JimmyH: Jag kan ha fel. Men jag vill ända ta debatten istället för att låta snacket fortgå på byn. Och det kan aldrig vara fel att vända på varenda sten. Har man bytt coacher, målvaktstränare, läkare, spelare och ledare i organisationen under resans gång så kan man väl byta fystränare också. Då undanröjer man alla former utav tvivel på seriositet. Det är dumt att chansa anser jag.
Vi har en situation som luktar jäv. Och skulle jag själv ha en nyckelroll kring laget och det fanns minsta tvivel kring min roll skulle jag tacka för mig och ställa min plats till förfogande. Att kunna gå med blottad hals och ryggen fri måste ligga i Thords intresse också. Föreningens bästa måste gå i första hand. Efternamnet eller vilka kanaler in i organisationen man har skall inte spela någon som helst roll. Det är min bestämda uppfattning.
JimmyH: Jag har inte pekat ut Thord som "syndabock" bokstavligen. Men jag misstänker att någonting är fel. Och om inte detta är en prestigefråga så tar man in en ny kraft utifrån. Skulle det visa sig vara ett felaktigt beslut är Thord mer än välkommen tillbaka.
Ända sedan jag gick i gymnasiet har jag fått indikationer på att Thord är kompromisslös och lägger ribban väldigt högt oavsett nivå. Han har en "standardmall" han jobbar utifrån. Men alla människor är olika. Och jag tror inte att Thords syften är att sabotera Timrå. Tvärtom. Men likväl som inte en tränare skall vara för länge på en och samma post anser jag att man kan rotera posterna i den övriga organisationen likt mer frekvent också.
Jag ogillar "heliga kor". Varför skall inte en Johansson kunna bli "sparkad" när man kan byta ut folket i övrigt. Finns det någon dokumentation som säger att Thords upplägg är det enda rätta och inristat i väggarna för evigt?
Titta på Luleå vad som hände när "Modig-klanen" försvann. Man blev vinnare igen och toppar Elitserien. Peter Jidström och Lars "Osten" Bergström gör ett utomordentligt bra jobb i Luleå.
Varför skulle inte effekterna kunna bli positiva utav ett fystränarbyte?
Om vi återgår till Janne. Det har säkert avhandlats tidigare på forumet, men har någon finne som finns i Timrå idag någon koppling till Niinimaa? Alltså finns det polare till honom i föreningen?
Annars måste jag säga att det känns rätt långsökt och tro att han skulle välja Timrå framför Langnau där han spelar idag. Därifrån sägs det att Janne och övriga familjemedlemmar trivs bra och att Langnau gärna ser att han blir kvar. Om det inte skulle vara ett alternativ så står såväl ryska som andra svenska klubbar på kö efter att få köpa hans tjänster.
Ska Timrå överhuvudtaget vara med i kampen kommer det krävas att man slantar upp rejält. Och visst, det kanske man gör även om det inte varit något man sysslat med den senaste tiden. Och desutom, ska Timrå verkligen "chansa" med ytterligare en spelare som haft problem med skador?
JimmyH: Har Tenkrat emigrerat? ;o)
Hursomhelst, bra så! Då finns det något som talar för Niinimaa.
Enligt vanligtvis välunderrättad källa kan meddelas att Karol Krizan redan fått erbjudande om roller i filmbranchen.
TT säger att både Colin Nutley och Lasse Hallström vill ha den duktige skådisen i sina kommande filmer.
I Colin's fall handlar det om huvudrollen i kalkonfilmen "När jag föll på mållinjen".
Lasse Hallström vill ha Krizan i en biroll i den kommande dokumentärfilmen
som handlar om Modo i "bankpalatset". Filmen kommer att spegla dålig avkastning på insatt kapital och har fått arbetsnamnet "Platt Fall"