Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Woody:
Sälj nån som inte presterar ( finns några alternativ ) och köp nån från exempevis finska ligan som brukar göra mål
Tror vi behöver steppa upp intresset kring J20 en aning. Ikväll slog man Skellefteå på hemmais med 4-1, riktigt jävla starkt. Jonathan Dahlén har snittat en pinne per match sedan han kom in i laget och kommer garanterat runda av säsongen med riktigt fina siffror, ikväll 1+1.
Det finns spännande spelare på gång. Det är nästan så att jag inte skulle protestera om man testade att ställa Ohre någon match, från start. TIK har t.o.m något på gång på målvaktssidan.
Ny hemmamatch imorgon 15.00 mot Luleå (bedrövlig matchstartstid med tanke på att A-laget spelar 16.00 och matchen visas på TV).
Knylan:
Skönt att läsa! Hoppas klubben är skuldfri inom kort och att vi slipper en massa negativa skriverier från media framöver. Lyfter örnarna/växer tallarna mot skyarna nu?
Kongo:
"Vid sidan om matchen mot Björklöven kom ett glädjebesked för Timrå IK.
För nu ser de slutet på sin kronofogdeskuld.
– Nu kan vi beta bort den här gamla skiten, säger Lars Nolander, klubbdirektör.
I skuggan av segern mot Björklöven kunde Timrås klubbdirektör Lars Nolander pusta ut efter en skön arbetsdag.
Timrå hade totala skatteskulder på cirka 2,2 miljoner, varav 1,3 gått till kronofogden.
Nu börjar de se slutet på den skulden. Under onsdagen betalades 450 000 in.
– Men vi kommer göra en till inbetalning i morgon. Det blir nog ungefär på 200 000 kronor, jag vet inte exakt, så jag ska inte slänga mig med några belopp, säger Lars Nolander.
Nu räknar de med att kunna fortsätta betala av på skulden. I snabb takt. Tillräckligt snabb för att uppfylla målet – som var att vara utan skulder hos kronofogden i slutet av oktober, som vi tidigare berättat om.
– Vi har fordringar på väg in och två hemmamatcher i nästa vecka, så i slutet av den ska vi vara fria från kronofogden om allt flyter på.
Sedan är prio ett att beta av resten av skatteskulderna.
– Då är det 900 000 kvar ungefär. Vi ska inte sticka ut hakan och säga att den är borta nästa vecka, men vi kan börja på den sedan.
Hur känns det här?
– Man ska inte raljera, men det är som jag sagt hela tiden, att bara vi kommer in i oktober kommer fordringar ramla in och vi har matchspelet i gång, så har vi möjligheter att beta bort den här gamla skiten.
Även om de ser ett slut på historien är det alltså en bit kvar att gå.
– Vi måste se till att fortsätta få in pengar så det inte blir något nytt. Men de här två skulderna är huvudmålet just nu."
Redigerad kommentar
157620: Bra. Då stannar det där. Blir det någon uppslutning vid Metallåtervinningen på lördag?
Zäta i dagens ST:
http://www.st.nu/ishockey/nhl/zata-jag-holl-mig-undan
"Har klubben pratat med dig om hjälp?
– Det är mellan oss och inget jag vill diskutera i media."
Vargher85: Vi har ju faktiskt ett stort problem i att våra backar inte producerar överhuvudtaget i princip. Det är bara Borgman som målat den här säsongen. Hade Nilsson spelat hela säsongen så hade han nog med stor sannolikhet ha petat in någon puck, dock.
Potential för att ha producerande backar är stor dock. Jansson sprutade in poäng i J20 i fjol men han lider av att inte riktigt hänga med i tempot. Det finns offensiv potential i backleden och det finns även duktiga defensiva backar. Så det som behövs är väl en helt vanlig back, helt enkelt. Om man får önska så får denne gärna vara född tidigare än 1994 och vara högerskytt. Tänk Pär Styf-typen. Ospektakulär och grisig.
Det är fan ofattbart hur mycket otur en enskild spelare kan ha med skador. Först rök båda hans axlar under junioråren och nu höften.
För övrigt lite överraskande att man så tydligt proklamerar att man ska värva(!), inte låna. Men ja, det lär nog behövas. Skulle gärna se ett köttberg faktiskt.
Berglund: Almtuna är inte att leka med men visst vinner vi borta mot dom.
Top 4 HA nu med 20% spelat av säsongen:
Hästen, Mora, Asplöven och Almtuna. Odds på det?
TIK elva nu, 4 poöng till sista platsen men också 4 poäng till femteplats..En formtopp de närmaste 4-5 matcherna och vi svävar högt, en svacka och vi kan sladda i tabellen
den där nya backen ..... med tanke på ekonomin