OlliJanne: Känns som vi är många som kan enas att problemet inte är EAs existens. Problemet är ”INGA PENGAR, BLIR JUST NU EN BACK FRÅN WISH” samtidigt som man förlängt med Lundin + EA, hintat om mer tid till OJ+Värmhed i en redan rätt stjärnspäckad forwardsuppsättning.
{9908}: på det stora hela är ju inte detta något emot EA som spelare eller person men när Kapanen sitter och säger att han inte har råd att köpa en vettig back fattar jag inte varför man förlänger med en erfaren bredd forward. Som det är nu har vi Edfeldt och Forsmark som är nästan att klassa som juniorer i SHL sammanhang och nu ska alltså Melander läggas till den listan. Dvs 3 unga oerfarna backar medan vi har proppat forwardssidan så full med rutin att den i princip skulle kunna matcha både SAIK och Växjös forwards SAMMANSLAGET. Enbart Brynäs kan plocka fram en bättre och mer rutinerad center, öööh vänta hur gick det nu förresten...
Olli Nomadinen : Förhoppningsvis finns det väl någon grand masterofpuppets-pullingthestrings-plan över detta. Men lägg även till Alvarez ovisshet. Honom borde vi väl kunna avskriva nu va? Inte för att jag vill det, men vi kommer ju ha någon parodisk röda armén under WW2-mansuppsättning på forwardssidan isf.
{9908}: Du behöver inte hitta förklaringar för att inte säga emot mig. För det finns inget att säga emot. I'm with you. Och de flesta övriga. Jag försöker bara vara lite konstruktiv och förklara för mig själv (och kanske andra) hur jag tror det resonerats kring EA
Olli Nomadinen : Jag är absolut inte en i motorsågskören gällande EAs förlängning, -egentligen-. Tycker han absolut har positiva sidor, och hans rutin ska man aldrig förringa.
Det jag dock denna gång sitter och bankar träklubban i skallen över, medan jag spänner kardborrebanden på skorna, är hur man tänkt med honom sett till materialet vi har i samma fack och kombinationen av att vi verkar vara så ekonomiskt ansträngda att vi inte kan lappa den nuvarande rätt svajiga backsituation. Lägg även därtill att det talats mycket om inslussande av juniorer med. Tänker man potentiellt EA, Boyce och Mieho som extra? Förutsatt om laget är friskt och OJ+Värmhed får chansen.
Försöker alltså inte säga mot dig. Förstår helt klart förlängningen av EA i 8 fall av 10. Vi kommer nog inte få några svar heller förrän laget är spikat, men så länge är det ju kul med hjärngympa.
Knylan: Vi är alla här överens om att EA är en spelare som just inte väcker nåt. Menlös har nämnts. Jag har dock inte sett många som uttryckt att han är direkt usel, ett sänke mm. Habil s k u l l e kunna vara ett epitet på honom också. Jag vet att många kanske tycker det är väl positivt sett till prestationerna men jag kan ändå tänka att det är vad Kapanen lite ser men kanske framförallt hoppas på. En motvikt till stjärnglansen i forwardsuppsättningen. En kille som varit med ett tag, vet vad som krävs och kan gå in och vara habil. Billig i drift men säker leverans. Inte poäng då men trygghet, stabilitet och upprätthållande av nivå. Han är själv inte nöjd med gångna säsongen och det finns en "gå till jobbet varje dag"-aura sedan tidigare hos honom som jag tror både han och ledningen hoppas och tror skall kunna uppnås igen
Sputnik: Jag instämmer också i skepsisen runt EA, men nu när såväl han som Lundin fick förlängt så blir det åtminstone för mig mer intressant att spekulera i anledningen till det hela. Men att Kapanens beskrivning av EA haltar håller jag givetvis med om.
Genom åren har det funnits spelare vi supportrar inte alls begripit oss på, Erik Andersson är verkligen ett lysande exempel på en sån typ av spelare. Men när man lagt det pussel som utgör kommande säsongs lagbygge så har ändå de som roddar landat i att man inte vill vara utan honom, vilket jag någonstans kan förstå givet (för oss kända) alternativen.
Vi får se vilken typ av roll Mieho får till vintern, men man centrade väl inte honom något alls i vintras och han lirade inte heller center i Ilves innan han kom hit. Att lira center på den här nivån (i ett lag som tillhörde övre halvan dessutom) kräver nog betydligt mycket mer än vad som är lätt att ta på. EA är hur som helst ett faktum och det är upp till de andra att konkurrera ut honom. Alternativet att skeppa honom och bereda plats för någon av de övrigt nämnda tror jag hade varit vanskligt på förhand.
Knylan: Fast vad gör EA till mer center än Mieho som Kapanen också uttalat sig om att han kan spela både och? Detta uttalande är från Kapanen angående EA.
"Erik är en skridskostark spelare som kan spela både center och på kanten."
Alltså är ju inte EA primärt en center heller, jag tycker han är en rätt intetsägande spelare som sagt och handlar det om att spela honom som vinge så finns det absolut billigare lösningar att tillgå.
Sputnik: Ambitionen kring att lira Mieho som center kan möjligen finnas, men känslan är att den är en smula avlägsen. Oliver lirade inte ens center i J20-slutspelet och att man redan från start skulle se Värmhed som en center för fyra kedjor låter smått vansinnigt.
Därav EA, skulle jag tro. Han är ren buffert, sen får resterande se till att konkurrera ut honom över tid.
Sputnik: ja istället för en 150k back hade man haft råd med en 230-240k back. Prickar man rätt där så gör det nog faan så mkt mer skillnad än vad en extra brunkare lär göra skillnad
{9908}: Håller med dig i punkt och pricka här. Vi har absolut råd att "chansa" mer på forwardssidan. Vi har ju späckat med centrar redan dessutom. Lundin,Mieho, Lander, Hanzl, Oliver.J och Värmhed.
Om vi skall ha EA på en kant så är han ju än mer ersättningsbar.
Nej ekvationen går inte ihop om vi får klippa och klistra för en SHL mässig back, inte en "spetsback" ens alltså och sen ha förlängt med EA. Även om han kostar 80-90 k så är det ju dyrbara pengar som man kunnat lasta på ännu mer lön på backsidan.
Tom Topp: Ja Lyytinen var nog vår bäste back. Spelade sig oftast ur trängda situationer på ett elegant sätt, letade alltid bra uppspel och kunde vara fysisk när så krävdes. Enda han saknade var väl kanske lite mer poäng offensivt men jag tyckte han blev bättre på det i slutet av säsongen. Kan han "bara" vara lika bra en säsong till ska vi vara jävligt nöjda
OlliJanne: Lyytinen tyckte jag var vår absolut bästa back, förutom i början av året då han var halvskadad! Som jag tolkade Kapanens uttalande om Melinder så skulle han få ett kontrakt, gå in på nio backar, och sedan kommer en eller två yngre lånas ut. Men hos mig är glaset halvfullt! 😁
Tom Topp: "glaset är halvfullt" killen i mig måste påpeka att varken Lyytinen eller Rindell är några stjärnor än. Lyytinen gjorde en grymt stabil säsong som verkligen imponerade på mig men jag vill gärna se honom göra om den. Rindell måste nog fortsätta rehabba sin skada så han är fit for fight till hösten. Kan bli en stjärna men jag vill nog se lite mer av den varan. Den dagen motståndarfansen snackar om Lyytinen och Rindell som de snackar om t ex Lander och Dahlén då kommer jag skriva under på att de är stjärnor. Kunde sedan Didde sluta vara så jävla skadad och Svensson sluta vara så jävla gammal och Erixon använda sin höga nivå liiiite mer ofta så hade vi ju nästan en helt ok backsida...
Sputnik: Ja alltså är vi på randen att behöva chansa på en junior på backplats, hade det väl varit otroligt logiskt att istället ”chansa” på någon junior på forwardssidan, gällande EAs plats? Kommer inte såga den förlängningen rent sportsligt. Uppenbarligen tillför EA mer än vad vi (jag) som fans kanske ser.
Men är man så råpank att defensiven riskerar bli inte bara numerärt utstickande, utan också kanske kvalitativt, har jag som sagt jättesvårt att få ihop ekvationen.
Olli Hahl: ok ingen stjärnback alltså men skulle man kunna få önska att den här skridskostarka 2 vägsbacken åtminstonde inte skiter ner sig när han blir checkad
{9908}: Evigt tjat detta, men förlängningen av EA blir ju bara mer och mer tveksam när vi behöver vända på varenda öre just nu..
Sen funderar man ju på om man kollat på några matcher med Bernhardt. Jag har svårt att se den där skridskoskickliga 2 vägsbacken i honom i allafall. Eftersom det var han som var tänkt som sista back in annars.
{9908}: Någon borde prata med Kapanen eller ledningen om att vi supportrar också gärna skjuter in pengar om det behövs till en bättre back. Någon som tar på sig det?
Hassan: Tolkar in en hint här. ”Blir ingen stjärnvärvning, med budgeten vi har nu” ”Jobbar på att få loss mer pengar, vilket skulle ge större möjligheter”.
Olli Nomadinen : Strålman verkar överens med HV71 nästa säsong så vi vet iallafall att det inte är han som är ”smällkaramellen” till Timrå denna gång 😅
Sputnik: Oscar Lindberg ryktas vara klar för återkomst till Skellefteå. De får ett skapligt lag även nästa säsong. Jonathan Johnsson som 3:e center är inte fy skam.
Det blir ju nästan den allra högsta nivån av ironi när målvakten, som står i det Finland som väl på förhand möts av det allra största favoritskapet i VM-turneringen, heter Jussi Olkinoura, ex-Brynäs 🙈🤭😆😅🤣
{9682}: Ta fram linjalen nu Ove, för här mäts det snopp nu igen hehehehe.... På återhörande om någon vecka när adrenalinet gått ur kroppen på kombatanterna.
{9682}: Behövs. Dina sysslingar jobbar hårt för att bli avstängda härinne. I er bok hade man varit det för länge sedan om man betett sig så som gäst hos er
hockey_21: klipp ut en bild av det där 17-åriga sm-guldet. Sen broderar du det på en kudde. Sen gråter du i den kudden när ni åker ner i allsvenskan igen till våren.
JoJo2613: ”så du vill att vi ska behålla alla spelare som inte platsar i ett SHL lag bara för att dom var med och tog upp oss?”
JA. Jag vill att ni ska behålla alla spelare som inte platsar. Svar ja på den frågan. Det vill jag att Linköping och Malmö och Oskarshamn ska göra också.
Montén Python: Lilja har skjutit totalt 8 (åtta) skott på mål. På 26 matcher. Dvs, nästan ett skott på mål var tredje match. Att han fortfarande är kvar är pinsamt. Det där treårskontraktet måste avslutas igår.
Problemet är ”INGA PENGAR, BLIR JUST NU EN BACK FRÅN WISH” samtidigt som man förlängt med Lundin + EA, hintat om mer tid till OJ+Värmhed i en redan rätt stjärnspäckad forwardsuppsättning.
Oj juste, även tappat Stenqvist och ev. Eronen.