Smokey: enda matchen koivisto var ok var övertidsmatchen hemma i 5e perioden då tempot hade gått ner 70%. Då jävlar kom koivisto till sin rätt. Pråmjävel.
Smokey: Men skicka 55an och dessa jävla mjuka små menlösa Finnbackar åt helvete kasta bort matchen på jätte bjudningar Sen livrädda Dahlen slänger ifrån sig pucken istället för att stå upp och ta tacklingen fy fan handväsk varning så det stänker om det 😡
Att vara så jävla vilse, slarvig och opå när man går in i slutspel? Det är fan sinnesjukt märkligt. Koivisto borde typ föra över 75% av sin lön till Svensson och kanske sätta sig på bänken och skämmas... KÄMPA OCH VISA ATT DU ÄR EN HOCKEYSPELARE FÖR HELVETE! Det är ok att torska. Men inte om man åker runt och är frånvarande... Jag kokar.
{469}: Förlorar vi denna match så blir matchen på måndag bara en match som skall spelas av för protkollets skull.
Aldrig att vi åker och kniper en match 7 i Göteborg ändå.
Backsidan kommer bli vårat fall. Inte för att den är defensivt dålig. Utan för att vi saknar flr många backar som inte ens har förmåga att hitta en enkel lösning ut ur egen zon.
Hypocrisy: Ok bortaperiod men slarv kostar oss ledningen. Sedan säljer sig Johansson på 1:a målet. Man ska inte kunna lägga upp den i taket nära målvakten från kanten. Frölundas målvakt går ut hela tiden och skär av vinklar
Banal: Ne försvara han inte för den dära passningen var slarvig till Linus även om han var klen och lätt att runda så är det Dahlén som har satt han i situationen. Och sen så låt sagrander spela för OJ är för feg och går inte in i närkamperna så han är inte sugen på spela och redo att flytta
Hypocrisy: Tycker fortfarande vi skall ta bort Hållander från förstakedjan. Alternativt flytta på Dahlén. Så får vi ut lite mer kreativitet då Lasu och Co stänger ner vår föratakedja helt just nu.
Med tanke på hur ofta vi problem att få ut pucken ur zon är det ju inte förvånande att vi åker på mål bakåt. Redan i första bytet har Kapanen möjlighet att flippa ur pucken, ist får vi över 2 min i egen zon.
Sen lägg ner bakom ryggen passningar o spela till nån som vill ha pucken. Annars lyft ut den ur zon o sluta vara nonchalanta. Lägg där till att man får ta en tackling ibland för att skydda pucken o inte vara rädd.
Mcmac: Korrekt. 2-1 föregås av 3 fel/slarv. 1) Jonte flippar bakom eget mål och tar inte ansvar. 2) Nässen för het och går bort sig. 3) Koivistu ser helt avslagen ut(förkylning i kroppen eller lite bakis). Borde inte spela mer nu.
Jäkligt synd på en period när vi kommer ut och är över 20 min det lite bättre laget. Släpper det för VF nu i andra eller är dom inte bättre?
Det där försvarsspelet måste få konsekvenser. Nu är det fan dags för första femman att kliva fram innan det är över. 1 mål i tom kasse håller inte, vakna!
Vi är bättre än Frölunda i första.. sen är det ju en enorm skillnad på.timrås och Frölundas försvarspel.. de har backar som knappt gör ett misstag .vi ger bort vå mål på solklara backmisstag... Hoppas timrås ledning lärt sig något utav detta när man ska bygga backsidan inför kommande säsong .
KulltorpsOlli: nu ska jag faktiskr försvara 54an lite ,visst han skvätter puckenen lite klent men sen nässen jäkligt vek bakom mål. Men 55 har han ens klivit upp ur dvalan helt off ju
Smokey: Det var sjukt mycket som var svagt där. Nässen tjurrusar bort sig. Dahlen slänger iväg passningen, Koivisto tar inte markeringen. Tycker nästan jacke borde kunnat fått ut en klubba där också. Alldeles för slarvigt måste upp med skärpan
steveroper: ledarsidan är faktiskt kanske mer stabil än på länge. Tommy har rutinen, Madsen och Marklund kan laget och Karlunden kommer in med lite nya idéer