{297}: Nubben/Freddantz har någon idé om att ha en Erik Karlsson-typ i laget därför spelar LaLeggia back. Själv anser jag inte vi har den lyxen att bygga laget runt offensiva backar och ser honom hellre som forward då vi skulle kunna behöva hans offensiva kvaliteter att förstärka upp forwardssidan. Måste ju finnas 4-5 allsvenska backar man kan låna in som är skickligare defensivt än LaLeggia. Bara en tanke..
Varför bajsar inte nubben och fansen ur sig 30miljoner extra till varenda position i laget?!
Skitmärkligt!
Bangforbuck måste finnas när man inte har pengar och roller måste tas, accepteras och användas för att ett förening av Timrås kaliber ska funka i stora ligan…
{297}: Han kunde väl användas som både back och forward sas det men har för mig att Rögle använde honom som det sistnämnda. Solklar Fredantlogik att då köra honom som back och inte vika en tum från det
Modano: Vi skull haft en 4-5 Jacob Trouba i lage! Som kann kör öve folk hårt i försvarszon!!! Så de få ledas av på bår!!! Vi läck som ett jävla såll bak!
vonDöbeln: Det jag kan tycka sticker lite i ögonen är att man inte får så jäkla mycket hockey för 140 pistoler i månadslön längre. Tänker på spelare som Alvarez, LaLeggia och Zajac. Är LaLeggia fostrad som back förresten? Har nubben eller Freddan frågat honom om det är positionen han ska spela på eller har man bara antagit att han är back? För när man ser honom spela så kan man anta att han inte är back.
vonDöbeln: Södra berget och Varskajagvara framstår som stabila, placeringssäkra backsheriffer i jämförelse. Zajac känns som sämre än sämsta jänkarfloppen Löven någonsin "fostrat". Och det säger inte lite
vonDöbeln: Där måste man imponeras av Oskarshamns affärsbriljans. I samma andetag som dom görs sig av med en skräpspelare så lurar dom på en potentiella bottenkonkurrenten skräpspelaren dom vill bli kvitt. Två flugor i en smäll.
Dom gjorde väl också några taktiskt smarta affärer häromåret genom att köpa toppspelare av hotande allsvenska lag(Löv o Mode).
vonDöbeln: Om jag inte minns galet var någon IKO supporter här inne som sa att de gärna sett Zajac kvar i klubben. Jag kan då inte förstå vad hans storhet skulle vara. Han är till och med sämre defensivt än LaLeggia, men utan de offensiva kvaliteterna.
Olli Nomadinen : Skönt att någon håller med mig om Zajac, har kännt mig väldigt ensam i den båten.
Har svårt att uttrycka i ord hur jävla usel han är, vår i särklass sämsta back defensivt, får spela PP2 men har ingen som helst kontroll på pucken och jag är HELT övertygad om att han inte har en chans ens emot mig vad gäller hastighet på skridskorna och då slutade jag ändå spela för 20 kilo sedan.
Nolan Zajac får en att drömma våta drömmar om Andreas Söderberg och Janne Jalasvaara
Nisse på Mon or: Ja märklig intervju. Snackades om att han hade 12 minuter per match förra vändan i SHL, men den säsongen hade väl väl inte lika "brett" lag. Boyce borde väl vara glad att han fått något utav en given plats i laget oavsett vad han presterar, som sagt i vilken annan förening som helst hade han varit petad vid det här laget. Han är ju så klart bra på alla sätt och vis som person men som hockeyspelare njaa. Han är ju såklart duktig på att döda tid för motståndarna, men det är knappt något vi har haft nytta av denna säsong.
vonDöbeln: Om vi gräver lite lätt statistik ifrån säsongen så finns det ett par lag som för spelet minst i matcherna och därmed lär ha minst chanser framåt. Det är vi, djurgården, rögle och linköping med lägst corsi(corsi even). Om vi samtidigt tar och tittar på utdelningen i PDO ser det ut så här: TIK 96,03 DIF 97,48 RBK 103,66 LHC 99,56
Värt att tänka på är att PDO brukar "dra sig mot" 98-102 varje säsong. Det innebär alltså att vi bör få ut mer, antingen i skott% eller räddnings%.
Tabellen då? TIK 26p DIF 19p RBK 54p LHC 34p
Närmast uppåt har vi även MIF och BIF, men båda dem har något låg PDO, så jag tror vi får svårt att jaga ikapp dem. Rögle lär tappa lite med sitt höga PDO, men vi kan fetglömma att vi jagar ikapp dem.
Nej, jag tror eventuell räddningsplanka är LHC. 8p upp nu med 1 match mer spelad. Halva serien spelad. Om vi får ordning på spelet i stil med vad vi såg för ca 5 matcher sen och behåller det, då tror jag det är fullt möjligt att komma ikapp. Statistiken talar för att vi ska lyfta, men det gäller också de flesta bottenkollegorna. Ett måste att vinna mot LHC, då kanske vi har chansen.
Modano: fast jag är anser inte att Boyce ska behöva utmärka sig i SHL.
Till skillnad mot Alvarez speglar lönen vilka sannolikt vad jag tycker man kan förvänta sig.
Boyce är inte Rattie och man behöver inte lura i sig att han blir det heller.
Att täcka skott hyllas Per Svensson för… Boyce kan det med.
Fysiskt in your face spel klarar Boyce med. Om han får en roll som klassisk fjärdekedja och även ges speltid i den formen. Så tror jag att man kommer kunna ändra matchbilden oftare än vad man gör nu…
sargad: Man kan vara besviken på Boyce, Alvarez, Bohm mfl men fan vet om inte största besvikelsen är Zajac. Satan vad usel han är sett till förväntningarna. Ja även utan dem. Klappkass
Söderöver: Haha sluta svamla Boyce div 1 nivå som Olofsson Alvarez INGEN AV DE SKULLE UTMÄRKA SIG I DEN SERIEN bara ett SHL lag som inte FATTA DET TIMRÅ IK och Synt Ante Farbror Freddan melker Nubben. Klipp navelsträngen IDOTER
RunarUp: att det KAN gå är en väldigt klen tröst. Jag kan inte minnas vilken omgång det var, men förra gången vi var uppe i SHL och åkte ut så var det ju en svacka sent på säsongen som grusade chansen att unvika kval.
Vill minnas att det inte började se nattsvart ut att klara sig över sträcket hela vägen fram tills vi åkte på pisk av Linköping (som slutade på plats 12) i omgång 45, för då hade vi kommit från 3 tunga torsk innan och där började uppförsbacken efter den 6-poängsmatchen se lite väl brant ut för att hoppas.
Vi KAN absolut klara oss, men det är väldigt mycket hockey kvar och det finns inga tecken på att det ska gå förutom att Malmö kanske fortsätter kräftgå även fast de nyligen fått lite fart på sina grejer.
Jag tycker att Boyce spelar för lite och när han spelar så används han inte fullt ut.
Boyce jobbar alltid hårt. Han har defensiv talang och han fattar konceptet att ta kamp framför mål.
Som Hartmann kan även Boyce spelet efter avblåsningar. Han vet vad som är lagom irriterande och han kan spela fysiskt och tackla på rätt sida gränsen till ojust.
Han kan således spela en viktig roll i utveckling av matchbild.
Problemet är att ingen tycks prata det språket som Freddan pratar…
Det språket som tycker att Lundin ska ta avgörande straff efter att varit iskall i 3 månader på isen..
Boyce är ingen poängkung men laget får fan ut mer där än av Erik Andersson, Alvarez och Lundin …
Kanske även Boyce får smaka på Nubbens "jag har aldrig, och kommer aldrig att säga till en spelare att lämna. Känner man att man vill ha en förändring, så kommer man till mig". Det betyder väl att ingen sparkas ut. Det blir lite speltid eller läktaren, tills man själv får nog. Hittills har ingen fått nog. Det betyder också att vår vän Alvarez blir kvar kontraktstiden ut, om han inte själv vill annat.
Kanske bara jag, men intervjun med Boyce i ST idag... Är både reportern och Boyce förvånad att speltiden blir mindre och mindre? Verkar som om han inte riktigt förstår varför han är på gränsen i truppen. Och har varit ett par säsonger. Normala truppbyggen borde väl betyda att 3e och 4e femmorna fylls på succesivt med spelare från 1a och 2a femmorna, när ny spets kommer in. Inte i Timrå dock, där 3e och 4e femmorna fylls på utifrån. I andra SHLlag skulle Boyce varit borta för länge sen, om man enbart ser på prestationen på isen.
sargad: Att vi har ett slött lag med få vinnarskallar det vet vi, men största problemet tror jag sitter i ledarskapet. Freddan och Ante håller inte i SHL.. Nubben måste ta tag i de problem som alla ser. Gårdagen var droppen, hur faan kunde det få se ut så där otroligt slappt och slött? Ja, jag är lång sur och förbannad.
{297}: Eller så var våran backsida dålig även på förhand. Zajacs defensiv läste man från IKO-håll att den var bristfällig. Någon som sett en fysiskt stark Laleggia i egen zon på förhand? Bohm vetefan om han var så supersexig heller? Didde är säkert bra men det har vi ju inte fått se ännu.
Men det är iallafall tur att medelsvensson inte är lika skör som oss hockeysupportrar. I annat fall hade psykvården varit högre belastad än IVA under värsta covid-peaken.
Det KAN faktiskt gå. Helt obegripligt att ge upp redan nu.
Jåkkinen: visst har SHL, överlag, blivit bättre men vår backsida var ju på förhand inte dyngsämst i ligan men i verkligheten har den ju faktiskt varit just det, någonstans på allsvensk mittenlags-nivå. Man kan ju skylla på att konkurrenterna blivit större, bättre och rikare så det är logiskt om vi åker ur men då kan man ju ställa upp i korpen istället och börja dela ut medaljer för ”deltagande”.
Det räcker med att snegla på Oskarshamn, förra säsongen höll dom på att åka ur och blev sedan ganska söndervärvade. Nu är dom 5:a i serien. Kan dom så borde vi kunna. Åtminstone i teorin.
Å andra sidan har dom haft färgstarka ledare som bevisligen får ihop ett legoknektslag rätt bra. Våra två huvudcoacher har lika lite karaktär som Agent Smith i Matrix-filmerna.
Matsg: Varför ska jag ställa den frågan till Nubben då han redan erkänt sitt misstag? Jag ställer den frågan till dig eftersom att du fortfarande använder förra sejourens som en måttstock.
Jåkkinen: ” detta trots att vi har ett klart bättre lag nu än då.” Tanken har inte slagit dig att hela Shl har blivit bättre än sist vi var uppe?
Det är en riktigt bra fråga du ställer men den ska du ställa till vår sportchef Nubben, som dock redan har erkännt att han var förvånad över utvecklingen i SHL vilket också förvånar mig.
Greven: de är ganska otroligt sammanträffande att de bra spelet exakt kom när Olofsson stack och de bra spelet försvann exakt när Olofsson kom tillbaka
Matsg: Det såg ju riktigt bra ut i 8-9 matcher i rad, till och med Växjö borta. Sedan ramlade man tillbaka till gamla synder. Frågan är varför? Mentala spärrar? Ork? Albin och Liljewall borta? Olofssons återkomst? Vill för mycket så det låser sig? Vekt psyke? Vilja?
Ante och Freddan har totalt misslyckats med att sätta ett fungerande försvarsspel. Vi har släppt in 93 mål efter att halva serien spelats vilket är lika uruselt som året vi senast var i SHL (182 insläppta mål på 52 omgångar).
Offensivt sett ser det bättre ut med 63 mål framåt (115 totalt senast vi var uppe) mycket tack vare ett bra powerplay och målsprutan Rattie. Förhoppningsvis kan Åberg också bidra till ett ännu bättre resultat.
Det är tränarna som har ansvaret för att spelet fungerar, att spelarna presterar på sin maxnivå och viktigast av allt att resultaten dvs inspelade poäng är tillräckligt bra för att nå de uppsatta målen.
Tyvärr har vi endast 26 poäng på 26 matcher vilket är 1 futtig poäng mer än 2018/2019 och detta trots att vi har ett klart bättre lag nu än då. Vem bär ansvaret? Ante och Freddan!
Efter uppehållet väntar två ruskigt viktiga matcher i dubbelmötet mot Malmö där vi måste vinna för att haka på de andra lagen ovanför strecket. Bara att gilla läget!
Greven: såg ut som mot Skellefteå utom 10 min I 2a t o m Kapten var blek då och är man orolig tänkte på Svensson sen lutar de åt kval mot Dif och sen varför envisas man med hel drös med forvards 13 inkl JO.
{297}: tänkte på Laleggia ... imponerad av hans prestation. Han har lyft sig mycket. Lite lättare att få rollen i första backpar än att spela i tredje backpar förra säsongen.
bar mofftak: ja jo men Näkyvä, Virtanen, Pudas, Ryan, Caito osv. spelar i princip lika mycket varje match och man ser sällan så kapitala misstag från dom? Med viss reservation för att man inte ser lika många matcher med deras lag så klart.
Nisse1: var ju samma sak när hartmann låg under tre oskarshamnsspelare framför deras kasse. Walli och nån spelare till bara cirkulerar medan han får stryk.
Kräks på fegheten och lojheten men det är ju ett tecken på något större. Att man inte lyckats sätta en sammanhållning och lagkänsla i gruppen. Då får vi också såna här matcher när halva laget bara åker runt och väntar ut tiden istället för att jaga, när vi ligger under med ett par mål.
Pelle Hallin, Jonte Hedström, Kalle Koskinen, Pär Styf och liknande spelare med faktiska balls hade aldrig tolererat sånt här.
Greven: Visst kan man inte blunda rör att Dahlén hade betydelse för Lundins framgång, men sådant beslut som han tig helt fri framför mål idag och vänder upp med nån konstig backhand, ja det talar om att han saknar all form av självförtroende. Skjuta, ja det vet vi han kan egentligen!
KulltorpsOlli: Nej.. Ytterst besviken på att Lundin inte klarade av att ta steget. Så framträdande i HA, så intetsägande och ibland rent ut sagt dålig i SHL. Eller var det #54?
När man kikar in här så undrar man om det blivit ett forum för talangutveckling etc där bandaren går på repeat. Diskussionen är rätt tradig nu, där det verkar endast handla om att ha rätt och bräka sig i sin egen förträfflighet.