OlliJanne: Nubben är gammal och trött och mätt, nöjd med att ha Timrå i HA, behövs nytt hungrigt ungt blod..Tycker han kan satsa 100 procent på sin spelbutik och trav. Till nästa säsong. Två nya tränare ska också in. Ante är i Timrå för att han är far till Lander. Åtminstone lite .Freddan har gjort sitt.. Molinder framstår som ett 1 april skämt..Vad gör människan där överhuvudtaget?
Nisse1: Slutspel är väl att ta i. Vi ska stötta laget till nytt kontrakt och kan vi landa in på elfte eller tolfte plats när serien är klar ska vi vara glada, stolta och nöjda för då kan arbetet med att etablera oss i SHL inledas. Därför önskar man stöd på läktarna hela serien för att nå målet om fortsatt existens i högsta serien. Så länge Timrå inte är sist och avsågade så lever serien för oss och det bör generera intresse. Jag menar, skulle vi ta sex poäng nu mot Örebro och DIF och lite flyt med andra resultat så kan vi sitta bra på det i tabellen.
tjobba: Vi vet sedan tidigare att resultatet på isen är avgörande för de där x-tra 2-2.500 åskådarna. Hoppas att ledningen kommer ihåg det också. In med den spets som behövs för att nå slutspel. Pronto!
Rip Kirby: Vore trevligt att inleda med en trea imorn, inför DIF-matchen. Ser ruskigt segt ut med biljettförsäljningen till den matchen. Blir det ens 3000? Gapar rätt tomt om man kikar på prickarna.
Håkkybåkky: Ja Per Svensson börjar ju mer och mer kännas som att nån gjort nåt as skönt experiment och skapat en klon baserat på lika delar Sanny Lindström och Per Styv. Ta mig faan tror jag det är några % Kalle Koskinen med där också.
Det var det roliga och glädjande det, nu över till det andra...
Citat från Nubben: "Finns spelare jag INTE är nöjd med". Jaha men ledarna då? Är du nöjd med dem? Freddan har kvalat in oss till SHL 2 ggr men båda gångerna m h a en viss Dahlén Jr. Är han rätt man? Ante? Molinder vad tillför han??? Sedan fattar jag inte hur jag och fler med mig kunde sitta och vara så nöjda med värvningarna här i somras. Så här i efterhand så är flera av dem rent obegripliga och förutom Hanzl så har vi ju inte värvat en enda spelare för en 1a kedja. Bohm, Erixon, LaLeggia, Zajac, EA, Alvarez var inte 1a kedjespelare i sina tidigare SHL lag. Rattie är en måltjuv men känns mer och mer som en måltjuv för HA nivån.
Klart man unna Dahlén framgångar och jag hoppas han lyckas bra…
Det vore kul med förstärkningar med! Nezeril och fläcken vore säkert kul att ha!
Men skägget Svenssons framgångar är sjukt kul!
Så jävla ödmjuk och härlig spelare!
Stod han inte tårögd efter Lule vinsten i intervju efter matchen? Han kanske bara var slutkörd men han är genuint tacksam för förtroendet och visar det på isen för laget och alla andra som följer matcherna.
Per Svenssons säsongsinledning i siffror: 21 - tacklingar (1:a i ligan) 16 - blockade skott (4:a i ligan) 107 - PDO (2: i Timrå) 96 - räddningsprocent i 5-5 när man är inne. (Bäst i Timrå, exkluderat Liljegren som spelat minimalt
De två förstnämnda är han i absoluta toppen i ligan, dessutom med 1-2 matcher färre spelade. Med Svensson på isen smälls det på, det blockas skott och det släpps fan inte in några kassar, iaf inte i spel 5-5.
Att han skulle vara ohotad etta i SHLs skäggliga var en lågoddsare, men att han skulle acklimatisera sig så snabbt som han har gjort och utgöra vår bästa back är något helt annat. Grymt kul!
Sputnik: Dif uppvisade också ett riktigt bottenlags beteende, då de tappade 3-4 till 5-4 med 6 minuter kvar genom att ta två utvisningar tätt efter varandra, som de small i.
Jockz: Jag var inte där den kvällen men det är förbannat pinsamt att torska mot Kovland, det behöver man knappast vara raketforskare för att förstå! Det är nog inget lag i nuvarande SHL eller HA som har mäktat med det förutom Löven.
Men min fråga till Hassan är fortfarande, vad är du ute efter med ditt snack om hur många bussar vi tar ner till Hästen?
TIKTok: Var 7lax på giffarna kvällen innan vilket kan förklara en en del bortfall, finns lite konkurrens här nere. Skoterracingen har väl inte dragit igång där uppe hos er ännu.
Hassan: Jag anordnar inte resor för supporterklubben. Vad är det du vill säga? Vi hade mer folk på matchen än er i hemmapremiären fast vi mötte Kristianstad och ni Luleå.
Angående Timrås problem, jag tror inte att det är något större fel på laget däremot saknas en naturlig ledare, en härförare, någon som får de andra att lyfta sig och ge allt i varje byte i varje match. Att förlora är något alla gör men man ska göra det med flaggan i topp och att inte förlora energi till nästa match. Jag hoppas att någon växer ut till det under en ganska snar framtid, nog för att Boyse är bra på pep så är han inte den som kan leda laget, han är en som kan få alla att trivas.
{9386}: Jag vet att han spelat så men han har blivit bättre på senare år men fortfarande inträffar det klumpigheter men jag kan aldrig tänka mig att han var ute efter att försöka avsluta Hartmanns karriär som ni trodde.
Walli-Walterholm delade för övrigt ut en ful armbåge i Plants ansikte som redan haft ett antal hjärnskakningar, det var fult om vi ska börja prata om sånt men det kanske ni missade...
Puckat: Du glömde ”Vi måste bli rakare i spelet” och ”ta kampen framför målet” Det borde inte vara omöjligt att skapa en engelsk parlör baserat på de här fraserna så att Rattie och co. får i sig visdomsorden utan tolkar.
Hassan: Ja, det får du ta med Rahimi själv. Han har alltid haft en "hård" spelstil. Det var inget mot just er i Timrå. Det var inte så att han var utsänd av från yttre rymmen för att äta Timråiter till frukost. Det blev olyckligt.
Gorkyman: Annars har vi ju denna som florerade som rykte då det påstods att 2 tjecker var klara. Locka hit honom då han dragit till Tjeckien, som lekkamrat till Hanzl?
Puckat: Hoppas det låter så utåt sett bara, i princip alla lag skeppar spelare under säsong och värvar in där det behövs, till och med lagen som vinner SM guld.
Oskarshamn hade nog knappast klarat av det nya kontraktet utan de nya spelarna de fick in under den pågående förra säsongen tex för att ta bottenlag som förslag.
Betryggande i allafall att Nubben inte nämnde nått om att man skall ha råd med, förhoppningsvis har han sparat på lite kulor för att kunna värva in under säsong med tanke på att han kom sent in på marknaden.
Tonymontana: På tal om nya spelare osv. Håller vi oss kvar så hade jag mer än gärna sett Juuso Pärssinen i laget. 20 år ung och väldigt storväxt (190cm, 90 kg) som ser ut att ha mycket potential, draftad av Nashville 2019. 42 poäng på 55 matcher i finska ligan ifjol. Plus i kanten för att han har Timrå som moderklubb. Sen om Nashville skulle tycka att Timrå vore det bästa alternativet för hans utveckling är ju en annan sak haha!
Vulgata: Nä, där handlar det om ledarskapet tror jag. Nu går vi in och markerar inför kommande matcher. Men det blev ohyggligt fel. Till vår fördel i slutändan. Somliga straffar gud meddetsamma.
Vet inte hur det går till i andra klubbar i landet. Men i Växjö Lakers går någon av tränarna igenom alla utvisningar dagen efter. Tillsammans med den utvisade spelaren kollar man igenom det som ledde till utvisning och diskuterar hur hur han kan göra nästa gång han hamnar i en liknande situation.
Kan tänka mig att man som spelare inte vill sitta där efter varje match. Låter som en bra grej på flera sätt.
{8179}: Nej kom på att det är tung beskattning och han väljer SHL med. Så denna kan vi nog tacksamt räkna bort. 🙂 Men man minns ju också när vi satt och skrek efter nyförvärv förra gången, Jalaasvara på artistkontrakt och sen Salmonson som vi var väldigt skeptiska men ändå visade sig vara en bra värvning i slutändan. Tror vi behöver något bättre på forwardssidan denna gång då vi redan har ett par "Salle" i laget redan.
Någon som vet om nån bra site där det framkommer rykten och liknade?'
Använde mkt mrmadhawk förr när han hade en egen blogg. När vi spelade i Elitserien så var den grym! Tycker dock det inte är lika bra fart på den han har på expressen. Eliteprospect använde jag mkt då också men dom tycker jag också är mycket segare på att lägga ut rumours nu än förr. :/
Molinder framstår som ett 1 april skämt..Vad gör människan där överhuvudtaget?