1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 613750 inlägg · 6214 ämnen

Silly season 08/09


Sv: Silly season 08/09
Pätr: Precis det var dom namnen jag syftade på längre ner... Hoppas det blir samma sak iår :)

Sv: Silly season 08/09
andyo: Det gjorde han icke. Han värvades till TIK mycket tack vare hans fina junior-VM där han bildade en vass duo med Zäta.

Sv: Silly season 08/09
Kevin O Shea: Pelle Hallin spelade ju redan i laget då, han var med när vi gick upp.

Måste varit petrilanien eller nik som redan blivit nämnda.

Sv: Silly season 08/09
Pätr: Nik Zupancic?

Sv: Silly season 08/09
Pätr: Det var väl Pelle Hallin, va?

Sv: Silly season 08/09
Pätr: De va inte Petriläinen ?

Sv: Silly season 08/09
Uno Gordon: Det har i så fall skett två gånger. Vid återkomsten till elitserien presenterade PeO Larsson fem namn på en och samma gång. Det var:

Magnus Salmi
Tomi Källarsson
Linus Fagemo
Timo Peltomaa

Samt en till, som jag för närvarande inte kommer ihåg namnet på. Hjälp, någon?

Sv: Silly season 08/09
Mackelito: Riku Hahl är ju också lagkapten, han spelar VM.

Sv: Silly season 08/09
Mackelito: Han syftar nog på din länk till Niinimas presentation på Elite Prospects =).

Sv: Silly season 08/09
spud: ??

Sv: Silly season 08/09
Mackelito:

kolla in Ryan Keller spelade i finland sessen som var, tänk han i timrå forwar iaförsig men :D

www.eliteprospects.com/player.php?player=11763

Sv: Silly season 08/09
Mackelito: Du får nog gå om kursen där du lär dig klippa och klistra.

Sv: Silly season 08/09
Eftersom alla skriker efter en Åkerman tycker jag denna kille ser ut att var den typen av back...

Nick Naumenenko
www.eliteprospects.com/player.php?player=10651

Även Niniima skulle jag vilja se i TIK
www.eliteprospects.com/player.php?player=10651

Sv: Silly season 08/09
Nån som hört nått mer om den tjeckiske spelaren som det ryktades om ett tag ?

Sv: Silly season 08/09
Snoop: Jag hoppas att han inte kommer med , det skulle bara öka hans chanser på NHL kontrakt....

Sv: Silly season 08/09
rödovithockeydy: Rimligtvis borde han väl platsa i vilket fall som helst.

Sv: Silly season 08/09
rödovithockeydy: Hahl har väldigt väldigt stora möjligheter att spela VM, han har alltid varit bra i landslaget och har man spelat World Cup så ligger man bra till skulle jag tro iaf.

Sv: Silly season 08/09
TRL: Stämmer bra det. Daniel Casselståhl,Tomas "Tjobba" Nänzén,Michael Lindström, Mikael Lind och Kyösti Karjalainen var "femman" som presenterades över en natt!

Sv: Silly season 08/09
hur ser chanserna ut för hahl att spela VM? är det några skapliga finnar på väg ut ur stanley cup?

Sv: Silly season 08/09
TRL: Ja det stämmer tror jag. Men vi får hoppas att det är så "Linkan" gör...

Sv: Silly season 08/09
Tikaremuhrarn: Jo kanske de men de va ju en gång dom gjorde så i Timrå iaf... tror de va Peo som körde den tekniken

Sv: Silly season 08/09
TRL: Ja just det så kanske dom tänker... Så brukar man väll göra bl.a. i Finland eller är jag helt fel ute nu?

Sv: Silly season 08/09
Tikaremuhrarn: Ja man kan lätt känna så, men dom vet nog vad dom håller på med. Det kanske är en "massvärvning" som dom håller på med. Dvs att dom kommer presentera 4-5 spelare på en gång. Det var ju ett år dom gjorde det om jag inte minns helt galet. Då vill dom väl kanske ro alla namn i hamn innan dom släpper nyheten.

Sv: Silly season 08/09
TRL: Jo man börjar ju nästan tro att dom inte har någon klar alls...

Sv: Silly season 08/09
TRL: Aa de skulle sitta kanon de !

Sv: Silly season 08/09
Snoop: Ja, det får dom gärna göra för min del också... sedan gärna 2 till som håller högre klass än honom

Sv: Silly season 08/09
Nu tycker jag Timrå får ta o presentera Skogs !

Sv: Silly season 08/09
willysson:

Starostenko har tydligen skrivit på för Modo efter att ha misstagit Öviksbornas metanolstimmiga tillrop "In i dimman!" för "In med Dimman!".

Sv: Silly season 08/09
Ja, nu var de lungt på värvar fronten, det känns iskallt just nu men det kan vända och bli blixt hett på en fem öring.

Timrå letar efter 3-4 backar troligen 3.

Vilket ska fylla luckorna

Koskinen
Kokko
Lindström

Här vill vi se minst tung riktigt tunga namn, med mycket erfarenhet osv.

Skogs bör presenteras snart för ju längre detta tar innan han presenteras gör mig mer och mer orolig över att denna värvning inte kommer att bli av.

Holös kändes spännande en kille i ung ålder och utvecklings potesial men är det verkligen vad vi letar efter, Enligt mig NEJ. Vi ska få in killar som är äldre. ska vi vinna något nångång kan vi inte bara använda oss utav yngre generationen vi behöver de äldre med.

Skogs får gärna bli 100 % klar inom en snar framtid sedan kan man få värva dessa två lovande 91:or som det varit skriverier om.

Men Detta innebär att vi behöver minst sagt ett toppnamn som kan vara den fruktade pp-backen helst två, dock har vi Moe som med lite förtroende kan bli en fruktad pp-back.

Jonsson
Styf
Moe
Erixson
Lotvonen
Skogs
?
Mylläri/Ekman-Larsson som får slåss om den åttonde och sista platsen.

Forwards uppställningen är väll så gott som klar det beror på vad Hahl och Regin och Axelsson och Bagarn gör.

Bagarn i ett VM - kan göra honom förlorad, men det är killen värd så som han kämpat och slitit i år.

Sv: Silly season 08/09
Friman SR: Ja du har alldeles rätt ;) Fredagkväll övergick i lördagnatt.

Sv: Silly season 08/09
Uno Gordon: vardag??? det var ju helg ju...;-)

Sv: Silly season 08/09
TIKbiff: Nu är det off season och då är det fanimej fullt tillåtet att sväva ut. I brist annat så får man faktiskt avhandla basket även härinne. Det är väl inte inte mitt fel att ni inte vill ta debatten 03.45 en vardagsmorgon.

Sv: Silly season 08/09
Anonymous: Det är ju det snacket handlar om. Sen säger jag inte att du tuggar om det, men med tanke på att du inte förstod det så är det skönt att ha det avklarat. Sen om du inte tror att det har nån betydelse så vet inte jag. Det är inte omsättningen som styr över vad man har för spelar/lönebudget...

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: Ja Nash är bra. Vi få hoppas på den liraren.

Sv: Silly season 08/09
Den är tråden är imponerande just nu.

Att Paddan påstår att Nikita Filatov, som kommer att draftas topp 5 i sommar, skulle vara en orimlig värvning för Timrå IK är bland de värsta jag hört. Alla vet ju hur fattigt det är i Ryssland och i hur svåra omständigheter ryska hockeyspelare lever, ja de som överlever vardagen där alltså. Det vore ju en riktig räddning för den där pojkstackarn att få sig en 1:a på Tallnäs, få lära sig världsspråket svenska på studiecentrum, få mat för dagen och spela framför Timrås fantastiska hemmapublik.

Självklart så kommer ju även Anton Strålman nu då han på slutet tvingats spela på heltid i Toronto Maple Leafs också att vilja komma hem till trygga och fina Timrå. I NHL finns det ingen framtid för hockeyspelare, det är i Timrå och i elitserien spelare utvecklas och mår bra.

Rick Nash sa någon? Ja, varför inte. Han är väl bra?

Sv: Silly season 08/09
epa: jag är 98% säker på att han kommer lira i en viss kanadensisk klubb nästa säsong..

Sv: Silly season 08/09
dr-nix: jag hörde att han var pågång in.

Sv: Silly season 08/09
dr-nix: vart ska han då?

Sv: Silly season 08/09
epa: heh drömma går ju alltid :P

Sv: Silly season 08/09
Blir det nå´n Anton Strålman i Timrå nästa säsong eller?

Sv: Silly season 08/09
Kevin O Shea: HUR är det med "Dimman" iår?? ingen som sett han i vivsta eller på midlanda med bulla.... det var ett tag sen nu...

Sv: Silly season 08/09
Kevin O Shea: Lite väl hög nivå för spelare som ska kunna tänkas att spela i ES.

Sv: Silly season 08/09
Mathias: Hög nivå på spekulationerna här inne nu!

Sv: Silly season 08/09
Paddan: De lär ju vara med trovärdigt att värva han än Nash i alla fall

Sv: Silly season 08/09
Mathias: Trovärdigt att Timrå skulle kunna värva Filatov, ja ungefär lika trovärdigt som att Timrå blir Stanley Cup-mästare nästa säsong.

Sv: Silly season 08/09
dr-nix: Till skillnad från din länk och Generalens länk så är hans trovärdig att vi kan värva, de är inte din och kommer förbli så!

Sv: Silly season 08/09
General_Moisio: ingen kommentar här heller, skickar också bara länk ;)

Sv: Silly season 08/09
Kommenterar inte bara skickar länk...

Sv: Silly season 08/09
Såg Tim Eriksson gick till Djurgården, finns det några andra lirare vi kan plocka från finalisterna? Jag tycker vi tar hit ett gäng HV spelare... Johan Åkerman, Johan Davidsson, Matrin Thörnberg och Per Ledin... haha... Sedan kan vi värva Kenta som assisterande materialare. Nä, skämt o sido.. nu vill jag se ett nyförvärv snart. Abstinensen börjar stiga rejält. Det händer saker i alla klubbar men här är det dött som i graven. En storback vill jag se nu så man har något o gotta sig i till nästa hockeybomb slår ner.

Sv: Silly season 08/09
Här pratar vi hockey inte korg boll och fotboll skärpning!

« · 1033097 · »