1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598763 inlägg · 6213 ämnen

« · 2615626 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Costanza: Är nog tungt för Lander, men klart han biter ihop och kör, han är proffs om någon. Vad han än säger är det inte BARA fördelar med att ha farsan som coach. Han kommer att bli utvald kapten av Jokinen också, annat vore tjänstefel.

Sv: Apropå nånting...
Starostenko: Tror också att Lander skiter i detta. Kanske släpper nu för honom. Foppa hade inte heller brytt sig om pappa Kent fått gå till slakt. Klubben är alltid större.

Sv: Apropå nånting...
Starostenko: Det är inget ovanligt när Ante måste hantera stora skallar och egon i klubben som vill uppåt. Sällan myspys i den här verksamheten. I MoDo är dock tränare och sportchef för tunga för att bråka med ;-)

Sv: Apropå nånting...
{9908}: de rykten (från flera håll) som jag hört säger att det finns en tydlig Anti Ante falang i laget. I den gruppen ska flera ’tunga’ röster finnas med. Det är ingen schism och öppna bråk men ett missnöje med spelsättet, matchningen och mediahanteringen. Det sista beror i sin tur på de första två. Man har helt enkelt inte dragit 100% åt samma håll hela tiden. Kanske är det så i alla lag? Speciellt om det går tungt en period. Är det sant? Vet ej eftersom det är från personer utanför laget jag hört det. men Anton agerade som en riktig kapten i ST och om det nu finns en anti grupp så tror jag det blir bättre nu när de ser slutet så att säga.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: ytterliggare ett klipp jag missade.
Man får inte uppfattningåen om att Jokinenr en tränare som bara kör den hårda stilen i allafall.
Även om han förmodligen är rätt kravställande med givetvis.

Sv: Apropå nånting...
{9908}: "Men är detta tillräckligt för att tillskriva honom kasta-under-buss-klassifikation? Framförallt gentemot specifika individer?"

Absolut inte, det är det jag menar.

Sv: Apropå nånting...
{9037}: Nej som sagt, jag brukar sällan läsa Gurras dravel till "artiklar".

Så här låter det från Jokinens egen sida. Hittade nått kort ljudklipp.

Som jag också läst så är han tydlig med sin spelide, men har också en stor kravbild på sina spelare, men samtidigt ha mjuka värden.

Återstår att se helt enkelt.

Sv: Apropå nånting...
Synct: Ja han borde gett sig själv en känga där med. Men att konstatera att laget var för dåligt var ju inte fel, var ju exakt 0 go i någon. Och det var ju inte så att det var första matchen för den här gruppen. De ska kunna se mer levande ut även med en hjärndöd brunbjörn som tränare.

Men återigen, tränartrojkan gjorde också en dålig match. Men är detta tillräckligt för att tillskriva honom kasta-under-buss-klassifikation? Framförallt gentemot specifika individer? Jag lovar att Roger gjort samma någon gång under sitt snart decennium i Frölunda.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: När han slängde alla under bussen för att alla var dåliga och han var helt passiv i sin coachning, slängde han bara sig själv omedvetet under bussen.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Läs mina små inlägg längre ner i flödet o hoppas du håller med!!

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Det är väl bra att man har balans i vad man säger. Lätt att en åsikt blir fakta…

Har väl aldrig märkt att Ante slängt några spelare under bussen. Tvärtom
Att kontraktet inte förlängs är ju just bara det. 5 år har gått. Ny ordning ska till. Svårare än så är det väl inte?!

Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly: Nej vet inte riktigt heller, framförallt inte gett sig på individer? Han försvarade väl bl.a. Dahlén med näbbar och klor när det var mållöst i början och laget såg allt annat än bra ut.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Gurra T har väl inte haft ett rätt i vad han skrivit i sin karriär så det där tar iaf jag med en rejäl NYPA SALT! 😄

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Ja jag skulle också vilja veta det. Jag har för Cissi inte sett alla intervjuer men inget som jag lagt märke till i dem jag sett.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Men när har Ante kastat spelarna under bussen? Han gav laget en känga efter Leksand. Utöver det brukar väl han vara väldigt diplomatisk? Och att konstatera att laget är riktigt dåliga idag kan väl knappast klassas som att någon inte sköter sitt jobb? Det är ju inte som att gå på individer som Klas i Linköping gjorde någon gång. Nu måste jag ju såklart leta upp ett klipp när även vår käre Roger säger något om att laget inte kommer upp i nivå, för så pratar ju givetvis alla tränare 😉
Sen borde ante dock gett sig själv och sina andretränare en känga i samma intervju.

Okej, alltså jag tänker såklart inte säga att du har fel. Är bara så sjukt förvånad att jag inte hört något om det här. Har luskat med några efter det började tisslas om detta, men någon schism har jag inte fått till mig.

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Vet inte om jag direkt hyllade Roger till skyarna, konstaterade mer att han uppträder som jag förväntar mig att en ledare/chef ska göra. Feedback tar man aldrig med någon annan än berörda.
Man kan lyssna in på andras åsikter, men så stannar det där också.

Meningslöst att göra detta till någon form av ”mina källor vet mer än dina”, men baserat på de jag hört från flera olika håll, både på och utanför internet samt de agerande han gjort i intervjuer så upplever jag att det finns något som gnisslar :)

Sv: Apropå nånting...
angeroath: Vem är förresten admin?
Kan inte den personen ordna en rubrik typ "kontraktsläget" med sån här info? Känslan är att folk frågar just denna fråga minst några gånger i veckan.
Förvisso inte svårt att gå in på EP och kolla men har man Hockeysnack som enda godtagbara källa (vilket är fullt rimligt) så kan ju en sån funktion vara bra ;)

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Haha ”såga längs fotknölarna”. Nej, det låter oseriöst. Men man kan uttrycka saker på annat sätt än att tokdementera om det finns någon bäring.

Det låter mest som ryktesspridning för mig. Finns det något som helst konkret vi har att gå på än att någon hört någon som.. Jag går på de jag vet har god kanaler in i laget, där finns nada om detta. Ej uteslutet att vissa i en grupp om 20+ individer kan ha lite åsikter om något. Sånt händer ju hela tiden. Men såklart ej likställt med någon större schism eller att förtroende är förbrukat.

Tycker också snacket om att Ante ”kastat under bussen” är en ny lägstaribba för det begreppet. Ser att Roger höjs till skyarna bland våra led för detta. Vilken tränare har inte någon gång konstaterat att laget är dåligt? Hur många här har typ inte krävt att man ska göra det när laget är de facto dåligt? ”Säg som det är bara”, typ. Sen hade han väl kunna ge en känga till sig själv med, men att detta skulle vara orsak till att spelare börja tjura, då har vi en redig samling snöflingor i våra dresser. Att han säger att i Sverige har man mycket att säga till om som spelare tar jag mer som kritik mot svenska samhället än mot enskilda spelare.

Sen håller jag med dig. Tycker också det är tråkigt men spännande att se vad detta bli, och vi måste ge Kimmos vision en chans såklart!

Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly:
Utgående 23/24:
Målvakter:
-
Backar:
Noel Edfeldt
Joonas Lyytinen
Axel Rindell

Forwards/Centrar:
Erik Andersson
Jeremy Boyce-Rotevall
Robin Hanzl
Albin Lundin
Panu Mieho
Magnus Pääjärvi-Svensson

Till efter säsongen 24/25:
Målvakter:
-
Backar:
Elmeri Eronen
Simon Forsmark
Per Svensson

Forwards/Centrar:
Sebastian Hartmann
Oliver Johansson
Anton Lander

Till efter säsongen 25/26:
Målvakter:
Tim Juel

Backar:
Tim Erixon
Didrik Strömberg

Forwards/Centrar:
-

Till efter säsongen 26/27:
Målvakter:
Jacob Johansson
Backar:
-
Forwards/Centrar:
Jonathan Dahlén
Emil Pettersson
Anton Wedin

Till efter säsongen 27/28:
Målvakter
-
Backar:
-
Forwards/Centrar:
Filip Hållander

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Jag är sur-Jämte. Lassi är MoDoit. Måste stötta den unga superkillen.

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Fick du luft ifrån? Nån sockerkick elr 👺

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Jag hejar på Lassi!

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Hartman gör bra ifrån sig när han e inne!!! Jobbig jävel att möta för hakkapekkapojka 💪💪🇺🇿

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Det ena utesluter inte det andra

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Lilla farbrorn att om de blir Jokinen som tränare tror jag att de blir rätt stora förändringar för Ollie är en sisustinn stenhård jävel som inte tvekar på någe men e även ödmjuk person en del spelare kommer att få ändra lite på sig själva och de mina kära vänner kommer att bära en jävla massa frukt!! Men jag kanske har fel men jag har en riktigt bra känsla av att de kommer att bli bra 💪💪😎🇺🇿 har hört mig för lite om honom 🤠

Sv: Apropå nånting...
Rico01: ok!

Sv: Apropå nånting...
söder över: Han spelar men i 4e kedjan så han får inte mycket speltid.

Sv: Apropå nånting...
Spelar Hartmann eller är han skadad?

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Framförallt föväntar jag mig den bäst betalda backen i laget också skall vara den bästa på isen.

Jag vill nog påstå att jag håller andra backar i Timrå före honom i dagsläget i allafall.

Sv: Apropå nånting...
The great one: Man måste väl vara ärlig att säga att det finns mer att hämta av Eronen och vad han presterat i SHL totalt sett denna säsong?

För om man ser det krasst så är väl SHL den bästa ligan i Europa nu och det gör att dessa landslagsturneringar inte kanske ger en riktigt visande bild. Speciellt när det inte är några Ryska spelare med från KHL.

Sv: Apropå nånting...
Med tanke på att det kan komma in 4-6 nya spelare. Är det någon som har kontraktsläget som kan lägga upp?

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Det finns ju inte en sportkeps att Kimmo skulle sätta sig i lokaltidningen och såga Ante längs med fotknölarna och kasta honom under bussen.

Det finns flera personer oberoende av varandra som har hört ryktet om att det finns gnissel mellan Ante och spelare, samt de intervjuer han har gjort under match och efter, där han kastar individer under bussen.

Jämför honom mot Roger Rönnberg som aldrig kastar laget under bussen, han bröstar den alltid (utåt sett) och sedan tar han diskussionen med laget bakom stängda dörrar.

Med det sagt så tycker jag också att det är tråkigt att Ante får lämna och att framtiden känns läskig. Men Kimmo ser ut att göra de bästa besluten för Timrås framtid :)

Sv: Apropå nånting...
The great one: Så har det varit länge härinne, oerhört gnäll på backarna.

Sv: Apropå nånting...
Eronen i förstafemman för dom finska Lejonen. Men enligt vissa här platser han inte ens på 3 backpar…

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Det gör man ju via ST?
Vet flera som har ST typ enkom av att följa Timrå och följer matcherna där istället för dyra Cmore abonnemang. Nu var ju Ante mer ett avslöjande, bra att klubben går ut med sånt själva. Detta är en längre intervju, är väl toppen om en utbildad journalist får hålla lokalpressen levande?

Varför kör inte Timrå liverapport från träningar själva? Varför sprider de inte spelarrykten själv? Varför sköter de inte alla tänkbara intervjuer?

Sv: Apropå nånting...
{9908}: För att som du säger, kommunicera med sina fans. Driva trafik till egna kanaler eller vad du vill. Utifrån ditt argument så var det ju dumt att de gick ut med att Ante inte får förlängt själva när vi har en fungerade sportredaktion, sen kan vi skita i att presentera spelare och publicera egna intervjuer också. Låt ST sköta det!!1

Sv: Apropå nånting...
Man kan ju hoppas att batteriföretaget i Timrå också är sugen på att skiljas från några miljoner

Sv: Apropå nånting...
{9566}: Nej helt klart finns det frågor kring detta. Framtiden får visa om Kapanen valt rätt väg nu.

Förhoppningsvis innebär det inte en framtid av tsunamis av felbeslut, sparkade sportchefer och tränare hit och dit..

Sv: Apropå nånting...
Synct: Om han inte förlänger med Lander och Boyce blir det nog stormigt. Didde, mja jag är inte säker på det. Hans återkommande skador gör ju att det inte är någon att bygga kring, tyvärr.

Sv: Apropå nånting...
Har Ante fått nån tid att förbättra sig och utvecklas?
Klarat av att hålla kvar TIK, kvarten förra säsongen och nu pratas det om ännu bättre placering, och då säger dom:
Nä tyvärr du kan inte vara med och utveckla och föra TIK vidare. Vad är det för skitsnack, alla kan förbättra och utveckla sig. Jag köper inte detta snack.
Och en sak till, han är väl inte ensam om att bestämma och ta beslut. Plocka in juniorer är väl Kapanens favorit göra.

Klart att det är nått annat som inte kommit fram.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Om man får spåna lite så tror jag att Kapanen som sagt känner att det är bra att göra förändingen nu, när vi redan har en stark stomme, där ett gäng börjar komma upp i sin primeålder.

En del spelare i laget har haft Ante i rätt många å och som Kapanen också säger så är förhoppningen också att få ut 5-10 procent av vissa befintliga spelare.
Vilket kanske en ny röst med nya infallsvinklar kanske kan vara med och använda "rätt nycklar" till.

Jag tror också att Kapanen har förhoppningar på att vi skall kunna locka fler lovande spelare till föreningen med detta.

Känslan säger mig att Jesse puljujärvi skulle kunna vara en sådan som skulle kunna bli aktuell om det fortsätter skita sig i NHL.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Precis. Ante är en helt klart bra på att bygga lag som har en mysig och trevlig atmosfär där alla drar åt samma håll.

Det är dock inte riktigt Timrås mål för tillfället, vi måste främst bli bättre på att utveckla egna spelare och blir ett lag som talanger gärna kommer och spelar i via t.ex. NHL lån.

Att matcha in juniorer har inte varit Antes grej.

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Rollen som sportchef är nog inte alldeles enkel. Man ska både vara här och nu och se till att laget fungerar enligt den kravbild man ställt upp. Det ska vara högt i tak och du ska klara av att vara öppen med allt och alla. Samtidigt som du ska hålla reda på dina spelare/ledare och klubbens behov både här och nu, men även kunna ha det längre perspektivet i vad som behöver förändras. Här är givetvis cash in och cash ut den springande punkten. Vad vill du göra kontra det du har råd med.

Fallet Ante Karlsson tycker jag att Kimmo klargör på ett mer än tydligt sätt för i intervjun i ST. Klubben han är sportchef för står väldigt mycket och stampar i Antes ledning. Med den trupp vi har nu får man nog ändå säga att vi känns hyfsat etablerade. Vi kommer alla gånger inte behöva kvala den här säsongen.

Ante Karlsson är en mästare på att bygga lagsammanhållning och trygghet. Det är stort A Plus just där. Det här är förstås jätteviktigt i alla klubbar. Inget fungerande elitlag missar på den här punkten.
Men sen då? Att ta "nästa steg"? Här kommer, jag ska inte säga bristen, men luckan som fattas Ante i hans ledarskap. Men att kunna ta sina spelare ytterligare en nivå, den nivå som krävs för att kunna utmana om placeringar i den absoluta toppen. Saker som vilken kravbild man har med sig t.ex i hur man tränar. Och som man tränar spelar man. Ni fattar?

En lång lista rappakalja kanske. Men i vilket fall väldigt mycket min bild av både dåtid, nutid och en framtid som jag efter ett par dagar i kanske inte chock- men sorgtillstånd, kunnat landa i. "Varför i helvete gör Kimmo sig av med Ante??#?", tänkte jag där och då. Nu har den känslan lagt sig helt. Jag är istället full av framtidstro och tillförsikt om vad som mycket väl k a n komma. Lugnt och fint kan laget ta sig an andra halvan av säsongen. Man vet om de förutsättningar som råder. Det är inga frågetecken. Man har EN uppgift: Att klara av att vinna för sig själva och för den ledaren som fört dom dit man är idag - Ante Karlsson! ❤️🤍

Sv: Apropå nånting...
Det här var kul! Och på 1 säsong färre än Tenkrat med 😏
Uppladdat:

500x0-img7311.jpeg


Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Önskkelista 2024 : Backar som inte går sönder , Forwards som kan sätta målchanser och spela fysiskt framför mål

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Han är härifrån. tidigare journalist på lokalsporten här. Han är inte känd för att leverera balanserade, analyserande texter med journalistprisambitioner nä.

Med det sagt har jag precis lika dålig magkänsla inför det här som jag haft hela tiden

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Bra journalistik måste inte vara gratis.
Artiklarna ligger väl alltid ute någon timme med innan de låser?

Varför ska Timrå intervjua sin egen sportchef när vi har en fullt fungerande sportredaktion hos vår lokaltidning?

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Jo men den där skribenten brukar svinga rätt friskt utan belägg. Har för mig han dessutom är ifrån Sundsvall/Timrå och har lite Timråsympatier.

Det där är nästan tvärtemot allt man läst om Jokinen där han verkar ha varit uppskattad och upplevdes bry sig om andra etc. Men han kan säkert ha rätt.

Jag har gått lite på hur han själv sagt hur han jobbar med.
Han lyfter hellre upp styrkor än trycker ner spelare med det dom inte är bra på. Han har tryckt på mjuka värden.

Så annars har han en väldigt konstigt självbild, eller så svingar Tägström en del.

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Så bara de som har ST+ ska få ta del av informationen?

Sv: Apropå nånting...
Jag är tveksam till detta, men som sagt: Alla måste få en chans att visa upp sig

« · 2615626 · »