Olli Hahl: I intervjun före match säger Ante att han kommer spela alla spelare. Att EP inte kommer till spel just idag ju mycket väl vara en del i matchningen?
Man behöver ju inte utgå från worst case scenario bara för att.
mattias - 74: Nedsläpp är kl 15:30 idag svensk tid (kl 16:30 finsk tid) och anledningen till den tidiga matchstarten är för att Ilves och Tampere möts i samma arena efter vår match
Pinaceae: Inte för att jag förstår hur det påverkar lönebilden, men i allsvenskan är det väl mycket högre summor vid övergångar. Inte ovanligt med nationella övergångar runt 5 miljoner och storlagen köper då och då från utlandet för 10-15 miljoner. Hockeyn kanske lägger dom pengarna på löner istället?
Sputnik: Du missar alla som slipper skatta i Sverige + pensionsavtalsuppläggen. Fotbollen är mer kreativ på den fronten. Säsong april till november + långt uppehåll i juni, mycket möjligt att det kan vara gynnsamt i förhållande till artistskattereglerna.
SuneMangs: "Ska man köra blå bakgrund på sifforna så måste man ju applicera samma på efternamnet ovan, annars blir det bara fult. Men snygga tröjor överlag ? "
Tror du att våra materialare är nått jävla sportkasino som håller på med flerfärgstryck?
Vet du hur lång tid det brukar ta att fixa tryck med ett namn? Säger så här, det är Maguires ande över den processen.
Pinaceae: Ok jag såg bara nån artikel på Aftonblaskan där den infon fanns från förra säsongen. Ändock så låter det lite konstigt. Är väl ändå lite fler i SHL som tjänar över 220k i månaden. Bara i Timrå..
Tänker med det publikunderlag som finns i Allsvenskan ändå.
Reign in red: Är inte helt enig i att det förekommer onödigt mycket nu för tiden. Annat vore det om vi typ körde blåa tröjor. Men skitsamma, man får som sagt tycka vad man vill. Men då kanske utifrån ståndpunkten att det är ens personliga smak, inte som flertalet inlägg nu som vill få det till att detta är något nytt, eller att klubben gör något kontroversiellt. För så är det ju inte.
Timrå IK Vad hindrar er från att se ut såhär? I mitt tycke skulle det vara hur snyggt som helst. .. där både det moderna och klassiska får plats. Och framförallt där klubbemblemet får ta plats. Även om man historiskt kört blåa inslag under många säsonger så har man även varit utan blåa inslag bra många också .. så det är väl närmast en ickefråga om man snackar historiskt. Bara rött och vitt är ju snyggast helt enkelt.Det kan inte hjälpas.
{9908}: : Jag är medveten om att det har förekommit blåa inslag på matchställen tidigare och att det tillhör historien. Det jag menar är att man har börjat ta onödigt mycket ny sats senaste åren med det blåa inslaget. På Twitter var det någon omvandlade förra årets försäsongs tröja till match tröja där snackar vi klass med stilrena färger.
Reign in red: ”Börjat”. Vi har haft blåa inslag till och från svinlänge. Ändå sedan W/Ö. Sen får man såklart tycka vad man vill om det blåa, men det är ingen ny företeelse.
{9908}: Smaken är som baken. Förra årets försäsongs tröjor var ljusår snyggare, årets försäsongs tröjor vet jag inte vad jag ska säga om. Jag är heller inget stort fan av dom blåa inslagen som har börjat förekomma mer och mer även det blåa återfinns i klubbmärket så får det gärna stanna där.
{9908}: Tycker SCA kan punga upp och köpa ensamrätt på reklam på tröjan. Sen kopierar denna i så fall. Lagom subtil reklam. Som Jimmy Hamrin la upp på Twitter, hans farsas gamla matchtröja.
Karlsson74: Apropå något som avhandlades tidigare och Cmore respektive TV4. Är det någon som vet om TV4 kommer att erbjuda samma möjlighet som nu att se matcherna från andra EU-länder? Blev lite orolig nu….
SuneMangs: Kan hålla med men då hade det ist blivit blaffigt tror jag. Nä bäst hade det blivit utan blått. Timrå är rött och vitt. Blått är en efterhandskonstruktion även om färgen ingår i klubbmärket. Det enda stället det ska vara på
{9908}: Ska man köra blå bakgrund på sifforna så måste man ju applicera samma på efternamnet ovan, annars blir det bara fult. Men snygga tröjor överlag 👍
Bäckström vänder alltså hem till Brynäs. Det blir ett hyfsat tillskott även om han går på 80%. Jag gillar att han ger det en chans. Vilken spelare han varit/är.
På 30-talet är det Jonte med C 😎