1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 609091 inlägg · 6214 ämnen

Silly season 08/09


Sv: Silly season 08/09
Snoop: Robban också. ;)

Sv: Silly season 08/09
Snoop: Ja efter regn kommer solsken :)

Sv: Silly season 08/09
TRL: Hoppas verkligen de, skulle va underbart om dom kunde presentera en klassvärvning så Rikus lämnade blir lättare.

Sv: Silly season 08/09
Jensen_12: Ja kvalserie blir de nog inte de tror inte ja heller... men målet är väl ändå att ta sig till final nu kommande år... men de blir nog svårt men va vet man. 1 alternativt 2 toppcentrar ska in om nu Regin också försvinner. Sedan minst 2 backar till... o där får dom gärna plocka in Lehtonen och Tjärnqvist... den sistnämnde är ju en bra pp-spelare o såna har man ju inte blivit bortskämda med sista tiden precis

Sv: Silly season 08/09
Snoop: Absolut... men som sagt, man måste få sörja också. Om någon vecka börjar sakta mungiporna sin bergsbestigning igen och då ska vi blicka framåt och vi ska visa dom där Göteburgarna att vi minsann inte la oss ner o dog bara för att dom försökte få oss ur balans

Sv: Silly season 08/09
TRL: Lehtonen är inte heller så dålig i PP.

Jag sa inte att du tror på kvalserien, men det finns en del härinne som gör det.

Sv: Silly season 08/09
TRL: efter Regin kommer solsken...

Sv: Silly season 08/09
Jensen_12: Nä precis, han är ju också en bra pp-spelare påstår dom ju. Har inte sett han personligen eller åtminstone inte lagt märke till han. Nä, var inte så ja menade heller utan talade bara klarspråk. De som tror på kvalserien de bor nog någonstans i trakterna av Gärde, tror du inte? :)

Sv: Silly season 08/09
orion: haha... :) Ja man får hoppas

Sv: Silly season 08/09
orion: och efter Hahlka kommer sandning

Sv: Silly season 08/09
TRL: mer öl åt trl

Sv: Silly season 08/09
TikRikard: haha tokskalle... skaffa dig ett jobb :)

Sv: Silly season 08/09
TRL: Det klokaste som du sagt på länge :) Äru bitter nu oxå? ;)

Sv: Silly season 08/09
TRL: jobbar juh faen dag ut och dag in....
skulle va skönt att slappjobba i soffan som du;P

Sv: Silly season 08/09
Är det inte lite uppenbart varför hela Hahl-historien inträffade...

Sv: Silly season 08/09
TRL: ; )

Sv: Silly season 08/09
Nog snackat om Hahl och Regin. Fina motsvarigheter ska in och inte fan står sportchef "Linkan" och "Robban" svarslösa inför det här. Dom jobbar med bra namn, tro mig.

Sv: Silly season 08/09
handelsresande i hockey = vår tids luffare

Sv: Silly season 08/09
Läste dagbladet imorrse å såg att dom va fortfarande intresserad av A Johansson.
Har för mig att han va klar för ett år till i Ryssland..

Sv: Silly season 08/09
Kerstin_k: uppenbart, hur då?

Sv: Silly season 08/09
Nu fattar jag nada. Dagbladet uppger att TIK skulle vara intresserad av Andreas Johansson. Men Andreas har ju skrivit på för Petersburg.

Sv: Silly season 08/09
Sköna blogginlägg, Jimmy och Uno. Och cred till El Maco för myntandet av The-man-formerly-known-as-Nubben:s nya namn. Arslet. På spiken.

Har sovit på saken ett tag och ältat det här med Arslet hela våren. Orkar inte dra det allt för många varv till, eftersom det mesta och mer därtill redan är sagt i denna soppan. Men. När man summerar Arslets agerande i den här härvan formligen stinker det urin. Inse faktum: din oförmåga att låta din gamla klubbs viktigaste forward vara blev droppen som fick....portuppgången att svämma över. Du är körd. Du hade kunnat komma undan med brytandet av kontraktet och hoppandet till Frölunda. Hey, it's a free county and you have served it well och allt det där. Men det var det där med den sista, lilla strålen urin. Den som fick rännilen att lämna portuppgången och leta sig ut på gatan, fram till fötterna på den polisman som stod en bit därifrån.

Så, här står vi. Med urindoft i näsan och en länsad plånbok. Det var en vacker tid, O Arsel. Det var en vacker tid, men du visade dig ful. Kompetens i arbetet är en sak. Respect där, och allting. Men, fanimej: heder hade du inte.

Nubben är död, länge leve Arslet!

Sv: Silly season 08/09
Skarin:

det räckte nog med värvningen av andreas karlsson samt hur den gångna säsongen har sett ut för att plüss skulle inse att det är bäst att dra vidare. sen om han vet att det är mer på gång det kan man ju givetvis bara spekulera i. det känns ju så och vi får väl se helt enkelt. så nog får man säga att plüss gjorde rätt som flyttar på sig, dock till de flesta fans stora förtret.

Sv: Silly season 08/09
Jaha ! Då börjar man bli orolig för nästa säsong... Två topcentrar borta plus två timråhjärtan... Kan redan känna lukten av korven nere i Ejendal ;) Nu måste det in toppnamn ! Hahl går att ersätta, hans lön var ju betydande. Det blit svårare med Regin som säkert var ganska billig. Sen måste det in backar. Va faan just nu känns det som vi knappt har ett lag för slutspel.

Angående Nubben så tror jag det är sista gången han sitter i puben i Eon och dricker bärs. Pajas !!!

Träffade Jonte på krogen i Stockholm föra helgen. Han och Anders Burström skulle ner på Elitloppet. Han hälsade till alla att han var jävligt taggad inför nästa säsong...

Sv: Silly season 08/09
Här har vi en center som har gjort hyffsat med poäng!

Sv: Silly season 08/09
Bragd-Birger: Mycket urin där. Det är bra, vi förstår vad du menar ;)

Men hur vi än vrider och vänder på det så är det Ricky Halh som fattar det avgörande beslutet. Hade han velat vara kvar i Timrå, så hade han varit kvar i Timrå. Thats the way it is.

Sv: Silly season 08/09
Uddan: Den här killen är ju center.
Dock lite kort o lite lätt men hyfsat med poäng 44 närmare bestämt o är kanadick.

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Jag har fortfarande ett svart hål i huvudet. Vet inte vilka ni pratar om.

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Det jag tror är en stor orsak till att Hahl försvinner och att Jonte uttalade sig som han gjorde i SVT stavas Challe Berglund.
När man har hans attityd och kräver mycket av sina spelare gäller det att han själv levererar och visar sin kompetens. Helt klart har han haft problem att hålla upp spelarnas förtroende så hans attityd inte har passat in med det han levererat mot spelarna. Men det verkar som det började släppa mot slutspelet. Har han lärt sig nått kommer det vara ett mindre problem detta år än det förra.

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Instämmer med Dig. Hahl är inte livegen. Han är en stor pojke och fattar sina egna beslut. Sen kan man alltid ha synpunkter på att Nubben gav honom ett erbjudande.
Men jag är åtminstone inte det minsta förvånad över att Hahl och Regin ( förmodligen ) lämnar. Money rules. Så enkelt är det.
Jag hoppas nu innerligt att Johansson också kalkylerat med det och haft en plan B rullande sedan sista pucken satt i nätet.

Sv: Silly season 08/09
Mats Ahdrian is the devil.

Där har ni en man som kan priset på allt men värdet av inget. Och det gick fort för Arslet att bli likadan. Tragiskt.

Sv: Silly season 08/09
T T: Mao Välkommen till verkligheten.

Sv: Silly season 08/09
Till alla Pesonen fans. Ser ut som att han är på väg till Ryssland.

TT, du kan väl översätta länken:)

Sv: Silly season 08/09
Tikinmyheart: Jag kan översätta.
Det ser ut som om Pesonen sticker till Ryssland med Hentunen o Pirnes o får lite miljoner. :)

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: ja varför inte.. =)

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: Hmm ja, vad göra? Ingenting absolut ingenting. Ryss jävlar. Medelålderrn för män är tydligen knappt 57 år, så fortsätt och sup era jävlar.

Drop dead!

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: Såg att det fanns en svensk version nu.

1 miljon dollar NETTO i Ryssland, tack för kaffet.

Sv: Silly season 08/09
Min drömspelare visar hur man behandlar fansen!
Se och lär, Ricky Halh!

Nubben: Vi glömmer aldrig vad du gjort för klubben men vi glömmer heller aldrig sveket, eller den sista droppen urin om man så vill...

Sv: Silly season 08/09
Laken: Skillnaden ligger väl i att Lubos har ett gällande kontrakt och trivs i norrbotten.

Sv: Silly season 08/09
spud: O fan, måste man trivas också? I wonder hur många som trivs i Ryssland om de inte fick så många rubler och inhemsk vodka gratis.

Sv: Silly season 08/09
Laken: Lugn! Det brukar lösa sig själv.
Har man byggt en karriär baserat på andras jobb och helt plötsligt skall själv måsta dra lasset. Då brukar det gå utför.
Så Frölunda ligger +- 0 nu, + Hal - Arselet.
När verkligheten kommer ikapp, så är han i kylskåpet.
Ingen anställer en överlöpare, han kan ju göra om det.

Sv: Silly season 08/09
Tikinmyheart: Vad är det du försöker säga? Alla har ju ett pris, och om man fick tillräckligt jävla betalt skulle man säkert kunna tänka sig att bo i timrå en kvart eller så.
Tror inte alls att Lubos förlängde med Luleå för att han fick bäst betalt av luleå i hela världen. Lubos trivs i luleå.

Sv: Silly season 08/09
spud: Jag skulle inte ens kunna tänka mig att bo i Timrå i en kvart, men hockeylaget Timrå det älskar jag:)

Sv: Silly season 08/09
Tikinmyheart:

Bor du i husvagn ?

Sv: Silly season 08/09
Laken: Ajamen. Så ska det se ut. Sköna kommentarer för Lulä-fansen det där. För att uttrycka sig milt. Men kan dom lita på Lubos? Jo, det tror jag garanterat.

Ricky Halh gjorde två säsonger för oss, varav EN riktigt bra säsong där han iofs vek ner sig fullständigt mot HV där det gällde som mest.

Sv: Silly season 08/09
mattias - 74: Det vore väl fan underbart, speciellt på sommaren:)


Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: Jag har redan skrivit om honom här inne , och jag tycker han sklle vara perfekt ersättare för någon av Regin ellern Hahl..

ANDREAS JOHANSSON - Nej, det enda som var bra med den dagen som Hahl erkände att han lämnar var att jag såg att A johansson är så gott som klar för KHL...

Sv: Silly season 08/09
Finns det inga bra tjecker ute på marknaden? Vore perfekt för Tenkrat med en kompis.

Sv: Silly season 08/09
Mackelito: Du menar Vesce?

« · 1042377 · »