med ett starkt låg på pappret... Ja nu tar vi semester och vi får åka till Tingsryd....Västervik och Pantern...Karlskrona nästa säsong.... Godnatt ...
Jag vill skicka en speciell hälsning till alla er vilsna själar som köpte ”aktier” i det här fuskbygget trots att ni visste att inte en spänn skulle gå till a-laget. Jag hoppas ni får tillbaka varenda krona.
bar mofftak: Och Nubben som gav upp SHL för att bygga ett lag för kval....Vilket fantastiskt lag han fick till...Men lägger ändå största skulden på tränartrion. Va fan bidrog Sjödin med t ex....Flera olika typer av tuta och körspelsytem
1 Ingen spelide 2 Uselt försvarsspel 3 Backar utan spelförståelse 4 Målvakt utan plock 5 Sämre tempo än ett allsvenskt lag 6 Bedrövlig coaching 7 Många utfyllnadsspelare 8 Viljan att offra sig 9 Kan inte tackla 10 Undermåliga nyförvärv
{7533}: Är inte omöjligt att det här var sista gången vi var i SHL. Hur ofta kommer en Zäta, DAhlen eller en EP och lyfter oss till SHL? Så otroligt dåligt att man inte lyckas bygga en mer realistisk trupp. J20 har ju inte varit särskilt bra heller.
Katastrofsorgen uteblir så här långt, förmodligen för att man ändå någonstans varit mentalt förberedd hela matchserien på att det skulle kunna gå så här.
Perro: ska Timrå IK ha nån trovärdighet kvar måste alla coacher och Nubben sparkas. Sen måste försvardspelet sättas i ha...💪sen får vi se vilka spelate av klass som har hjärta för klubben. Resten kan skeppas...
Synct: Även om Brattström borde ha spelat hela serien, är det inte målvakten som gör skillnaden. Jag tror att vi hade vunnit den här serien med 4-0 om vi hade haft ett spelsystem vi också. Vi hade inte en sportslig. Enmansanfall och hönsgård i försvaret. Det enda positiva är att man kan skita i Cmore nästa säsong. Eventuellt kan man skaffa det igen när IKO blir utspelade ur SHL nästa säsong. Man får gratulera vinnarna. Jag antar att deras supportrar är lika lyriska som vi var förra säsongen. Den enda jag inte unnar ett skit är deras flodhäst till tränare.
Nä Nubben. Det gjorde du inte. Det här slarvade du och hela föreningen bort. Från första stund, från sportchef till världshistoriens uslaste coachning. Be om ursäkt FÖR FAN!
Nisse på Mon: Å det jävligaste av allt, man kommer att ha en jävla massa pengar i klubb kassan. Nubben hade hela jävla säsongen på sig att värva. Fy faan! Sen med handen på hjärtat.....en förening som presterar en sån här katastrof säsong har ju inget i SHL att göra. Allt förtroende för ledande personer i klubben är förbrukat. AVGÅ!
El_loco: lätt att fastna på dom misstagen vi gör i en sån här match men man ska komma ihåg att Wedin sviker fullständigt i den här matchen. Han åker runt och skjuter höstlöv från blå och sumpar många målchanser där han inte ens ska ta avslut. Hållander är relativt osynlig också. Hampus Larsson gör ingen höjdarmatch.
Palmberg, Collberg, Rensfeldt, Thörnqvist, ja vad ska man säga? Vem hade förväntat sig att någon av legoknektarna skulle kliva fram? Olofsson? Det är ett hån att han fått spela en sekund sedan han blev klar för SAIK. Han var usel redan innan.
Sorry Timrå. Hade gärna sett er och Oskarshamn i SHL nästa år istället för Mora och Leksand. Kämpa på och hoppas ni återkommer nästa år... Styrkekramar till er
Tom Topp: Nu ni e Lilla farbrorn på plats o ska se nåra matcher i chokladlandet! Ni får kika efter nån galning i Timråtröja!! Lite påverkad av öle e man redan!!🤣🇱🇸😎