Heisenberg: Håller med dig till 100%! Det är under all kritik det som har skett. Felvärvningar och tränaren skulle ha bytts ut under säsongen när det inte fungerade m.m. En stor SKAM är det!
Raggaren Putte: fast jag tycker ändå Thörnqvist viker ner sig i kvalet, han brände många solklara målchanser.
Det här med att marknaden var dränerad, det är nubbens egna ursäkt. Andra lag förstärkte med klasspelare under den här tiden, gissningsvis var nubben för snål för att vara med.
Sputnik: Så länge tränarn är kvar va. Då kommer jag aldrig gå på nån mer Timråmatch va. Aldrig betala för CMore igen va. Sluta titta på all hockey va. Jag bryr mig inte längre va. Jag bara går va. Hej svejs!
Tycker vi forsätter satsa på inavel i styrelse tränare sportchef svärsöner ger bra respons hos sponsorer publik mm. (finns inga andra på marknaden ) hahaha andra klubbar garva hela vägen till BANKEN. Billigare med 20-25 bussresor till skåne Småland spara in till en chipspåse var ju bra det IDIOTER
{8756}: Nej, den där glidande gamnacken Rensfeldt vill jag inte se nå mer. Blomberg däremot fanns det en del potential och go i. Tyvärr belönade Freddan detta med en plats i periferin.
Jaha..då var det roliga(oroliga) slut..en förening som inte ville vara kvar i finrummet. Så mycket som gjordes fel under säsongen. Otroligt besviken på alla.! Fy fan säger jag..det är det finaste jag kommer på. Och vart fan är Kovalchuk nudå? Kom med en förklaring din sopa.
Sputnik: "Jag är öppen för.." Ja tro faaan det! En jävla massa pengar du får trots dina brister. Skulle Freddan ha lite stake skulle han säga upp sig. Tyvärr blir det väl inte så. Antingen är han kvar eller så får Timrå köpa ut honom.
Just d ja..... När jag ändå har det i minnet!!!! Är det inte dags att flytta in Timrå till Sundsvall... Bygga den stora Multi Arenan nere i hamnen vid Casinot...15 000 åskådare!!! Öppna landets första Statliga Bordell....i mitten utav Sverige!! Landets första Drive In Systembolag!... Öppna upp nöjeskryssningar till Öst.... Fusionen....Sundsvall/Timrå STARS.... Ja herregud....vilken ironi det blir utav rusens drycker... Tur man är ledig imorgon...!!! Nu blir det Kjell Lönnå på högsta hela natten!!
Tikkare: En tröst i denna mörka kväll är att Mora IK gick samma öde som oss. På nåt sätt känns det bra att vi inte var de enda som åkte ut. Vi förtjänade t.om åka ut.
Sputnik: Och ödets ironi är att tränarn snackar på exakt samma sätt som raggarn. Tror dock att resultatet blivit betydligt bättre med den gamle raggarn i båset. Han gav i alla fall positiv energi.
Sputnik: Ärligt talat så har Freddans spelfilosofi blivit så oerhört blottat nu. Förra säsongen räddades man av Haukeland och Dahlen. Vi var mestadels utspelade av KHK men hade ett giftigt kontringsspel. Stor skillnad på hur Oskarshamn mestadels spelade ut oss som var SHL laget denna gång och hade en tydlig spelide som gav en trygghet för hela laget. Jag vill inte se en sekund till mer av Freddan i vårt bås. Det vore en skymf mot oss supportrar.
Andersson: Hahaha, Raggarputte vaknar till liv. Taggad för att möta Västervik, Karlskrona, Kristianstad, Pantern, Vita Hästen, Mora, AIK. Nu ser vi till vinna den där jävla Hockeyallsvenskan med Bratten i mål.
jokklas: Alltså det Freddan snackade om hela tiden i början tills verkligheten kom i kapp, var ju vi har inte hitta samma lagkemi som förra säsongen, vi letar efter den. Herregud, det är din totala oförmåga av att sätta en spelide som varit den absolut största orsaken till denna säsong. Plus den obefintliga fingertoppskänslan av matchcoachning och hitta kedjor.
Jag kan ärligt talat inte se att vi kan komma framåt mes Freddan, nästa säsong kommer bara bli en transportsträcka av mer misär.
Fyfan vad jag inte längtar till nästa säsong, en kass upptaksträff med Mike, en ännu sämre bevakning på laget, 2400 pers på läkaren i snitt, Möta Tingsryd, Pantern, Kristanstad och sändningar med kommentatorer som är bedrövlig, en kameravinkel, Inga mikrofoner i hallen så man hör bara kommentatorerna, inga kommentarer mellan perioderna, inga inslag, ett lag som kommer i bästa fall hamna i mitten av tabellen.. listan kan göras längre men jag väljer att stanna där för börja koka inombords..
BTW!!! Stort tack till Klacken som har varit helt jävla magisk denna säsong och framförallt RV som är sveriges bästa supportergrupp! utan tvekan!!
Sputnik: Tror att Freddan är i en slags chock just nu faktiskt. Men nu när vi ska börja om måste vi framför allt byta bort den pessimistiska och trötta härföraren. Han har visat sig vara en one-trick pony eller vad man brukar säga och det tricket spelade han ut redan ifjol.
EXPLORERSMÅLAND: Varför kunde inte Zäta offra sig och dra på sig skridskorna en sista gång och hjälpa vårat köra TIK? Eller iaf hjälpa till med några av de miljoner han har tjänat. Har inte hört något om Zäta i tidningarna som var fallet förra året när vi gick upp när han var i tidningarna hela tiden och kommenterade. Har ni hört något?
Synct: Om inte Zäta hjälper till på planen nästa år eller med pengar får vi nog vänta i 15-20 år när Elias P och Jonathan Dahlen förhoppningsvis kommer och spelar upp oss när deras NHL karriärer tagit slut. Totalt mörker nu.
Den största elogen och hyllningen ger vi oss suppotrar själva! Vi gav ALDRIG upp!! Vi trodde in i det sista på laget!!! Vi stöttade laget så gott vi kunde!!! Vi alla Timrå IK bröder och systrar ifrån Norr till Söder.... Hemmamatcherna gick vi man ur huse och fyllde arenan och även till bortamatcherna så åkte suppotrar långväga för att stötta laget!!
Vi skrek oss hesa för att bära vårat lag...
Men.....
Tyvärr bjöd inte laget upp till dans... Vi gjorde vad vi KUNDE...
Enligt Nubben så rivs ju alla kontrakt nu... Alla spelare får gå vart de vill.... Nubben vill bygga nytt på den vanliga gamla melodin... Ungt...Svenskt och hungrigt.... Dvs...det kommer ta många år innan vi nått toppen igen!!!
EXPLORERSMÅLAND: Tyvärr tror jag vi såg två förlorare på isen idag. Ett Timrå som försatte en bra chans att börja etablera sig i SHL. Kommer förmodligen ta rätt många år innan vi är med och hugger på en plats i högsta serien igen. Oskarshamn som charmat hela det neutrala hockey-Sverige under några veckor nu. Men jag tror inte för en sekund att föreningen någonstans är redo för SHL. Tror dom är ännu sämre rustade än vad vi var för ett år sedan. Att då gå upp kan på sikt kosta mycket mer än det smakar. Det här lät väldigt mycket surt sa räven, men är inte menat som en kommentar från en dålig förlorare. IKO var bättre än oss över sju matcher. Punkt.
RunarUp: haller med till 100%. sa trakigt att Timra inte kunde tagit denna chans och faktiskt kunnat bli ett stabilt bra lag i SHL. jag som var sa sjukt spand pa att se vilka spelare Timra hade fatt in...
Affe_TIK: Är det bara en sägen här i forumet att Hardegård är tillsammans med Nubbens dotter? stämmer det lär han väl signa han snabbt som ögat, så han får ha kvar dottern i schtan.
EXPLORERSMÅLAND: Jennifer Engström från twitter: Timrå har återhämtning/frivillig träning idag (inte match förrän lördag). Hör att Dahlén mår okej och att man är hoppfull för att det inte ska vara allvarligt. Men han ska fortfarande ... | Läs mer