JanneH: Många tänker att man menar att vi måste ha en målspruta när man anser att man vill ha in en offensiv dynamo.
Det jag saknar är en back som är sådär kylig och naturligt offensiv, i PP till exempel som kan vicka lite på höfterna så vips så har han skakat av sig 2 spelare under press och kan hitta yta att leverera en pass eller skott som går genom trafik och skapar oreda om inte annat.
Inte nödvändigtvis att backen måste spruta in mål i första hand. Men i allafall ha förmågan att skapa sig yta och få igenom skott genom första täck som sagt. Att kunna spela sig ur press i egen zon med vill säga.
JanneH: Ett problem var väl att kepsfinnen aldrig lyckades med sitt ”revolutionerande” presspel heller. Vi hade inte karaktärerna i laget som checkade fast motståndarna i offensiv zon. Dahlén, Hållander, EP osv. kunde absolut få tryck i offensiv zon långa stunder men ofta då vi hade transporterat in pucken själva.
SHL verkar inte föra statistik över spelvändningar och det är ju lika tragiskt som beklagligt för det hade varit kul att se hur vi stod oss där.
DrCox: Vet att det inte är alla timråiter här inne som håller Bernhardt särskilt högt men jag tycker det hade varit en drömvärvning. Hans skott på blå skojar man inte bort men som vanligt så har ju allt ett pris.
Bragd-Birger: ja förmågan att spela sig ur press har varit bland de sämsta i ligan, i flera år. Tror inte bara det är mina känslor som gör mig partisk här (även om man såklart ser sitt eget lag på ett annat sätt) utan så fort jag ser andra lag satta under press tycker jag de verkar ha helt andra verktyg att lösa det.
DrCox: Tror det kan vara en kombination. Linköping betalar överpris jämnt känns det som men han gjorde det bra efter nyår så han har nog stärkt sina aktier betydligt.
Den låga spelskicklighetsnivån bland backarna är ett minst lika stort problem i defensiv zon. Att vi haft så svårt att snabbt spela oss ur, bli fastcheckade, tappa puckar osv beror ju i hög grad på att man saknar förmåga att skapa tid och utrymme åt sig själv. Att Svensson är klart bäst på det säger en hel del.
Här ligger den största skillnaden på Timrås backsida jämfört med resten av SHL. Defensivt är vi bra, men rörligheten och förmågan att spela sig ur press är nog sämst i ligan. Givetvis visar sig detta även i offensiv zon.
Jag fattar det ekonomiska läget, men att vi inte lyckats hitta e n enda rörlig, modern försteback under hela hemvändarperioden är fan svårsmält. Det behövs liksom inte Pudas-nivå. Viggo G var extremt valpig, men man såg ju tydligt vilka dimensioner i spelet som öppnade sig genom hans spelstil.
Den låga spelskicklighetsnivån bland backarna är ett minst lika stort problem i defensiv zon. Att vi haft så svårt att snabbt spela oss ur, bli fastcheckade, tappa puckar osv beror ju i hög grad på att man saknar förmåga att skapa tid ... | Läs mer