Tikkare: I Timrås fall absolut. Speciellt när det blev klart att Dahlén skulle återvända. Då tycker jag man ska tillvara på det fullt ut.
Nästa år är ändå troligtvis Dahlén, Lundin och Lööke förlorade. Kanske tom Ohlsson.
Då står ni där med typ Hartmann, Boyce och Berglund från årets lag. Så det där med att ”spela ihop ett lag” fungerar inte riktigt i HA, då SHL snor alla som utmärkt sig, tyvärr.
Jag måste vara en dålig människa. Jag hatar fan Modo.
Kanske ändå med respekt och med lite glimt i ögat. Mina barn skulle aldrig ta på sig en fjällrävenjacka, även om dom fick en dyr jävel gratis. Visst dom föddes 45 mil från Timrå, hade nästan fritt val att välja vilket lag som helst när dom var små. Någon morbror som var VIKARE försökte pracka på dom tröjor och gurkornas visdom.
Barnen fick välja god mat och Timrå, eller äcklig mat och VIK. i unga år valde dom snabbt god mat och Timrå IK.
Min bästa kompis var modoit. Vi hade många sköna verbala kamper om hockey. Glimten i ögat, respekt men absolut hat.
När han tragiskt gick bort i en olycka. Då engagerade jag mig. Fixade en modotröja, såg till att den blev signerad av hela laget. Lade den på kistan. Han var en mycket bra kompis men med dålig hockeysmak.
goleafs: gå direkt för uppgång då mer än halva laget försvann? Vilken fantasi värld lever du i? Har du tänkt tanken att man ska få ihop ett lag oxå? Pengar..har du hört talas om det? Men det är klart..Löven har ju verkligen utmärkt sig dom sista 20 åren på hockeykartan.!! Nää..jag tror faktiskt inte Löven rår på varken Oskar eller Leksand. Kom ihåg vem som sa det först!
Tikkare: Jag tycker man bör gå för uppgång direkt man sjunkit från Elitserien (förutom om man heter Khk eller Mora där det är orimligt) i och med fallskärmspengarna man får då. Timrå har varit förvånandsvärt defensiva. Men de kanske sparar pengarna till nästa år för att satsa då istället?
Annars håller jag med om det mesta. Topp 4 är en bra placering. Då har man satt sig i en bra sits inför slutspelet.
Dock så tror jag att Oskarshamn åker ur i år. Fruktansvärt svagt lag tycker jag! Oavsett om de får möta oss, er eller Modo så tror jag IKO förlorar och sjunker.
{8839}: Timrå behöver ditt och datt och Gud fan vet allt, ny tränare och ny sportchef bla bla bla! Helvete, vi har seriens yngsta lag och ändå är vi topp 4a. Försök ha lite verklighet i det som är.!! Ett jävla gnällande på spelare och ledare så man undrar ju vad ni s.k själv utnämnda experter varför ni inte är tränare m m? Själv är jag nöjd att vi är topp 4a i år efter att nästan hela laget försvann sen ifjol..Freddan har gjort ett bra jobb som fått ihop det här laget såpass anser jag! Timrå IK ska inte va nåt jävla hysteriskt Leksand eller AIK. Långsiktigt tänkande är Timrås strategi. Hade ni förväntat er att vi skulle gå upp igen i år? Låt löven värva sönder sig, dom kommer inte ha en chans mot varken Oskar eller Leksand ändå.! I år är ett mellanår, kanske nästa år är vi och slåss om första platserna.!!
Knylan: Skilnnaden mellan dessa är att Lander gå in i allt med hull å hår , orädd , skott villig , men han är, övermodig i sitt spel ,, skall behöva lugna ner sig . Tyvärr så har man ingen koll på Nielsen nu , han behöver en trygg och säker kollega att spela med och vem skall det vara ? för det finns ingen sådan i Timrå .. Tittar vi på back spelet så är det inte bra , dom har en förmåga att spela fast sina medspelare .. backar som forwards för ofta .omständiga .. Timrås problem är backarna . Timrå behöver en rutinerad back med mycket ledarskap .
Timråit H-sand: Lander tycker jag får på tok mycket skit, många verkade ha bestämt sig redan i somras för var hans nivå ligger. Det syns att han växt av det förtroende han fått under framförallt de 10-15 senaste matcherna, vilket knappast är en slump. De allra flesta spelare växer av förtroende, även om vi har forwards i år som visat på motsatsen. Så: ska man bara bedöma spelaren Filip Lander och hans utveckling i år så har det gått åt rätt riktning. Det är lite utvisningar här och där, men i takt med att hans självförtroende vuxit så har också han visat på fysiska sidor jag inte visste fanns innan.
Problemet är ju att vi också har Nielsen. Han behöver OCKSÅ massvis av förtroende för att få växa, men hur fan ska vi bereda plats för det? Det är inte direkt så att vi haft många lugna stunder i år, vi måste ta poäng i varenda match för att hänga med de andra topplagen. Hur bra han än var i våras så är han fortfarande jävligt ung och i år är han en av fyra backar som är födda 1999/2000. I den ständigt pågående jämförelsen mellan Lander och Nielsen så tänker jag att vi har en ganska så erfaren back i Lander som kan fokusera på att spela 0-0, men en oöverskådlig uppsida i Nielsen som lika gärna kan innebära såväl 2-0 som 0-2. Vi har brist på svängrum och verkar då prioritera att vara täta och det är nog i ljuset av det man får legitimera Landers istid.
Det är lite av ett stålbad för Nielsen i år. Solskenshistoria i våras, sen ändras förutsättningarna radikalt pga degraderingen och kravbilden blir en helt annan. För honom gäller det ju att hantera detta på rätt sätt och förstå att chanserna kommer komma, även om det blir sparsamt i år. Åtminstone i grundserien, jag kan mycket väl tänka mig att han får sin revansch i vår i kvalspelet när det blir en annan typ av hockey.
Timråit H-sand: Detta med Nielsen är lite av en gåta. Först exploderar han in i a-laget under SHL säsongen utan att ha visat något extremt extra i J20. Alla här tänker ju då att han bara måste vara gjuten på 4 backar i HA. När sedan hela ledarstaben anser att han inte platsar på 7 backar blir ju folk här så klart upprörda men inte faan lär väl Nubben,Freddan och Ante med flit vilja förlora matcher så sanningen är nog att just nu är inte Nielsen bättre.
Charlie2: Ja för Nielsen's del lär ju utlåning då vara det bästa så han får spela. Sen att han i te fått spela känns ju bedrövligt... Naturligtvis borde Lander lånas ut som har den lägsta uppsidan men så lär det ju knappast bli...
Rytter: {J.F.K}: Ni plitar på ni Äxpärth-kusiner från Banjo-landet, ja sir då dä.. Vet dock inte vem ni avser ska läsa tokerierna. Er förening för inbördes beundran månne?
Som vanligt säger ju en bild mera än 1000 ord... =)
Ni har uppenbarligen ingen aning om vad ni pratar om. Och detta sköter RV internt med berörda parter och inte med er eller media.
Har absolut ingenting att göra med att folk klagar på dom för 90% av alla stöttar RV (dom som klagar hörs mest) så det rör dom inte i ryggen. Så sluta spekulera och låt dom lösa det i lugn och ro istället.
Tom Topp: Absolut i kväll slapp vi höra sagor om 3 poäng och upp igen i 5-10min.och nästa ale´ ale´ i 5-10min. tänder varken övriga supportrar eller spelarna
bar mofftak: Håller med 100% om att man ska bli avstängd om man slåss. Men om du vet något om detta som inte vi/jag vet så får du hemskt gärna upplysa mig. Undviker gärna rykten dock.
Givetvis påverkar det när kärnan i klacken tar någon sorts paus i en match. Blir det flera matcher kommer andra kliva fram. Jag tror inte Timrå IK står och faller med några få personer varken på isen eller på läktaren. Kan man inte gå på hockey utan att slåss bör man inte bli insläppt oavsett hur bra man är på att sjunga.
OlliJanne: Ja....hellre dunder och muller på läktarn än....som att gå till kyrka!! Men dä ha ju vatt sånt j-a tjafs om att.. Nä....drums å konfetti o ett j-a liv... Lätt upp stämningen... Dä ä dä bästa 👍🏼🏒
Timråit H-sand: Freddan vill ha in en offensiv rightare. Nubben kollar den skrala marknaden "Men då ska det fungera ekonomiskt också."
Citerar om backarna ifrån st "Med Ragnarsson tillbaka i truppen har Timrå just nu nio backar, vilket innebär att det kan bli aktuellt att låna ut någon." Gustav Nielsen nämns då han varit utanför laget mycket. Nubben säger att vissa spelare har fått spela lite å då ser han hellre att de får spela någon annanstans.
EXPLORERSMÅLAND: Jag har överlevt större kriser än denna... Hoppas supporter schismen hinner lösa sig till på Lördag. Tror de behövs så det inte blir dött på läktaren när Almtuna kommer på besök.
Synct: Eftersom jag inte har en aning om anledningen till protesten så lägger jag mig inte i det. Däremot var det nog uppenbart för alla på plats att det var bra mycket tystare än vanligt igår. Tråkigt, då det brukar kunna höras hyfsat bra trots knappa 3000pers i hallen.
Däremot hjälper det ju inte spelarna på isen att det blir tystare i hallen. De hade väl kunnat tjoa från sina sittplatser istället då. Folk att fattat att de protesterade mot något ändå.
russkiy medved blyat: Ja, nu sitter dom och ler varmt åt allt snack om hur tyst det var i arenan idag, ta ett snack med era egna som beter sig illa istället kanske? då slipper folk bli avstängd också. Släng av er offerkoftan och fortsätt med det ni är bra på, majoriteten behövs, inte svarta fåren.
Synct: Det har jag också kommenterat efter modo-matchen. Riktigt dålig stil och leder bara till oro bland fansen och dessutom de yngre i klacken. MEN resultatet utan dem leder till att ingen vågar ta ton. Idag är ju bara ett praktexempel på hur fel det kan gå. Vi behöver isåfall en ny klackledare som håller ihop båda sidorna.
Smokey: Absolut, det är tråkigt att några personer återkommande beter sig illa, och dom här personerna verkar ju till stor del vara med i "RV-gänget". Jag hade önskat att man satte ner foten istället för att protestera mot deras avstängningar. (Vilket jag fortfarande inte vet om det stämmer till 100%)
russkiy medved blyat: Jag skiter väl i hat-ramsor, folk får väl sjunga hur mycket dom hatar MODO i 60 minuter om dom vill, jag menar mer dom som hotar egna supportrar och letar efter slagsmål.
Synct: Jag följer MFF. Det rätta virket-folket gör är barnlek jämfört med hur galna ultras i Malmö är. Förstår inte varför det gnälls? Låta dem hata hur mycket dem vill. Det har varit såhär i decennier oavsett sport. Bara att hockeyn är lite mer mesiga gällande supporterkulturen. Jag är iallafall för en lite mer stämningskänsla i klacken.
Synct: Kan vara så enkelt att att dom visar att Timrå spelar för jäklig dålig hockey nu , var än man går i hallen så låter det ,,vad fan har hänt med laget , på lördag är man hemma ,,mm , låter det i korv kön , på sittplats , på stå plats . Synd man vill ju se bra hockey .
Rätta Virket är ryggraden i Timrå IK:s supporterskara. Förra säsongens upplaga tror jag inte missade en bortamatch. Några var alltid där. Ett jävla tryck och go. Basen i förstärkaren! Typ. Tändhatten i den rödvita dynamiten! Det är en helt galen passion. Ibland har några få individer gått över gränsen. Givetvis inte ok. Men det har även hänt andra TIK-supportrar. Inget försvar. Men det går att rätta till. I stridens hetta kan passionen bli överhettad. Styr upp. Vi behöver RV och dom behöver oss! Älska Timrå IK, lös RV-problemet.
Man hade hoppats att supporterklubben hade agerat själv mot dom som beter sig illa och anmält dom, men nu när dom som stängts av så protesterar dom istället och verkar ta doms rygg? nu vet inte jag om det är därför dom strejkar, men vad är det annars? att någon tant skriver att dom inte vill ha hatramsor på Facebook?
Vore ju kanon om nån kunde skriva vad det handlar om här, så slipper man spekulera, för folk som vet hänger här också.
Fridens Liljor dä ä medaljens underbaren baksida vi känn på ikväll!! Edberg åk på nöten.. Nu vänt Uppsala framöver... Vi är mä tåget... Tåget till ändstationen!!!
Nästa år är ändå troligtvis Dahlén, Lundin och Lööke förlorade. Kanske tom Ohlsson.
Då står ni där med typ Hartmann, Boyce och Berglund från årets lag. Så det där med att ”spela ihop ett lag” fungerar inte riktigt i HA, då SHL snor alla som utmärkt sig, tyvärr.