Moras sportchef/målvaktstränare önskar Timrå, Västervik och Karlskoga lycka till som de lag som respekterar och tackar sina motståndare efter avslutad matchserie. Americanos inte så ödmjuka som vanligt.
Johan Larsson har uppgett följande. Jag ser Västeråsspelaren driva pucken in i anfallszon varpå han sen lägger en passning bakom ryggen strax innanför blå. Jag är på väg ut för att sätta stopp. Jag står upp på honom med en tackling som träffar mitt i kroppen. Tyvärr känner jag direkt att Västeråsspelaren inte gjort sig beredd på tackling utan far in i sargen. Utgången blir olycklig pga detta och min avsikt var absolut inte att skada.
Disciplinnämnden gör följande bedömning. Filmsekvensen ger stöd för uppgifterna i anmälan. Det har dock inte gått att bedöma hur hård tacklingen varit. Nämnden finner det utrett att Johan Larsson gjort sig skyldig till en bestraffningsbar förseelse som bör föranleda en avstängning. Avstängningens längd bestäms till en tid som bedöms motsvara två matcher. Vid straffmätningen har nämnden särskilt beaktat följande nyckelfaktorer:
Zetterberg spelade alltså inte mer efter den situationen. Imponerande att DN bara fick den till skaderisk, när Per Svensson alltid skapade mycket höga skaderisker. Tilläggas bör att alla Svensson tacklat sedan spelat vidare...
Heisenberg: ja vinner vi match 7 med uddamålet får man vara nöjd. Viktigt om vi kan börja med 2 hemmasegrar och sätta press på vvik. Hoppas Dahlén kan göra de där avgörande målen i uddamålssegrar som han är så bra på. Annars får Boyce kliva fram och avgöra skiten
OlliJanne: Ja, känns verkligen som att vi kommer möta ett AIK igen fast minst tre nivåer högre på det mesta. Det här blir en riktig coachmatch tror jag, den som coachar smartast kommer gå vinnande ur detta. Nu måste Freddan verkligen prestera för i det andra båset står en extremt kompetent taktiker.
Zäta75: Vi får se det som en fördel att vi faktiskt mötte dem just i slutet av grundserien och därigenom är mer på vår vakt.
Men det kommer fan i mig inte bli enkelt detta. Bara för att stålsätta mig själv lägger jag förväntningarna någonstans i linje med att det kommer se ut som match tre mot AIK men i match efter match. För dem som vet med sig att krampaktig mittzonsgegga orsakar stresspåslag så kan det vara läge att börja knapra blodtryckssänkande redan nu.
Zäta75: dålig statistik jämfört med många andra lag men inte minus statistik då lagen tog lika många poäng och som någon påpekade så tog vvik de poängen när vi hade gått in i nåt sorts vinter ide.
Zäta75: Haha, ponera att vi åker ur i sudden i match sex nere i Västervik. Så får man höra den där jävla måltutan tusen gånger om... Kommer etsa sig fast i skallen hela sommaren, första man hör när man vaknar och sista man hör innan man somnar...
Herreguuuu nu ring ” Sheriffens ” far å undra om ja ville se match på plats på lörda!!! Ut på galej i Sönnsvall Lååååååångfreda! Håll i hatten rabbuslingar!! Vart bor ni så ja kann våldgästa er!!🥳🥳🥳
Kulltorp: Valet var högst väntat. Vi är favoriter mot Västervik även om vissa härinne försöker påstå något annat pga dålig statistik mot dem. En seriesuverän är alltid favorit om de inte har många borta pga skada etc. Jag tror på detta har en bra känsla som sällan sviker mig. Nu vill jag inte höra Västerviks hemmagjorda målsignal många ggr. Helst ingen gång. Ogillar den starkt.
För att återgå till Västervik. Svårslagna o täta med en bra målvakt. Vi ska spela vårt spel... få fart på benen igen... släppa ner axlarna o trumma på. Då tar vi det här. Inte så lätt att möta oss heller... Vi är ju Timrå IK och vi ger Aldrig upp!
Rip Kirby: Flertalet av matcherna mot Västervik spelade vi i slutet av serien när seriesegern i princip var klar och motivation saknades, så det lär troligen se rätt annorlunda ut nu när det gäller nåt.
Jag blir så sjukt provocerad på hur Cmore prioriterar sina matcher. Kommer vi ens få studio i den andra semifinalen? Man betalar för skiten och dom säger att dom försöker fördela det rättvist, men det är fan den största lögnen i år.
Labban: Tveksamheterna beror förstås på våra tidigare inbördes resultat mot VVIK. Timrå behöver komma upp till en högre jämnhet i spelet för att kunna spela sitt spel. Den stabilitet som vi visade upp hela hösten känns som en bra nivå. Det blir tufft, men Timrå ska vara det bättre laget. Det gäller bara att kunna spela på en konstant högre nivå i semifinalen än vad man klarade av mot AIK.
Labban: Tänker att det är hugget som stuckit. Pest eller kolera. Oerhört svåra lag att möta och besegra. Det är väl möjligtvis Lövens vilja att spela en mer utpräglad offensiv hockey som kanske skulle passa Timrå bättre.
Men ändå kittlande tanke att låta BIK och Löven gå lös på varandra. Lär bli en ganska het och tuff serie.
Tycker ändå att det är klokt att välja lägst placerade laget för att inte kasta tändvätska på en högre placerad vald motståndare.
ionloo: Tänkte skriva samma. Fyfan vad skevt dom prioriterar, är det ett skämt eller? En match hittils har vi haft studio, men vi får i alla fall tio minuter innan nedsläpp på lördag istället för fem...
Matchstart 17:50 på Timrå-västervik och 17:45 på BIK-Löven. Betyder det att vi inte har studiomatch då heller? Eller är det studio på båda matcherna i semin?
Skulle valt Björklöven. Kortare resor och vi har revansch att utkräva från grundserien. Dessutom är det bättre komma till en final "utvilad" istället för långa resor i ryggen.
En sak som jag tycker är väldigt intressant är hur det har haglat in kritik mot EP under säsongen men nu när han ska ersättas behövs helt plötsligt McDavid för att kunna ersätta han