Laban: Där ser man! dom var fulla på skärtorsdagen istället. Undrar varför inte Hv talar om det i sin dementi. Oj vad kul det är när man trasslar till det för sig
Et tu brute: Du förnekar dig inte! Postordersupporter! Vilket skönt ord du uppfunnit. Skall jag tillskriva mig den kategorin jag också som passiv VSKare i bandy och Blåvitt-anhängare i perferin?
Simmalugnt: Det är dags för Hv att kontakta Janne Josefsson för dyra pengar för att utreda detta. Skulle mot förmodan han inte kunna hitta något som frikänner Melin och Petrasek tar man in Sverker som med hetsig stämma frågar Gunnarsson "Är det så? Är det så det ska vara? Va? Svara då!" ;P
Laban: Känner du hur allt detta gör att ni inom gruppen - HV-fansen - drar åt samma håll i än större utsträckning än tidigare? Eller är det så att allt jobb med att sitta och förklara bort i själva verket börjar bli frustrerande, lite som att banka huvet mot en vägg, för ingen ändå lyssna på vad "alla vet stämmer. men vägrar lyssna till"?
Simmalugnt: Haha, om du påstår att det där är "Limning" så har du inte sett mycket i världen, vissa förstår ju att jag sitter och driver... men det finns ju vissa som inte förstår heller..
jZo: Du verkar ju inte fatta innebörden av ironi iallafall. Men det kan jag försäkra dig om att simmalugnt vet. Jag super hellre mig full i hans sällskap om man säger så. Milt uttryckt.
Spännande att se hur det blir med Robban ikväll. Nu har det ju stått överallt i några dagar att han är redo för spel ikväll men i AB:s inför matchen står nu att läsa att han troligtvis står över. Känns rätt tröttsamt det där..."inte ännu, men nästa match då j-a, då är han med.." och så blir det inte så.
Laban: Inte ett dugg! Läska kan han. Men han har bara varit i blåsväder en enda gång och därför blev det bot och bättring. Jag har också varit i skandaler men bara befunnits skyldig vid ett tillfälle och det var många år sedan.
Man blir vackrare utav alkohol om du nu inte visste det och att bjuda på sig själv är inget brott i sig.
Tänk på det nästa gång du korkar upp rusdryckerna! Det är inte för inte damerna gillar mig.
mikenomad: Man vill ju faktiskt att han ska hinna med att spela åtminstone en hemmamatch till. Sista säsongen som det är. Hoppas att han kryar på sig och får avsluta säsongen på isen och inte skadad i båset.
Simmalugnt: Känner du igen det ifrån Spraydate? Jag har tyvärr inte besökt den sidan, men du verkar ju vara en riktig fanboy av sidan då du känner igen raggningsförsök, JA JAG VILL LIGGA MED UNO!!! TA MED VAGNEN OCKSÅ! :D:D:D
Laban: Vilken version som sägs råda är helt oväsentlig i sammanhanget. Det är den negativa fokuseringen som kostar på, som tar energi ifrån de som behöver fokusera på matchen ikväll och inget annat.
Vilket dravel.Vi snackar profesionella idrottsmän som dessutom är vana med att vara en offentlig person.Denna "incident" gör varken till eller i från..
Simmalugnt: Har ingenting emot hockeyspelaren Sanny Lindström. Han är en tillgång för vilket lag som helst. Men personen ifråga drar jag inte jämt med. Men skulle jag vara ombytt ikväll och spela så skulle jag inte tveka en sekund på att spela fram honom till ett avgörande mål. Allt för lagets bästa!
Men jag har svårt att se att det ska hända. Fast å andra sidan kan Styf bli målkung bland backarna helt plötsligt så kan kanske Sanny göra en bra match. Större under har väl hänt.
Maggan: Det stämmer. Men när det är match får man lägga sådant bakom sig. Och dra åt samma håll. Sedan behöver man inte prata med varandra eller dricka kaffe om söndagarna tillsammans.
"En sak är säker i soppan kring HV-stjärnorna Björn Melin och David Petrasek, av förre tennisspelaren och numera lokalradioprataren Janne Gunnarsson utpekade som berusade två dagar före första semifinalen mot Timrå:
Antingen ljuger Gunnarsson alternativt har inte varit noga med fakta - eller så blåljuger HV när hela historien förnekas.