Efter lite påläsning, så är läget en Force majör(felstavat). Vilket innebär att inget lag går upp eller ner. Det finns regler runt sånt. Självklart enligt mig. Även om alla påverkas olika.
OlliJanne: LIF, IKO, IFB och Modo i alla fall. Annars får ni slänga in Västerås, BIK, SSK, Vvik och Hästen också. Vvik har ju plusstatistik på oss också till och med, så dom ska ju raka spåret upp.
Olli Nomadinen : Det går att köra anordnade matcher. SHL har redan kört en säsong med serie. Linköping blev mästare i ESHL som det kallas. Nästan bara finnar i laget typ. 😋 Jag ställer mig till förfogande om att ställa upp för vårt lag 🤓
Frebog: jag slänger in en kurvboll här och föreslår följande: 1 lägg ner resten av säsongen 2 ta fram en tombola och släng i ett gäng lotter där det står LIF, IKO, IFB, Modo och Timrå (eftersom vi leder kvalserien). 3 dra fram 2 lag som går upp
Avslutar man serien är det väl rimligast att det delas ut rejäla bonuspoäng baserat på nuvarande poäng och tabellläge till nästa säsong? Leksand och IK borde kanske fördela delar av sin SHL-fallskärm till alla lag i serien?
Därefter fortsätter man lira och alla har chansen, men några har fördelar baserat på den här säsongens slut?
Att fundera på att plocka upp och ner lag känns rätt märkligt.
Men det finns väl ytterligare 5000 varianter att diskutera runt;)
Tänk att det kunde gå så här bara för att någon bestämde sig för att koka soppa på en jävla fladdermus!
KulltorpsOlli: Om Leksand & IKO tycker att Löven & Modo förtjänar att gå upp så tycker dom faktiskt att dom själva bör åka ur också. Exakt samma scenario.
Frebog: Fattar ej ens varför Widebro, Lövens Vd och nubben ens uttalar sig. Så vitt jag vet är ingen av dom experter på corona viruset. Stäng ned säsongen och sedan är det bara fortsätta som vanligt. Alla andra ligor har ju gjort så. Hur man en vrider och vänder på detta finns det ingen rättvisa hur man en gör.
För mig så skiter jag fullständigt i sporten i dessa tider utan jag hoppas min familj vänner mm får vara friska då man känner mycket folk inom riskzonerna. Där ligger min prio nu att folk ens orkar lägga energi på sport är helt sjukt egentligen. Det här är så mycket viktigare en sport.
Skulle vara spännande att veta hur folk kommer fram till att just två lag ska upp. Widebro i Modo ser inget annat alternativ. Då är det ju lika logiskt att bara Björklöven ska upp
Olli Hahl: modos åkeriägare är så nervös nu att de ska få harva vidare i HA, tror det har med att göra att kistan är nog inte rågad med pengar trots allt som de vill göra sken av.
bar mofftak: Kom också på det efter att jag skrivit mitt förra inlägg. Det strular ju till min tes om att HA bara får stå där med kepsen i näven. I och med det äger väl HA beslutet, i alla fall vilka två HA-lag som ska spela i SHL? Men SHL själva lär ju aldrig gå med på någon utökad liga. För det kan ju inte HA besluta om.
Nåväl; en pissig situation som bara har förlorare.
Men! Jag tänker också så här; spelar det ens någon roll hur mycket Löven, Modo, Nubben och Hockeyallsvenskan gapar och skriker? Är det inte SHL som dikterar villkoren?
Tänker att SHL-lagen skiter väl fullständigt i om Björklöven missar sin chans - synd för dom, liksom! SHL, som liga, rullar ju vidare nästa år och pamparna där lär ju knappast ligga sömnlös över Modo och Timrås bekymmer och lär ju knappast applådera hockeyallsvenskans förslag om ekonomisk kompensation. Lagen i SHL gör ju sina egna minusresultat i år, på grund av samma orsak som ställer in säsongen.
Svenska ishockeyförbundet..? Nja, jag tror inte att vi kan räkna med speciellt mycket hjälp därifrån heller. Tror inte dom går emot SHL. Blir liksom lite för lätt att bara säga; "jaja, nu blev det så här - inget vi rår på". Typ.
Och vad har HA för alternativ? Tjura ihop och gå ut med att vi inte tänker leka mer med dom? Det skiter väl dom i och värvar våra bästa spelare ändå? Vägra att flytta upp något lag nästa säsong? Nja... Vad HA än gör för att protestera ger det ju ingen effekt. SHL vill ju helst inte ha någon rörelse mellan serierna. Så HA kommer nog snällt att få stå där med kepsen i näven, tacka och bocka för att man minsann får en chans att gå upp nästa säsong.
Näe, jag tror att det här går upp i rök. Det här blir spöksäsongen som bara kommer att bli ihågkommen för att bli inställd. Alla våra bästa spelare försvinner till nästa säsong och vi får hålla tummarna att den ekonomiska smällen inte blir allt för stor. Även om jag helst ser att Timrå går upp före Löven och Modo, önskar jag inte att det här ska bli en allt för stor katastrof (ekonomiskt då) för något lag. Men nog kommer HA se likadan ut då som nu. Trots alla orättvisor det innebär.
Skiter ärligt talat lite i det också. Känns som en högre prioritet att få ordning på det här förbannade viruset.
Propagandus: Jag vet det. Men vi (och andra) har fortfarande inte vunnit något för det. Har du ett mer rättvist förslag? Jag framför inte min åsikt med glädje precis, försöker bara vara objektiv.
Heisenberg: vi har över en hel säsong spelat till oss en jävligt fördelaktig 3e plats och suttit oss rejält i förarsätet i.o.m första matchen? Det är inte som om vi bara spelat en omgång och inte vunnit något alls
Eftersom ingen har vunnit eller förlorat något ännu, så är väl det mest rättvisa att inget lag flyttas upp och inget lag flyttas ned. Tråkigt givetvis, men det är mest rättvist enligt mig.
Tycker det hela är så sorgligt. Bästa tiden på året blir helt förstörd. Men hälsan först!
Olli Hahl: nubben säger något som jag med extremt många inte tänker på. I dagsläget är IKO och Leksand under allsvenskans vingar. Varför skulle dom få klara sig kvar? Mer logiskt att ingen går upp men IKO och LIF åker ur.
Tikkare: håller med, men nu är det ju 6 lag i slutspelsserien. Räknar man + och - måste ju hela slutspelsserien med...håller med Nubben i ST...tänkte just när ska TIK uttala sig...
Mig veterligt har väl inte laget som förlorat HA finalen nånsin gått upp? Däremot laget som vinner slutspelsserien. Riktigt huvudbry det här. Sen dessa asiatiska virus som sprids... snart borde vikingafebern drabba resten av världen oxå. Smackebonk!
Nisse på Mon or: Kringlorna Grisarna Hästarna och Västervik har inget att sätta emot i SHL ändå. Dom kan gått stanna i HA. Timrå däremot tycker jag är jämnbördiga med Modo och Löven, Gurkorna måste med som utjämning.
– Min bedömning är att hockeyallsvenskan, hockeyettan och SHL kommer avsluta säsongen och ha samma lag nästa säsong, säger Hockeyallsvenskans styrelseordförande Håkan Svensson till ST.
{3405}: Skulle Löven o MoDo skickas upp så kan ju det förhoppningsvis bli lättare för Timrå att ta steget upp nästa år. Men då borde ju sista laget åka ur o näst sista få kvala från SHL då nästa år. Ja blir intressant att se vad detta mynnar ut i. Känns ganska orimligt att man återupptar spelet sen denna säsong i alla fall. Men som sagt "bara" hockey detta o huvudsaken att man får bukt på Corona helvetet !💪👍
Det värsta med det hela är att Leksand och Oskarshamn får ytterligare ett år helt gratis att etablera sig i högsta serien. Redan nu kan man sikta på nästa säsong och värva, räkna budget etc.
Nu tror jag förvisso att Oskarshamn inte blir långlivade ändå, så det blir ett år i respirator för dom, men Leksand har ju förutsättningar runt omkring att bli ett bra lag i SHL.
Bragd-Birger: Det kan vara delikat. Om man lyfter in en massa hypotetiska framtida händelseutvecklingar som vi aldrig kommer få reda på. Eller så är det lätt, vi stryker "om utifall" och konstaterar fakta här och nu, där vi står. Och klipper vi nu är Modo och Löven dessvärre de två bästa allsvenska lagen
Lägger in min kommentar från modoboken då kanske inte alla är där och läser. Så här ser jag på det och mina tankar kring att säsongen nu ställs in. Intressant att diskutera detta mellan våra olika klubbar och fans. För det är ju faktiskt vi supportrar som nu blir drabbade och blåsta på bästa tiden på året:
Då kom det väntade beskedet som jag trodde redan igår och i onsdags. Detta är ett klokt beslut, att genomföra slutspel utan publik är bara fel.
Tycker inte heller att något lag ska flyttas upp, däremot borde ekonomisk ersättning utgå till de lag som drabbas.
Att nu folk skriker på direktuppflyttning är bara egoistiskt, löven har i dagsläget inte förtjänat att gå upp mer än något annat lag i topp-8.
AIK visade i fjol att det går alldeles utmärkt att vinna en serie och sedan förlora när det gäller, samma kan hända för Löven, Modo och övriga lag i topp-8.
Det är bara bita ihop och gilla läget, har man en sund satsning, bra organisation, stabil ekonomi så kommer man klara denna typ av extrema händelser och komma tillbaka redan nästa år och utmana. Det är lite som på börsen där man ju i kris kommer se vilka som är stabila bolag, de dåliga bolagen och investeringarna kommer skakas ur trädet.
Det tråkiga i detta är de nya spelare vi fått som hjältar i Tambellini, Bartosak, Hedberg, Berglund mfl kommer troligen vara förlorade.
Men det kommer nästa säsong en ny chans att få nya favoriter.
Det är rätt beslut att ta, att genomföra ett slutspel utan publik är det sämsta alternativet och tror att det kommer skada sporten mer än att ställa in säsongen.
Nu får vi visa hockeysverige vilka som är de bästa fansen och stötta klubben ekonomiskt genom detta så vi kan bygga för att utmana nästa år då det finns en garanterad plats.
Som tillägg tycker jag inte vår VD ska gå i fällan och officiellt kräva avancemang, han kan jobba i det tysta. Men låt löven stå för bitterheten utåt. Vi har en fantastisk situation om uppflyttning blir av, vi är två:a och man kan inte flytta upp ett lag, utan måste ta upp två och då är vi det naturliga valet. Låt löven vara de som skriker och hörs om oträttvisa förhållanden och lägga sin energi på det, blir uppflyttning av lag kommer vi åka med upp. Vår VD kan fokusera på viktigare saker som ekonomi och organisation för nästa säsong, och stötta Hellkvist och Glader i truppbygget. Hoppas många spelare känner att detta inte var sättet det skulle sluta på och vill ge det en chans till.
Tikkare: exakt. 1. Då har vi 6 vinnare (LIF, IOK, Modo, Löven,Timrå och Västerås) och 4 förlorare (SSK, Bofors, Västervik och Hästen). 2. Ingen ändring mot nu... 2 vinnare och 8 förlorare. 3. Modo och Löven upp inga ner...4 vinnare och 6 förlorare. Orättvist hur som, men fler vinnare än förlorare enligt 1.
Denna kedja tycker jag har fungerat bra och Genborgs spelstil påminner om Hållanders. Så Genborg tror jag stenhårt på om han får dessa två rutinerade rävar bredvid sig. Jag hoppas att denna trio kan bli ... | Läs mer
Självklart enligt mig. Även om alla påverkas olika.