Propagandus: Minns förra året och hur satans jobbigt vi hade mot Troja-Ljungby. Nu har de torskat mot HC Dalen i div 1 och vi har spöat suveräna svenska mästarna.
Det hela känns surrealistiskt, jag tänker bara mer och mer på den där brytningen Strömberg gör i 6:e matchen, och nu står vi här och genomför en lika ingen-faller-ut-ramen seger mot Växjö?
Men alltså Madsen! Vilken konung. Täcker enorma ytor, har 35m långa armar och är bara allmänt jobbig för motståndarna. Tumme upp till Nubben som såg något som en annan totalmissade ifjol..
roger_sundsvall: Hållander till Wikegård angående att spela i SHL jämfört med Allsvenskan: Första matchen kändes det jättestort. Nu känns det inte lika stort.
sargad: hade det varit denna tid för ett år sedan och Berglund missar det där läget han får i 2-1 där han sumpar skottet och ramlar, då hade jag dunkat huvet i bordet men som du säger, han (och dom andra) är jävligt värda denna chans. Idag så missar han chansen medan han krigat i 40 minuter och vi leder mot mästarna. Man kan bara njuta. Det är många, svinhögt betalda, lirare i Växjö som bränner fler lägen och åker runt och hänger med huvudena.
{297}: Så jäkla värda de är att få lira i SHL, efter allt slit och lojalitet de visat BoyceBerglundWedin!!! Klart att det kommer vars lite ups-and-downs med trolig övervikt på down så njut utav helskotta i kväll. Nu blir Freddans o Co's jobb att mata in ödmjukhet alla LillKenta om och om igen i det mentala. Mentala är nyckeln om vi ska lugga di andra på poäng.
På Östersjön och missade 2:a perren, men...grymt väl genomförd match! Ett jävla go! Hög forechecking, snabba spelvändningar...underbart att se! När Svedberg samtidigt spelar så här, så...finns det faen möjlighet att lugga fler lag på poäng.
Det märks ju att Växjö har lite SM-guldsfördelar. Får köra på Svedberg fyra gånger utan utvisning, får kolla klockan och får en extra timeout, får pressa Olofssons skalle in i sidosargen utan utvisning. Skönt att trycka till svinen.
Tittar man på vår insats så är det ju helt fantastiskt! Vilken energi en sån här insats måste ge för fortsättningen. Boyce täckte väl 5-6 skott ensam, många andra täckte en hel del. Vi manövrerar ut Växjö rätt bra även om dom så klart har ett spelövertag större delen av matchen. Grymt!
{297}: Blod, svett och tårar måste bli vårt adelsmärke den här säsongen! Gäller även klacken. Även om det här skulle sluta med förlust tycker jag att den här matchen ger mersmak. Det finns svagare lag än Växjö i den här serien.
FH - avdammad: tycker ändå på något sätt att laget gör precis ALLT man kan förvänta sig mot ett så kompetent motstånd. Visst man slarvar lite, visst vi har ingen vidare press i anfallszon men ingen hade ryckt på ett ögonbryn om vi legat under med 0-4 just nu, istället har vi chans på poäng och det är över förväntan i min bok iaf.
Woody Jokinen: Skellefteå-, Mora- och Röglesiffror. Jag tror att det är vad vi rimligtvis kan förvänta oss. Jag tycker iofs att det är skitsamma. Heller kvalitet än kvantitet. Stämningen som de på plats förmedlar ikväll är toppklass i SHL.
Jockz: Härligt! Jag räknar med att klämma in en hemmamatch i december. Då räknar jag med att vi ligger i mitten tabellen och de stora drakarna har Timrås sensationella inledning av säsongen på alla löpsedlar! Håll grytan kokande!
Jockz: Inte lika stabilt i andra men ändå tillräckligt stabilt för att vi ska hålla undan. Gud vad jag önskar det här laget en vinst ikväll. Blir en nagelbitare i tredje.