1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607305 inlägg · 6214 ämnen

« · 2666137 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Fick nu se Leksands segermål från igår. Jävlar vilken tavla av Rifalk...

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
OlliJanne: Jag tycker att han ska ta fram tombolan, slänga in alla namn från 2:a och 3:e linan, snurra ett par varv och se vad utfallet blir. Troligtvis bättre än formationerna igår.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
The great one: ja om Ante så bara gör en enda förändring till nästa match så låt det då för guds skull bli att låta WHL kedjan spela PP1

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Villervalla: fortfarande grymt besviken på insatsen igår men försöker se det från lagets sida och de har ju en ny viktig match redan imorgon, så de måste nog bara släppa detta och blicka framåt. Kan man hoppas att detta var ungefär som när Tre Kronor möter Lettland i VM och att de studsar tillbaka nu när Tjeckien väntar på Torsdag 😆

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Laken: Tycker det kändes som att Ante inte vill såga Timrå för mycket eftersom det vore att sparka på ett Oskarshamn som redan ligger ner. Så av någon typ av respekt eller medmänsklighet gentemot Filander så sa han att OINK är giftiga i pp, och att han var tvungen att lyfta dem lite(eller snarare spela ner den bristfälliga egna insatsen).

Att istället säga (vilket jag hoppas att han innerst inne tycker och kommunicerade till laget) att det var en bedrövlig insats att bara få med sig 2 poäng mot svensk elithockeys sämsta lag sedan månlandningen, hade varit att pissa Filander rätt i nyllet.

Fint av Ante (om det nu var så) men det blir ju helt fel gentemot alla Timråiter där ute

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Söderöver: Och i intervjuen med EP såg han ut som en ledsen blodhund som skämdes och det ska han göra också. Sedan förstår han inte varför pp inte fungerar på matcher för det gör det på träning, det är ju bara att kolla på deras bp så ser man varför, även det fungerar ju inte så inte så konstigt att pp fungerar mot ett värdelöst bp.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Laken: Det osade ju ironi och Karlsson hade en aura runt sig på PK’n som skrek ta mig härifrån för faaaan.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Söderöver: Ante Karlsson var ju supernöjd med fem mot fem-spelet… Kolla presskonferensen.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{3405}: Så jäkla Nice med ny ramsa. Gillade den skarpt!

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Såg i efterhand igen.

Så förbannat vekt att kryssa mot ett iskallt Oskarshamn som knappt ställer upp för match.

Jag förstår att det blir avslaget och segt men det är där man måste visa vad man vill.

Den chansen tog vi inte.

Erixon Eronen Strömberg Lyytinen och stundtals men inte hela matchen Forsmark agerar ryggsäckar!

Det är segt som fan och man försöker inte vara först eller vara tuff mot någon!
Suga axlar bakifrån och vifta med klubbor kostar utvisningar!

Jävla tomtar!
Mjukt och avslaget!
Anfallsspelet på dessa herrar var det enda som var sämre med undantag för Lyytinen som faktiskt deltog. Men ingen av dessa verkar kunna fatta hur dom ska göra sig spelbar genom rörelse längs med blå! Åker och gömmer sig och skiter på sig inför risken att göra bort sig!

Kära tränar Karlsson: Pettersson och Dahlén ska inte spela ihop!!!!!!! 🤬 Hur kan du inte se att det är det ihåligaste mest halvhjärtade forwardsparet vi kan ha i spel!!!!

Pettersson och Dahlén behöver ett rivjärn som kompletterar dem!!!!!

Använd Johansson och Mieho!
Förvänta dig inte att dom ska bidra med Wedin Lander och Hållander spel i offensiven. Dom ska bara komma till fukking avslut!!!

Och så är det med den saken!

Det ska inte konstrueras så förbannat! Det ska in över blå och snarast möjligt komma avslut!

Produktion före skönspel alla jävla dagar i veckan!

Var Pääjärvi i en jävla koma ikväll?

Stirra puck och och stå stilla! Släppa puck i uppspel när han själv hade farten… närkamper mjukare än i damhockeyn som njuter av att få börja närkampa!

Avslaget i hallen men det är ju basen i Timrås publik och jag hörde klacken hela matchen en eloge till er kamp!

Produkten Timrå levererar drar inte mer folk än så här. Bygga ny arena i Sundsvall… pffft folk kommer inte gå och se proffsen kasta in puckar i eget mål för att slippa ta kamper ordentligt framför sin målvakt!

Ikväll såg det fan knappt ut som att Timrå har en lagmoral stundtals!
Engsunds uppåkning och avslut i 1a när han fortsätter in och duschar Juel 26minuter efter avblåsning och inte en jävla käft reagerar!
Visst Juel fick sin hämd på backarna när han struntade i att hålla sin klubbjävel för sitt femte hål. Fyyyy fan va billigt!

Men nja… det ser inte ut som att det här laget vill ett jävla skit för varandra! Ikväll var det en hel uppsjö av egoister i röda tröjor som mest spelade den individuella sporten ishockey!

Landers formation är underbar men resten! Ta er i fakking kragen och Ante! För helvete få ihop ett lag! Det är dags att kriga förvarandra nu!

Enklare hockey och fullfölj allt på isen!

Jag har en sjukt dålig känsla inför upplösningen av detta år!

Men det är inte slut förens den kraftiga kvinnan sjunger!

Sorry för sågen men det här är frustrerande!
Låta Oskarshamn sätta nivån för matchen efter att dom blivit avhängda i oktober!
För faaan!

Nya tag…
Älska Timrå Ik!

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Bragd-Birger: hej Birger, nu lägger jag mig i men jonatan behöver snacka med ngn han går tyvärr inte å känn igen,tror enbart mentalt !!

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{10473}: Sagt det förut, säger det igen. Rindell är lagets bästa skytt. Kommer sakna honom trots skakigt defensivt spel ibland.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{10473}: Ja det tror jag med, om han kommer att vara kvar..

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
SKRIDSKOSKENAN: Nä för det hänger ju inte på en person, over and out.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Bragd-Birger: Sedär, glömde helt bort i minnesbanken. 12 strutar panga han in.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{10473}: kinnvall 18/19 då?

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{10473}: Förövrigt, Rindell är uppe i 10 mål nu. Senast vi hade en back som gjort tvåsiffrigt i antal mål måste vara Lehtonen säsongen 08/09.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{3405}: Tröttsamt att ni i klacken skall få massa kritik. Har förstått det som att det är ett antal "passagerare" som står där och klappar händer på sin höjd.

Ni skall snarare ha en eloge som står där i och skur, speciellt när laget inte spelat sig förtjänat det.

Känns som hela klubben gett upp dem här säsongen ärligt talat och bara spelar av den.

Negativa händelser som avlöst varandra där den sportsliga ledningen gjort bort sig inför allmänheten, en tränare som det känns som han tappat all den lilla geist han hade kvar sen det kom ut att han inte får förlängt( befogat som det ser ut nu)

Hoppas ni fortsätter mata på i allafall. Ni skall ha all eloge.

Tror dessutom jag kanske vet vem du är(sett nån liknande inlägg här på HS och på Twitter)
I så fall vet jag att du rest land och rike runt och sjungt fram vårt Timrå. Då jag stött på dig i Oskarshamn etc.

Fortsätt med engagemanget så hoppas vi att resten av laget hänger på till slut, hur menlöst och hopplöst det än känns just nu!

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{10473}: Minns att jag tog upp frågan om Hållander skulle vinna interna poängligan till slut. Det var några omgångar sedan det diskuterades. Nu leder han den på 33 poäng. Blir inte förvånad om han landar in på 35+ efter säsongen är slut.

Vet att det var många som inte såg Hållander som någon poängspelare. Den diskussionen behöver vi inte ha längre. Nästa säsong tror jag han gör 40+.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{3405}: Snyggt, tackar!

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Villervalla: men läs de ja skriver. att kritisera och konstruktivt påpeka misstag, brister osv gör vi väl hela tin. de är inte så att dalle spelat ner oss i ha? att säga att man hellre tar in medelmåttor från tidigare säsonger, jämföra han med stubbar och att han gärna får flytta till nästa säsong är ju jävligt stort av sk fans .

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Jåkkinen:
Sen jag var liten - så har jag stått på ståplats
Lärt mig kulturen - som nu är mitt allt
Gör att för klubben - som är röd vit och blå
Min största kärlek - den heter Timrå IK

Tjalalalalala - ska alltid kriga
Tjalalalalala - för rödavita
Tjalalalalala

Melodi: Sarà perché ti amo(vart ska jag sova inatt)

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
SKRIDSKOSKENAN: De där va 💯% bra sagt idag 🇺🇿🇺🇿🇺🇿👍👍👍

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Mycket är redan sagt om kvällens insats men man vill ju ändå lyfta tre saker:

1. Splittrar inte Ante kedjan med Hanzl,Dahlén och EP inför torsdag då vill vi inte komma topp 6. Återgå genast med att flytta upp Pääjärvi. Sämre kan det inte bli.

2. Gåtan Dahlén. Man vill ju att han ska vara kungen på planen med sitt stora Timråhjärta. Men just nu så kan han inte ens utmana mot ligans överlägset sämsta lag. Noll fart eller finnes.

3. PP spelet, hur kan Ante inleda 3:e perioden med att spela Lundin och Pääjärvi i PP!? Vi har en glödhet Hållander och en första kedja som åtminstone kan ta sig in i anfallszonen. Låt dessa starta. Våra PP formationer kan vi skrota, det räcker nu.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{10473}: ajdå, fel av mig

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Zäta75: Vi lär väl få se nån av Dahlén och Pettersson i en 3e kedja nästa säsong. För inte fan separerar man WHL kedjan efter deras succé. Visst, rätt långt bort med ny säsong, men som dom spelar nu är dom givna att fortsätta nästa säsong också. Eftersom Jonte och EP inte funkar ihop så måste man ha dom i varsin. Så då får vi kanske då en ”1a” och två st jämnbra kedjor bakom den.

Wedin - Lander - Hållander
Dahlén - NY - Hartmann
Pettersson - NY - Pääjärvi
Johansson - Andersson - Lundmark.

Efterblivet att sitta och tänka kedjor inför kommande säsong kanske vissa tänker. Men helt seriöst tycker jag det är betydligt mer intressantare än avslutningen på denna.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
SKRIDSKOSKENAN: Fast presterar man bajs så får man räkna med att få bajs. För några år sedan hyllades Dahlen, då spelade även EP40 med, alla hyllade Dahlen, jag ansåg EP40 var bättre, det fick jag skit för... Tja, jag vet inte vem som har rätt.😉

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{3405}: Lade märke till den nya men hängde inte riktigt på texten, hur går den?

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Eugen Sandberg: Jag fortsätter att tjata om att värva nån till målfarlig Rightare. När Jonte gått som bäst så har han haft en sådan bevid sig. I Lööke till exempel.

Tycker inte Jonte varit uberkass nu, men nånting hämmar honom som sagt, speciellt i offensiva lägen när han skall återvinna puck. Så han bör spela med nån spelsmart spelare som ändå har lite mer fysiska egenskaper att återvinna puck och spela intensivt.

Att spela honom ihop med Emil.P har inte funkat på typ hela förra säsongen och nu en bra stund denna säsong.
Så där hänger det på Ante att splitta snabbt.

Tycker fortfarande man skall testa OJ-Hanzl-Dahlén

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{3405}: Idag körde vi dessa ramsor.

Timrå ik är dom bästa
Hela hallen kom igen Timrå
Timrå Timrå Timrå
Åååh Timrå
Tjalalalalala tjalalalalala åååeeehhåå Timrå
Timrå det är laget
Forza forza tikare allez
Allez allez vi är tikare
Ifrån Medelpad kommer vårat lag
Forza Timrå in med pucken
Hela matchen lång
Åh rött och vitt

Plus att vi testade en helt ny ramsa.

Undrar vilka ramsor ni som påstår att vi som står där är för cool för att köra inte körde?

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Manderville: ja tror modo fixar playin
Vi kommer bli 7.a,

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
SKRIDSKOSKENAN: Räknar man in alla hans tidigare säsonger så får man nog säga att han gjort sig förtjänt av sin nuvarande lön oavsett om det går tyngre just nu.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
BaraTikare: Det kan vara så att han faktiskt spelar skadad. Vi vet inte. Men i så fall borde kanske någon som är helt frisk få den speltiden istället.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
SKRIDSKOSKENAN: INSTÄMMER!!!

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
KulltorpsOlli: ja man kan va besviken ja man kan kritisera dåliga prestationer.
men de här jävla skitsnacket att han ska väck, han är inte vatten värd, öknamn, hånande och sågande. va fan är de för jävla sätt ? tror ni kultbärare, ambassadörer växer på träd? se om matcherna mot karlskoga -18 o björklöven -21, eller örebro -23 om ni behöver påminnas vem det är vi har att göra med.

karlqvist, tambellini, abols, rydahl, nilsson.. stora namn där alla har halvdana säsonger. sånt händer och denna stämmer inte helt för dalle. men vad är skillnaden? är dessa konstanta hemvändare med målrekord i sin klubb som trots flera alternativ alltid stannar i den mindre klubben och mer eller mindre i hela hockey sverige är mer synonym med en klubb än dess klubbmärke?
så jävla less på att så många spottar på dessa som är något större en presterande legoknektar.
ni får hänga hanzl bäst ni vill om det känns bättre för er när han är dålig. han är här och gör några säsonger sen tack o hej. #54 är för alltid och det skrämmer mig att timråiter som snackar om klubbhjärta och bygden inte ser värdet i det

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
roger_sundsvall: Ja dom vill ha mötet med Modo som ska ge klirr i kassan och vinst, tyvärr biter de sig själva i aschlet för Modo kommer missa play in och vi förlorar troligen mot Örebro när Lekkerimäki har lekstuga

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Tycker det är tämligen uppenbart att Dahlén spelar skadad. Hans högsta prioritet just nu tycks vara att undvika närkamper/smällar, med detta följer förstås att han blir otroligt avvaktande, nästintill icke-deltagande. Men en sådan handikappande spelstil (sprungen ur rädsla för åka på en smäll som avslutar säsongen?) tror jag fan inte ens Elias Pettersson, på något kontinuerligt sätt, hade kunnat bidragit på denna nivå.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
pingvin: Åk dit och sjung själv då och försök dra igång världens tröttaste jävla ståplats istället för att sitta här och gnälla på folk som försöker. Jävla pajas.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
roger_sundsvall: Va? Jag pratar om Hartmanns skada.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Andersson: jepp , smyger i vassen

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
roger_sundsvall: roligare med bäst av 3 ?

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
dom kanske inte Vill bli topp 6 med flit

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
BlackBay:
Såg presssnacket med Kjell Åke och tränarna efter matchen.

Vill Ante ens vara med längre ?

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{10473}: 5-8 månader . Han säger själv att han brukar vara snabb med rehab , men det återstår ju att se . Premiären eller omgång 11 ? 50-50

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
BlackBay: Jodå, har sett många glada miner vid mål. Många i laget har garanterat höga krav på sig själva och känner att dom inte är där dom vill vara så att fira som om det vore nån festival kanske inte är prio ett, kul men dom vet att det förväntas mer än vad som levereras.
Att dom väntar in golfsäsongen är ju bara löjligt skitsnack.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
hartmann o boys dom krigar ju jämt
finns andra som är Mätta latmaskar

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Zäta75: Och hur fan blir det med Hartmann nästa säsong? Prognosen är väl att han vara tillbaka i början på nästa säsong? Menar man då tillbaka i träning eller att han kan spela? Ska han behöva missa hela försäsongsträningen/matcher kommer vi få vänta bra länge innan han i normal form igen. Redan där har vi isåfall att jobbigt avbräck i truppen.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
{10473}: Nä ifjol var han snudd på Rattieklass. Inte riktigt men snudd på

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
Jåkkinen: kollar man på spelarnas ansiktsuttryck så är det väldigt sällan man ser glädje o harmoni denna säsong utom dom flesta ser sammanbitna och likgiltiga vare dom gjort mål, blir intervjuad eller sitter i båset... aldrig nån som ler.. känns som dom väntar på golfsäsongen hela gänget.

Sv: Timrå IK - IK Oskarshamn 2024-03-05
när säsongen är slut
ska korten på bordet
va i helve*e som är fel
bye--> lundin,hanzl,eronen,rindell,mieho
med ante@co

« · 2666137 · »