Sputnik: Ja E4 derbyt..... Vicken rysare.... Såg hela matchen å HV71 ä likt MoDo tränar å spelarsönder köpta å utbytta! Dä bli allri bra att gör så! Vi ha själva gjort så... Fågelholken å Montana å dyrköpta spelare
EXPLORERSMÅLAND: LHC-HV71 där har ni kommande kval. Minst 3 matcher mer spelade än övriga bottenkonkurrenter. Inte att man kommer sitta och mysa lite extra i soffan. Hoppas på LHC ner faktiskt. Även om HV har en del potentiella spelare om vi går upp. LHC är mer plastlag för mig och skulle vara riktigt kul med derbyn mellan Hästen och LHC. Där snackar vi hatmöte fans mellan! Wedda lär nog lira KHL ändå är känslan och Diddes kontraktsituation vet jag ej. Kanske kan tänkas komma hem denna gång även om HV blir kvar?
18 februari i Jönköpingsposten..."Guldläge för Hult som avslöjar – så går dialogen med tidigare HV-stjärnorna: ”Just nu kanske de tänker att de vill flytta hem”" Inte ett ord om ev. degradering och om att alla kontrakt rivs i så fall. Snacka om att inte fatta/ vilja verkligheten.
Rallarn: enda faran med att en rik förening åker ur är väl att det förmodligen blir extra svårt för alla andra klubbar att gå upp året därpå. Jäklar vad dom lär strössla guld över nyförvärven i allsvenskan sen.
bar mofftak: ja man har ju sett många lördagsmatcher från shl senaste tiden och ingen match har varit någon wow-feeling direkt. Ingen spelare som sticker ut eller gör det oväntade. Det tex Lodin gjorde igår är ju sånt man vill se. SHL är profillöst kan jag tycka och väldigt tråkig produkt över lag.
{9037}: Skillnaden mellan tredje- och fjärdelinan i bottenlagen i SHL och de som hamnar första och andra i HA är inte särskilt stor. Många i SHL är ordentligt överbetalda.
Malmö - HV71, är inte spelet bättre i SHL än så här så ser jag att vi har goda chanser att hålla oss kvar om vi skulle gå upp. Otroligt lågt tempo i denna match och rätt mediokert spel där individuella prestationer skapat målen.
KulltorpsOlli: Klubben hade en långsiktig plan. Den stavades Hellkvist. Att sedan tvingas genomlida en påtvingad nedmontering på grund av yttre omständigheter är svårt att smälta. Det värsta är att tvingas inse att förutsättningarna till att ta revanch inte existerar trots enorm vilja. Jag önskar ingen annan klubb detta scenario.
söder över: Det ni ska vara extra stolta över är bredden. Ni har en lägstanivå som jag aldrig sett i Allsvenskan. Spets har många lag haft, men att kunna fördela produktionen på det sätt ni gjort är imponerande och något man går och drömmer om som Modoit. Ska bli riktigt spännande att se hur er trupp reagerar i skarpt läge. Enda hoten som jag ser är någon form av AIK-kollaps (ej troligt), corona eller skador. Lycka till i slutspelet.
Heisenberg: Jag har självklart mitt fokus på Timrå men det innebär inte att jag inte är intresserad av att följa och diskutera vad som sker hos våra motståndare.
Vad gäller Modo är det inte enkom den här säsongen jag skriver om. Deras verkliga problem uppstod för 14 år sedan, iom SM-guldet. Det blev oerhört kostsamt och är den enskilt främsta orsaken till att de är där de är idag. Utförsbacken startade efter det när de trodde sparvarna skulle flyga rätt in i munnen på dem för att de är Modo och hade vunnit SM-guld.
De hade då väntat 28 år sedan det senaste, och första, guldet och trodde nog att nu, nu skulle gulden trilla in med betydligt tätare intervaller. Nu har det gått hälften av den tiden och SM-guld känns väl ganska avlägset där.
T.om så att det känns rätt osannolikt att det skulle ske inom de närmaste 14 åren...
Heisenberg: Jag ogillar när skribenter ska styra vad man får eller ej får skriva i ett forum, så länge man håller sig till vett och etikett. Och nät-troll undanbedes. Här diskuteras ju hockey i allmänhet och Timrå IK i synnerhet. Klart man måste få diskutera andra klubbar, speciellt när man är närmsta grannar och rivaler... :-)
Olli Nomadinen : när man har kommunen övik som lägger 15 miljoner i arenan per år och Löfen och Lind gav 7.5 i statligt stöd så visst pengarna rullar som Statsministern säger..
Knylan: Haha, kan erkänna att jag överdrev lite. Men nu märker ni ord, ni förstår nog vad jag menar egentligen. En sak vet jag i alla fall, hade det varit omvända roller hade jag inte velat att modofans sa hur vi borde och inte borde tycka eller göra, eller hur vi borde sköta vår klubb.
Jag säger som Dahlén: Timrå är ödmjukhet.
Det inspirerar mig att försöka vara just det i alla fall, även om det givetvis lockar att slå Modo och dess supportrar på näsan. Speciellt när vi har sådan framgång i vår förening just nu. Men jag kan inte glömma hur nära vi själva var konkurs och hur jävla misskött vår förening var då. Och även om det säkerligen fanns modofans som hånade oss då så vill jag vara bättre än så nu när rollerna är omvända.
Ni får prata och tycka vad ni vill, men mitt fokus ligger på Timrå IK och inte vad Modo eller deras fans gör, säger, och tycker.
Olli Nomadinen : Inget lag som slutat tvåa i grundserien (med kraftigt vikande form från jul och framåt) och haft 1-1 i HA-finalen har varit närmre SHL än Modo var ifjol, tydligen.
Ödmjukhet dä gilla ja! Ja ä alltid dä! Ja ha alltid varit ärlig mä spiten! Nubben å Ante å Freddan å Huss å Kikkan ä alltid ödmjuka! I da sitt ja på balkongen å tar en stor grogg i solskenet! Snart skidor å sen hockey Hökarna mot Jerusalem! Ja hopp vi byt plats mä Jerusalem. Då vill ja ha hem Wedin å Kinnvall! Låt dä rinna lätt ida rabbuslingar!!
KulltorpsOlli: Absolut kan man tycka olika, jag tillhör inte den skaran som tycker att alla måste tycka lika. Forumet hade varit jävligt dött isåfall. Alla har rätt till en åsikt här inne, det tror jag vi är överens om i alla fall 😉
Heisenberg: Nära-jovars, Oerhört nära? Nja....det skriver jag inte under på. De var andrahandsfavoriter efter Löven och vi flåsade i nacken, gick som tåget. Det handlar inte om att hacka, det är en reflektion kring de problem de har
Jag håller väl till viss del med er, men samtidigt får man inte glömma att de faktiskt var oerhört nära att gå upp förra säsongen, och vore de inte för covid så kanske de hade spelat i SHL denna säsong. Då hade vi nog varit ganska tysta här inne.
Jag tycker mest synd om dem, och hade inte önskat att vi hamnade i samma sits. Jag tror de hade varit mer ödmjuka i modoboken om de inte varit så nära förra året, jag tror det ändå gav hopp och i och med årets antiklimax försöker man klamra sig fast i att hoppet ändå finns med tanke på förra säsongens prestation.
Fan, tänk er själva om säsongen avbröts nu, alla våra spelare stack och nästa år är vi på gränsen till negativt kval. Klart det tär på en och jag tror mycket väl de är medvetna om situationen, men för att hantera nederlaget är det lättare att leva på hoppet och en skev verklighetsbild än här och nu.
Jag skulle tycka det vore klädsamt att sluta hacka på dem och deras fans. En vacker dag kanske rollerna är omvända. Karma, ni vet.
Olli Nomadinen : Håller med fullt ut. Deras falska bild av dem själv ligger hela tiden i vägen för att de ska kunna vända skutan. Det har blivit bättre men det sitter fast i väggarna. Och de vägrar att lyfta på just den stenen..
Läser i Modoboken att det nu gäller att satsa för att inte tappa mark mot oss och Löven så att de attraktivaste spelarna väljer dem och inte oss. Talanger som etablerade. Fort ska det gå, skynda skynda! De har inte lärt sig ett skit. Fy fan vad den klubben skulle må bra av lite verklighetsförankring och att i n t e prata om SHL. Se på oss och Löven, se de resor vi gjort i hierarkin under Modo till och från i så många år, ja decennier. Varför tror Modoiter att de skulle skonas från den resan?
Heisenberg: Eller har nog tänkt fel, vi kommer väl få välja mellan plats 5-8? Struntsamma, motiveringarna kvarstår. Jag hoppas på Västerås om vi har möjlighet att välja dem.
Har suttit och klurat lite och kommit fram till att jag tror Timrå kommer välja Västerås i kvarten. Vad tror ni andra?
Mora känns för oberäkneliga och verkar ha bra lagmoral då de vänt stora underlägen under säsongen, samt så har de Johan Persson i spetsen som ligger i topp i skytteligan.
Om Tingsryd hamnar utanför topp 6 känns de som ett dåligt motstånd då de är bra på att stänga ned oss totalt.
AIK är AIK, trots segern senast vill jag inte spela slutspel på hovet.
Almtuna är formstarka och har vunnit fem av deras senaste sex matcher.
Om vita hästen tar sig till topp 10 så vill jag inte möta dem på grund av Christopher Fish och deras otroligt jobbiga måljingel, åker vi mot dem kommer den sitta på näthinnan resten av mitt liv.
rabon: Tycker Freddan låter så brutalt ärlig i denna intervju. Skulle i så fall vara att Nubben väljer att "förnya" med Ante som får styra huvudkojan. Tror fortfarande att Freddan vill köra som huvudtränare ett tag till framövdr som han nämner, även om det inte blir i Timrå.
Rytter: Jag tror att Modo måste försöka se saker på lite längre sikt. Det går inte att hela tiden satsa fullt ut för att gå upp till SHL direkt. Lex Leksand. Det sätter för stor press på alla i och runt laget, och det kostar mkt pengar. Sätt istället, som du säger, en långsiktig plan så man kan bygga i lugn och ro med ngt trovärdigt.
Det känns fortfarande som att Modo brottas med en självbild som inte ger ngt positivt tillbaka. Jag tycker att man sakta börja vända där dock, men det sitter i tjära.
Om Modo kan landa, sätta långsiktigt mål, och iom det få föreningen att slappna av, så kommer man snart att vara tillbaka i SHL.