Olli Hahl: Lander har ju hintat om att han vill hem till Sundsvall när Sonen börjar skolan. Sonen blir ju 6 år nästa år. SHL eller inte spelade ju ingen roll då vad man förstått, även om det är en bonus givetvis..
{9348}: Jag som läste för snabbt första gången när jag tittade. Däremot så är det svårare att tappa de poängen på 2 poängsystem och att Lokomotiv ändå går bra. Skall väl vara att Ryska ligan också blöder och man då är beredda att släppa Lander om han verkligen vill hem med tanke på Corona, familjen och sådär... Handlar nog om en del miljoner som jag förstår Lander inte vill avsäga sig bara sådär dock..
{9348}: Jasså. Jag kanske sett fel tabell då. Den jag såg låg Lokomotiv 4 eller 5 i sin division. 🤔 Edit:förstod vad du mena nu. Ja 16 poäng är nog rätt svårt att tappa. Måste förlora 8 matcher bara för att tappa de 16 poängen. Ser det som otroligt man tappar det på på 2-poängsystem.
Den här minns ja mycke väl! 2007/2008! Vi had ett av de bästa lage vi haft nånsin! Ja had äran att träff dom på Scandichotell i Jönköping inför 4 matchen i semifinalen! Ja had gjort Jönköping( Damen å dricka )den helgen å skull se matchen å bodd på samma hotell. Challe å ja snacka kvällen innan i baren å la upp taktiken. Matchdan så åt ja mä hela lage i resturangen å fick alla autografer på en röd Timråtröja ja had på mig! Ja gräm än Ida att ja lagt bort den! Dä va ett minne man sent glöm!😊👍
Sputnik: 16 pinnar ner till platsen 9. Top8 båda divisioner går till slutspel Svårare tappa 16 pinnar på 4 dagar dessvärre. En grej är att sju lag har fler pinnar än landers lag båda divisoner inräknade kanske inte tror på vinst endå och släpper iväg lander om han verkligen vill åka i väg
Dr.Krykov: 2 poängsystem som NHL i allafall, vilket i slutändan gör det mindre troligt de tappar 20 poäng. Jag drömmer givetvis också om Lander i Timråtröjan men ser det som alldeles för långsökt redan denna säsong.
KulltorpsOlli: Jag har/hade Stefan Sohlins.... kanske inte riktigt lika coolt. Även Thomas Javeblads gamla paddel, även om han nu aldrig spelade i Timrå.
Olli Hahl: Så är det nog. Hittade något dokument som tyder på att man måste betala för att registrera övergångar i hockeyförbundets system. Så då är det ju ingen ide att ta bort någon som ändå inte spelar i Sverige. :)
Smokey: Härligt en oanvänd! Själv är min gamla väldigt nött. Men inte utan att avundsjuka blickar sneglar på mig iförd denna vackra t-shirt. Det kan dock vara min vackra kropp o utseende oxå... men med denna på... shining like a star!
Någon som vill komma över en unik tröja lagom (t-shirt) tills vi passerar 100 poäng i tabellen?
Tjock bomull, Timrå IK fram och en klassisk strof på baksidan. (Se bild) Tröjan är framtagen som ett unikt konstverk. Den finns enbart i ett oanvänt exemplar. Storleken är XL.
Reglerna är enkla. Den som erbjuder att sätta in mest stålar till Timrå IK, (och även därefter gör det) refererar till den här tråden. Den får tröjan hemskickad från mig. Jag står för frakt och konstverk:)
Ska vi sätta en sluttid på kl 18.00 i dag?
Jag bjuder själv 150 spänn till Timrå IK. För att eventuellt behålla reliken.
Timråhej: Sanardac är en lurig en. Kommer in och droppar teasers sen blir det tyst. Nästan så man skulle kunna tro Nubben startat ett acc för att ha lite kul med oss här på HS. 😂
Sputnik: ST har en artikel om vilka de tycker TIK ska värva (se länk) men som vanligt porrar de ju bara ner sig i offensiva forwards. Nubben letar ju brunkare och inte poängmakare som tappat stinget. En klon av Hartmann står nog högst på önskelistan. Vilmos Galló var ni ju inne på tidigare och den känns ju än mer klockren i s f
Bragd-Birger: Det där med bönder fick Bajrarna "äta upp" många år senare. Var på denna match för några år sedan. Tror att det anspelade på koppling Bajen-Leksand och att ute i landet var den kombon populär.
bar mofftak: Kommer alla de spelare vi redan har i truppen upp i sin rätta nivå lagom till slutspelet så har vi inget att oroa oss för men en till forward för att täcka upp för skador skadar nog inte. Nubben säger att denna forward antagligen blir en mer defensivt lagd sådan.
Timråhej: Du gör det lite enkelt för dig. Visst skulle det vara skönt om vi kunde ha 40 spelare i laget men det måste finnas både spelare att köpa och pengar...
Jag tror inte man kommer låta någon som inte spelat med laget tidigare kliva in och rulla i en ordinarie uppställning i slutspelet. Det funkar inte att bara kliva in och spela.. Bättre att gå ner på folk då.
Själv är jag mer oroad över att vi inte har 3 målvakter i uppställningen.
Hassan: Glöm inte Grums. Kommer ihåg en bortamatch, i supporterbussen, till Grums när polaren blev magsjuk i Njurunda. Han satt med spypåse 8 timmar i buss dit och 9 timmar i buss hem efter matchen..
Olli Nomadinen : Brown 1 ass , har -3 Perron har faktiskt gjort 3 ass och 1 mål på 5 matcher. Men syns tydligen bara i PP där han gör sina poäng. Har -5 Dålig på skridskorna, defensivt och fysiskt. Har bara handleder.