Småmysig afton. Jävvlar vad man öste på i sista. Synd att modo hade "för stort poängförsprång och överlägsen målskillnad", annars hade det kunnat bli spännande på slutet om 2a-platsen...
Poängrekord må vara ointressant ijenklien, men det syntes att #54 vill ta det. Och håller han sig hel gör han det.
Alltså, vilken jävla formtopp man prickat in. I januari hånade vi "bäst i slutet av säsongen", men det kan bli dumstrut på den. Har vi 23/24 dom 8 senaste? Helt gälet imponerande. Och man spelar en jävligt tät, effektiv hockey (= jättetråkig, enligt Stanley cup-modo).
Nyss var det en massa poäng och en jävla massa mål att hämta in, nu är poängen uppkäkade och endast 4 +mål återstår. 3 matcher kvar. Det ser omöjligt ut, men...det k a n gå.
Grattis alla Tikare för rekordvinsten Dahlén 6 points men Hartman ligger bakom mycket när lossnar det för Lööke Hoppas på fredag..men först lite firande och Modo torska i te så viktigt men men föredrar den långa vägen istället för Löven som passar Tik dåligt men vem vet..inte jag..konstigt..
Kan inte minnas att Timrå gjort 10 mål, om ens 9, sedan de gick upp till elitserien? Minns jag fel? Dra åt helvete vilket bra tillfälle att ställa till med det! Det här är ju bara för grymt! Slutspelshockey redan!
Om inte annat så kan man väl säga att tredjeplatsen blev säkrad ikväll också :) Nio poäng före BIK Karlskoga med tre matcher kvar, har +14 mot dem i målskillnad om jag inte räknat fel.
Mycket ska till om vi inte minst kniper tredjeplatsen iaf.
Andersson: Fy Fan va jag gillar o se en glad o lycklig Jonte spela hockey...... jag grät när han gjorde de sista målet de e han så väl unt o komma tillbaka från eländet som han varit i ! O alla timråiter ska be till hockeyguden att han får vara hel o hjälpa oss tillbaka till finrummet!!!😄😄😄
Olli Nomadinen : Jag skriver aldrig sådant här så varför skall jag behöva läsa eran jävla pajkastning, ta det privat då om du är så jäkla sugen på att provocera!!
Sen Blir ju komiskt när du menar att folket i övik är ”six finger” jisses, påstår du att Solbacka, sörberge, skönvik är bättre?!
Gavelo: Ja för provocera är det ju aldrig någon Modoit som gör härinne. Men avstängda? Nope. Nä ömma fötter runs in the six finger county-family. Med foppatoffeln som urfader
tjobba: Kul att ni ger 'lite' spänning kring andraplatsen, men vem som vinner poängligan är väl totalt ointressant?? Arlbrandt spelade typ 20 matcher färre och han ble aldrig nån stjärna. Nu slåss vi om att få utmana SHL-lagen
8 mål på en period när Almtuna måste ha poäng för att undvika kval neråt. 1-1 efter 1:a perioden och Almtuna är det bättre laget. Sen 0-10 på 2 perioder helt plötsligt har nhl allstar team kommit till Uppsala. Och in på isen kommer Almtunas j20. Jo men visst
4 mål och 1 ass idag....!!! 8-0 i sista perioden...8 mål på 14 skott i tredje! Grundserien är bara en transportsträcka.. Det är när det drar ihop sig på slutet... Som allvaret börjar!! Vi börjar hitta formtoppen nu... Underbart 🤗😎🤘
Nisse på Mon or: För att du skriver Timrås resultat i Modo boken, det är bara för att provocera och är du så jävla töntig att du måste hålla på så så blir du borttagen. Enkelt!
Stridhsyxa: Det är inte många sportchefer som inte gör det när situationen kräver det. Sen gäller det ju att få till en bra träff och det blev det verkligen med LaLeggia-skiftet, även om vi blev av med klubbens främsta poängback genom ... | Läs mer
Poängrekord må vara ointressant ijenklien, men det syntes att #54 vill ta det. Och håller han sig hel gör han det.
Alltså, vilken jävla formtopp man prickat in. I januari hånade vi "bäst i slutet av säsongen", men det kan bli dumstrut på den. Har vi 23/24 dom 8 senaste? Helt gälet imponerande. Och man spelar en jävligt tät, effektiv hockey (= jättetråkig, enligt Stanley cup-modo).
Nyss var det en massa poäng och en jävla massa mål att hämta in, nu är poängen uppkäkade och endast 4 +mål återstår. 3 matcher kvar. Det ser omöjligt ut, men...det k a n gå.
Hockey är en underbar sport!