1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600328 inlägg · 6212 ämnen

« · 2240960 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Kenttäcam:
tack för tipset🖕
dags o byta LÖV loggan...mot 🇱🇷 💲💲💲
AMERICANOS

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
TIKTok: Jasså går ni upp i år ? Ingen corona ? Nä då går det nog vägen

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Saxat från Adam Johansson:

# Brist på disciplin leder till att Timrå inte bara är det lag som oftast spelar i boxplay, de är därtill laget som släpper till flest skott och mål i den spelformen.

# Det finns inget lag i SHL som spenderar mer tid i egen zon.

# Corsi-siffrorna (skottförsök för/mot) är sämst i ligan. Helst vill du ligga över snittet på 50 procent. Timrå ligger närmare 40.

# Inför mötet med Frölunda hade Timrå producerat endast elva mål på nio matcher i fem mot fem. Mer än hälften av den totala målskörden syntes i PP och BP-kolumnen.

# Endast ett lag i SHL är sämre på att komma till avslut i skottsektorn än Timrå (snittar 11 skott per match därifrån).

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
{297}:

Det gör fortfarande ont i dem att ni slog ut dom.

Största staden efter norrlandskusten men den minsta hockeyklubben och den minst framgångsrika, ingen juniorverksamhet, få egna stjärnor som exporterats till nhl, guld som man måste vara arkeolog för att gräva fram.

Klart de måste försöka slå ner på er då trots att ni är i shl.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Rytter: Du är bara bitter Rytter. Snart möts vi igen.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Rytter: herregud man tror att det är dystert här inne och sen kommer det några björklöventomtar och börjar lipa om Corona, avbruten serie och juniorverksamhet.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
är spelarna som värvats... så dåliga??
helt plötsligt....i timrå
märkligt
..》vad är problemet? 《
spelsystem?..ledarna?..

Sv: Apropå nånting...
Dagens behållning var väl intervjun med Nubben i paus där det ändå var tydligt med att Nubben inte är nöjd och kollar på förändringar "varje dag". Men hur väljer man vilken eller vilka spelare som ska bytas ut? Vilken ENSKILD spelare ska prioriteras att bytas ut när så många varit skrotdåliga??

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Kenttäcam: För att ledningen vill /vågar inte ?

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
roger_sundsvall: varför plockar ni inte lite ur eran fantastiska junior verksamhet som ni pratade om att ni hade

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
covfefe: Det är bara konstatera, det ser ännu sämre ut denna gång än senast. Då gjorde vi ändå mål framåt men hade en enorm förmåga att tappa ledningar då och afalla ihop då. Forwardssidan var bättre, det har vi facit på. Backsidan, eller spelet på isen är nog jämnbördigt. Lägger man ihop det att vår forwardssida är trubbig och backsidan läcker och en tränarkoja som verkar oförmögna att ens få ut mer 70 procents kapacitet av materialet. Ja då förstår man det är mörkbrunt..

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
TIK1928:

Året innan var det ju corona som stoppade dem att gå upp också. Om det inte hade stoppats så hade dom tydligen slagit ut oss (trots att vi hade plus på dem i serien), samt slagit ut ett shl lag.

Jävlar vad corona kan ställa till det alltså.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Nisse på Mon or: Jag tror på riktigt att Freddan vill ha Timrå i Allsvenskan. Där är han trygg och kan leverera resultat, och få ett långt kontrakt.

Övrigt:
Jag tycker på riktigt synd om Nubben. Jag gillar han och han har gett Timrå så oerhört mycket genom åren. Hissa upp hans halsduk i taket.
Men jisses vad han såg blek och gammal ut i intervjun. Känslan han fått när han inser att detta inte håller på lååånga vägar. Och det landar på hans bord.
Han har mååånga tuffa beslut framför sig, om vi överhuvudtaget ska ha en chans att rädda denna säsong. Den billigaste är att sparka Freddan, men det går emot söt snubben tror på. Så vad gör han då?
Kan han få Freddan att sluta självmant? Freddan är en fighter och jag tror inte han släpper taget ännu.
Jag tror fortfarande att Ante inte är problemet, han får gärna vara kvar.

Spelarsidan, ja det känns som att vi måste byta 80proc av truppen just nu. Men ett tränarbyte kan ju faktiskt göra stooor skillnad på kort tid.

Spännande att se vad som händer. Lös säsongen, värva Colliton på 10års kontrakt till nästa sässe..

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
TIKTok: 🇱🇷= löven $

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
TIKTok: Håller helt med faktist, så äre och nått måste hända helt klart👍 Lagbygget är under all kritik nu..

Sen att ni är som hela i hela hockeysverige som faktist inte kan erkänna att Timrå var bäst när det gällde som mest utan istället skyller på coronan.. Det har liksom blivit eran ”image” att hela tiden skylla allt på corona. Konstigt tycker alla andra när ni lyckas vinna match 1 trots total dominans av Timrå, men då jävlar fanns det ingen i Löven som gapade om att ni hade covid i laget. Dagen efter däremot, då jävlar slog covid till och sänkta hela Löven totalt på mindre än ett dygn!! Helt sjukt faktist.. Sen fick timrå också covid!! Fan va sjukt.. Nästan lila många spelare faktist, och dessutom MINDRE tid till återhämtning och träning!! Men ÄNDÅ vare Löven som drabbades så ofantligt mycket av covid så ni missade SHL.. alltså skärp er för fan, det blir bara pinsamt..

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Jåkkinen: Brynäs värrvar in Modos drömförvärv Timashov. Kanske inte vad vi behöver men det ageras på sina håll i allafall..

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Då har man landat hemma igen efter att ha besökt Scandinavium och sett den här härdsmältan på plats.

Vi har noll att göra i den här serien med det här spelet. Är ju faktiskt inte ens spännande när ett lag totalt parkerar i zonen. Vi är klappkassa på tekningar. Frölunda trycker sig in mot kassen och får konstant in passningar i slottet. Rajjan är nog matchens lirare trots debaclet.

Erik Andersson, han var väldigt osynlig idag, förutom vid en sekvens i första perioden. Han gjorde döende svanen och förstärkte en situation ordentligt. Pinsamt.

Noterade också att Scandinavium har en väldigt liten jumbotron så det var verkligen svårt att se repriser på skärmen. Men som det låter här så var det felaktigt mål? Vi diskuterade om det ringdes pga en spark. Hade ingen aning. Får kolla highlights tror jag.

Men nä, det går att rabbla upp hur mycket som helst som var dåligt ikväll. Tror jag nöjer mig här. Dock så ska vi inte hänga halva laget, även fast prestationen inte är den bästa. Underpresterar så jävla många spelare så är det en ledarskapsfråga.

Intervjun med nubben som alla snacka om, vart går den att se? Kan man se i efterhand kanske?

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Reign in red: Håller med dig om att säsongen redan nu ser mörk ut för oss. Att ta in ett par nya spelare och dumpa ett par andra kommer inte att rädda laget då det grundläggande problemet ligger på tränarsidan som är för svag.

Frågan är om Nubben är beredd att ändra på sina principer. Om inte så är risken stor att Timrå åker ur igen.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Andersson: haha, noll tålamod hos dig. Ja, det är väl inte osannolikt att spelar honom i förhoppning om att det ska lossna och i brist av annat material på bänken att testa?

Men det har inte lossnat efter 10 matcher och förhoppningvis låter man avsluta kontraktet i förväg. Det är åtminstone min förhoppning.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Ja tro fan tom Drüggels å Jallas had vari bättre på bakken än dä som stå där nu…

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
{297}: Tror inte Nubben har tillräckligt med pengar för att åtgärda detta. Sen ska det ju finnas spelare att få in också, på relativt kort tid om vi inte ska halka efter för mycket. Jävla brunt läge.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
{297}:

Lider med er i återkomsten till shl. Det ser verkligen inte bra ut. Det som är positivt är att det bara gått 80% av serien så finns tid att vända.

Problemet är att detta kommer kräva tuffa beslut, spendera pengar son man kanske inte har samt chansa på spelare man inte har scoutat riktigt.

Ett tufft jävla läge helt enkelt.

Man ser ju en tanke bakom lagbygget och jag tyckte inte det såg så dåligt ut, man byggde på defensiv och hårt jobb och detta tycker jag är rätt av en nykomling. Problemet är att freddan och ante inte får ut nått av materialet.

Sedan undrade man ju vad nubben tänkte när han lovade play in, det kan vara det största misstaget snacka om att sätta press på laget och sig själv. Nu kan han ju inte skydda sig genom att säga att ni ska undvika kval mm, han har ju själv satt målet för godkänt, därför måste han agera när ni ligger sist och ska nå play in. Nu är han tvingad till tuffa beslut och börja spendera pengar. Fattar inte hur någon så erfaren som nubben kunde sätta sig själv i denna fälla. Hade ju varit bättre att säga att målet är att klara sig kvar och etablera sig över tid. Då hade han kunnat varit kall och väntat ut marknaden och lagets prestation, nu är han tvingad att agera för att inte framstå som han har noll koll.

Själv tror jag ni vänder detta och med 2 omgångar kvar kommer ni spela ner Dif och lhc till kvalet.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
KulltorpsOlli: Nej men värva Americanos. Nubbens två senaste SHL-byggen är under all kritik.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
{297}: Haha ok det där lät mer Nubbiskt..
Tillbaks till ångesten igen då och inte förvänta sig för mycket..

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
TIK86030: så man spelar en oduglig spelare för att han är dyr ? hjälper ju mycket .....

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Söderöver: han sitter för att han inte duger för SHL. Men han är ju en bra kille i omklädningsrummet eller vad som nu rättfärdigar hans fortsatta närvaro.

Håller helt med dig om Alvarez. Jag tror dock man inte sätter honom på bänken hur som helst utifrån lön och förtroende. Allra enklast vore att avsluta det där kontraktet.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
TIKTok: Och du menar att Kenttä är en rutinerad och erkänd SHL sportchef?

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Sputnik: han sa att det fanns pengar men han sa: ”njaaaa ja kanske, eller det gör det väl”…det lät inte direkt som att han fått Stenbecks platinakort med no limit om man säger så 😂

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
TIKTok: Tips från dom som legat i div1/allsvenskan senaste 20~ åren, ska du inte börja skryta om talangverksamheten också när du ändå är igång.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
The great one: Jag brukar nog hålla den positiva fanan rätt högt här inne, men nog fasen är man less ikväll. Någonstans är det ju också symptomatiskt att när vi är totalt utspelade i två perioder, ja då håller vi jämna steg målmässigt. Sen när vi kommer igång i sista, ja då tappar vi försvaret totalt.

Sedan är det horribelt jobbigt att vara lägst i hierarkin på alla domarkonferenser. Vi hade aldrig fått med oss det målet i Scandinavium, inte en chans. Sedan är det såklart inte zebrornas fel att vi torskar men inte fan har vi dem med oss i någon match.

Det som håller en vid liv nu är ju att vi har gått fan så mycket tuffare strider genom historien än den här.

Sedan får man vara förbannad om man vill, men ni kommer inte kunna välja bort det här, det vet ni lika väl som jag. Vi är som rejäla kolatorskar men vår drog blev en annan. Ni vet det, jag vet det.

VI GER ALDRIG UPP!

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
KniveN: Nu finns det ingen återvändo för Nubben, nu är det upp till han att ordna upp kaoset som han till stor del är ansvarig för. Man skäms!

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Söderöver: Ja Alvarez är jag riktigt besviken på. Har han inte nån skada som håller han tillbaks så bör han skickas bums.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Är det inte bättre med lite fler skickliga Americanos än att åka ner på samma exakt samma sätt som förra gången? Nubben kanske kan rådfråga Kenttä? Boyce och co i all ära men de håller ju inte. Det är tydligt.. Funkade mot ett coronastukat Löven men inte i SHL.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
vonDöbeln: förstår och delar din frustration men betänk antes position där. Hans usla lag skjuter 5 skott på mål efter 2/3 av hela matchen och motståndarna har parkerat totalt i vår zon i hela matchen. Att vi ens är med i matchen är ett skämt. Ska han då stå och säga att vi torskade för att domarna var dåliga? Då framstår han ju bara som ännu mera vilsen än vad han redan är. Jag tror tvärtom att ante drog en lättnadens suck av att vi ändå var med och inte torskade med 10-0 för då hade hans jobb rykt.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
{297}: Nånting måste väl hända hoppas jag, jag tror både Timrå som förening samt ledare och Torines inser att om vi åker ut igen trots att dom haft som öppet mål att etablera Timrå i SHL den här gången, så kommer publiken också svika tillslut.. vilket den redan börja göra.. Nä hoppas dom inser att detta inte håller.. Förändringar måste göras, och det NU..

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
TIK86030: om du menar Boyce så anser jag att han sitter för mycket.

Jag sätter hellre Alvarez och ser honom som överflödig…

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Förstår inte vad man tänkt att Liljewall skulle tillföra på denna nivå. Han var för långsam även
för HA, men räddades av att han är hyfsat smart och har någorlunda spelsinne. Men att han är kapten och ordinarie i SHL?

Kollar Nubben ens på SHL-hockey? Han sa i intervjun att SHL har blivit mycket bättre, är det någon slags ursäkt som att han blev helt tagen på sängen eller vadå? Hade han kikat lite förra säsongen hade han sett vilken enorm skillnad det är i tempo.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Sputnik: Han sa att det fanns pengar.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Andersson: Ja säger ALLT om pajas bygget

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
{297}: Hörde inte exakt allt Nubben sa, fick han frågan om det fanns pengar? Hörde i allafall att han missbedömt kvalitén på SHL, precis som jag befarat. Hoppas han har spelare på g som han inte kommunicerar utåt. Sen måste han in med ny röst i båset. Nån som kan komma med nya ögon och kanske kan få ut mer av vissa spelare som ändå har det i sig..

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Modano: När du vill ha in Berglund , då har de gått långt

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Reign in red: det enda jag personligen kan skämmas lite för är att man har kallat Oskarshamn för bonnklubb och fattiga ihopplock till lag när det i själva verket är Timrå som är gärdsgårdsklubben i ligan. SHL-kostymen passar inte Timrå, man kan bevisligen inte anpassa sig och ta dom beslut som krävs för att professionalisera klubben och jag tror som du att det är extremt osannolikt att vi spelar i SHL nästa säsong. Tar man inte drastiska beslut inom dom närmsta dagarna så kan vi hälsa hem till denna säsong, då hinner vi redan vara avsågade och skadeskjutna innan vi kan se någon effekt av en förändring.

Åker vi ner så är det inte ens lönt att försöka gå upp igen innan man gjort läxan och insett vad som krävs av en organisation för att etablera sig i SHL. Ger mig fan på att nubben står och blundar medan vi ligger under med 2-8 mot leksand på hemmaplan och drömmer om när Manderville kommer in mot Modo i första matchen och få avgöra på straff, raggarhockeyns svunna tid.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Söderöver: bänknötare kostar också pengar, vad är en kille som spelar ingenting värd i högsta ligan. Bra kille kan han väl vara i en annan klubb där han också får känna på isen.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
kostar pengar...i SHL
gör som oskarshamn
in o ut med spelare...för o va kvar

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Labban: Det är sämre hade Gallo Wedin Törnqvist Rensfelt Salmonsson Hållander bla som lätt skulle gå in i detta sop lag dessutom älsta truppen i SHL har man nu.Till och med Emil Berglund tar jag före flera av Forwards sidan jävla glidande divor

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Reign in red: Den enda möjligheten att klubben kan ha möjlighet att etablera sig i shl är att undvika kval och måste agera där efter NUUU!
Hamnar man i kval och mot förmodan klarar sig kvar så är vi i samma sits igen, vi var sist på marknaden, det fanns inga spelare...Bla-bla-bla!

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Reign in red:

Vi kan inte ge upp ännu. LHC hemma på torsdag. Seger och vi är ikapp. Men förändringar behöver göras i truppen oavsett.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Labban: Är inte denna start väntad då?

Det finns inte en klubb i hela SHL som skulle önska ersätta en 5:a från sin egna trupp med Timrå om så möjligheten fanns. Om du däremot vänder på det så skulle Timrå mer än gärna ersätta några egna spelare med spelare från lagen man konkurrerar med.

Det sa sig självt enligt mig denna katastrofinledning utifrån de spelare man valde att behålla och de överlag svaga värvningar som sedan genomförts.

Det är nog inte ett dåligt tränat lag Timrå, ett lag som ser trött ut och allt vad folk säger. Det är för många spelare som inte har den kvalitet ligan numera kräver. Det är många som ser trött bredvid Usain Bolt, men man kan ju vara duktig 100m löpare för det.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
roger_sundsvall:

I den bästa av världar: Alvarez, Andersson, 52, 3 och Freddan.

Gärna 2 till men det är redan orealistiskt.

Jag ser gärna att man ersätter med folk som har bra skridskoåkning före smartnes för det är onödigt att fatta vad som är fel när man inte har något svar…

Colliton är varmt välkommen.

Det får aldrig ske att Zajac och LaLeggia spelar försvar ihop mer denna säsong.

Om dom gör det bör en av dom snabbt dra ett slagga i eget vänsterkryss för att komma till byte!

Det är helt otroligt att man i föreningen inte sett det hela jävla Sverige har sett som dysfunktionellt efter att sett 3 minuter i försvarszon där dom varit ett team…

Jättedålig mix…

Den sämsta i alla tider faktiskt!

Ur försvarssynvinkeln alltså.

På allsvensk nivå hade det haglat in mål i röven med. Såååå dåliga är dom ihop i egen zon.

Jag vet att Boyce är för dålig men jämfört med vad!!!???

Han täcker skott till vilket pris som helst!

Han föregår på samma vis som Dahlen gjorde. Med att visa vägen med det han kan!

Valli gjorde inte mycket väsen av sig offensivt idag men han tog stryk för att inte släppa in mål när han var på isen och det är i detta lag stort!!!

Istället ska Olofsson ha en plats? Liljewall? Andersson? Alvarez? Det är bullshit!

Boyce har heder iaf!

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-19
Efter att ha bevittnat kvällens match så står det klart att laget kommer cementeras i botten och kval är bara att vänta och med mycket stor sannolikhet åker Timrå ut igen. Jag har förlikat mig med tanken att nå en plats över kvalstrecket är bara att glömma bort! Jag kan inte heller se hur ett par nyförvärv ska kunna lyfta det här laget med tanke på att utvecklingskurvan pekar nedåt på flera spelare och en bristande struktur vi går mot en riktig öken säsong igen.

« · 2240960 · »