vonDöbeln: Karbonpapper på målen. Firma JJ o Didde.... JJ helt utan självförtroende nu. Puckarna studsar som tvålar runt honom. Didde får nästan aldrig bort puck runt efet mål.
sargad: Jag har ju tidigt sagt att jag tror Juel kommer ha en bra chans att konkurrera ut JJ. Fick lite mothugg då, men nog kommer det bli nyttigt med rejäl konkurrens på målvaktssidan i allafall. JJ har inte varit katastrof, men det syns igenom att han inte känns helt hundra trygg mentalt.
Tyvärr låter vi Örebro spela precis som dom vill. Nog fan att JJ skulle kunna agerat bättre på sista målet, men det är ändå Örebro som skapar dessa lägen som vi inte har något motmedel mot. Örebro gör mål på taffligt försvarspel, dåliga målvaktsingripanden och skott utifrån.
Men jag tror man gör lätt för sig att skylla på JJ. Hela försvaret utstrålar osäkerhet och det gör att JJ också blir osäker, han kan helt enkelt inte lita på sina utespelare. Säger inte att det är hela sanningen, men en stor del i det tror jag det är. Hur vi dräller med puck bakom och vid sidan om mål och låter Örebro vinna alla lösa puckar kan ju inte vara särskilt lätt för en målvakt att hantera.
Zäta75: Dessvärre kommer det inte bli bättre med Karolus i kassen. Han släppte väldigt mycket returer när han spelade. Vi får ta detta slutspel som en läropeng helt enkelt. Örebro har fått ett par år på sig att veta vad som krävs.
Dubbeld: Nu är det ju inte bara fråga om returer eller hur? Första målet t.ex där vi dräller med puck eller de vanliga skymningarna framför mål som vi inte kan hantera. På varje ingripande som JJ kanske skulle ha gjort bättre går det 2-3 försvarstabbar
Labban: Beundransvärt att du skyddar JJ gång på gång :) Men i ett slutspel behöver man en målvakt som kan rädda oss när försvaret tryter. Det bemästrar inte JJ i nuläget. Returerna och målen han släpper in är på tok för lätta. Nerver eller dålig form ska vara osagt, men han är inte sig själv nu.
pingvin: JJ har stått för en, mer eller mindre, rejäl tavla i varje match i kvarten. Går inte att blunda för. Vi är inte i det skedet av säsongen då man har råd med sånt.