Synct: Oprovocerat var det verkligen inte. Han snackade en jävla massa skit. Men visst, vi nämner inte att Krister Pettersson var alkis, Kenta sköt heroin, dvs var en pundare, Palme var sosse, Mandela var afrikan, Nils Poppe var skåning, Saddam var arab. Uppenbara saker! inga värderingar! Bara ett torrt konstaterande. Det är hos dig värderingarna ligger. Det är inte mitt problem.
Dubbeld: Tog och kollade på sekvensen innan. Gustafsson halvträffar en open-ice:are som var åt det högre laget, sista man ser är att Rattie letar upp honom innan dom åker ur skärmen.
{9908}: IFK Umeå, så hette IF Björklöven från början. Visst brann det till lite i mötet förra veckan i Umeå. Men Skellefteå var numret för stort. Känns som att Löven har ett bra tag kvar att växa i skostorleken.
Labban: ja SCA cupen är ju kultur men kultur i all ära, har vi verkligen råd att försäsongsmatcha mot div 1 och HA motstånd? Känns som vi går i samma fälla som förra säsongen.
Mappe: Ska inte tjafsa med dig, du har din syn på saker och ting, och jag min. Vi vet ju inte om det är hans val. Han kan ju vara sjuk också. Vi slutar här nu. Ha det bra
{9566}: Äh, inte om det är hans eget val. Och det finns ingen som helst värdering i utlåtandet. Bara ett konstaterande. Vad som är bra och mindre bra överlåter jag åt andra att tycka. En som pratar skånska är förmodligen en skåning, en som pratar småländska är förmodligen smålänning, en sumobrottare är förmodligen Japan.. Inga värderingar, bara konstateranden.
Olli Nomadinen : Det här forumet är verkligen spännande. Man kan be folk dra åt helvete, vara skadeglada över skilsmässor, drog och alkoholmissbruk och komma undan med det. Men om man råkar nämna att någon är överviktig så blir det livat värre. Jag förstår verkligen inte… Skit samma, tre fantastiskt värdefulla poäng mot kvalificerat motstånd. Livet leker och solen skiner. Hurra!
Äh vi mötte ett div1 lag, helt förståeligt att det är svårt för spelarna att tagga till då. Därav misstag osv.. Däremot lite oroande att vi har så få träningsmatcher mot SHL-motstånd innan serien börjar.
Många hårda omdömen - nu kunde jag inte se matchen men i andra träningsmatchen så håller man ju fortfarande och testar formationer och börjar slipa på vissa detaljer och spelidéer. Känns aaaaaningen tidigt att döma ut laget i det här läget, speciellt så länge de vinner…
Hoppas för gudsskull att man inte är nöjd med matchen ikväll.
Ja det är en träningsmatch mot ett lag som är rankat betydligt sämre än oss så man förväntade sig inte särskilt mycket.
Samtidigt så är det en Cup som vi borde satsa på för att vinna, nog med det hära lalleriet. När backar plötsligt blir forwards och drar på sig massa onödigt skit och när ett bottenlag lyckas göra enkla mål på de få chanser de fick medans man själv blåste så jävla många målchanser så måste man göra något.
.. Man är fan rädd att man ska hamna samma plats där man var förra året när man ser sånt här även fast de bara är försäsong.
Synct: Mm, noterar också att alla Timråspelare och ledare har blivit drillade att vara väääldigt ödmjuka. Det är bra iofs. Ingen går ut och säger att motivationen var noll och att vi spelade som skit.
{297}: Mm, men imorgon är en ny dag. ST kmr att fokusera på hur bra boobsen stod upp mor Timrå och alla kmr att lägga fokus på annat än att det var en försäsongsmatch mot ett Div1 lag. Eller ska vi kalla det plojmatch?
Klåparna: Har så svårt att förstå varför du alltid ska provocera och söka tjafs och gnabb hela tiden. Går det inte att försöka vara vuxen och föra vettiga samtal och kommentarer om saker och ting.
Synct: Då kan man vila bärande spelare och lufta juniorer till såna här matcher. Det där nån skrev om värdet med att spela ihop laget är bullshit i matcher mot div 1. Vi kan b a r a förlora på det
Olli Nomadinen : Nej håller med. Finns inget att vinna på detta. Spelarna har jättesvårt att motivera sig mot motståndet. En vinst säger ingenting. Släppa in mål kommer vi garanterat göra dels pga motivationen, men också för att Sundsvall kör kontringsmode x100. Folk som aldrig tävlat mot sämre motstånd i betydelselösa matcher kommer tro att lagen spelar på samma nivå utifrån gjorda mål. Vilket skapar onödig kritik. Osv osv
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer