1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604503 inlägg · 6212 ämnen

Silly Season inför säsongen 2006-2007


Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Laban: Så Melin är förlåten för att ha spolierat era finalchanser nu? ;-)

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Ambroo:

Nja,,,Att Hv71 inte förlänger med Jens Karlsson,Mattias Beck,
Peter Hammarström ser jag bara sóm positivt.

Men om Hv tappar Björn Melin och Andreas Karlsson till
NHL svider riktigt ordentligt..

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Janken: Precis, det är det jag också vill! Inte vill jag att dom ska ta en ordinarie plats bara för att dom är juniorer. MEN dom borde få en chans och prova, det är dom värda. Misslyckas dom, okey då ska dom inte spela i A-laget än.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Laban: Hmm, med tanke på HV:s framfart vad gäller värvningar så måste det ju bli en och annan lirare med potential som får gå?

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Laban: Jag vet, jag såg det i ett annat forum tidigare i dag. Men jag vägrar, med en dåres envishet, att inse det förrän det är officiellt ;)

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k:

Jukka Voutilainen är enligt H Gustafsson på
Hvfantasten.com klar för Hv71.Det är inte
officiellt pga av att Voutilainen:s HPK spelar
final i FM-slutspelet.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Eskas:
Du har så rätt, så rätt.
Men låt några junisar komma in och träna med A-laget. Fysprogram och isträning. Då lägger dom på sig lite vikt och muskler. Matcha dem några byten då och då... Bygg för framtiden.
5 kg till på Lindsröm och Österholm i år fem kilo nästa år...
Men dom måste få motivationen nånstans ifrån.. Moroten att kunna ta en ordinarie plats

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
andyo: Är du medveten om att Österholm väger 67 kg och är 176 cm lång, att Lindström väger 70 kg och är 176 cm lång och att Oskar Johansson är en riktig biff i sammanhanget med sina 78 kg fördelade på 182 cm???

Detta är uppgifter jag har hämtat på timraik.nu och borde vara hyfsat tillförlitliga.

Det är inte lätt som spelare att göra sig själv rättvisa i teknik och skridskoåkning när man totalt har de fysiska oddsen emot sig. Visst, Mats Näslund var tre äpplen hög och så har vi Theo Fleury bla bla bal, men generellt så är det inte lätt att hävda sig med de fysiska måtten som timrås juniorer har. Visst borde kanske någon junior fått känna på elitserien lite mer än vad som skett, men på det stora hela har man nog gjort rätt. Jag tror på Nubben när han säger att juniorerna i TIK inte håller.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
andyo: Den största anledningen är väl den Nubben talade om i tidningen, att juniorerna var för liten rent fysiskt för att klara av elitseriespel. Jag litar på att det är, och var, en korrekt bedömning av dem. Jag har då inte sett juniorerna tillräckligt mycket för att bedöma huruvida de är lämpade att spela i ES eller inte. Vet inte hur mycket du har sett av dem.

Sedan skall man också ha klart för sig att Frölundas hockeygymnasium har ett något större upptagningsområde än Timrås. Vilket också borgar för att fler talanger kommer fram därifrån, det i sin tur torde innebära att Frölunda lättare kan lyfta upp juniorer i A-laget.

Det är inte så att jag förespråkar att juniorerna inte skall få plats i laget, tvärtom. Men på något sätt måste man ändock lita på ledningens bedömning av dem. Uppenbarligen upplevdes inte juniorerna som elitseriemässiga av Nubben, därav ingen medverkan i A-laget.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
andyo: Frölunda har ju kört med 3 femmor hela finalspelet, Dom var tvungen att spela med fyra kejdor för dom hade inte orkat köra med 3 femmor i en till match om det nu hade blivit en sån.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
diffe:
Det är nog flear av våra junisar som skulle platsa i en fjärdelina i ES.. Bekymret förra året var, tror jag, att det övriga laget var för "darrigt". Då är det säkrare att satsa på Ström, Wennerberg, Sloan o co som kanske inte heller höll måttet men i alla fall hade rutin.
I rätt miljö, med stabilare gund i laget än förra året så tror jag att Lindström, Moe opch kanske Oskar J och Österholm sklulle klara av ett antal byten på ett klart godkänt sätt..
Laget kommer, av allt att döma, bli stabilare i år. Våra "ungtuppar" Regin/Strålman är ett år äldre, några kilo tyngre med några landskamper i bagaget. Förhoppningsvis ger Backlund en trygghet bakåt och Pärsinen + ett nyförvärv spetsen framåt tillsammans med Warg som har självförtroende från första nedsläpp.
Backlinan ser riktigt hyfsad ut. Kokko vet jag inte så mycket om men med Styf och Lotvonen skadefria och en Sanny med ökad adrenalindos så blir det nog fint. Sen är jag en av de få som uppskattar Kalle K.
Slitvargarna Robelibobban och Mr Duracell håller uåppe tempot. Mange kommer igång med sitt tunga fysiska spel igen..
Svebba lufter sig ett snäpp... Kanske två... Jag hoppas att Jonte gör som Backlund... Dissar Skellefteå och RULAR i TIK!

Jag tror definitivt att vi ser någon eller några junisar på isen i år.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: Men dom kunde i alla fall fått PROVA. Så att Ström & co känt lite press. Eric Moe och Jonas Lindström tror jag fick vara ombytt några matcher under säsongen, men knappt spela någonting alls.

Tror knappast att Frölundas "dragkedja" var så otroligt bra när dom fick komma in. MEN dom fick förtroende och en stor chans och dom tog den! Man ska självklart bevisa att man duger och är bra INNAN man får trä på sig A-lagströjan, annars kan vi ju bara plocka in en random spelare. Men i Timrå känns det som att juniorerna måste bevisa att dom duger & är bra - OCH att dom är BÄTTRE än Ström & Co. och för att göra det måste dom spela som gudar i J20laget. Vet inte om du förstår vad jag menar, men det känns som att våra juniorer måste bevis att dom hör hemma i elitserien, och kan spela på elitserienivå - innan dom ens i huvudtaget får spela i vår 4'e kedja.

Titta på frölundas 4'e kedja iår. Iofs så spelade dom där för att två spelare var skadad - MEN dom fick spela! Gjorde dom det bra? Näe, dom gjorde bort sig hela tiden, men dom fick spela ändå, och jag tror dom kommer blomma ut som fan nästa säsong, mkt för att dom fick spela nu. Jag ger mig fan på att om timrå hade vart i samma situation så hade dom inte låtit juniorerna spelat, utan kört med 3 femmor.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: ja det är nått sånt jag ville säga TACK! Moe tycker jag platsar i vårat Tmrå, sen kommer Daniel Back till 2007-2008! duktig def. back.. ligger alltid högt i + - ..

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
andyo: Tror inte att det handlar om deras kapacitet. För de är, om man får tro allmänheten, lovande allihopa. Den här säsongen var otroligt olycklig sett ur juniorögon. Förmodligen blev det lite panik i leden när vi inte vann så många matcher, vilket gjorde att det inte fanns utrymme att satsa på juniorer. Förmodligen resonerade man attt Ström & Co var något mer säkra kort än juniorer. Jag vet inte riktigt. Tror att det och att våra juniorer ansågs vara för liten rent fysiskt i fjol gjorde så att ingen av dem fick prova på elitseriespel.

Förhoppningsvis växer dom på sig och får chansen att prova lite ES-spel i år. Men det är upp till Nubben att bedöma dem.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: Det där har jag alltid undrat över, varför våra J-20spelare typ aldrig fått chansen i A-laget. Dom måste verkligen vara skitdåliga om dom inte ens får komma in å spela på slutet av en match som timrå ligger under med 4 mål. Ändå slog dom ut Modo i J20slutspelet iår. ÄNDÅ har man hört väldigt goda ord om spelare så som Eric moe då, men också Henrik Österholm, Oskar Johansson och Jonas Lindström.

Men i så fall måste dom vara fruktansvärt dåliga, när dom inte ens är värdiga att slåss om en plats i laget med Ström och Wennerberg. Det måste ju vara så, och då tycker jag vi måste agera snabbt som fan.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
diffe: Jag håller absolut med dig. Därför tycker jag också att det är bra att Nubben jagar Sundh och Svensson när våra egna juniorer inte är tillräckligt välbyggda för elitseriespel ännu. Förhoppningsvis får de spela och komma in i elitserien och förädlas i vår förening. Och kanske vara en viktig del i kommande säsongers lagbygge. Men så länge våra egna juniorer inte platsar är det, tycker jag, rätt att plocka in juniorer utifrån. Tids nog kommer säkerligen någon av våra juniorer att ta en plats. Moe är väl den som är närmast i dagsläget.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
diffe: En svensk center för 3-4 kedjan går nog att hitta men en svensk 1:a center är svårt att komma på nån tillräckligt bra som inte redan är upptagen...,Blir nog en finländare!

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: Jag har inget emot finnar men jag önskar att det är mer svenskar nästa säsong, och juniorer ska man satsa på, dom växer med uppgiften, att spela med dom stora pojkarna är det bästa.
Jag är ingen expert men lite kan jag!
Vi ska vara mån om våra egna talanger!!

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: Det känns som att det blir fler svenskar nästa säsong i Timrå än det var den här säsongen! =)

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
diffe: Jo kanske det. Men vilken skulle det vara då? Nordgren och Hedström i så fall, men ingen av dem är centrar. Hitta någon svensk center som platsar som center i Timrås förstafemma nästa säsong - och som dessutom inte har kontrakt över nästa säsong.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
diffe: Helt rätt. Det börjar bli lite väl många finnar i Timrå. Men en till skadar inte ;) Visserligen är det ju, enligt ryktet, på väg in några svenska juniorer som förhoppningsvis kan stanna i klubben några säsonger. Vidare får man ju hoppas att Nordgren, Hedström eller någon annan svensk spelare värvas till första linen så att det inte blir en helt utländsk kedja.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
diffe: Vadå? Vi har ju våra junisar. :)

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
andyo: Voutilainen hit Voutilainen dit... vore det inte på tiden att det bev en svensk i Timrå??

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: Okey, jo som det hörs på alla här inne så måste Voutilainen vara rätt bra, den där Hahl också. Skulle vilja höra lite fler uttalanden från Nubben nu, och kanske nån klar värvning - HELST IDAG!!! =)

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: Uscha, det där lät väldigt konstigt. Vart är redigeringsknappen?!

Givetvis menade jag att jag för närvarande drömmer om att han skall skriva kontrakt med Timrå. Inte något annat.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Frella: Jaha, fan vad bra! Hoppas han får förtroende också. Hoppas starkt på att Timrå ska spela med 8 backar & 4 raka kedjor till höst och INTE 6 backar, 10 forwards och 3-4 extraspelare som kommer in å spelar i 4 minuter.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
andyo: Voutilainen är för närvarande min våta dröm. Vet egentligen inte varför. Men jag hoppas otroligt mycket att Nubben lyckas knyta honom till Timrå.
Förvisso är Frölunda och HV, enligt ryktet, med och drar i honom. HV kanske inte är lika intresserade då de gjorde klart med ytterligare en finne i dag.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
andyo: Han ska åtminstone flyttas upp i A-truppen, vilket borde innebära att han får någon form av kontrakt.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Frella: Är det klart att Moe ska få ett kontrakt?

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Steffe: Vet inte säkert men har inte han skrivit på för någon annan klubb, finsk? Sen så har Timrå 7 backar med kontrakt, och visst utrymme för Eric Moe i U-20 laget, så det skulle förvåna mig mycket om man värvar ännu en back, även om det är A-P Berg.

Hoppas på Hahl, Voultainen (felstavning), Nordgren & Hedström istället!

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Steffe: Vad jag förstått så är ju backsidan klar. Man har ju just nu åtta backar under kontrakt efter det att Moe skrivit på/flyttats upp. Berg lär med största sannolikhet spela hemma i finland och med TPS.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Är det ingen som hört något om A-P Berg? han skulle väl vara ett UNDERBART nyförvärv att presentera...

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
pettsson: Pärssinen är förmodligen tänk som komplement i fjärdelinan tror jag. Nubben slår på stort i år och tar in två NHL-kedjor. Zäta med company kommer!

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
pettsson: Ser man till det lag man nu har kontrakterat och räknar bort Nielsen så har vi väl endast en spelare kalr för förstafemman i Pärssinen. Vidare känns det som att endast Warg är given i en andraformation, Robban eller Hallin kan kanske ta en Wing-plats om de får någon mer kreativ bredvid sig. Tredje borde kunna bestå av Nilsson och tex Hallin med en Andreas Falk liknande center mellan sig. En riktig brunkarlina. Medan fjärde då kan bestå av tex Svensson-Regin-Sundh. Wennerberg får tugga skaftknopp.

Så en förstacenter samt en winge till första, och en winge till andra känns väl som vettigt att lägga pengar på utöver de unga i fjärdelinan. Nåt i den stilen iaf.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Frella: Ah, okej. Vi vill ha så många och har så få. Sex stycken till alltså. Ja, då förstår jag intresset för Eriksson.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Frella: Hur skulle du fördela de idag kontrakterade spelare som TIK har? Det borde hjälpa att se vart behovet finns och även vad budgeten kan ge beroende på vart spelarna ska ingå.

Pärssinen antar jag kliver rakt in i första.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: Av det jag sett av Eriksson i slutspelet går han säkert in i en andralina-tredjelina i Timrå. Tolsa går definitivt in i en andra. Enl Nubben i en notis i dagbladet idag ang Björn Svensson så lutar det åt 13 forwards i år. Räknar man bort Nielsen så har vi endast sju forwards på kontrakt. Och ska man då värva sex st till så borde väl dessa kunna få plats.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Frella: Ja, min tanke var också att det handlade om Fredrik Eriksson. Men samtidigt säger Nubben att han jagar spelare till en producerande första line. Går Fredrik Eriksson in i en sådan? Gör Tolsa det? För om det går som Nubben vill med några juniorer i fjärde kedjan och några tunga producerande namn i första. Finns det då utrymme att värva spelare till 2:a och 3:e kedjan? Har vi inte många dugliga spelare på kontrakt som kan fylla upp dom kedjorna?

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Kerstin_k: Fredrik Eriksson från FBK har väl diskuterats här? Kanske även att Tolsa kan vara av intresse. Någon annan från finallagen kan jag inte tänka mig.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Johan J: Så här på rak arm kan man väl säga att SM-ligaslutspelet pågår, NHL är fortfarande igång och även juniorligorna i USA. Elitserien slutade som bekant i går. Tyska ligan (DEL) avslutades här om dagen med Eisbären Berlin som mästare. För ett par dagar sedan kunde också Ak Bars Kazan titulera sig som mästare i den ryska ligan. Och Lugano blev detsamma i Schweiz. Milano vann även Italienskaligan i år, så den är också avslutad.

Som synes, om jag inte glömt någon liga, är det väl slutspel i Finland, NHL samt AHL, CHL och så vidare där borta i USA. Så någon spelare från de ligorna borde rimligtvis trilla in. Om det nu inte var en spelare i Elitserien som åsyftades av Nubbens uttalande, han sa det ju innan ES var färdigspelat.

Det kan ju mycket väl vara Sundh och Svensson som Nubben har kontrakt med. Men på det sätt Nubben avslutar meningen får en att hoppas på mer.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Albert Hall: Om det är "mediahora" du definierar så är det ju en förutsättning att det finns en kamera (eller annat medialt instrument) i närheten, och att du vet om det.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Fan, tappade ett "okay" där. Ni får lägga in det själva där det passar.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
pettsson:

Det är med andra ord att vräka ur sig vad som helst så länge inte en TV-kamera finns i närheten? Ögon- och örontjänare?

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
actionleif: Lite sen kommentar på din kommentar på mig men...

Jag kommer gott och väl ihåg Hedströms utfall. Men till hans försvar så kändes det dels mer berättigat eftersom Nilsson betett sig som han gjort, dels visste han inte att kameramannen smugit upp bakom honom. Ledin hade säkert sina skäl han också, men nog mös han allt, när han fick göra det precis innan en intervju.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
RocknRolf2: Det är större chans att Jonte spelar för Timrå kommande säsong än Gunno. Det är min seriösa tanke i nuläget. Men det är klart att det vore riktigt kul om Gunno skrev på för oss. Men som det känns så väljer han pengarna före. Mycket tråkigt om ingen av dem vänder tillbaka hit.
Dom där citaten och den där artikeln ur Pitetidningen är rätt "gammal" för övrigt.

Det ska bli spännande att se vilka spelare som är klar.....och hur länge vi får vänta innan alla blir officiella...

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007

Har inte följt dialogen på hockeysnack aktivt sedan säsongen var över för Timrås del. Har lagt märke till de rykten som florerat och även noterat de nyförvärv som presenterats. Läser man Norbergs uttalande i Aftonbladet tycks fler spelare ha skrivit på.

- Men jag har en del spelare klara som spelar i serier som pågår. Vi måste ha en förstakedja som producerar - det är mitt huvudmål, säger Norberg.

Någon som vill ta på sig uppgiften att kartlägga de ligor där spel fortfarande pågår?

I sydsvenskan.se (sydsvenskan.se/sport/article153878.ece) verkar Malmöpågen Björn Svensson vara en av dem.


Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
närå, ingen Hedström i TIK. Spela inte överraskade när beskedet kommer bara. snälla.

Men Hedström är inte hela världen om man tar hit två andra förstakedjaspelare, som jag är övertygad om att Nubben har på G.

Nordgren-Hahl-Pärssinen? duger gott!

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Modoante: Ja, alla har förstås rätt till en uppfattning. Så även du. Det har väl å andra sidan raljerats och skojats rätt så flitigt i MoDos om div. saker som rör Timrå med. Jag har vant mig vid att leva med det. Ett råd är att du försöker göra detsamma.

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Modoante: ALLT ont en MoDu-supporter drabbas av förgyller i samma grad en TIK-ditos....

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Dream Team: vad jag vet så är det bara ett rykte än så länge.Och för det andra så tycker jag att det är lite komiskt att modos spelaromsättning diskuteras överhuvudtaget i timrås gb.

« · 709046 · »