Heisenberg: Skillnad på Hållanders och Olofssons utveckling om man säger så. Tyckte det där och då faktiskt var ett smått "rån" att Olofsson fick guldgallret före Hållander.
Andersson: Vi har försökt "få igång" Olofsson i flera år nu. Aldrig förstått hans storhet. Han var helt okej i kvalet mot Karlskrona men utöver det ser jag faktiskt ingen utveckling. Mitt tålamod med honom är slut.
"Snart lossnar det" tycks man läsa om honom inför varenda säsong.
Heisenberg: Walli sett till form , absolut . Kanske dock mer akut att få igång Olofsson eftersom han trots allt förväntas göra mer poäng än Walli , som i sin tur iaf borde höjas till kedja 2
{297}: Håller absolut med om att kedjorna bör ändras för att få en nytändning i laget, då vi uppenbarligen kört fast lite senaste tiden. Tycker dock inte det ändrar det faktum att kedjorna idag bör varit mer baserade på hur spelarna presterat. Kan inte förstå hur Olofsson belönas med en plats i första med Dahlén. Jag skriver belönas eftersom jag tycker man bör göra sig förtjänt av sin speltid, och på den premissen hade jag hellre sett Walli i den kedjan, till exempel.
Andersson: Absolut. Har man sagt något om förväntad bortavaro för Madsen? Hoppas han kommer före Harde. Ska vi tro på en uppåtgående spiral från i kväll då? Jag tippar 5-2.
Heisenberg: Tror att freddan håller fjärdelinan intakt eftersom det varit Timrås bästa lina senaste matcherna. Och om man ser till sensate matchen så låg snittiden på dessa tre herrar på 13 min ungefär, de kommer med andra ord snarare att matchas som en tredjeline. Att stopp in Gretzky i första känns mest som ett experiment, och att trycka in JD bredvid Olofsson är nog för att få igång den sisnämnde. Om matchinledningen ser kass ut lär vi snabbt falla tillbaka till vanliga kedjor
Heisenberg: Håller med dig i sak men kan samtidigt förstå Freddan när han kastar om i kedjorna. Olofsson måste ju bara komma igång, dags för honom att släppa sargen nu. Men även Dahlén och Lööke har ju haft det lite tufft (med deras mått mätt) dom senaste matcherna och vi måste ju helt klart få upp effektiviteten.
Sputnik: Att Olofsson tar plats i första med Dahlén är väl ett ganska klart kvitto på att prestation är mindre viktigt när det kommer till hierarkin. I min värld ska Olofsson ned i fjärde om man ser till hans senaste prestationer - inte tvärtom. Som du säger har Walli gjort sig klart mer förtjänt av en plats högre upp, och Olofsson har gjort sig förtjänt av en plats längre ned.
Mycket märklig uppställning idag, gillar den inte alls eftersom den uppenbarligen inte är baserad på vad spelarna har presterat utan vad som står på tröjan.
Och byt plats på Reinhart och Walli.
Dåligt för moralen sånt här. Hur ska detta öka exempelvis Wallis motivation att prestera på topp när han blir förankrad i fjärde ändå och spelare som presterat sämre får kliva upp i formationerna?
Sputnik:Man må ju gilla vår coach, men Freddans Matchcoachande och kedjebyggande är väl nått vi 2 aldrig tycks komma överens om så länge han styr Timråskutan. 😅
Olli Hahl: Ja, se där, apropå United så råkar Sargad vara ett Unitedfan sedan ca 76-77 då Steve Coppel, LouMacCari, Joe Jordan m fl gjorde sådant intryck så att Wolves därefter fick nöja sig med att vara "andralag".
Om publik tillåts senare i vår förväntar jag mig att se såna som Sir Alex, Bryan Robson och Cantona i Norrlands Hall & Kapell Arena ;-)
Sputnik: Sätt ihop vem som helst med Albin Carlson och det kommer gå bra. Är så otroligt imponerad över honom, knappt ett enda fel under hela säsongen. Dessutom så skapar han tid åt sina lagkamrater genom smarta ifrånvändningar och väl avvägda passningar.
Olli Hahl: Som innan nämnt så är ju inte farten Hardegårds styrka heller precis. Brynäs har ju varit långt ifrån bra de senaste 2 säsongerna och det är nog långt mer rutinerade backar där som bör kolla sig själv i spegeln.
25 poäng i ett sämre Västerås senast han spelade HA vittnar ändå om att det finns nått där. Skillnad dessutom att få komma in utan press på ett sätt i ett vinnande lag med harmoni i truppen och framförallt i en lägre nivå. Sätt han med Albin Carlson så kommer han få en stabil backpartner att luta sig tillbaks mot och växa in i det till att börja med.
{297}: Det är klart att det behövs ytterligare en back men jag tror Lindelöf kan falla riktigt väl ut. Potentialen finns men framförallt tilltalar karaktären mig. En svensk spelare med hög ambition och bra ålder, garanterat ingen som äventyrar lagkemin heller.
Sputnik: Håller med, har väldigt svårt att se att det är färdigvärvat på backsidan om ambitionen är att gå upp i år. Prognosen angående Hardegård är väl att han FÖRHOPPNINGSVIS är spelklar till slutspelet. Vi hade behov av en backvärvning redan innan hans skada.
Reign in red: Ok,väldigt vanskligt. Tror absolut inte Lindelöf konmer göra bort sig. Att nöja sig och inte plocka in försteback kan bli ödesdigert på lång sikt dock. Man vet ju aldrig vilket skick Hardegård kommer tillbaka i heller. Kanske får bakslag eller vad som helst. Nej det måste in nått mer bättre för att jag skall känna mig nöjd.
Nubben har ju hintat om att 2 backar kunnat vara aktuellt. Har svårt att tro att han ser Lindelöf som Hardegårds ersättare faktiskt. Förhoppningsvis är detta med tanke på tryouten ett sätt att täcka upp för Lerebäck t ex och att visar Lindelöf framfötterna så kommer det nog vara nån av Lerbäck/Ragnarsson som får stå tillbaks.
Vi får nog se hur det här utvecklar sig. Jag hoppas att det blir väldigt bra. Nu har vi ju oxå en spelare i Man U som håller på Timrå IK. Alltid Rött... Alltid Rätt.
Spock: Ja det tror jag, dvs pengafråga för hästen....men hade han vart det bästa som hänt sen färdigskivat bröd uppfanns så hade de nog kämpat för att han skulle stannat förstås...nåja, vi få 'la se ...
Spock: Han har ju gått kontraktslös i höst så det känns väl ganska fair att inte blanda in två korttidskontrakt i omdömet. Sen är det som sagt klurigt att veta vilka växlar man ska dra av Brynässejouren också, förra året snittade han typ sju minuters istid över 45 matcher. Samma Brynäs som gladeligen dumpade Kinnvall på oss för några år sedan... Inga jämförelser i övrigt, men sett till den roll han lämnade i Brynäs och den roll han förmodligen lär få här nu så kommer han nog få en jättechans att plocka fram det där han visade upp sista året i VIK, i en offensiv omgivning som är flera klasser vassare än det lag VIK hade då.
OlliJanne: Hästen har väl tidigare varit ute meddelat att dom tvingas släppa spelare av ekonomiska skäl? Fish osv. Nu hittar jag inget sånt om Lindelöf men med deras backuppsättning låter det väldigt märkligt om det inte är en ekonomisk fråga alternativt att lindelöf själv valt att inte förlänga. Eller så räknar dom kallt med att kunna låna sönder hela truppen igen med spelare från Nordamerika.
erathoo: förvisso men skulle han ha varit bra i Hästen skulle de nog ha skapat utrymme för honom. Troligen var väl båda parter klara med varandra och jag skulle känna mig mer nöjd om Hästens sportchef sprang ut i media och grina och tyckte att vi stulit honom.
Jeppe Jensen från Malmö känns mer spännande och under förutsättning att han inte har covid nu så borde man ju lånat in honom nu när Malmö pausat hela verksamheten.
stoff: Bra med korttids kontrakt, tror att han har alla möjligheter att slå sig in på 4-backar. Säkert billig också. Men sen vill vi ha en riktig spets back.
Knylan: Som sagt, "bättre" back kan vi nog knappt få i en tryoutlösning i dagens läge. Win win för båda parter. Visar han framfötterna är nog inte Nubben och CO sena att förlänga. Annars så får han söka sig vidare. Frågan är väl vem han skall peta i längden? Ragnarsson/Carlsson möjligtvis? Tänker om Aabo ansluter och sen när Hardegård kommer tillbaks..
OlliJanne: Han klev in och täckte upp för skador även hos Hästarna. Sen är väl frågan varför han inte blev kvar? Ville inte han, ville inte Hästen? Var det aldrig ens på tapeten att förlänga från någon av parterna? Ingen aning.
Som sagt: bortser man från den här hösten så är det en spelare som var en ledande back i Västerås säsongen 18/19, i ett VIK som gick som en raket det året från att ha gått upp våren innan. Sköt näst flest skott i hela laget då, trots att han inte spelade mer än strax under 17 minuter i snitt per match. Snacket verkar ju vara att han inte är en raket på rören direkt, sen är ju ytterligare en fråga vad det innebär exakt? Hardegård är ju inte heller någon Erik Karlsson i det hänseendet, om man säger så.
Sen är det, som alltid numera, svårt att riktigt veta vilka växlar man ska dra av att någon blir petad i Brynäs. De verkar syssla med någon helt egen idé kring hur effektiv hockey ska spelas, som dessutom är den totala motsatsen till vad vi sysslat med på senare år. Kanske passar Lindelöf in bättre i vår variant, det får vi se. Jag är nyfiken!
Blake Slåhan: Här kommer en ström av killgissningar, häng med! Till att börja med så håller jag inte helt med om att backarna var för dåligt involverade i det offensiva, jag köper att vi har/hade för få poängbackar (lyckas Freij ... | Läs mer