1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598308 inlägg · 6213 ämnen

« · 1684524 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season 15/16
Hahl Bundy: Rimligt med båda. Plus Caslava.

Sv: Silly season 15/16
Hahl Bundy: pyrret. Ja tack!!

Sv: Silly season 15/16
El Maco: Kan inte vara nån annan än Hahl... möjligtvis Pyrret.

Sv: Silly season 15/16
JobbaPuck: Tomi Källarsson?

Sv: Silly season 15/16
JobbaPuck: Anders Huss

Sv: Silly season 15/16
JobbaPuck: niklas nordgren

Sv: Silly season 15/16
JobbaPuck: Caslava ;)

Sv: Apropå nånting...
Detta var lite trist. Frågan är vad det blir istället? Är TV4 sugna på ytterligare en andraliga? De lär väl blöda pengar som fan över att behöva sända Superettan i år med tanke på hur formidabelt usel den är på så många sätt.

Sv: Silly season 15/16
JobbaPuck:

Det heta ryktet... Crippe?

Sv: Silly season 15/16
Tvåtallar: och det var bra ?

Sv: Silly season 15/16

Molinder Klar för ett år till !!!!


Sv: Silly season 15/16
Några ytterst väntade nyheter angående knohultarna och pappas pojk idag. Jag har en känsla av att vi får vänta på våra sista gubbar utifrån. Precis som Nubben uttryckte det så kommer det att bli en del spelare "över" när lagen i diverse ligor ovanför oss kommer att spika sina trupper. Det kanske inte blir nån raket, men lite spets åtminstone.

Det vi lär se de kommande veckorna är förlängningar av "egna" spelare som Ogge och möjligen nån påskrift från nån junior/förstaårssenior.

Det finns även ett hett rykte om en väldigt bekant pjäs som spelat för oss på absolut högsta nivå tidigare. En lirare med massvis av rutin och t o m titlar och landskamper på meritlistan. Vem det är håller jag på ett tag till...

Redigerad kommentar


Sv: Silly season 15/16
Bragd-Birger: Kan väl inte påstå att Hult charmat mig nämnvärt den tid han spelat hos oss heller. Men tyvärr när det gäller skillz i anfallszon så var han väl det bästa vi hade. Fast han visade de skillzen för sällan som sagt. Varför har alla andra lag råd med transatlanter och inte vi trots samma budget somm vissa andra lag som lyckas få in hyffsade transatlanter? Eller har man avsagt intresset helt för transatlanter nu med våran uttalade satsning på ungt svenskt? En kanadick eller Amerikan som har i blodet att ta sig in på mål kan väl aldrig sitta fel. Man kan väl hitta guldkorn i juniorligorna i Nordamerika som inte behöver kosta skjortan eller ahl med? Fast vad vet jag, kan ju inte vad som gäller med skatter och så när det gäller icke europe.

Sv: Silly season 15/16
SuperMupster: Väntat, och enligt moi önskvärt. Hult har aldrig charmat mig. Spelsinne och sköna skillz nog för en producerande SHL-kedja, brister som gör att han förmodligen aldrig blir något mer än en flashig lirare på andraligenivå. Tycker han är definitionen på något så luddigt som 'dåliga vanor' på isen. Parat med en oförmåga att lyfta sig - och laget - när det bär emot (= läge för frustrerade hakningsutvisningar tycker Andy), så...bye bye.
Ska Timrå ta nästa kliv behövs det mer pondus än så hos vår förstakedjeshärförare.

Sv: Silly season 15/16
SuperMupster: Schwenninger Wild Wings har nog coola tröjor i alla fall med det namnet. Lycka till!

Sv: Silly season 15/16
SuperMupster: då MÅSTE Nubben värva in ersättare. Det går inte att ha ett lag utan Spets. Eller har han redan värvat in denne utan att jag kan förstå vem det är? Det här året tycker jag nog nubben måste visa att han är rätt man för timrå, genom att värva in rätt spelare till billigt pris och få ihop en lagmaskin. Likt Vita hästen gjorde förra säsongen. De hade lika stor Budget för laget som vi får i år. Så Nubben kan inte skylla på det tyvärr. Nej upp till bevis i år!!

Sv: Silly season 15/16

palleparling:

Hult förlorad, men det visste vi väl sedan tidigare... :/


Sv: Apropå nånting...
Christoffer Forsberg klar för Malmö 

Sv: Silly season 15/16

snälla "Nubben" ta in Daniel Sørvik från Vålerenga! 58 poäng på 45 matcher som back, det är riktigt bra! Endast 25 år också!


Sv: Silly season 15/16

Ante får en ny chans som assisterande, nu Färjestad. Alla verkar eniga om att han är en jättebra tränare och han är svår att inte gilla. Men med karma och historiskt facit räknar jag med att FBK får kvala nedåt i år... Lycka till Ante!  


Sv: Apropå nånting...
Lichln_Timr?IK: hahah godmorgon!! det var ju klart för längesen....

Sv: Apropå nånting...
Jahapp, jag som skrev här förut och ville han skulle till Timrå, han är klar för Tingsryd nu.

Sv: Apropå nånting...
Som ett delvis förtydligande ska sägas att även jag som första bild fick upp en sliten "Crippe". Helt otroligt, tänkte jag. Men då föll samtliga bitar på plats. Innan dess var jag inne på ett helt annat spår.

El Maco:

Mellofan, jag? Kom igen nu, det är Zlat... DJ Hemp du talar med nu.

Edit: Vargher85 med stort V och inget annat (angående ett tidigare inlägg).

Redigerad kommentar


Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby:

Faktum är att jag missförstod vargher85:s inlägg från början och försökte att vara lite självironisk UTAN att ens ha googlat på ordet "pundare". Nu har jag googlat och inser att jag fick allting om bakfoten tidigare i kväll.

Sv: Silly season 15/16
Knylan: Aha. Söråkersbo. Då var det i alla fall en i klubben som betalade kommunalskatt hos Ewa förra året. Dags att fylla på då för att amortera på de 45.

Sv: Apropå nånting...

El Maco: Anton "drug addict" Ewald som första träff. Right on target, japp!


Sv: Apropå nånting...
Vargher85: Hahaha. Sen tycker jag att sånt där är lite googlekusligt. Jag undrar om random icke hockeyintresserade person får samma träff eller om de där demonerna i silicon valley bara ger en hockey/Timråsurfande person en sliten Crippe? Hemp som kanske gillar mello mest kanske fick upp Anton Ewald och fattar ingenting?

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: ...for real??

Sv: Apropå nånting...
Vargher85:

Nej, jag känner inte igen personen på bilden. Är det någon bekant till dig eller?

Sv: Apropå nånting...
Jag är tillbaka i Sverige... Kul väder... Timrå ledningen är i Prag va? Då blir väl inga nya spelare presenterade... Annars känns det lite svårtippat i VM,.. Vi verkar ha ett ganska komplett lag med rollspelare till 4 femmor så det känns rätt bra iaf!

Sv: Apropå nånting...

Av en händelse sökte jag på "pundare" på Google bilder. Första bilden som dök upp var intressant. Prova du också!


Sv: Apropå nånting...
VM med Wikegård är ett lysande program hittills. Rahimi var en skön lirare. Sannys solblomma har vi massor av här hemma. Wikegård fick spö av mig med 4-2(!) i Utmana Wikegård i kväll. Hur fan är det möjligt att en sådan som jag kan allt det där om hockey?

Sv: Apropå nånting...
"Förutom världsspelare som Loui Eriksson, Filip Forsberg och Oliver Ekman Larsson är det en hockeynjutning att se hur smart Anton Lander agerar på isen." Magnus Nyström på XP ikväll.

Ja håll mä!

Sv: Silly season 15/16
El Maco: Han har väl bott i Söråker i flera år nu har jag för mig, svaret är ja således.

Sv: Silly season 15/16
JobbaPuck: Sen ska man komma ihåg att Lindskoug gick från att lira andrafiol i Rögle till att bli en av seriens absolut bästa målvakter på en säsong med Hirsch som målvaktstränare. Man kan nog ha förhoppningar om att båda målvakterna borde kunna ta hyfsade steg under kommande säsong i alla fall. Under sista åren så har det nästan känts som att många av de målvakter som spelat för oss har kommit till oss för att dö. Bellissimo, Pitkämäki, Norja.

Sv: Silly season 15/16
JobbaPuck: Har Tarvis familjen i stan?

Jag sammanfattar min inställning med att jag hoppas att Hirch blir en billig succé för oss och Tarvis en dyr flopp för dem.

Sv: Silly season 15/16
El Maco: Väntade bara på det. Tarvis och Åke har en lång historia. Tror inte han kan ta Åke Lund särskilt längre. Han känns färdig som målvakt. Däremot behövs det ju alltid repetitioner och finslipning av detaljer. Att han kommer att tillhöra toppskiktet av målvakterna i HA är alldeles säkert. Synd att de blå gick upp för annars hade vi haft en säker första sista utpost där.

Jag tror Tarvainen är relativt dyr sett till meriter och tid i branschen så där sparar vi nog en slant. Kan inte tänka mig att deltidsjobbet han körde här på slutet var bra för nån part. Tycker heller inte att det känns som nån förlust sett till vad han fått ut av de flesta av våra keepers. Nu kan väl iofs en del läggas på dem också då många har varit mer eller mindre bra värvningar.

Det känns alltså helrätt att gå vidare. Paketlösningen Hirsch/Mattsson känns spännande Han lär inte kosta speciellt mycket iom att han är ganska färsk som målvaktstränare. Hoppas han kan komma med nya och fräscha ideer. I Umeå jublades det inte direkt när han lämnade. Som jag förstår det jobbar han bara med oss framöver. Han och Mattsson känner varandra väl och tror på deras samarbete, och nog kan det vara bra för Ohres utveckling med en ny röst och andra övningar/annan filosofi.

Redigerad kommentar


Sv: Silly season 15/16
El Maco: Jahaja, men Åke kan väl inte sägas vara i en ålder och fas av karriären där man är speciellt formbar? Tarvainen kommer väl inte att sätta sin prägel på Åkes spel nästa säsong... eller?

Sv: Silly season 15/16

Jag hade inte koll på att Tarvainen ska jobba heltid för bobbarna nu. Eller heltid och heltid, han jobbar vidare med Iserlohn också. Så förra året jobbade han med oss (primärt?), bobbarna och Iserlohn. Nu ersätter vi honom med Lövens Hirsch som helt eller delvis flyttar hit av sociala skäl. Hirsch jobbar väl inte med någon annan?

Tyckte vi att det var dags att släppa Tarvainen efter alla år med blandade resultat? Hade Tarvis fortfarande en elitserielön som vi inte ville ta längre och Hirsch var billigare? Kände man att det inte funkade med en deltidsmålvaktstränare och han inte ville släppa Iserlohn men bobbarna accepterade upplägget? Bjöd bobbarna över? Kändes Hirsch som ett fräschare namn?

För den som inte kan  läsa premum så ska han träna bobbarnas målvakter, de har en andremålvakt på ingång som han inte får säga vem det är men som låter bra, han ska utöver målvaktstränare vara videoanalytiker och han tror Åke kan bli bäst i allsvenskan.


Sv: Apropå nånting...
söder över: I Katrineholm är de SSK:are så det var nog billigt.

Sv: Apropå nånting...
SMÅLAND: vilken medlem tog du? Till kostymen asså... (Förbannade rättstavningsprogram tänk att dom alltid ska jävlas med en)

Ticon: nä jag tror nollan tröttnade på norrländska kommuner och köpte in någonting som typ Katrineholms kommun...

Sv: Apropå nånting...
El Maco: Sanny L... Något måste gått fel när du klickade på anslut. Det kan omöjligt vara något annat lösen ord än det du skrev! Försök igen det går nog...

Sv: Apropå nånting...
Två raka segrar än så länge och det är bra.
Tyvärr har jag varken Tre Kronor tröja el Timrå.
Däremot så har jag kostym som jag sytt på Timrås klubbmedlem på.
Måste säga det att hockeytempen är skyhöga här i Prag och man mår som en kung.
Sitter nu och tittar på Kanada mot Tyskland och jag säga det att inte en ända Tysk skulle platsa i Timrå IK i höst för några koner vill jag inte ha i laget!
Nu laddar man inför Danmark mot Finland ikväll och det ska bli spännande och där dömer Micke Nord en gammal kollega till mig.
Väl mött hemma i Svedala och till er som befinner er i Prag :-)

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby:

Mycket riktigt! Dubbelt upp nu. Dags att koncentrera sig på GIF vs Elfsborg. : )

Sv: Apropå nånting...
Anton Lander!!! 3-0 mot alplandet och vi har en kross framför oss :)

Sv: Apropå nånting...
söder över: Har vi köpt oss en kommun...? Vilken blev det....? Säg inte Ö-vik.....:-)

Sv: Apropå nånting...
El Maco: Jag får för övrigt upp ett förslag på trådlöst nätverk i arenan som heter "Sanny L". Tyvärr lösenordsskyddat. Testade "TIK 4-ever" men det var det inte.

Sv: Apropå nånting...
söder över: Jag som kollar lite VM tänker på vad många före detta och blivande spelare vi har med. Har bara sett några sekunder Norge som man väl får fokusera mest på. När Sverige mötte Tjeckien blir man glad av att se Lander. Men undrar om inte Caslava är den av våra ex-spelare som chefat mest. Sett två matcher med Tjeckien och känns som att han har massor av istid.

På tunnelbanan ut till arenan i Prag i morse stod jag nära en Österrikare i en Hundertpfund-tröja. Hade nästan glömt honom redan...

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: känns som det uppstått ett litet vakuum här efter kommunköpet... Jag efterlyser en värvning eller något annat att skvallra om lite...

Sv: Apropå nånting...
El Maco:

Antingen såg jag då dubbelt eller så var det bara ett önsketänkande. En fin beskrivning av en tänkbar Småland förresten. Klockren eller inte, det är frågan.

« · 1684524 · »