1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598981 inlägg · 6213 ämnen

« · 2604229 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
2,5 månad på Didde , minst 1 månad kvar på skäggets rehab . shoppa ?

Sv: Apropå nånting...
Herminator: Kanske läge att låna ut Molinder😊

Sv: Apropå nånting...
Chrille: Snabbläste och fick ditt till -ta tillbaka Molinder!
Hann bli kallsvettig.. =)

Sv: Apropå nånting...
Synct: Om Didde är långtidsskadad så är det väl läge att ta tillbaka Melander?

Sv: Apropå nånting...
Annaaa: Ja, allt löser sig. Han skriker bort skadorna och sätter spelet med sin närvaro.

Sv: Apropå nånting...
Synct: får vi mindre skador då?

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Svaret på den frågan har vi väl inte? Men det kanske är så att andra lags backar inte täcker lika mycket skott? Eller har vi för klen skyddsutrustning på våra spelare? Kan ju inte bara vara otur hela tiden.

Sv: Apropå nånting...
Synct: …och Tommy Andersson

Sv: Apropå nånting...
Annaaa: In med Jonte Hedström i båset så löser sig allt.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Jag är inte jätteinsatt i Giffers och fotbollen överlag. Men man förstår att det är riktigt illa med ekonomin när man inte ens väljer att ge ens ett skambud till Hallenius att ta ställning till.

Förlåt alla Giffers här inne, men man tycker de har fått både en, två och hundra chanser att rätta till ekonomin nu men det slutar alltid med att man hamnar i diket.
Mer sponsring åt Timrå IK. Ja tack..

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: tror fan vi måste uppfinna skridskor starka/hållbara som pansarvagnar men smidiga till våra backar 😂😬

Sv: Apropå nånting...
… så tycker iaf jag att det är skönt att Giffarna är på väg käpprätt utför.

Mer sponsorpengar till Timrå IK.

Sv: Apropå nånting...
Barkborren: Skulle man säkert kunna göra. Nu klev ju dock Hartmann av den senaste träningen med nån känning av nått slag. Så vi får se om det blir Pääjärvi in och Hartmann ut ikväll.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: skulle man inte kunna testa Hartmann på backen?

Sv: Apropå nånting...
sargad: Precis, Lander har bara täckt 2 skott t ex.

Sv: Apropå nånting...
tjobba: Jo jag har absolut ingenting emot Challe. Det var ju dock en helt annan hockey då och jag känner väl egentligen att jag helst vill ha en tränare i tiden så att säga.

Jag avvaktar lite med Leksands "förändring" ändå då det inte är ovanligt med lite ny energi när det kommer en förändring sådär.
Challe är säkert duktig på att få laget att dra åt samma håll och spela enkelt för att hitta tryggheten. Men det är ändå nått helt annat att vara förstetränare på sikt kan jag känna.

Challe känns som en nödlösning för mig, speciellt då han uttryckte för nått år sen att han inte ens var intresserad av att vara hockeytrönare längre.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Niklas Eriksson är nog mitt drömnamn, grym på att sätta ett tydligt försvarspel som isåfall skulle kunna bidra till ett tydligare spelsätt framåt. Sen tycker jag hans uppställningar av ut och ingångar är betydligt bättre än det vi har idag

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Nu kanske jag svär i kyrkan, men det sjuka är att jag under ett par veckor faktiskt tänkt tanken att jag vill ha Challe som huvudtränare igen. Efter Kenta är Challe den som lyckats bäst i TImrå, dessutom fick han Timrå att spela en ruggigt rolig ishockey under sin tid här. Känslan är också att han fått en nytändning av det ökade ansvaret i Leksand. Och jäklar vad Leksand utvecklats sedan tränarrockaden där. Jag är inte alls främmande för att se Challe som huvudtränare igen. Nu tror jag inte det blir så, Ante K blir säkert kvar, men för mig kittlar det med Challe B igen!

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Oj, vissa gillar Challe andra inte. :)

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Jo nu var det ju en artikel på Aftonbladet om just tränarbyten och jag valde därmed att dela vad som skrevs om just Timrå. Big no no för min del med Challe i allafall. Han ville ju inte ens vara tränare för ett par säsonger sedan och jag tror inte det är en hållbar lösning i längden.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Challe har ju lyckats tidigare i Timrå, men vet inte om han är den bästa ersättare. Låt oss prata om ersättare senare och fokusera på denna säsong först.

Sv: Apropå nånting...
Haha, detta vore ju ett nedköp deluxe om Hans Abrahamsson skulle få rätt i sin gissning. Ja för ta det för vad det är då han endast har det som en potentiell spaning.

"Anders Karlsson lämnar Timrå och ersätts av Challe Berglund."

I min värld hade det varit en mindre lyckad "Nubben lösning" om det skulle bli så. 😅🙈

Då hoppas jag hellre på Niklas Eriksson som också tas upp som en eventuell tränare på SHL marknaden framöver.
Om nu Ante inte blir kvar alltså.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Har reflekterat att vi lite för ofta är för långt ifrån skytten, framför allt i BP då.
Ofta har vår spelare som ska gå in i skottlinje 5-8 meter upp till skytten vi skottögonblicket. Hade vi legat lite närmare gissar jag att vi skulle haft några färre "täckskador".
Lekmannaanalys är att vi inte lyckas med överbelastning-checkning och då blir det tydligt fria ytor när vi så att säga gått bort oss.
Överhuvudtaget har ju BP varit undermålig den här säsongen. Avvägning mellan att mer passivt täcka ytor och aktivt checka/överbelasta har hittills funkat dåligt. Hoppas det går att korrigera.

Sv: Apropå nånting...
Sektionen bredvid bortastå den 7:e december är öppnad. Köp upp den och tipsa vänner och bekanta så tar vi över.
Uppladdat:

500x0-img1058.png


Sv: Apropå nånting...
Modano: Ja Rögle, Färjestad och Malmö på samma vecka när man saknar sina 2 mest fysiska backar låter inte som ett bra recept men jag tvivlar på att Kapanen lyckas fixa in en back till nån av dessa matcher hur mkt han än skulle försöka.
Jag tycker vi har varit tunna på backsidan redan innan säsongen startade och vi har haft lite flyt att Forsmark haft en bra utveckling och att Edfeldt är en hygglig avlastare (även om jag tror han skulle behöva en säsong till i HA). Joulevi var antagligen en pengafråga men samtidigt tror jag det kommer kosta att skaffa in ens en hyffsad SHL-back. SHL backar hittar man sällan i rea lådan

Sv: Apropå nånting...
Min filosofi har alltid varit att utveckla och jobba på det du är bra på.

Sv: Timrå IK - Rögle BK 2023-11-28
Rögle ringer sällan några poängklockor.

Men ska man försöka ha någon förhoppning så har vi ändå 4 matcher i bagaget med relativt bra hockey. 5p inspelade som givetvis borde varit fler. Den egentligen mest tillknäppta av dessa var den enda som gav 3p, och det är de vi kommer in i denna match med.

Jag hoppas att frustrationen och hjärnspökena släppte lite iom vinst och hållen nolla mot Frölunda. För är vi inte våra egna värsta fiender, och fortsätter med grundspelet vi haft + minimerar försiktighet och slarv i defensiv och omställningar, så bör vi kunna göra en riktigt bra match.

Jag hoppas man fortsätter med likadana formationer som senast, samt att Juel får fortsatt förtroende. Allt annat vore otroligt märkligt.

Såg att Rögle typ var 100% i BP senaste 5? Sinnes.
Trendbrott IK får gärna vara det åt andra hållet ikväll!

Sv: Apropå nånting...
{9566}: Ja kanske man skulle kräva att nämnda spelare gjorde samma. Slutar att vika ner sig utan spelar vidare med brutna kroppsdelar

Jag älskar också att se dessa karaktärer på ISEN

Sv: Apropå nånting...
Aldrig att jag vek ner mig när jag spelade, fortsatte att spela med ett brutet finger, aldrig att jag skulle ge upp. Eller ändra mitt spelsätt.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Går inte och vänta längre när bara 6 backar är spelduglig plus någon junior stor risk det blir fler skador på backsidan nu när matcher kommer tätt. Klart det inte funkar i längden utan fysiskt offrande backar några matcher kanske men inte mera blir en tuff vecka nu med fysiskt tunga Rögle Färjestad Malmö utan Sherrifen o Didde

Sv: Apropå nånting...
Varför ändra på den man är, skader är alltid ett återkommande gissel inom hockeyn. Ska Didde offra sig för laget, absolut, ska Erixon och Svensson göra samma sak: Absolut. Ska man vinna nått så kostar det. Älskar att se dessa karaktärer på banan.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: PS tillför oerhört mkt mer till det här laget än Didde någonsin gjort, du kan inte på allvar jämföra dem bara för att skägget nu råkar vara skadad. Tim är inte heller en adekvat jämförelse annat än att han väl också är en besvikelse isf

Men ja, du har nåt när du skriver om spelsystemet. Det måste såklart skärskådas när säsongen ser ut så här, med alla skador. Det är garanterat en stor bov. Didde kan dock inte gömma sig bakom dåliga spelsystem heller efter alla år med spolierade säsonger

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen :
Tim Erixon. Handskada pga täckt skott.
Per Svensson. Fotskada pga täckt skott.
Didrik Strömberg. Fotskada pga täckt skott.
Dessa herrar täcker överlägset flest skott per match.

Jag dra absolut inte fram något oturskort. Jag drar istället fram ett kort som tydligt visar på att spelsystemet vi har måste förbättras, där motståndarna inte får mata skott på det sätt som har gjorts. Hur många andra lag har skador på sina backar efter täckta skott?

Sv: Apropå nånting...
Procentuellt måste skaderisken vara stor när man ligger i skottlinjen match efter match. Kalla det vårdlöst spel mot sin egen kropp, samtidigt vilket hjärta att offra sig för laget.
Älskar Didde för den han är.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Med tanke på ekonomin så vill nog Kapanen vänta i det sista (typ transferfönstret i jan/feb) men fortsätter det så här så lär han nog behöva göra något innan dess

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Jag vet inte, men ska Timrå IK som norm ha en backup för eventuella skador på Didrik varje säsong? Hans historik talar ju dessvärre bara emot honom själv.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Du kan dra oturskortet hur mycket du vill, ser du inte det avvikande i Diddes skadehistorik jmfrt med andra backar kan jag inte hjälpa dig

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Blir det ytterligare en långtidskada på Didrik så lär det kanske ge sig självt att han lägger av. Och jag tror att vi kan få ut mer av en annan back om vi tar in en ny med liknande egenskaper. Jag hade gärna haft Juolevi istället för Didde t.ex. Eller en typ liknande Paigin. Stor och stark Svensson deluxe.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen :
2 skador pga oturlig skottäckning.
1 skada pga hål i isen, alla som var på plats upplevde smällen som riktigt otäck.
1 förslitningsskada han haft sedan Hv-tiden. Knät spökade.

Vad är det mer för skador han haft?

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Hur länge har Didrik Strömberg klarat av att spela skadefri de senaste säsongerna? Ja, du kan ha otur som den avgörande faktorn hur mycket du vill, men det g å r inte att komma ifrån att Didrik har en glaskropp där skaderisken är ständigt närvarande.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Du tänker inte att det är lite anmärkningsvärt med Diddes skadehistorik jmfrt med övriga? Sluta gör dig dum nu. Ja han bör ändra spelstil om det är orsaken. Problemet är att då har vi inte mkt användning för honom. Han spelar helt enkelt ett spel hans kropp inte klarar av och tyvärr är det inte så mycket i övrigt som gör honom till nån back på SHL-nivå. Nä, vi bör bryta med honom nu, vi har inte råd med en back som ska vara en av de tongivande men som inte har fysiken för det

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Bagarn var tvungen att avsluta sin karriär på grund av att han täckte ett skott. Menar du att han inte var byggd för elitidrott?
Skott på fotknölen, skott under handsken. Ska vi be Didde hoppa undan för alla skott?

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Vad menar du?

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : skärp dig.

Sv: Apropå nånting...
Ante kommentar "skadekrisen" iom Didriks skada med att det är "ofattbart". Det är inte det minsta ofattbart, vi är många som sedan ett antal år insett att Didde inte har en kropp som klarar av belastningen elitidrott innebär

Timrå IK - Rögle BK 2023-11-28
Avdelning ”svåra hemmamatcher”.

Sv: Apropå nånting...
Bee: Blir nog den jämnaste säsongen på länge. Oskars får nog svårt att hänga med övriga om deras trend inte vänder vilket är tveksamt. Behövs en strukturell förändring i Oskars. HV, Mif, Öret, RBK, Lif, Tik och Modo… dessa lag kommer säkert byta platser fram till januari eller februari. Topplagen tror jag utkristalliseras under december och i början av januari. Säsongen blir en nagelbitare för övriga lag till sista matchen.

Sv: Apropå nånting...
Tre matcher på en vecka! Äntligen börjar det röra på sig.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2023-11-25
Meduza: Han ska kollas i veckan enligt läkaren inte aktuell för spel

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2023-11-25
Nån som hört nåt om Didriks skada?

« · 2604229 · »