{297}: Lite knepig väg, från finska landslaget och Kärpät till att bli nedskickad från AHL, ska bli spännande att se vad Kapanen och scouten ser i han.
OlliJanne: Absolut! Egentligen en "no-brainer" vem av Boyce och OJ som passar bäst att spela 4-8 minuter eller sitta hela matcher och vara pådrivare och kanske lite av förlängd arm för tränartrojkan.
Blomqvist är mycket lätt att gilla och verkar ha en positiv grundinställning till mycket. Men vi bör ha tillräckligt med ledare och pådrivare i truppen och det känns som Pääjärvi rent hockeymässigt på isen är en liten uppgradering, främst vad gäller skridskoåking och tyngd. Lycka till framöver Jacob!
Zäta75: Lyytinen och Rindell? Bara det inte blir en LaLeggia-Zajac all over. Jag tyckte Lyytinen ihop med Erixon funkade bra så jag ser gärna dessa tillsammans igen. Kör på Rindell i backpar med Svensson och Stenqvist tillsammans med Eronen med Edfeldt som 7e
{297}: Boyce är HELIG men som andra varit inne på kanske vi bör hitta en annan roll i föreningen åt honom till nästa säsong. Låt han vara kvar på isen till våren så han kan lyfta Le-Mat 😁
Känns som OJ verkar må bättre och bättre i sin nuvarande roll så kanske gör vi bäst i att låta honom utvecklas där i lugn och ro tills han är redo för en större roll hos oss.
Tycker kapanen har gjort riktigt bra beslut sedan han kom till Timrå, han är inte rädd att förändra som jag tror att nubben inte skulle ha gjort, bra lösning med Blomqvist men tycker det är tråkigt för jag gillade verkligen han
Nisse på Mon or: Lyytinen spelade med Rindell idag. Vad säger vi om det backparet? Känns offensivt. Men Lyytinen har ju visat sig vara en bra tvåvägsback så kan nog funka bra.
Zäta75: Ja det tycker jag med ni behöver, för ni har bara typ kanske max 2 spelare som vill vara där det smäller framför mål och lite därför man ser så sällan att ni får såna " skit mål " du vet
inte för att det är negativt, men om man ska gå långt i ett slutspel så är det en sån spelare som kan leda till att ni går långt.
nu börjar man känna igen Timrå, in med fler finnar
säga vad man vill men när ni hade som mest finnar i erat lag så var ni väääldigt bra :D in med en stor bjässe till forward helst finsk som vågar stöka och böka framför mål sen gärna en stor finsk back likt Svensson med starkt tvåvägs spel
{8179}: Kanske jag som tolkade fel isåfall? Att han skulle få möjlighet om det inte blir NHL, att han får spela AHL eller bli utlånad? Att han själv fick välja. Att klausulen då sträcker sig till dess att kontraktet med Ottawa går ut eftersom att det är första kontraktet. Oavsett så är det precis som du säger att det visar sig. Jag vill ha hit Lodin iallafall!
KulltorpsOlli: Bra lösning med Blomqvist. Han vill säkert själv till Gävle också. Rindell är som bågon skrev inte speciellt dyr så Blomqvist lön täcker den gott och väl. Nu är jag rätt säker på att man kommer att ta in en riktigt bra back efter nyår. Det kräva inte så mycket om man signar säsongen ut med chans till förlängning.
DenRöda: Veronneau förstår jag då han skrev kontrakt med Leksand till säsongen 2023/2024, så det låter mer logiskt. Lodin förstår jag inte då han inte hade skrivit något kontrakt med Timrå, han skrev väl bara 1 år när han kom, sen blev han utlånad andra säsongen. Men aja, det lär väl visa sig. Jag kan inte heller tänka mig att man ska kunna begära en "summa" för en spelare som man inte vill ha, känns inte moraliskt försvarbart.
{8179}: Jojo. Vet inte hur det där fungerar i detalj, men är det på det viset så måste väl den andra klubben ha kontakt med Timrå och lösa det på något sätt? Kanske köpas ur klausulen? Avtalet sträcker väl sig till sommar iallafall vad jag vet/hört.
DenRöda: Om inte Timrå vill ha honom så kan han ju skriv avtal med vilken klubb som helst. Och vart ser du att han har avtal med oss, han var ju bara utlånad till oss förra vändan?
barafakta: Inte just nu. Vem vet vad som händer kommande månader/år? Lodin har fortfarande avtal med Timrå. Så han kan inte gå till någon annan klubb i Europa.
{297}: Ska man ha en "helig kossa" i laget så är det Boyce och ingen annan. Då och då gör han dessutom riktigt bra byten. Lär inte kosta skjortan heller.
Andersson: Vi har ju redan 13 forwards. Börjar det att rulla in skador så kan man plocka hem honom, absolut. men allt annat vore bara väldigt dumt i min mening när han har en ordinarie tröja i löven nu.
DenRöda: Det sa jag ingenting om, det är han garanterat och har samma uppfattning som du. Allt jag säger är att han inte är aktuell för TIK, enligt TIK.
Andersson: Varför ska vi ta hem Oliver och låta han vara 13-14e? Det utvecklas han inte på. Han går ju inte in i någon utav kedjorna som det är idag, han är inte ens nära.
KulltorpsOlli: Ja, det känns positivt. Att man kommit överens med Brynäs innebär ju också rimligen att det var ett avslut utan hard feelings - delvis tycker man att Blomman förtjänat det för allt slit han lagt ner och så bygger det ju bra rykte för klubben.
{297}: En annan roll i föreningen är väl den uppenbara lösningen för Boyce, lite beroende på hur man värdesätter hans inhopp. Statistiskt har det väl gått rätt dåligt för honom minst sagt.
jhnd91: Perfekt agerat av Timrå enligt mig. Blomman har varit enormt bidragande i Timrå sedan han kom, men nu har vi ett överflöd av ledare och han kmr knappast att få mer speltid framöver.
jhnd91: Har vi för många forwards? 13 st får jag det till. Det väntar en oerhört tuff 2a halva av säsongen som kommer kräva en full jävla trupp. Två skador och det ser tunt ut. Och ska vi dessutom spela ett slutspel så behöver truppen vara välfylld.
FH - avdammad: Jag gillar ambitionsnivån på Kapanens rekryteringar. Vi verkar rekrytera spelare där vi ser stor potentiell uppsida. Rindell, Lyytinen och Pääjärvi kommer alla från relativt dåliga säsonger där man nog kan misstänka att omgiviningen varit en del av problemet.
Om man kan få igång sådana spelare så blir det så klart en väldigt bra affär ekonomiskt. Får hoppas Rindell blir lika lyckad som Lyytinen. Pääjärvi har väl kanske inte lyckats lika bra men det är ju inte katastrof del heller så länge man inte betalat för mycket.
Jag gissar att det är därför vi troligtvis passar på Westerlund, uppsidan är begränsad.
DenRöda: Tycker tyvärr inte man sett ett skit som talar för att någon av våra juniorer är redo för en större roll i laget än enstaka inhopp vid skador på ordinarie spelare. Vi får väl se om Kapanen värvat klart.
DenRöda: Jag har hört inifrån organisationen att Lodda inte är aktuell över huvud taget, nu eller nästa år, eller året efter det. Man rosar inte marknaden när man leker Corleone på fritiden.
DenRöda: nästa säsong ökar väl tv-pengarna rejält så att vi skulle behöva dessa 600’ för en värvning nästa säsong känns långsökt? Mer troligt att dom går till nån värvning under denna säsong men känns väl som att dom pengarna går till Rindell? 600’ och lite till låter väl ungefär vad han borde kosta för resten av säsongen? Spelarna blev ju också klar i princip samtidigt.
Tom Topp: Kan det faktiskt vara så att Brynäs gjort förfrågan att få tillbaka Blomman och att Blomman då själv velat återvända? Timrå är inte en klubb som tvingar kvar spelare som vill lämna
Silfverkroken: känns mycket tråkigt, Blomman är en kanonkille. Men det här känns som hans sista SHL säsong, och han vill nog hem till Gävle. Borde gå att utnyttja hans personlighet på ledarnivå i framtiden!