Knylan: ja Hovet är väl en riktig piss arena för oss rent statistiskt. Tacka vet jag när Stockholms lagen lirade i Globen. Fast det var ju å andra sidan i mitten av 00-talet då vi hade vår "storhetstid".
Hakning-Henrik: var du Modoit även innan sprutan? Annars är det ju en hemsk biverkan :D skämt åsido, skönt att det äntligen blir lite pli på detta med vaccinationspass önskar det användes ännu bredare
{9386}: Det lär bli fler så länge som foliehattarna sitter på hårt ute i stugorna. Själv fick jag tredje sprutan nyligen. Eftersom det mesta mot vaccinet är hörsägen och egna slutsatser utifrån egen bekantskapskrets så kan jag meddela att varken jag eller någon av alla människor jag känner har drabbats av någon konstig biverkan.
Dessutom arbetar jag på sjukhus och har arbetat med COVID-patienter. Antalet som vårdats på sjukhus pga vaccinbiverkan av mig är ganska exakt 0 medan jag har varit med om 10-tals som dött på grund av covid.
{9661}: " jag ska allafall inte vaccinera mig.. klarar mig bra utan.."
Då utgår jag ifrån att du även klarar dig utan nån som helst vård ifall du blir smittad och allvarligt sjuk i Covid-19 och att du tackar nej till att bli behandlad av sjukvården. Varför skulle den medicinska expertisen vilja hjälpa nån som ändå inte litar på vad samma expertis säger om vaccineringens betydelse?
{9661}: Imorgon drar det alltså igång igen, och jag summerar uppehållet med ett ord: besvikelse. Jag trodde att det skulle hända någonting i truppen under uppehållet, och det gjorde det visserligen, men det rörde sig om två spelare ut.
Jag tog det som ett tecken på att någon kunde vara på väg in, men så blev det alltså inte. Då är det väl bara att hoppas att de två spelarna som lämnat laget drog ner alla andra med sin blotta närvaro (med tanke på att de haft begränsade speltid kan de inte anklagas för att ha förstört på planen) och att laget nu kommer höja sig...
Visst, jag vet att marknaden är begränsad, men det finns spelare som "sitter fast" lite i sina SHL-klubbar och som eventuellt skulle gå att låna in. Nu blev det inte så, utan man får naivt hoppas att det vände i och med Brynäsmatchen.
Som några skrivit tidigare: Ett av ligans formstarkaste lag, sett till senaste matchen!
{9386}: Folk dör av vaccin. Men det är en bråkdel av alla som dör i en pandemi. Det är därför det heter pandemi, och inte epidemi. Och nej, jag tror inte allt jag läser. Men jag är noggrann från vilka källor jag inhämtar information. Det är nog inte du, med tanke på vad du skriver.
Bössa 68: Det beror väl på hur man ser det. Som Djurgårdare hade jag kanske inte tänkt att "det är ändå Timrå vi möter, de ligger fyra poäng bakom och har en match mindre spelad. Vi får vara nöjda om insatsen är bra, huvudsaken vi håller oss kvar på 13e-platsen resterande grundserie".
Vi måste givetvis börja plocka poäng också, men jag tror vi kan vara ganska så trygga i att vi kommer få slå ur underläge imorgon.
Nu är det som det är. Har man vaccin då får man gå på hockey, har man det inte så får man hitta på något annat. Hoppas att man slipper kilometrar om snack om just detta.
Finns viktigare frågor i min bok..
Kommer Olofsson tillbaka starkare än någonsin efter den segerrusiga turnén söderut?
Vad är oddsen för att vi tar tre pinnar på lördag mot IK?
Kommer Didrik att spela på lördag? Hur är hans form?
Kommer Modano att hitta nya spännande smeknamn på Nubbs och övriga ledare?
Hur blir det med ryktet om ny smak på husvinet? Kommer Explorer med en ny ”röd” smak?
{9386}: Ja vi kan ju gå tillbaka till 1700-talets sätt att leva. Vaccinfritt och ständigt spännande möten med människor som kan bli det sista. Jag kan inte fatta detta förakt för vetenskap. Fullkomlig obegripligt att människor ser sitt eget förnuft som kunskapskälla när vi självklart inte vet ett dyft om detta som lekmän. Jag är väldigt tacksam att generationen före mig valde att vaccinera oss som spädbarn.
hubbenorlen: läs på och läs på,,..Vad det inte så att många fick biverkningar av sars vaccinet? Och nu dör folk (några) efter dom tagit covid Vaccinet, jag menar så ofarligt är det ju inte. Sen menar jag inte att man INTE ska ta det. Men jag förstår oxå dom som är mer skeptiska, eller är du en sån som köper allt som sägs. Man får tänka lite själv oxå. Och jag personligen tänker inte trycka i mig saker i kroppen hur som helst. Det skulle räcka med två sprutor sa dom ifjol, nu är vi inne på att vi måste ta tre. Och sen rullar det väl på tills kroppen slutar reagera överhuvudtaget..Hur många sprutor kan det bli till slut?
Bössa 68: Det är slagpåsen Timrå som är pressad att vinna mot Djurgården imorgon och Oskarshamn på lördag. Men det fatta inte ledningen sportchef tränare det är ju lilla nykomlingen Timrå så synd om oss (lilla kompis pajas klubben) Alla ska med till Allsvenskan och div 1
{9386}: Många tror att dessa vacciner togs fram från scratch. Så är inte fallet. Det har forskats länge på coronavaccin, exempelvis mot SARS. Därför hade forskarna stor kännedom om hur människokroppen reagerar på viruset redan innan utvecklingen av vaccinet mot covid 19 inleddes. Dessutom har de tillgång till helt ny teknik jämfört med tidigare. Vaccinet har heller inte framtagits i ”ett race bland forskare”, som du påstår. Tvärtom har forskare samarbetet på ett sätt som de inte vanligtvis gör. Läs på så du inte sprider felaktig information.
Olli Hahl: det där kan ju diskuteras vilka som är foliehattar. Folk köper så lätt vad staten och läkemedelsindustrin säger. Det här vaccinet är så pass nytt och framtaget i ett läkemedelsrace bland forskare runt om i världen. Vi har inte sett alla e.v biverkningar som kan uppstå än. Ja är gärna en foliehatt ett tag till.
En tredjedel av serien är avklarad, elva pinnar på kontot. Vi möter ett DIF som ur ett statistiskt hänseende faktiskt varit ännu sämre än oss, borträknat det allra viktigaste: poängutdelningen. Där är torsken hemma mot dem den absolut dyraste faktorn i sammanhanget. Den matchen borde vi ha vunnit. Men totalt så har båda lagen faktiskt tagit några pinnar fler än de borde ha plockat ihop, vilket inte är annat än illavarslande med tanke på rådande tabelläge. Enligt Better Than a Monkeys expected goals-sammanställningar (xG) 'borde' DIF ha plockat åtta pinnar såhär långt, vi nio. Ska vi börja lyfta våra siffror måste i huvudsak målvaktsspelet och det sätt vi tar oss till farliga skottlägen upp.
DIF får tillbaka skadade spelare och får ett enormt tillskott i Eklund. Vi får in Didrik Strömberg i laget (får vi hoppas), den tilltänkta försvarsgeneralen på förhand. Hade vi inlett säsongen starkare med honom i laget? Ingen aning, men med tanke på de barnsjukdomar vi dragits med defensivt så är just hans egenskaper något vi saknat. Framförallt under de första åtta-tio matcherna. Nu går det inte att säga annat än att vi mönstrar en backuppställning av rejäl SHL-klass med tanke på de steg FW/Skägget också tagit. Det gäller bara att få allt att samverka till att bli ett effektivt försvarsspel också.
Ska jag fästa ett hopp till någonting så är det att JJs form under de tre matcherna innan uppehållet pekade tydligt uppåt och fick sedan krönas med vinsten mot Brynäs. Vi KAN ha hittat något mer vägvinnande där, i och med att vi för första gången på hela säsongen verkligen fick känna på hur det är att ha en målvakt som håller oss kvar i matchen på allvar. Samtidigt som vi mötte ett lag som släppte till lägen själva, vilket vi till slut lyckades utnyttja. Högst oklar värdemätare, men det viktigaste var att vi bara släppte in en kasse i den matchen. Kan vi hitta ett samspel i försvaret där man kan lita på målvakten, ge honom fri sikt och vara stenhårda på returerna så kanske målvakternas siffror slutar blinka knallröda framgent också, det är fullständigt livsnödvändigt. Just det där med att freda egen kasse och returtagning bör och ska vara Diddes paradgren.
Vi får börja där, beta av match för match och hoppas på att forwards återfått känseln i handlederna efter det här uppehållet och islossningen mot BIF. Nu har våra gamla HA-stjärnor fått smaka på detta i 17 matcher och förhoppningsvis har man enats om att det är rent ohållbart att få ut så ofantligt lite. Spelare som Lundin, Lööke, Lodin är irrationella spelare som sprutat in poäng på HA-nivå, men det har varit för enkelt att försvara sig mot dem såhär långt. Mycket utifrån att självförtroendet dippat och att de fått tunnelseende. Vi kan definitivt sätta tryck i offensiv zon, men vi tar oss dit för sällan och hamnar alldeles för enkelt på utsidan. Någon måste gå i bräschen där och vi måste få några enkla mål med oss.
Hoppet inför imorgon: Djurgården MÅSTE börja prestera nu. Det är dom som har hemmaplan. Vi får fokusera på vårat, lösa varje situation och utnyttja deras otroligt pressade läge. DIF borta på Hovet brukar nio av tio säsonger vara en närmast hopplös uppgift, men i år är dom i tydlig gungning.
Måste säga att DIF höjt spelet en nivå under de sista omgångarna och i matchen mot Rbk kunde de vunnit. Speciellt Markus Sörensen var riktigt bra i den matchen.
Woody Jokinen: Jaså! Det trodde man inte. Synd, då Jens och Emil tillförde mycket känslor i podden. Alltid lika kul att bland annat höra deras sågningar när de avreagerar sig när hockeyn går åt helvete, då brukar man få sig ett gott skratt i mörkret.
Får väl se om Jimmy fortsätter på något vis, det hoppas jag på. På tal om annat hade jag gärna sett honom i någon slags roll i klubben, ut med Molinder och in med Jimmy!
Woody Jokinen: Oj, det kom från ingenstans. Trist! Undra vad det beror på, väldigt kortfattat och abrupt. Kanske vi här inne borde börja en hockeysnackpodd istället..😂
Så lyssnade jag på de två avsnitten av podcasten Hockeytutto som tydligen ska vara nån "succé podcast" där de går igenom lagen i serien. Fick denna rekommenderad av en vän (som förvisso inte är Timråsupporter) men gud vilken dynga. Sitter en 3-4 stockholmare och vurmar för storstadslagen. Timrå var det återkommande skämtet i båda avsnitten, resten av lagen var mer eller mindre topplag. Timrå var sopsämst och kommer åka ur och har inge i SHL att göra, det var väl mer eller mindre kontentan av det hela.
Att fans av laget som är emotionellt investerade kan spy galla i affekt det köper jag, men att sådana där sprättar kastar skit på det sättet gör mig bara förbannad. Så denna kan ni med gott samvete undvika, eller så lyssnar ni igenom avsnitten för att bygga upp lite "vi-mot-dom" känsla inför återstarten. Nu ska hockeysverige få smaka på hockeydynamit tycker jag.
På tal om pod så var det väldigt trist att höra att Timråpodden lägger ned.
jompa13: Inte oväntat. Han har släppt in många puckar som inte varit otagbara. Däremot var han bra på försäsongen och fick en del lovord. Men i Griffins har det inte fungerat.
KniveN: Och nä, jag finner ingen anledning att svara på vad jag tror Nubben hade för ekonomiska möjligheter och varför han gjorde si eller så. Eftersom det bara blir spekulationer. Helt meningslöst. Jag väljer att kommenterar det som kommunicerats från klubben, av främst Nubben, och ställa det mot hur laget presterat och vad jag tycker om Nubbens strategi för det, dvs 🙈🙉🙊.
KniveN: Jag har tydligt och klart skrivit att jag inte har några egna förslag på vad som borde värvats och inte. Alltså konkreta förslag på värvningar.
Det tycker jag dock inte diskvalicerar mig till att ha åsikter om hur det ser ut på isen nu.
Utan att ha någon insyn i ekonomin eller spelarmarknaden så kan jag tycka att det är ganska uppenbart att föreningen inte på nåt sätt var redo för SHL.
Jag tycker Nubbens uttalande om lagbygget och dess konkurrenskraft framstår som både naivt och okunnigt.
Jag tycker slutligen att hans prat om att han lärt sig av misstagen från senast är märkligt eftersom hans agerande (eller snarare icke-agerande) nu är som att lägga karbonpapper på förra SHL-sejouren.