1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599492 inlägg · 6212 ämnen

Apropå nånting...


Sv: Apropå nånting...
{469}: Rimligen är det efter rookie campen, så de som varit bra på rookie campen går vidare till det "riktiga".
Jag fick för mig att han ännu inte åkt, men om Kapanen åkt över redan nu är det lite märkligt, men han kanske vill ha lite längre tid på sig att förbereda sig där borta.

Sv: Apropå nånting...
{469}: Det jag är mest nyfiken på är K.Kapanens plan B, att ersätta en första center i oktober, eller vad planen än må vara.

Sv: Apropå nånting...
{469}: Main camp är 2024-09-20 - 2024-10-10

Sen kan han så klart skickas hem tidigare eller inte alls...

Sv: Apropå nånting...
Synct: Han lär väl ha scoutat ett gäng alternativ, men det kan dyka upp någon spelare som misslyckats i rookie-campen och vill spela i europa. Därför lär han knappast ha någonting skrivet i sten.

Vi fick kritik för att vi väntade för länge på Hägg, men det är tamefan snudd på omöjligt att göra på något annat sätt än Hinken och Kapanen gjort. Blir O.Kapanen kvar i Timrå är K.Kapanen ett geni och drar Oliver efter en fantastisk camp så var K naiv och korkad. Typ.

Sv: Apropå nånting...
Synct: Skulle tro att man då kör Lander eller Pettersson som 1a center och värvar en 2a/3e center istället.

Sv: Apropå nånting...
Synct: Mm precis. Det intressanta är väl att Kimmo själv inte räknat in grabben som förstecenter från början.(Kimmos egna ord i nån paus intervju vill jag minnas)

Utan att han har fortsatt tagit stora steg och som Nubben sa" visat sig vara mycket bättre än man kunde ana".

Även om vi har en del sparade pengar så kommer det bli smått omöjligt att ersätta Kapanen med likvärdig kvalitet, sett till den förmodat låga lön han lyfter i Timrå.

Annars vill jag också minnas nånstans att Kimmo kommer kolla på nått annat intressant som blir över från nån Camp i så fall.

Sv: Apropå nånting...
{5647}: Spelat innebandy med/mot honom på gamla Brux en gång i tiden, skön snubbe. Tror han drog åt det fackliga hållet efter det han lade ner spelandet.

Sv: Apropå nånting...
{10473}: Absolut! Både Emil och Anton är fullgoda alternativ. Så det känns ganska lugnt ändå! Men det skulle vara jäkligt kul att få se Oliver tillsammans med Dahlen och Hållander i vinter!

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger:född i Backe nordvästra Ångermanland, grymm på rören!

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Var det så länge som mitten på 80-talet man hade kapacitet på 10000?

Den klassiska överkörningen mot SSK med 8-0 var väl -83 o då var det ju knökfullt och har för mig det var ca 8000 då.

I kvalet upp till elitserien våren -81(eller var det-80😄) när man mötte bl.a. Leksand och Bajen var det ju också packat med folk men har inte för mig att det var över 8000 då. Men jag kan ju ha fel där...

Men var i alla fall härliga tider då och ett jäkla liv o mest ståplatser som sagt. Så roliga minnen och hoppas vi kan få ett jäkla drag i vinter och tror Jokinen's inträde borgar för det och även prestationsmässigt kommer det garanterat bli bättre!👊👍🏒

Sv: Apropå nånting...
Lomond: Det känner jag inte till. Det kan ha varit långt tidigare man gjorde det. Det jag kan läsa mig till är galna publiksiffror från kvalserien 1981 där HV71, Leksand och Hammarby drar 6856, 7153 samt 7468 pers.

Elitseriesäsongen 1981-82, där mötena med Björklöven, Skellefteå och Djurgården lockade 7914, 7721 samt 7747 åskådare. Mötet med Södertälje i Allsvenskan 1983 där jag var en av de 7856 pers. som var på plats var den sista "stora" matchen i gamla Timrå Isstadion.

Rätt så sjuka siffror som ändå berättar en del om intresset som under den generationen var otroligt stort. Folk vallfärdade verkligen på hockey under den här tiden. Det var även här som jag fick förmånen att upptäcka och uppleva ishockey live med Timrå IK och jag skulle även bli fast och komma att älska det jag fick se.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Ja det var sannerligen härliga tider det!💪🏒👍

Kvalserien-81 var ju grym. Blev väl 6-0 hemma mot Knätofsarna vill jag minnas.
Och förstafemman med tror jag det var Henrik Sandström, Kaski och Håkan Pettersson var grymma då.

Hoppas man får se såna inledningar på matcher nu med Jokinen där Timra startar näst intill ursinnigt!👊😄

Blir riktigt intressant säsong detta och bara hoppas Kapanen återvänder. Om inte så kan det bli lite prikärt.😬

Sv: Apropå nånting...
Tabell - tipset då Rörigt och tätt platserna 10-14 , men får då tyvärr sätta Brynäs på plats 13 .

Örebro kommer få det tungt men ja tror dom klarar sig från kval

Modo har det svåra andra året och slutar 2 poäng bakom Brynäs

Sv: Apropå nånting...
{5647}: Jag ser fortfarande ingenting i Kapanen just nu som gör att han ska ta en plats på NHL.
Hållander, Dahlén och kanske ngn till har varit klart bättre på försäsongen.
Man bör väl kunna vara lite mer dominant om man ska platsa i NHL, kan jag tycka.
Platsar Oliver, ja, då har vi ett par till vi kan säga adjö till snart.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Dahlen kommer göra en kanonsäsong! Så nästa år får vi nog ersätta både honom och Kapanen! Sedan beror det på hur hemkär Hållander är. Men vem skulle tacka nej till två år i Schweiz?

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Har varken argumenterat för eller emot. Hittade bara en relevant artikel när jag googlade.

Victor Hedman var långt ifrån dominant när han drog över, men han var draftad tidigt och ett affischnamn så han fick spela. Sedan går det såklart inte att jämföra med vad som blev en av Sveriges genom tiderna bästa backar, utan mer konstatera att ibland har NHL-lag tålamod med talanger.

Samtidigt tycker jag att hans spelartyp och att han är så pass ung ofta attraherar NHL-lagens intresse.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Dahlén når inte NHL, däremot europa.

Sv: Apropå nånting...
{5647}: Absolut. Men att plocka över honom nu när han inte är färdig, sätta han på bänken, känns inte så smart.
Tror och vet att de bästa för han är minst ett år i SHL. Det är vad han vill själv också.
Så han är klar för oss.
Tycker att han blev klart överhypad i VM.
Fakta är att hans poäng kom mot lingon-nationer.
Sen är han en råtalang, absolut.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Skulle laget göra en riktigt bra säsong tror jag nog spelare som Dahlén och Hållander vill göra ett ärligt försök på Le mat. Ingen av dom behöver egentligen ha någon brådska att sticka iväg. Hållander nyss fått barn osv också. Sånt spelar in när man väljer vart man ska spela.

Sv: Apropå nånting...
Lomond: Kvalserien ´81 är min första erfarenhet av ishockey och sämre start kan man ju få 😄

Timrå vinner med 6-0 mot Leksand och hela Timrå Isstadion skriksjunger:

"Krossa Leksand *klapp*, *klapp*, *klapp*! 👊💪

Henrik Sandström (som jag senare hade som idrottslärare på gymnasiet) gjorde under säsongen 47 mål och 18 ass på 35 matcher
Håkan Pettersson svarar för 14 mål och 23 ass på 37 matcher
Jari Kaski gör 19 mål och 40 ass på 38 matcher.

I övrigt hade Timrå starka spelare som alla bidrog. Bl.a Stephen Foyne, Staffan Erixon (som senare skulle gå till Selånger Bandy) och inte minst Bo Bölla 😄
Men frågan är om inte vi hade den avgörande faktorn i målet där en viss #15 Peter Lindmark räddade puckarna åt oss 👍

Sv: Apropå nånting...
{10473}: Ja det var väl ett skräckscenario det där! Men nog tror jag att det i framtiden kan bli Schweiz för iallafall Dahlen!

Sv: Apropå nånting...
{10473}: Kontraktssituationen behöver man väl ha lite koll på. Kanske lite särskilt mycket på backsidan. Där får vi veta att både Per Svenssons och Elmeri Eronens kontrakt löper ut efter den här säsongen. Så också för Emil Melander, men han räknar jag inte in bland de etablerade med kontrakt som "kostar mer än dom smakar".

Bland forwards tar kontrakten slut för Sebastian Hartmann, Oliver Johansson och Walli Walterholm efter 2024-25. Men Timrå IK´s "problem" sitter ju inte i dom forwards vi har. Men oavsett om vi nu får ha kvar Oliver Kapanen den här säsongen ska han ju ändå ersättas inför nästa säsong. Vi har onekligen en intressant framtid att se fram emot.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: rätt lustigt ändå att så fort vi inte vill att Montréal ska plocka upp honom då "var han bara bra mot lingonnationerna". Ungefär som vi tror att Montréal är här inne och läser.
Nog tror jag att han höjde sina aktier i VM och gör han en riktigt bra camp så... men plan A för alla inblandade är såklart att han spelar för oss i vinter.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Ja, kan låta så. Men det är ju ett faktum.
Jag skulle bli förvånad om han platsar i NHL
Är rätt säker på att vi kan räkna in honom denna säsong.
Nästa säsong däremot är lite osäkrare, men inte omöjligt att han blir kvar i TIK den också?

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Blir ju lite klurigt det där, dom som har utgående kontrakt är kanske inte ovärderliga spelare, det går att ersätta dom. Spelarna som är ovärderliga sitter på långa kontrakt som dom tydligen kan bryta hur som helst om man blir sugen på Schweiz så ja det är väl bara att vänta sig det oväntade? 😅.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Intressant att Timrå-publiken var lika svårflörtad på 80-talet. I början av play off är det långt ifrån fullsatt.

Sv: Apropå nånting...
Den intressantaste frågan för mig är hur i h*lvete fick man in 11 695 i ladan 1972??

Sv: Apropå nånting...
Erol Ateceae: Det beror väl på vad du menar med "svårflörtad publik"? I Playoff 2 mot Strömsbro snuddar man nästan 4000 i de två hemmamatcherna. Just den här serien blir för övrigt smått parodisk då Timrå vinner matcherna i "ladan" med 12-1 resp. 12-3. Hur man lyckas förlora borta kan bara stavas inställningsfråga..?

I Playoff 3 mot Örebro tar det dock riktig fart där man lockar 7000 plus. Den efterföljande kvalserien är som vi alla vet en saga värd sitt rätta namn.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Jag har aldrig påstått annat. Jag har sagt detta från start.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: glömde säga att det var inte specifikt menat till dig. Jag hoppas verkligen vi får se honom i Timrå i vinter!

Sv: Apropå nånting...
Någon som testat att ta del av TV4 Play Total-erbjudandet som klubben just mailade ut om? Total för 449 i månaden. Mitt TV4 Play löper ut i dagarna så jag högg direkt. Tyvärr utan lycka: "Du kan inte ta del av detta abonnemang" blev beskedet. Någon som varit med om samma?

Sv: Apropå nånting...
Timrå Isstadion: Jag svarar mig själv. Mitt tidigare abonnemang hade inte löpt ut, det var orsaken.

Sv: Apropå nånting...
Inte Swehockeys bästa kväll...
Uppladdat:

500x0-skarmbild-2024-09-10-192320.png


Sv: Apropå nånting...
Är det Leksand som är bra eller är det Linköping som är urusel?

Sv: Apropå nånting...
Timrå Isstadion: Japp, samma för mig och kontaktade TV4 som sa att pågående abb måste löpa ut, sedan kan du teckna ett nytt för detta erbjudande.

Sv: Apropå nånting...
TIK_TIK: Leksand har varit bra på försäsongen. Men Linköpings försvarsspel? Dom borde vara orolig!

Sv: Apropå nånting...
TIK_TIK:

Zacke har hittat ett vinnande snus inför säsongen ;)

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Jacob Olofsson målar på Modo, 5-5 :)

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: 5-5? Det finns fler lag som har försvars problem!

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Mer en inställningsfråga skulle jag säga. Modo har inte särskilt mycket att vara nöjda med då det gäller sitt försvarsspel. Löven gjorde mål i boxplay, t.ex.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: så är det, svårt att vara påställd alla försäsongsmatcher.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Frågetecken för flera lag, om man nu ska dra några växlar av en träningsmatch när Oskarshamn gör 3-0 på Rögle...

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Goalofsson 😄 O Bernhardt ja den killen kommer blomma ut ge han bara lite tid......

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Försäsong är försäsong som sagt.
Men hur ofta var Linköpings försvarsspel bra förra säsongen? 😅
Jag synar experterna och tror de får det tuffare kommande säsong om de släpper till lika mycket lägen.

Man har inte kvar Högberg. Som var en en fantom i målet och det kommer vara stora (skrid)skor att fylla.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Vi med , förlorade stort mot detta Linköping

Sv: Apropå nånting...
eltifoso: Med det sagt så går det oftast inte att dra allt för stora växlar av en försäsong.

Jag säger att de klassiska första 15 omgångarna får visa vart lagen står..

Sv: Apropå nånting...
{469}: Oavsett så blir Leksand på torsdag det svåraste provet inför säsongen. Dom ser bra ut.

Sv: Apropå nånting...
{10473}: Dom har gått obesegrade på försäsongen förr, för att sedan åka ur SHL(Eliteserien).
😉

Sv: Apropå nånting...
När Oskars vinner med 3-0 då förstår man att det här med resultat är ganska oviktigt, prio ligger nog på andra saker.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Under 4000 är ju typ halvtomt i en hall som verkade kunna nå 8000, baserat på senare matcher.

« · 2728167 · »