Om man får drömma skulle man ju önska sig att den officiella hemsidans spelartrupp uppdaterades mer än en gång per år också. Undrar om de tagit bort Näkyvä, Eronen mfl innan seriestarten? 🤗
Montén Python: Vet inte hur ”tråkigt” jag tycker Brynäs och Luleå spelade, dom gjorde 2:a och 3:e flest mål i hela grundserien. Många jämnbra spelare i trupperna, några oprövade kort som slår väl ut och nån superstjärna som levererar. Det kan räcka långt.
Stridhsyxa: Vill minnas att en av Luleås doktorander i allvetenskap var inne här och avslöjade att Rattie var klar! 2 minuter senare: Clöbben skriver med Rattie…
I Luleå har man koll på allt annat än hockey! Hehe
Blake Slåhan: Känns ju också bra att addera två personer som varit med och vunnit guld i Hardegård och Samuelsson. Den erfarenheten är inte fel i en förening som Timrå.
Hardegård guld med Luleå Erixon guld med Växjö Nässén guld med Växjö Pettersson guld med Växjö Heikkinen guld med Skellefteå Lander mästare i Ryssland och Schweiz Pääjärvi VM Guld Samuelsson guld med Färjestad som tränare och spelare Boyce JVM guld Sen en drös med spelare som vann hockeyallsvenskan.
Tror vi återigen blir underskattade. Inget konstigt kanske, men inte fan kommer vi lägga oss ner och dö bara för att Jokinen lämnar. Fucking kör bara.
SnabelA: "Ställer samma fråga till dig. Vad baserar du det du uttrycker på? Om du jämför Stridh med Samuelsson." Du är ett troll, ett negativt troll, dessutom! Har du ett svar eller inte?
Blake Slåhan: Precis, lite dit jag ville komma. Att kollar man trupperna i sig, så är vi inte så långt ifrån egentligen.
Skulle man stirra sig blind på poängliga etc. Så står ju inte Luleå ut nått nämnvärt egentligen. Kolla slutspelet däremot. Ruskig effektivitet om inte annat.
Snarare så hade både vi och Färjestad ett gäng med i toppen. Det slutade ju sådär för våra lag..
I slutändan så är det väl just backsidan vi ligger efter en del. Hardegård kommer få dra ett ruskigt lass. Speciellt om det inte kommer in nått mer där.
- **Individuella utmärkelser:** - Guldpucken (Årets spelare i Elitserien) – 1985–1986 - Uttagen i Årets lag i Sverige – 1985–1986, 1987–1988 - Flest poäng av en back i slutspelet (6 poäng) – 1989–1990
### **Övriga utmärkelser** - **Spengler Cup All-Star Team** – 1990–1991
Med andra ord, han var en riktig talang i unga år och en mycket bra back därefter. Att han spelat back gör också att han tänkt lite mer. Jämför Per Svenssons och Anton Lundmarks personligheter. Lite mer thinking cap on för herr Svensson. Anekdoten om dubbla vänsterhandskar kommer till minne.
Montén Python: Ja Hardegård får dra ett stort lass men han snittade 20.30 minuter per match denna säsong, i slutspelet snittade han nästan 22 minuter/match, det är långt över vad någon av våra backar snittade den här säsongen. Så där är jag inte alls orolig.
Blake Slåhan: för Timrås del så var det väl Eronen/Näkyvä som fick en del speltid för mycket, om man säger så.. 💀
Skönt för den ständigt klagande Luleåsupportern härinne, att få bli av med Hardegård som varit så dålig på sina 20 snittande minuter. Och hur han snubblade dom hela vägen fram till guldet..
Montén Python: Tommy har nog ett helt gäng 🦊 rävar bakom parabolerna dels han har varit med länge 🇺🇿 o han e lurig när de gäller försvar som back han är sen tror att han kan få vårt lag att göra MÅL de e jag hundra procent på!!! Sen om jag har fel så får ni väl hänga mig men jag e rätt säker på att han vet vad han kan få ut av den trupp vi har i olika spelsystem när han har stökat lite me laget!🇺🇿🇺🇿😎
**Mästerskapstitlar:** - **2001–2002** – Mästare i Elitserien med **Färjestad BK** - **2008–2009** – Mästare i Elitserien med **Färjestad BK** - **2010–2011** – Mästare i Elitserien med **Färjestad BK** - **2021–2022** – Mästare i HockeyAllsvenskan med **HV71**
**Silvermedaljer:** - **2002–2003** – SM-silver i Elitserien med **Färjestad BK** - **2002–2003** – VM-silver med **Sveriges herrlandslag** - **2003–2004** – SM-silver i Elitserien med **Färjestad BK** - **2003–2004** – VM-silver med **Sveriges herrlandslag**
**Uppflyttningar:** - **2005–2006** – Uppflyttning från HockeyAllsvenskan till Elitserien med **Skellefteå AIK** - **2021–2022** – Uppflyttning från HockeyAllsvenskan till SHL med **HV71**
**Landslagsmeriter:** - **2005–2006** – Guld i världsmästerskapet med **Sveriges herrlandslag**
**Individuella utmärkelser:** - **2008–2009** – Årets tränare i svensk ishockey - **2023–2024** – Årets tränare i HockeyAllsvenskan med **Nybro Vikings**
Pinaceae: Suveränt analyserat!!!! precis de jag ville att någon skulle ta fram om Tommy!!! O de han har gjort de e inte kattskit elr hur alla belackare i vårt forum (jag mötte honom i en match på junior nivå en gång)🇺🇿🇺🇿😎
JonteD: Om jag lockar med att Lesotho är ett avsevärt mycket mer demokratiskt land enligt V-dem?
Till och med mer demokratiskt än Rumänien och Kosovo? Plats 59 på listan, istället för Uzbekistáns diktatur som är mindre demokratiskt än Niger och Etiopien på sin 138 plats.
Jag tror nog nästa säsong kan bli bra ändå. Det är ju ändå stora delar av laget kvar som har tagit oss nästan till 3 st topp 6 placeringar dom senaste säsongerna. Så att det skulle bli nåt ras tror jag knappast. Forwards sidan tycker jag ser helt okej ut. Dahlen, Pettersson, Wedin, Heikkinen kommer säkert göra sina poäng, kommer förhoppningsvis vara fler som kan bidra där också. Målvaktssidan är en av dom bästa i SHL. Det är ju backsidan som behöver uppgraderas. Defensivt har den varit bra, men det behövs mer spelskicklighet där så att backarna kan bidra mer i offensiven. Ungefär som Luleå och Brynäs. Ska bli intressant vad dom yngre backarna kan komma att bidra med.
Glöm inte att vi var rätt bottentippade inför den här säsongen som var, var ju till och med en del som trodde att vi skulle åka ut. Så vi blir säkert tippade i botten nästa år också.
Hypocrisy: Måste verkligen hylla ledningen som drygt en vecka efter att finnkräket släppte bajsbomben har Tommy Samuelsson klar. Det är fan toppklass på det 👏
steveroper: Jo jag tror det blir perfekt med Tompa som "nödlösning" nästa säsong. Nu blir det väl fokus på att hitta ny sportchef som får lösa tränarbiten i framtiden, om det blir Tompa, Stridh eller nån annan.
JonteD: Kanske jag har missat något eller är lite trög men har länge funderat på varför du ofta sätter dessa flaggor i slutet av dina inlägg. Hade förstått om det var röd/vita flaggor men dessa, vad har de för koppling till Timrå IK eller har de någon speciell betydelse i andra sammanhang som jag inte kopplar?
BlackBay: JonteD (tillsammans med undertecknad och fler) tillhör Jämtlandsfilialen. Det är jämtlandsflaggan han skriver under med. 😊 (Ja, eller Uzbekistan eller Lesotho)
BlackBay: Tim Juel och Jonathan Dahlén har starka kopplingar till republiken Jämtland, likaså JonteD. Där i republiken finns en sund och stark skepticism mot stockholmarna/storsvensken.
Ojh-Ajh: aha, tack, då förstår jag äntligen kopplingen efter ett års funderande varför dessa flaggor alltid varit närvarande. Surjämtarna har alltså en egen flagga 😉
Pinaceae: Jag e nästan strypsäker på att Tommy Samuelsson kommer att vara bra för Timrå som ja sagt förut han kan hockey som Costanza skulle säga med hans meriter så tror jag vi ska vara riktigt lugna ett tag framöver får han bara överföra de han kan o grabbsen köper hans upplägg då blir det inte bara in ditt face utan Röd o vit hockeydynamit!!😎🇱🇸
Va i helsike Hartman verkar fortfarande vara kvar i Tre Kronors trupp, trots en massa nhl spelare. Man kan ju tycka att det borde finnas bättre spelare men han verkar vara en favorit hos förbundskapten Hallam.
JonteD: Vi har ju ändå en förändring i hopp om förbättring efter uttåget i slutspelet. Kunde ju varit som för laget i Övik där man åker ur och behåller seriens i särklass sämsta ledarskap och försvagar den med fågelholken Fredrik Andersson, sedan förlänger man med seriens sämsta hemvändare Jesper Olofsson, dock med lägre lön. Skönt att Modo åkte ur. Spännande att se hur vi reagerar på förändringarna på ledarsidan.
Rallarn: O modoliderna som gör narr av Nubben när de själva har Hinken som satt på händerna hela hösten och vintern o såg laget trilla ur SHL och gick miste om 50 millar. Aja jag är inte lessen för det.
Pinaceae: ” Årets mål måste ju läggas upp nu när säsongen är över.”
Visst är det ett snyggt mål och Källgren är grundlurad. Men jag tror att även neutrala supportrar skulle säga att det målet har inte en chans mot vad som bör bli årets mål.
Montén Python: Hoppas verkligen TS. har lite nya ide'er vad gäller uppspel, hålla i och inte "dumpa puck" i tid o otid. Rörligare PP och inte att han har förutfattade meningar om vilka som skal vara på isen vid PP. Inte vara rädd att ... | Läs mer