Bifbiffen: men lägg ner, det var väl i det närmaste INGEN som försvarade det Walli gjorde. Sjukt onödigt. Men som sagt, man får väl sätta saker i sitt sammanhang. Wallis tackling skedde i ett läge då Timrå kunde vinna matchen och gick för det, i en grundseriematch utan betydelse. Rahimi/Hellström-incidenterna sker när löven redan har förlorat och bara ska spela av matchen och dom spenderade också resten av matchen med att provocera och försöka slåss på ett sätt som man senast såg i en B-juniormatch.
Vadå ”hur många ifrågasatte uppsåt att skada”, deras egen coach står ju i intervju och säger att det är Hartmans fel som ”gör sig liten” och ”släpar med benet”.
{297}: ni klarar inte av att diskutera saker utan att tända på alla 4 cylindrar. Hur många ifrågasatte Walli när han medvetet försökte skada Lövenspelare? Hur många Lövenfans ifrågasatte Rahimis uppsåt att skada? Handlar om lagtillhörighet såklart. Men blir ju i det närmaste fånigt att slänga ur sig ett sånt inlägg och kalla det genomskinligt när ni gör precis likadant själva.
Olli Nomadinen : vissa saker kommer igen med jämna mellanrum. Skottår inträffar vart fjärde år. Björklövenfans kommer hit efter en gång per vinst. Brynässupportrar kommer hit en gång per år, dvs. då dom lyckats rädda kontraktet än en gång.
RunarUp: osympatisk? Svara istället. Hur många va ni som skrek att Walli medvetet försökte skada? Förmodligen lika många som de Lövenfans som säger samma sak om Rahimi.
Bifbiffen: Fantastiskt hur EK19 plötsligt har blivit en medelmåtta när han skrivit på för annat lag. Enögt så att den blinde var nöjd med att inte kunna se nåt
TIK1928: Och vice versa gissar jag. Gissar att ni inte var så många Timråfans som hävdade att Wallin gjorde det medvetet för att skada? Kasta inte sten i glashus
Kapten Lindow: Vissa av Lövens fans så fruktansvärt genomskinliga....
Lövenfans när Walli tacklade Plant: ÄCKLIGA TIMRÅ JÄVLA FITT-LAG. TIMRÅ GÅR UT FÖR ATT SKADA. FULLT MEDVETET!!!!
Lövenfans när Rahimi tacklade Hartman: Pinsamt hur Timråfans faktist kan tro att Rahimi gick it för att skada, ingen spelare gör det... Hade bara Hartman stått up och tagit tacklingen hade hade inget hänt.. Ren olycka.
Alltså hur i helvete kan man ha sådan jävla dubbelmoral? Ser dom inte själv hur jävla bortkopplade dom låter?
dk1ng: Tja, hade löven spelaren bara stått upp och tagit tacklingen ordentligt så hade det ju inte varit något problem! Blev ha skadad förresten? Isåfall har du mer information än mig...
{8179}: Framförallt har vi redan Liljewall och Blomqvist på kontrakt. EK19 är nog absolut ingen dum värvning av Modo och de verkar även se honom som just andracenter, vilket känns fair att förvänta sig av honom också. Han måste nog göra karriärens bästa säsonger i Modo nu för att bli aktuell för SHL längre fram. Och bättra på sina tekningar, annars blir det nog jävligt svårt.
Bifbiffen: du har otur när du tänker. Om serien blir inställd blir det svårt att ha WO på ett lag. Serien kommer dock spelas färdigt men kanske förkortat. Wo och liknande blir det alsorg fråga om och två lag upp också uteslutet
Greg P: Har sett många Lövare skriva skit om Walli Walterholm, elakheter, hån med mera. Men även att han är en huvudjägare som är ute för att skada osv. Lite komiskt att läsa detta då man sett Walli spela iprincip alla matcher från och med att han kom ifjol och aldrig sett någon tendens ifrån han att han skulle vara ute efter att skada.
Men trevligt att du verkar kunna se nyktert på situationen och inse att han inte var ute efter att skada även om den träffade väldigt illa.
Märkligt att Timrå inte går ut med läget på smittan, tänker man lägga locket på så länge Löven är sjuka. Dags kanske som det är dags att lyfta på locket och bli lite transparent, inte ens media verkar skriva något heller.
TIK1928: Wallis tackling är otajmad han ser Plant för sent. Jag skulle aldrig någonsin anklaga han han för det var medvetet och har inte läst en Lövare göra det heller. Walli är dock en breddspelare hos er medans Rahimi är en av seriens bästa backar att jag som Lövare blir mer irriterad att Rahimi sätter sig i en onödig situation som gör han avstängd på isen. Match 1 var han planens gigant i egen zon.
John Cena: Om det i slutändan är Timrå som inte kan slutföra finalen så är det ju knappast de som går direkt upp. Det ser jag som helt osannoligt. Men jag tror också att serien hinner blir färdigspelad!
Bragd-Birger: Kan man annat än att älska HS? Den ena superkillgissningen efter den andra... inte utan bitter ångest o kanske inte alltid de skarpaste tankarna heller. #unleashsture Ha ha bästa hashtaggen på länge!
JoseGonzales: Låt oss hoppas på det, men Nubben sa så sent som i samband med kvartsfinalerna att det i stort sett inte går att göra så mycket när vi inte vet serietillhörighet. Vid den tidpunkten låg han i alla fall väldigt lågt, och nu börjar snart veckorna i maj ticka på också. Är det några som vill få slut på den här matchserien så snabbt det bara går så är det nog Nubben och Kenttä, annars blir det riktigt tajt att hitta tid för travspel innan semestern.
Söderöver: På tal om Lander. Enorm skillnad när han var tillbaka. Han är inte längre någon vass offensiv spelare men hans styrka på puck gjorde stor skillnad i offensiv zon. Bland annat.
Vadå ”hur många ifrågasatte uppsåt att skada”, deras egen coach står ju i intervju och säger att det är Hartmans fel som ”gör sig liten” och ”släpar med benet”.