sargad: Malmö är helt tydligt ett lag som passar oss dåligt. Dom skiter fullständigt i vår höga press så vi successivt blir mer och mer passiva tills det ser ut så här, Malmö har allt spel, all energi.
Olli Hahl: Tycker vi spelar linköpinghockey just nu. Lever på bra målvaktsspel och är effektiva när vi får chanserna(baserar lite på matcherna innan detta)
Kan inte minnas när man upplevde att vi dikterade spelet till övervägande del över 60 minuter i en match senast?
Bragd-Birger: Lite synd att inte Lundmark premieras med lite mer speltid istället. Valet av Pääjärvi i andrakedjan är ju fortsatt ett mysterium. Han har ju i dagsläget inte många verktyg för att hjälpa till i den kedjan. Mest Wedda som får köra one man show och pääjärvi som förlorar mycket kamper och bidrar med puckdräll.
Degenerate: avd "sist jag kollade låg vi 3a i tabellen".
Poängen till trots är jag lite småorolig. Innan uppehållet trodde jag att det var energinivåerna som var i botten och att det var därför man slutat maxtrampa i spelet utan puck. Nu när man rimligen är utvilade och dessutom kan rulla på kompletta kedjor och backpar ser det dock likadant ut. Justering i spelsystemet? Börjar befara det.
Vi är inte ens trea på puckjäveln!!!
Nu måste Jokinen ta timeout eller stuva om lite.
Får inte se ut så här! Gör nåt för Djävulen!!!